Jak podłączyć pompę do basenu?

29.04.2021
 

Wielu właścicieli basenów ogrodowych zastanawia się nad skutecznymi rozwiązaniami na zadbaną i przezroczystą wodę przez cały rok. Glony, liście oraz nieprzyjemny zapach z basenu pojawia się w przypadku niepoprawnej filtracji lub zaniedbania prac porządkowych przy basenie. Aby stan wody pozostał na wysokim poziomie, można zdecydować się na zakup pompy filtrującej. Prawidłowe podłączenie oraz użytkowanie pompy do basenów sprawi, że posłuży Ci ona przez lata, ale ważne jest dobranie odpowiedniego sprzętu w dogodnej cenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie zalety płyną z posiadania pompy filtrującej do basenów oraz jak dokładnie ją zainstalować, by w ciągu godziny filtracja była maksymalna, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem. 

Budowa pompy filtrującej

Klasyczna pompa filtrująca skonstruowana jest z podstawowych elementów, takich jak:

  1. Zawór powietrza.
  2. Pokrywa.
  3. Uszczelka zaworu.
  4. Uszczelka pokrywy powietrza.
  5. Uszczelka węża.
  6. Wąż.
  7. Klamra.
  8. Dysza wlotowa.
  9. Wymienny wkład filtrujący.
  10. Łącznik sitka.
  11. Sitko.
  12. Kabel zasilający.
  13. Dolne podłączenie węża.
  14. Górne podłączenie węża.
  15. Obudowa pompy filtrującej.

 

Pompa filtrująca wyposażona jest w zawór powietrza, pokrywę obudowy jedno bądź dwuczęściową, obudowę z filtrem wymiennym, zestaw węży i klamer, a także innych akcesoria do montażu. Przy każdej nakrętce oraz każdym zaworze znajduje się uszczelka. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić stan tych elementów oraz to, czy są prawidłowo zamontowane. Wszystkie pompy basenowe skonstruowane są w podobny do siebie sposób i działają na tych samych mechanizmach. Wyróżnić możemy pompy kartuszowe do basenu oraz pompy piaskowe do basenu.

 

Najpopularniejsza pompa basenowa to ta filtrem z papierowym. Pompa filtrująca piaskowa natomiast posiada wnętrze obudowy wypełnione specjalnym piaskiem. Piasek można także dosypać przed samym uruchomieniem pompy. W obudowie pompa posiada dwa podłączenia węża — górny oraz dolny otwór, dzięki nim woda jest doprowadzana oraz odprowadzana z pompy do basenu. W standardowym zestawie pompy filtrującej znajdują się dwa wężyki oraz klamry zaciskowe z uszczelkami, łączniki oraz sito i dysze. Pompa filtrująca przy podstawie natomiast posiada kabel zasilający. Tak prezentuje się mechanizm pompy filtrującej do basenów. Niezwykle ważne akcesoria do pomp basenowych to na przykład antybakteryjne wkłady do filtra, czy trwałe złączki do węży. Warto również wspomnieć o koniecznych przy zakupie samej pompy rzeczy, jaką są wkłady do pomp.

Odpowiedni filtr dostosowany do zakupionego sprzętu oraz basenu jest podstawą w poprawnym utrzymaniu czystego zbiornika. Przed zakupem pomp koniecznie sprawdź ich wydajność (pompa filtrująca jest lepsza wtedy, gdy wodę w basenie filtruje w wysokim stopniu l/h) natomiast wkład do filtra dopasuj do zakupionego sprzętu i modelu pompy. W naszym sklepie Merkury Market znajdziesz takie produkty jak:

  • Filtr do pompy do wody SC-HY 1 l/h
  • Filtr do pompy do wody SC-HY 2 l/h
  • Filtr do wody 3/4˝ CON-FW 01
  • Filtr papierowy TYP IV 58095
  • Piasek do filtrów aqua fun 25kg

Pompa filtrująca — w którym miejscu ją zainstalować?

