Jak odnowić stół? Instrukcja krok po kroku dla każdego

26.07.2021

Stół to obowiązkowy mebel w każdym domu. To przy nim domownicy i goście spędzają niepowtarzalne, wspólne chwile. Jeśli blat jest w naturalnym kolorze drewna, dodatkowo uszlachetnia wnętrze i dodaje mu wizualnego ciepła. Niestety, częsta eksploatacja to też szybkie zużycie powierzchni stołu. Nie musimy go jednak wymieniać na nowy! Okazuje się bowiem, iż renowacja stołu wcale nie jest trudna — przeciwnie, przy odrobinie cierpliwości może zostać wykonana nawet przez osobę początkującą.


W tym artykule:

1. Renowacja stołu — drewno czy okleina?

2. O czym pamiętać przed renowacją mebli?

3. Jak odnowić drewniany stół?

Krok 1. Oczyszczanie i naprawa powierzchni

Krok 2. Uzupełnienie ubytków

Krok 3. Bejcowanie i lakierowanie

4. Odnawianie stołu z okleiną

Krok 1. Szlifowanie

Krok 2. Wybór: okleina czy fornir

Krok 3. Zabezpieczenie powierzchni, położenie forniru

5. Meble jak nowe!



Renowacja stołu - drewno czy okleina?

Zanim przystąpimy do renowacji stołu, musimy ustalić, z jakiego materiału został wykonany. Podobnie jak wszystkie meble kuchenne, stoły do jadalni mogą być z naturalnego drewna lub z pokryte okleiną ze strukturą słojów. Rozróżnienie tych dwóch rodzajów mebli nie jest trudne - szczególnie po lekko zniszczonej powierzchni widać, czy jest jednolita, czy pokryta dodatkową warstwą.

Renowacja stołu drewnianego różni się od odnawiania mebla z okleiną. Będą nam potrzebne inne narzędzia oraz środki, którymi zabezpieczymy powierzchnię i nadamy jej pożądany wygląd. Przyjrzyjmy się zatem krok po kroku, jak odnowić stół.

 

O czym pamiętać przed renowacją mebli?

Niezależnie od tego, czy chcemy odnowić stół, szafkę czy całe zestawy mebli kuchennych, musimy to robić w odpowiednich warunkach. Przestrzeń prac powinna mieć stały dostęp do świeżego powietrza - szczególnie, gdy planujemy wykorzystać środki takie jak lakier bądź farby. Zarówno szlifowanie, jak i malowanie oraz pozostałe czynności najlepiej wykonywać na zewnątrz budynku. Oczywiście tylko wtedy, gdy sprzyja nam pogoda, a w perspektywie nie mamy burz czy gwałtownych deszczów. Dobrym miejscem do renowacji jest garaż, a w ostateczności — mieszkanie, jednak ze staje otwartymi na oścież oknami.

Następnie zabezpieczamy panele i deski na podłodze — wystarczy do tego folia malarska lub zwykłe kartony. To ważne, ponieważ lakier czy oleje mogą być trudne do usunięcia z drewnianych powierzchni. Przydadzą nam się też rękawiczki oraz okulary ochronne.

Jeśli chodzi o narzędzia, nie potrzebujemy ich wiele. Aby odnowić stary stół z drewna bądź pokryty okleiną, wystarczy nam szlifierka lub zestaw papierów ściernych o różnej gradacji. Nieco bardziej wprawnym osobom przydadzą się specjalne cykliny do drewna, choć nie jest to element obowiązkowy.

W zależności od sposobu, w jaki chcemy odnowić drewniany stół, będą nam potrzebne: pędzel do lakieru, wałek lub bawełniana ściereczka.

Jak odnowić drewniany stół?

Stary stół z drewna to zdecydowanie zbyt cenny mebel, by wystawić go na śmietnik! Odnowiony zyska nowe życie i zupełnie nowy design. Przyjrzyjmy się, jak poddać drewniany stół renowacji krok po kroku.

 

Krok 1. Oczyszczanie i naprawa powierzchni

Za pomocą delikatnie zwilżonej bawełnianej ściereczki dokładnie usuwamy wszelkie zabrudzenia i kurz znajdujący się na powierzchniach. Następnie przystępujemy do zdejmowania lakieru - w tym celu możemy użyć szlifierki lub zwykłego papieru ściernego. Taki zabieg dodatkowo pozwoli wydobyć szlachetną linię słojów. Jeśli nasz stół ma mocno rzeźbione miejsca, warto sięgnąć po włókninę ścierną, która lepiej oczyszcza trudno dostępne fragmenty Na koniec powierzchnię stołu trzeba po raz kolejny dokładnie oczyścić wilgotną szmatką.

