Jak odnowić stare drzwi?
Jeśli nasze drzwi przestają wyglądać atrakcyjnie i nie prezentują się już tak jak kiedyś, wcale nie musimy wymieniać ich na nowe – wystarczą chęci oraz odrobina podstawowych zdolności manualnych, dzięki którym drzwi na nowo będą wyglądać świeżo i oryginalnie. Jak odnowić drzwi, by efekt był zadowalający? Podpowiadamy jak powinna przebiegać sprawna renowacja starych drzwi.
W tym artykule:
Odnawianie starych drzwi – przed rozpoczęciem prac
Zanim przystąpimy do procesu renowacji drzwi, powinniśmy sprawdzić, czy jej dokonanie będzie w ogóle możliwe. Drzwi wewnętrzne należy o dokładnie obejrzeć zaczynając od skrzydła drzwiowego, a kończąc na ościeżnicy, czyli futrynie. Jeśli nasze drewniane drzwi szpeci łuszcząca się i schodząca farba, pojawiły w nich niewielkie szczeliny lub uszkodziły się elementy takie jak okucia, odnowienie powierzchni drzwi nie powinno być ani wyjątkowo trudne, ani kosztowne. Jeżeli jednak zauważymy ślady obecności korników lub drewno zaczęło gnić i zostało mocno uszkodzone – lepiej zrezygnować z odnawiania i zakupić nowe drzwi.
Pamiętajmy również o przygotowaniu miejsca, w którym będziemy mogli postawić tzw. koziołki stolarskie, na których wygodnie ułożymy stare drzwi podczas wszystkich prac renowatorskich.
Przy odnawianiu drewnianych drzwi nie można również zapomnieć o odkręceniu i wyczyszczeniu elementów metalowych takich jak klamka, zawiasy, zamek drzwiowy, okucia czy tabliczki z numerem one również powinny być odświeżone i pomalowane. Jeżeli drzwi posiadają szyby należy je ostrożnie wyciągnąć i zabezpieczyć lub szczelnie okleić, aby nie uległy zniszczeniu bądź zamalowaniu.
Renowacja drzwi, jak odnowić krok po kroku
Stare drzwi drewniane mimo upływu lat, potrafią zachować całkiem dobrą kondycję, która daje nam możliwość przeprowadzenia procesu odnowienia drzwi zakończonego sukcesem. Jak odnowić stare drzwi drewniane i od czego zacząć prace?
Usunięcie starej farby z drzwi
Stare, zniszczone drzwi wewnętrzne, na których pojawiły się zarysowania i szczeliny lub łuszczy się farba psują efekt nawet starannie wykończonych wnętrz. Aby przeprowadzić renowację starych drzwi należy w pierwszym kroku usunąć starą powłokę lakierniczą. Najłatwiej wykonać to opalarką (dostępną w sklepach budowanych), Pod wpływam gorącego powietrza farby tzw. olejne kurczą się, a na ich powierzchni powstają charakterystyczne bąble. Opaloną warstwę możemy zeskrobać za pomocą szpachelki. Ważne, aby opalarki nie trzymać zbyt blisko czyszczonej powierzchni - wraz z farbą możemy uszkodzić wierzchnią warstwę drewna.
Drugi sposób na pozbycie się starej powłoki jest pokrycie jej powierzchni specjalnymi środkami chemicznymi o żelowej konsystencji. Nakładamy je pędzlem, a następnie odczekujemy podany przez producenta czas. Zmiękczoną warstwę farby zeskrobujemy szpachelką. Produkty tego typu idealnie będą do drzwi drewnianych ozdobionych rzeźbieniami, z których zmiękczoną farbę możemy bez problemu usunąć pocierając delikatnie watą stalową lub szczotką drucianą.
Kolejną metodą aby odnowić drzwi wewnętrzne jest skorzystanie ze specjalistycznej cykliny do drewna - jest to metoda dla bardziej doświadczonych osób, szczególnie tych, które mają wprawę w pracach stolarskich. Zbyt mocny docisk lub prowadzenie cykliny pod nieodpowiednim kątem mogą wywołać na drewnie ubytki i rysy. We wszystkich przypadkach konieczne jest zastosowanie maski ochronnej, rękawic oraz okularów ochronnych.
