Jak podgrzać wodę w basenie? Poznaj skuteczne sposoby!

25.07.2023

Dla większości osób wymarzony ogród to nie tylko zadbana roślinność, wygodne meble i stylowa architektura ogrodowa, ale także akcesoria urozmaicające spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, takie jak trampoliny, huśtawki ogrodowe, hamaki oraz baseny przydomowe. Szczególną popularnością w sezonie letnim cieszą się te ostatnie, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. W końcu co może być przyjemniejszego w upalne dni niż zanurzenie się w chłodnej wodzie?

Sytuacja jednak zmienia się wraz w nadejściem chłodniejszych wieczorów lub jesieni, kiedy temperatura powietrza spada, a my, zamiast ochładzać organizm, wolimy otulać się ciepłem. Aby nadal móc korzystać z odkrytego basenu ogrodowego, trzeba zastosować jedno z poniższych urządzeń służących do ogrzewania wody.

 


W tym artykule:

1. Ogrzewanie basenu ogrodowego — jaki system grzewczy wybrać?

2.  Jak działają elektryczne podgrzewacze wody w basenie?

3. Czym są wymienniki ciepła do podgrzewania wody basenowej?

4. Jak działają pompy ciepła do basenów ogrodowych?

5. Jak wygląda ogrzewanie wody w basenie z pomocą kolektorów słonecznych?

6. Jakie inne rozwiązania warto zastosować do podgrzewania wody?

7. Podgrzewanie wody w basenie odkrytym — podsumowanie



 

Ogrzewanie basenu ogrodowego — jaki system grzewczy wybrać?

Do wyboru mamy co najmniej kilka urządzeń różniących się między sobą efektywnością grzania, ceną jednorazowego zakupu i kosztami eksploatacji:

  • Elektryczne podgrzewacze wody w basenie.

  • Wymienniki ciepła.

  • Pompy ciepła do wody w basenie.

  • Basenowe kolektory słoneczne.

Poniżej przedstawiamy informacje na temat sposobu ich działania, mocnych oraz nieco słabszych stron podgrzewania nimi wody w ogrodowym basenie.

 

ciepła woda basenowa

 

 Jak działają elektryczne podgrzewacze wody w basenie?

Mają bardzo prostą konstrukcję: przepływająca przez nie woda, pompowana przez pompy basenowe, jest ogrzewana grzałką elektryczną. Co istotne, działanie grzałki trzeba regularnie kontrolować, żeby upewnić się, że jej pracy nie zaburza silna chemia basenowa ani zawarty w wodzie wapń.

Zamiast osobno kupować termometr basenowy najlepiej zdecydować się na podgrzewacz z termostatem, który posiada dotykowy panel pozwalający regulować temperaturę wody w basenie (zaleca się, aby była w granicach 23-28 stopni, jednak podgrzewacze wody mają moc grzejną sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza).

Elektryczny podgrzewacz wody basenowej idealnie sprawdzi się, jeśli mamy niewielki basen lub jacuzzi. Warto wiedzieć, że kosztuje niewiele, ale wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacji. Podgrzewanie wody elektrycznym podgrzewaczem wody zużywa energię elektryczną, która aktualnie kosztuje niemało. Koszty utrzymania ciepłej wody z pomocą elektrycznego podgrzewacza wody mogą być zatem dość duże.

 

Czym są wymienniki ciepła do podgrzewania wody basenowej?

Wymiennik ciepła można zamontować tylko wtedy, jeśli mamy możliwość podłączenia go do centralnego ogrzewania (piec gazowy, pompa ciepła, instalacja kolektorowa). Wykorzystuje on wytwarzany nadmiar ciepła, a więc ogrzewa wodę w basenie jedynie pośrednio i do pewnego momentu — dzięki specjalnemu czujnikowi przerywa pracę po otrzymaniu sygnału od termostatu. Moc wymiennika decydującą o szybkości ogrzania wody (od 40 kW do aż 120 kW) dobieramy do pojemności zbiornika.

Niewątpliwą zaletą wymienników ciepła jest ich stosunkowo niska cena i łatwość obsługi. Montaż warto jednak powierzyć fachowcowi, ponieważ może on stanowić wyzwanie dla osoby, która nie miała wcześniej styczności z takim urządzeniem. Tego typu rozwiązanie najczęściej stosuje się do ogrzewania dużych basenów zewnętrznych, jednak instaluje się je również w przydomowych basenach ogrodowych.

Jeśli zastanawiasz się jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, wymiennik ciepła do basenu może być idealnym rozwiązaniem. Ogrzewanie wody w basenie nie jest tak kosztowne, jak podgrzewanie elektrycznymi grzałkami, jest za to równie skuteczne.

 

baseny rozporowe

 

Jak działają pompy ciepła do basenów ogrodowych?

Pompy ciepła to urządzenia elektryczne, które w prosty sposób podłącza się do istniejącego już obiegu wody. W jaki sposób działają? Zimna woda z basenu jest tłoczona przez pompę cyrkulacyjną do pompy ciepła, a po ogrzaniu z powrotem do basenu.

Zakup basenowej pompy ciepła to jednorazowy koszt nawet kilku tysięcy złotych, jednak jest to inwestycja, która przy większych basenach po prostu się opłaca. Po pierwsze pompa ciepła, choć jest zasilana prądem, pobiera jego niewielkie ilości, co oznacza tanie ogrzewanie basenu przez wiele lat. Warto też wiedzieć, że im bliżej basenu zamontujemy pompę ciepła, tym wydajniej będzie działała.