Aby poprawnie zainstalować pompę, warto zapoznać się z instrukcją obsługi, jaką dołączył producent do urządzenia. Pompa filtrująca powinna być oddalona od basenu co najmniej dwa metry. Wszystko zależy od długości węży, które doprowadzają i odprowadzają wodę z basenów, ponieważ sprzęty czasami różnią się długością wskazanych elementów. Baseny ogrodowe powinny być rozłożone w taki sposób, aby skierować w stronę pompy oraz gniazdka łączniki wlotu i wylotu. Bardzo ważne, aby gniazdko nie znajdowało się zbyt daleko Twoich basenów oraz by długość przewodu była wystarczająca do odpowiedniego zainstalowania i podłączenia pompy do prądu. Jeśli chodzi o umiejscowienie kabla, powinien on być zabezpieczony przed dziećmi, dlatego na elektrykę w ogrodzie znajdź bezpieczną lokalizację.

Istotną kwestią jest także źródło zasilania, do którego podłączysz swoją pompę filtrującą. Pompa filtrująca do basenów powinna być podłączona bezpośrednio do źródła prądu, wszelkie przedłużacze nie wchodzą w grę. Najlepiej jest wyposażyć się w gniazdko z wyłącznikiem różnicowym, posiadającym maksymalne natężenie 30 mA. Pompa filtrująca powinna być zabezpieczona i unieruchomiona. Warto zatem zastanowić się, w której części ogródka najlepiej ją zamontować. Pompy z reguły posiadają trzy lub cztery otwory do zamocowania sprzętu do betonu, lub drewna. Niektórzy rozważają nawet mocowanie pomp szpilkami do trawników, nieopodal swoich basenów.

 

Pompa filtrująca do basenów najczęściej wykorzystywana jest przez osoby posiadające:


Montaż pompy filtrującej

Jeżeli Twój zbiornik ustawisz w odpowiednim miejscu, możesz rozpocząć montaż pompy do basenu. Pierwszym krokiem musi być upewnienie się, iż pompa filtrująca nie jest podłączona do prądu. Pompę należy ustawić w takim miejscu, by po jej podłączeniu węże docierały do sprzętu, a ich długość odpowiadała rozstawowi basenu od samej pompy. Kolejno zdejmij ze ścianek basenu zatyczki i zamontuj w ich miejsce sitko oraz dyszę — wykonać należy to po wewnętrznej stronie ścianki basenowej. Od zewnętrznej strony natomiast zamocuj dwa wężyki do łączników. Użyj do tego klamer oraz uszczelek. Pamiętaj, że wąż zainstalowany do ściany górnej, musi być połączony z pompą w jej otworze dolnym. Analogicznie wąż z dolnego otworu, podłącz do otworu górnego w pompie. Zawsze upewnij się, że klamry do basenów są mocno dociśnięte i nic się nie luzuje. Zdarza się, iż pompy posiadają podobne do baterii oznaczenia + oraz -, które pomagają w instalacji odpowiednich elementów, takich jak na przykład wąż.

Kolejnym bardzo ważnym zadaniem jest sprawdzenie, czy nowy filtr wewnątrz pompy zamontowany jest prawidłowo, by mógł skutecznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Uszczelka pokrywy powinna być równo umocowana w obudowie. Ostatnim krokiem jest ocena wężyka doprowadzającego wodę do pompy — jeśli zauważysz w nim bąbelki powietrza, oznacza to, że pompa filtrująca funkcjonuje nieprawidłowo. Należy wówczas odkręcić górny i wypchnąć powietrze z wężyków. Tak zainstalowana nowa pompa filtrująca jest gotowa do oczyszczania basenów ogrodowych. Przed podłączeniem jej do źródła prądu upewnij się, że basen jest pusty. Aby utrzymać wysoki poziom czystości basenów ogrodowych, raz na jakiś czas wymieniaj wkład do pomp.

Pompa filtrująca powinna być stosowana do uzyskania odpowiedniej jakości wody. Wiele zależy od wielkości, tego, jak często korzystamy z basenu oraz od czynnika, jakim jest sama średnica zbiornika. Wodę w basenie można filtrować codziennie, jednak sama pompa filtrująca nie wystarczy. Stosuj regularnie basenowe środki chemiczne, które poprawią jakość wody.

Polecamy również pompy i hydrofory.

Powrót