 

Krok 2. Uzupełnienie ubytków

Drewno - nie tylko stół i krzesła do kuchni, ale też np. szafki kuchenne itp. - może wymagać różnych dodatkowych zabiegów. Jednym z nich jest szpachlowanie ubytków, które pojawiły się na powierzchni mebla pod wpływem długotrwałego użytkowania czy działalności korników. Jeśli podczas renowacji starego stołu stwierdzimy obecność takich niechcianych lokatorów, pomyślmy o zainwestowaniu w specjalne preparaty ochronne. Należy je rozprowadzić na powierzchni stołu i pozostawić do wyschnięcia - przynajmniej na 24 godziny.

 

Krok 3. Bejcowanie i lakierowanie

W kolejnym etapie będą nam potrzebne farby i lakiery, malarskie narzędzia i akcesoria. Zaczynamy od olejowania lub bejcowania. W pierwszym przypadku drewniany stół jedynie pokrywamy warstwą oleju, np. lnianego - taki zabieg daje efekt nabłyszczenia i wydobycia uroku drewna. Oleju nie nanosimy pędzlem, ale wcieramy go bawełnianą ściereczką.

Z kolei użycie bejcy, lakieru lub lakierobejcy pozwala nie tylko wydobyć piękny kolor, ale też wyrównać odcienie, które w przypadku starego blatu mogą się od siebie różnić. Pamiętajmy przy tym, by meble drewniane malować ruchem pędzla w kierunku usłojenia - zyskamy wtedy szlachetniejszy i bardziej estetyczny efekt.

Jeśli chcemy uzyskać nowy kolor mebla, np. pomalować drewno na modny biały kolor, konieczne będzie użycie farby kredowej, ftalowej lub akrylowej.

Tej samej farby możemy użyć do renowacji innych elementów w mieszkaniu, takich jak np. krzesła do jadalni i kuchni czy chociażby fronty kuchenne.

Odnawianie stołu z okleiną

Renowacja starego stołu z okleiną wymaga zupełnie innego podejścia niż w przypadku drewnianego mebla. Przede wszystkim należy zdjąć starą okleinę i usunąć wszystkie dokręcane elementy.

Krok 1. Szlifowanie

Odnawianie mebla po zdjęciu okleiny zaczynamy od oczyszczenia podłoża wilgotną ściereczką, a następnie wyrównania go za pomocą szlifierki lub zwykłego papieru ściernego. Po zakończeniu prac stół należy po raz kolejny oczyścić z pyłu i wszelkich niepotrzebnych elementów.

Krok 2. Wybór: okleina czy fornir

Meble z forniru zdecydowanie lepiej prezentują się niż zwykła, tradycyjna okleina. Fornir to materiał znacznie lepiej imitujący wygląd naturalnego drewna. Nie tylko lepiej wygląd, ale też jest trwalszy niż okleina.

Krok 3. Zabezpieczenie powierzchni, położenie forniru

Aby nowa warstwa okleiny lub forniru dobrze przylegała do korpusu, stary stół należy pokryć środkiem zabezpieczającym. Następnie nasz stolik powoli i bardzo dokładnie oklejamy nowym materiałem. Wybór wariantów jest ogromny!

Meble jak nowe!

Piękny, odnowiony blat doda wnętrzu stylu i wizualnie je odświeży. Renowacja pozwala nam dopasować wygląd mebli do innych elementów przestrzeni, takich jak narożniki kuchenne, listwy przyblatowe i akcesoria, a nawet panele szklane do kuchni! Odnowione meble są unikalne i nie tracą swojej wartości.

Nowoczesne kuchnie nie zawsze wymagają zakupienia nowych, kosztownych mebli. Na renowację stać każdego - cena środków zabezpieczających, farb czy lakierów oraz papieru ściernego jest nieporównywalnie niższa np. nowej szafki pod zlewozmywak. Szczególnie warto doceniać drewniane stoły - nawet te niemodne i babcine mogą przetrwać jeszcze kolejne dekady. Jeśli dopasujemy do nich atrakcyjne meble, np. hokery i krzesła barowe, zyskamy bardzo atrakcyjny efekt. Nie bójmy się więc majsterkowania - dajmy naszym meblom nowe życie!


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Meble do salonu Country II Meble do kuchni Vigo Grafit Mat Meble do kuchni Vigo biały Meble do kuchni Artisan
Meble do salonu Country II Meble do kuchni Vigo Grafit Mat Meble do kuchni Vigo Biały Meble do kuchni Artisan
Powrót