Przy pomocy pompy ciepła w basenie zewnętrznym można podgrzać wodę również przy niskich temperaturach i całkowitym zachmurzeniu (w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych). Jest to urządzenie, które pracuje bardzo efektywnie (a przy tym cicho) i po zainstalowaniu nie wymaga dodatkowej obsługi. Idealnie nadaje się do grzania wody w często używanych basenach ogrodowych o znacznym rozmiarze.

Niski koszt eksploatacji sprawia, że podgrzewanie wody w basenie odkrytym z pomocą pompy ciepła jest popularne zwłaszcza u tych naszych klientów, którzy z basenów korzystają często i przez dłuższy okres, niż tylko w czasie upalnych dni.

 

Jak wygląda ogrzewanie wody w basenie z pomocą kolektorów słonecznych?

Ich działanie polega na ogrzewaniu wody poprzez tłoczenie jej za pomocą specjalnej pompy do kolektorów słonecznych. Jest to zdecydowanie najbardziej ekologiczny i w dłuższej perspektywie również ekonomiczny sposób na podniesienie temperatury wody w  basenie, jednak nie do końca efektywny, jeśli weźmiemy pod uwagę panujący w Polsce klimat, a dokładniej częstotliwość występowania słonecznych dni w ciągu roku.

Miejsce instalacji kolektorów ma znaczenie drugorzędne, natomiast kluczowe jest dobranie odpowiedniej liczby płyt pochłaniających promieniowanie słoneczne do wielkości basenu.  Im więcej ich będzie, tym szybciej uda im się ogrzać wodę w basenie, ale z każdym dodatkowym panelem koszt inwestycji odczuwalnie wzrośnie.

Kolektory słoneczne są mniej efektywne niż elektryczny podgrzewacz basenowy, pompa ciepła lub wymiennik ciepła do basenu. Ogrzewanie wody basenowej możliwe jest tylko wtedy, gdy świeci słońce. Ogromną zaletą jest jednak to, że kolektory nie mają praktycznie żadnych kosztów eksploatacji, ogrzewanie wody w basenie ogrodowym odbywa się z pomocą naturalnej energii słonecznej.

 

Jakie inne rozwiązania warto zastosować do podgrzewania wody?

Jeśli mamy niewielki basen ogrodowy i chcemy jak najdłużej utrzymać wysoką temperaturę wody lub ogrzać ją, nie ponosząc przy tym dużych kosztów, możemy zastosować inne rozwiązania, takie jak solary do basenu, maty solarne oraz solarne przykrycia basenowe.

Maty solarne od kolektorów słonecznych różnią się znacznie prostszym sposobem instalacji. Łączy się je z pompami filtrującymi lub filtrami piaskowymi przy pomocy specjalnych adapterów. W zależności od warunków pogodowym panel słoneczny mający powierzchnię grzewczą wielkości 1,5 metra kwadratowego jest w stanie podgrzać wodę w basenie ogrodowym o około 3 do 5 stopni Celsjusza.

Jeśli chcemy, aby gorąca woda w basenie nie wystygła, możemy skorzystać z solarnego przykrycia basenowego. Tego typu osłona zapobiega parowaniu wody, a jednocześnie pochłania energię cieplną, co sprawia, że w basenie mamy do czynienia ze zjawiskiem efektu cieplarnianego. Przykrycia basenowe spełniają także inną ważną funkcję – uniemożliwiają owadom oraz zanieczyszczeniom takim jak liście, piasek czy drobne gałązki wpadanie do wody.

Z kolei prysznic solarny to doskonałe rozwiązanie, jeśli przed wejściem do basenu chcemy umyć się, korzystając z ciepłej wody. Prysznic solarny składa się z pojemnego worka z wygodnym uchwytem do zawieszenia oraz rury prysznicowej z natryskiem. Zwykle posiada wbudowaną skalę Celsjusza, która pozwala sprawdzić aktualną temperaturę wody (w pełnym słońcu osiągającą nawet 50 stopni). Nadaje się do postawienia przy basenie ogrodowym, jak i na kemping, a nawet piknik w parku — wlana do niego woda w słoneczne dni szybko nagrzewa się i umożliwia umycie rąk, naczyń, owoców czy warzyw.

 

basen do ogrodu

 

Podgrzewanie wody w basenie odkrytym — podsumowanie

Sposobów na ogrzanie wody w basenie nie brakuje, wystarczy jedynie wybrać ten, który najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom. Dzięki temu będziemy mogli pozwolić sobie na relaks w ogrodzie nawet w nieco chłodniejsze dni. Jeśli dodamy do tego takie akcesoria do basenów, jak materac do pływania, basenowa piłka dmuchana czy zestaw do nurkowania, dobra zabawa dla całej rodziny gwarantowana!

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, koniecznie sprawdź prezentowane w naszym sklepie produkty. Z nami znajdziesz najlepsze dla siebie sposoby podgrzewania wody w basenie.

 


 

Zainspiruj się!

 

Chemia do jacuzzi, wanny SPA - jaką wybrać i jak używać?

Nim lato zagości w ogrodzie - sprawdź, ile kosztuje basen oraz jego utrzymanie! Ceny na 2022 rok!

Jak wyklarować wodę w basenie?

Powrót