Szlifowanie drzwi
Po usunięciu farby powierzchnię drzwi należy zeszlifować – szlifierką bądź papierem ściernym. Poprzez szlifowanie pozbędziemy się pozostałości farby z trudno dostępnych miejsc, np. szpar czy szczelin, jak również warstwy impregnatu odpornego na działanie wysokiej temperatur. Etap ten jest również konieczny, aby uzyskać równą i gładką powierzchnię skrzydła drzwiowego oraz futryny.
Zaopatrzmy się w arkusze lub kostki papieru ściernego o odpowiedniej gradacji.
SPECJALISTA RADZI! Im wyższy numer papieru, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia drewna. Stosując papier ścierny o drobnych ziarnach skutecznie usuniemy farby oraz impregnat, pozbędziemy się też pozostawionych po gruboziarnistym papierze widocznych zarysowań. |
Po ukończeniu pracy konieczne jest staranne odpylenie. Najlepiej – najpierw suchą szmatką, następnie wilgotną (pamiętajmy aby odczekać aż powierzchnia wyschnie). Na tym etapie zwróćmy uwagę czy w drzwiach nie powstały większe ubytki. Jeśli zaobserwujemy szczeliny lub uszkodzenia, zeszlifowane, oczyszczone i wysuszone drzwi musimy poddać szpachlowaniu. Ubytki uzupełniamy specjalną szpachlą przeznaczoną do drewna. Podobnie postępujemy z futrynami – wyrównując je i oczyszczając.
Ostatnim etapem renowacji jest malowanie drzwi drewnianych. Na oczyszczone i wyszpachlowane drzwi nakładamy nową farbę lub lakier. Jeżeli chcemy, alby widoczny był naturalny rysunek drewna wybieramy lakier. Nie będzie to jednak dobry wybór, jeżeli wyrównywaliśmy zbyt dużą ilość ubytków.
Farbę należy wybrać szczególnie starannie, jeśli odnawiamy drzwi wyjściowe. Są one narażone na wpływ czynników atmosferycznych, muszą być odpowiednio zabezpieczone przez zmianami temperatur i wilgocią. Najkorzystniej będzie zdecydować się na farbę przeznaczoną do drzwi zewnętrznych oraz impregnaty.
Malując drzwi zewnętrzne, warto nałożyć najpierw warstwę farby podkładowej, a dopiero potem pomalować je na właściwy kolor – nakładając dwie lub nawet trzy warstwy, tak aby uzyskać jednolitą barwę. Przy nakładaniu kolejnej warstwy, jej powierzchnia powinna wyschnąć. Co więcej, po pokryciu drzwi pierwszą warstwą można delikatnie je zmatowić za pomocą papieru ściernego. Podczas malowania dużym ułatwieniem jest ułożenie drzwi tak aby zminimalizować ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków. Warto w tym celu wykorzystać koziołki stolarski.
Drzwi renowacja - elementy wykończeniowe
Renowacja drzwi nie byłaby kompletna bez odnowienia wszelkich elementów metalowych. Weźmy pod uwagę, że okucia, zamki, zawiasy, również ulegają zużyciu – bywa, że ich odnowienie jest znacznie trudniejsze lub niemożliwe. Aby nie ryzykować problemów z funkcjonowaniem drzwi, po odmalowaniu skrzydła i futryny najlepiej elementy te wymienić na nowe: szczególnie jeśli nie były prawidłowo konserwowane. Odmalowane drzwi mogą wyglądać dobrze, jeżeli jednak zastosujemy zniszczone okucia i zamki, prawdopodobnie ani nie będą funkcjonowały jak należy, ani nie będą odpowiednio szczelne i bezpieczne. Zamek oraz klamka to elementy, które z łatwością wymienimy sami.
Odnawianie drzwi wiąże się często z nadaniem drzwiom oryginalnego wyglądu, czasem wystarczy wymienić starą klamkę na nową. Możemy również eksperymentować ze stylem dodając zwykłym, prostym drzwiom bogato zdobioną gałkę czy klamkę. Ciekawym i użytecznym dodatkiem może być wizjer, który można wymienić lub oryginalnie oprawić np. ramką.
W ofercie dostępne: drzwi i klamki, drzwi harmonijkowe, drzwi wewnętrzne przesuwne, drzwi na zamówienie, drzwi wewnętrzne białe, ościeżnice do drzwi wewnętrznych, ościeżnice na zamówienie.