Jak położyć panele drewniane? Instrukcja i porady specjalisty

10.02.2021

 

 

Coraz częściej i chętniej podejmujemy się samodzielnego wykonania prostych prac remontowych. Jedną z nich jest układanie paneli podłogowych. Panele drewniane to inna nazwa podłogi z desek warstwowych, wywodząca się z ich budowy: składają się bowiem z dwóch lub trzech warstw drewna różnego gatunku. Wyglądają jak klasyczny, drewniany pakiet, deska lub mozaika parkietowa. Ich cena jest zdecydowanie niższa w porównaniu do klasycznego parkietu. Nie wymagają konserwacji, jednak są wyjątkowo trwałe i stabilne. Montaż paneli drewnianych przebiega szybko i nie jest skomplikowany - układa się je podobnie jak panele podłogowe laminowane i panele podłogowe winylowe LVT.

Panel podłogowy Dąb Girona 8mm AC4 Parquet Mercado 4556



Jak układać panele drewniane i deski warstwowe? Podłoga z paneli krok po kroku

Panele i deski z drewna wykonane są z różnych gatunków drzew, mają także różną grubość i długość. Do układania paneli potrzebne są: poziomnica, podkłady, gumowy młotek, miarka, kliny dystansowe oraz piła do drewna (lub wyrzynarka elektryczna). Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku, jak samodzielnie ułożyć podłogę z desek warstwowych i paneli drewnianych.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Stosując się do poniższej instrukcji krok po kroku, deski podłogowe w formie paneli będą wyglądać elegancko, a ich rozłożenie nie sprawi problemu. Ułożenie paneli jest tak naprawdę ostatnim etapem wykończenia podłogi, wcześniej trzeba zadbać o jej właściwe przygotowanie.

Poniżej znajduje się instrukcja ułożenia paneli na podłodze krok po kroku:

1: Przed układaniem paneli, deski muszą się zaaklimatyzować do warunków pomieszczenia, w którym będą układane. Pomieszczenie musi być wygrzane: temperatura powietrza nie powinna spaść poniżej 18', a podłogi - 15'C. Nie ma potrzeby zdejmowania folii z opakowań paneli. Aklimatyzacja powinna trwać minimum 48 godzin.

2: Układanie paneli podłogowych - robimy to na przygotowanym podłożu, które musi być suche, czyste i równe. Aby odpowiednio ułożyć panele, nierówności nie mogą przekraczać 2 mm na 2 m długości podłoża.

3: Położenie folii paroizolacyjnej i izolacji akustycznej pozwoli zabezpieczyć powierzchnię paneli albo deski przed wilgocią, poprawi parametry cieplne i dodatkowo wyciszy pomieszczenie. Na folię układa się również podkłady pod panele i drewnopodobne płyty wyciszające (na styk, pod kątem 45' do kierunku, w którym układana będzie podłoga).

4: Jak położyć panele podłogowe względem okna? Zawsze układamy panele prostopadle do okna i równolegle z kierunkiem padania promieni słonecznych - w ten sposób łączenia staną się niewidoczne, za to wyeksponuje to rysunek słoi w deskach. Jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedno okno, wyznacznikiem będzie okno znajdujące się naprzeciwko wejścia.

5: Docinanie paneli podłogowych układanych w pierwszym rzędzie polega na pozbyciu się wypustów. Pozostawienie wystających wypustów spowoduje nieestetyczną szczelinę, której nie ukryją listwy przyścienne. Docinając panele, trzeba trzymać go stroną dekoracyjną do góry - pozwoli to uniknąć naruszenia warstwy laminatu.

6: Zachowanie odstępu od ściany pozwoli na swobodną pracę paneli. Taki odstęp nazywa się szczeliną dylatacyjną lub dylatacją i ma szerokość do 10 mm. Brak dylatacji spowoduje, że posadzka będzie się wybrzuszać lub pękać.

7: Układanie paneli podłogowych systemem na zatrzask nie jest skomplikowane: po przyłożeniu panelu w wybranym miejscu, zatrzaskuje się go.

8: Łączenie paneli podłogowych wykonywane jest za pomocą młotka i dobijaka.

9: Układanie ostatniego rzędu paneli podłogowych wykonuje się przez docięcie wzdłuż dłuższej krawędzi płyt.

10: Układanie paneli podłogowych, a rury grzewcze - ten etap prac wymaga precyzji. Otwory pod rury należy odrysować na panelu, dodając 10 mm zapasu, przeciąć panel między otworami i ułożyć za rurami. Następnie dokłada się pozostałą część obciętej płyty, a otwory zakrywa za pomocą rozety.

11: Jak układać panele podłogowe przy ościeżnicach? Estetycznie będzie wyglądać skrócenie lub wyżłobienie ościeżnicy i wsunięcie pod nią panelu. Ta zasada nie obowiązuje stalowych ościeżnic - w tedy wyżłobienie wykonuje się bezpośrednio w układanym panelu. Otwór warto uszczelnić masą akrylową.

12: Montaż listew przypodłogowych wykonuje się po usunięciu wszystkich klinów dystansowych. Listwy montuje się do ściany na kołki rozporowe, dobija gumowym młotkiem, wykorzystując akcesoria wykończeniowe drewniane, co zabezpieczy listwy przypodłogowe przed wgnieceniami. Na skosach wystarczy zamontować narożniki wewnętrzne lub zewnętrzne.

Krok po kroku 13: Ostatni krok to montaż listew przejściowych na powierzchni wyłożonej panelami podłogowymi spowoduje ukrycie przejść między rodzajami podłogi drewnianej lub szczeliny dylatacyjne. W przypadku, gdy łączone są dwie powierzchnie paneli, pamiętać trzeba o pozostawieniu odstępu podłóg, który i tak będzie zamaskowany poprzez listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe.

Listwa przypodłogowa Esquero 608 dąb czerwony

Jakie panele podłogowe najlepsze?

O tym, jakie panele będą najlepsze, decyduje układ i funkcja miejsca, w którym będą układane. Inne panele laminowane układane są w pokojach, a inne w łazienkach. Istotny jest także stopień natężenia ruchu w danym pomieszczeniu, ponieważ wpływa on na wymaganą klasę ścieralności paneli. Panele z drewna są uniwersalnym rozwiązaniem, wykazują wysoką odporność na zarysowania, są stabilne i trwałe. Nadają się do montowania na większości systemów ogrzewania podłogowego oraz do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Panel podłogowy Dąb Nicea 8mm AC5 Elite+ 50249

Jak przygotować podkład pod panele?

To istotne pytanie. Przed rozpoczęciem układania paneli trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Posadzka pod panelami musi być wyrównana, sucha i wygrzana. Prosty test pozwala sprawdzić, czy podkład jest gotowy: trzeba przykleić do niego folię i zostawić na dobę. Jeśli folia nie będzie zaparowana, oznacza to, że można zacząć układanie paneli.

Stara podłoga - wymieniać czy odnawiać?

Starą podłogę z drewna można odnawiać, o ile podłoże nie uległo uszkodzeniu. Wymienić należy popękane, wybrzuszone lub zniszczone elementy, a na całość zlecić usługi cyklinowania, lakierowania lub olejowania.

Listwa ochronna wciskana LW 50 0,9m dąb

Powrót