Jak oduczyć kota drapania w meble?
Koty to nasi towarzysze i urocze, pełne życia stworzenia. Potrafią wprowadzić do naszych domów i mieszkań wiele ciepła i radości, ale niestety, również nieco zmartwień. Problematyczne w posiadaniu kotów może być drapanie mebli przez zwierzęta. To naturalne dla kotów zachowanie jest niszczycielskie dla naszego wyposażenia, dlatego warto wiedzieć, jak się bronić przed takim zachowaniem.
Ochrona mebli przed kotem to zrozumienie naszego pupila, jego naturalnej potrzeby drapania mebli, a w konsekwencji tego — umiejętne przeciwdziałanie niszczeniu sprzętów poprzez skierowanie uwagi na inne rzeczy oraz poprzez ochronę mebli. Jak oduczyć kota drapania mebli i niszczenia sprzętów? Jakie porady będą najskuteczniejsze?
W tym artykule:
1. Potrzeby łowieckie kota a nasze meble w salonie — dlaczego koty drapią w meble?
2. Jak oduczyć kota drapania kanapy? Alternatywne miejsca do drapania, czyli drapaki i maty
3. Jak ochronić meble przed kotem? Zabezpieczenia mebli
4. Jak wychować kota? Jakie reagować na drapanie?
5. Zapobieganie drapaniu — regularna pielęgnacja pazurów. Czy przycinanie pazurów pomoże?
Potrzeby łowieckie kota a nasze meble w salonie — dlaczego koty drapią w meble?
Jakie działania pomogą oduczyć kota drapania? Na pewno pomocne będzie zrozumienie tego, dlaczego koty drapią nasze meble tapicerowane lub inne wyposażenie. Naturalna potrzeba drapania kotów to wynik ich instynktu i w życiu kota pełni kilka ważnych funkcji. Drapanie przede wszystkim pomaga usunąć martwe fragmenty pazurów kotom, dodatkowo też umożliwia im oznaczanie terenu z pomocą gruczołów zapachowych z łap. Podczas drapania koty rozciągają się też, ćwiczą i wzmacniają swoje mięśnie.
Jak zatem widać, koty wykorzystują drapanie dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia i robią to całkowicie instynktownie, a nie przez swoją złośliwość. Nie powinniśmy zatem eliminować tego zachowania u swoich pupilów — lepiej jest odpowiednio zadziałać, by drapanie nie odbywało się na naszych meblach.
Polubienie nowego mebla może w przypadku kota nie być dla nas korzystne. Jeśli mebel dla kota okazał się miejscem do drapania, działajmy!
Jak oduczyć kota drapania kanapy? Alternatywne miejsca do drapania, czyli drapaki i maty
Jak oduczyć kota drapania mebli? Zdecydowanie polecamy przekierowanie zainteresowania kota z narożnika lub fotela na dobry drapak dla kota. To dobra ochrona mebli przed kotem. Oduczenie drapania w meble poprzez przekierowanie zainteresowania na atrakcyjny drapak pozwoli kotom na spełnianie swoich instynktownych potrzeb łowieckich, a jednocześnie zadba o nasze meble.
Czasami trudno jest przy pierwszym zakupie trafić w coś, co przypadnie do gustu naszemu pupilowi. Dobrze jest kota zachęcić do drapania w drapaki — umiećmy maty do drapania lub drapaki w miejscach, w których kot zwykle drapał. Do korzystania z drapaka możemy też kota zachęcić, spryskując drapak kocimiętką. Zapach kocimiętki przyciągnie kota. W ten sposób można zniechęcić kota do drapania w meble, a jednocześnie zachęcać kota do drapania w drapaki.
Jeśli nauczysz kota korzystania z drapaka, meble staną się dla niego mniej atrakcyjne, zwłaszcza jeśli odpowiedni drapak po prostu pupilowi się spodoba. Drapaki zużywają się dość szybko, zatem dbaj o to, by nowy drapak czekał na pupila, jeśli ten stary jest już zbyt zużyty. Frustrację u kotów może wywołać nagła zmiana drapaka, dlatego nowy drapak warto ustawić obok starego, zanim je zamienimy.
Znudzenie kota a niszczenie mebli — jak oduczyć kota drapania sofy, co zrobić, gdy kot drapie drzwi?
Drapanie może być też wyrazem nudy u kota. Jeśli kot drapie w drzwi, sofę lub inne meble, może być po prostu znudzony lub zestresowany. Zadbajmy zatem o to, by kot miał odpowiednią ilość zabawek oraz poświęćmy mu czas na wspólną zabawę. To spożytkuje jego energię i zaspokoi jego naturalne instynkty.
Jeśli kot jest nadpobudliwy, możemy skonsultować sprawę z weterynarzem i zastosować preparaty antystresowe i uspokajające. Najpierw jednak wypróbujmy atrakcyjny drapak i zabawę z kotem.
Jak ochronić meble przed kotem? Zabezpieczenia mebli
Równocześnie z przekierowywaniem zainteresowania pupila na drapaki warto zabrać się za ochronę mebli. Przeciw drapaniu kota stosuje się pokrowce oraz folie ochronne, maty i dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwiają kotom drapanie w meble. Niezwykle skuteczne są folie ochronne, które przykleja się do mebli, foteli, kanap lub narożników. Okazują się skuteczne, gdyż większość kotów po prostu nie lubi drapać w gładkie i śliskie powierzchnie.
W sprzedaży dostępne są też specjalne taśmy dwustronne, które są nieprzyjemne w dotyku dla kota i zniechęcają kota do drapania w meble.
Jak wychować kota? Jakie reagować na drapanie?
Sposoby oduczenia kota drapania to też nasza reakcja na drapanie. Zwracajmy uwagę na zachowanie kota, a w razie potrzeby reagujmy. Jeśli zauważymy, że kot drapie w meble, warto stanowczo, ale delikatnie przerwać to, mówiąc "nie". Weźmy też kota i posadźmy go obok drapaka — często wtedy kot zacznie od razu drapać w drapak. Jeśli kot samodzielnie drapie w matę lub drapak, pochwalmy go.
Bądźmy też konsekwentni i wymagajmy też od pozostałych domowników odpowiednich reakcji na drapanie. Pamiętajmy też, że kary fizyczne i krzyczenie są nieskuteczne, mogą wręcz pogorszyć sytuację — zestresowany i zlękniony kot będzie czuł się źle, może zacząć niszczyć meble z tego powodu i będzie się bał używać drapaków.
Zapobieganie drapaniu — regularna pielęgnacja pazurów. Czy przycinanie pazurów pomoże?
Jeśli drapak dla kota nie pomógł wystarczająco dobrze, warto też sprawdzić, czy prawidłowo dbamy o pazury kota. Regularne przycinanie pazurów pomaga w utrzymaniu ich w dobrej kondycji, zmniejsza również naturalną potrzebę ich skracania, czyli drapania. Jeśli kot od małego był nauczony przycinania pazurów, jako dorosłe zwierzę będzie mniej zestresowane takim zabiegiem.
Tresura kota może wydawać się ciężka, ale jeśli poznamy nawyki kotów, szkolenie kota przebiegnie szybciej, a nasze meble będą bezpieczniejsze.
Zainspiruj się!
Peach Fuzz — kolor Pantone na rok 2024