Jak oczyścić wodę w basenie — domowe sposoby

07.07.2024

Przydomowy basen, bez względu na wielkość daje ogrom frajdy, a podczas upałów daje poczucie przyjemnego schłodzenia. Dużo osób, rozważających zakup czy budowę przydomowego basenu ogrodowego, rezygnuje z tego ze względu na wymóg częstej wymiany dużych ilości wody oraz konieczności profesjonalnego czyszczenia zbiornika. Tymczasem nie jest to prawda. Istnieje wiele metod domowych na skuteczne oczyszczanie wody w basenie ogrodowym, które są proste w przeprowadzeniu oraz stosunkowo niedrogie.

Jeśli basen, który posiadasz, jest niewielki i korzystają z niego dzieci, nie ma problemu, by utrzymać czystą wodę, gdyż można ją zwyczajnie wymienić. Co natomiast w przypadku dużo większych zbiorników? Jak wyczyścić wodę w takim basenie? Jak dbać o czyszczenie basenu, by uniknąć zielonej wody i by była ona zawsze krystalicznie czysta? Jak oczyścić wodę w basenie? Domowe sposoby, które przedstawię w tym artykule, z pewnością będą pomocne!

czysta woda basenowa - czy można oczyścić wodę w basenie domowymi sposobami?


W tym artykule:

1. Pielęgnacja wody w basenie – poszczególne etapy

2. Domowe sposoby na zachowanie czystości wody basenowej – przede wszystkim zapobieganie zabrudzeniom

3. Glony w basenie – czyszczenie mechaniczne gwarantuje czystą wodę

4. Jak oczyścić wodę w basenie, jeśli domowe sposoby nie działają? Zastosuj chemię w wodzie basenowej



Pielęgnacja wody w basenie – poszczególne etapy

Domowe sposoby na czystą wodę w basenie są nieskomplikowane, ale na tyle skuteczne, że zapewniają optymalny poziom czystości i bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że mogą nie zastąpić całkowicie czyszczenia basenu chlorem, a skuteczne czyszczenie wody to połączenie zarówno mechanicznego czyszczenia pompą, jak i czyszczenia chemicznego odpowiednimi środkami — profesjonalne produkty chemiczne mogą się zatem okazać niezbędne. Co jest najważniejsze w dbaniu o wodę? Zobaczmy.

1. Pierwszym etapem jest co jakiś czas sprawdzanie pH wody, które mówi, czy woda ma odczyn kwaśny, czy zasadowy. Konieczny jest tu konkretny tester, który wskazuje też poziom chloru oraz twardość wody. Jeśli poziom pH jest dobry, to domowe środki dezynfekcyjne do czyszczenia basenu będą skuteczniejsze, może pozwoli to uniknąć stosowania chlorowania szokowego, czy takich sposobów jak dezynfekcja szokowa. Kontrolowanie wody najlepiej robić co najmniej raz w tygodniu. Idealne, nieszkodzące skórze pH to od 7,0 do 7,4. Podczas upalnych dni pH podnosi się, a podczas deszczu spada. Odpowiedni zestaw testowy to podstawa i wystarcza na przeprowadzenie kilku testów. Nie musisz tutaj od razu kupować drogich, elektronicznych testerów — tańsze testery pH w formie pasków też będą idealne do kontrolowania poziomu pH. Jeśli pH nie jest odpowiednie, jakość wody spanie i konieczne będzie stosowanie odpowiednich środków do wyrównania poziomu pH.

2. Kolejny krok to zdezynfekowanie wody w basenie. Mikroorganizmy i glony w basenowej wodzie są przyczyną jej mętności, powstaje śliski osad na dnie basenu i jego ścianach. Nie można się kąpać z zieloną wodą. Trzeba tu korzystać z odpowiednich środków dezynfekcyjnych, zapobiegających rozwojowi glonów. Dezynfekcja wody może być tlenowa i chlorowa. Pozwala to wyczyścić basen, a nawet oczko wodne i zatrzymać rozwój glonów.

3. Kolejny etap to walka z glonami i algami, które mogą pojawić się już po paru godzinach, gdyż tak szybko się namnażają. Niecodzienny kolor wody w basenie, zwłaszcza zielony lub żółty, to często objaw mocnego rozkwitu glonów.

4. Ostatnim krokiem jest koagulacja i potrzeba klarowania wody basenowej. Aby woda basenowa, czy z oczka wodnego była czysta, należy zadbać o pozbycie się resztek związków i chemicznych roztworów. Potrzebny jest tu środek koagulacyjny, który minimalizuje ich obecność i zmętnienie, jakie ma woda w basenie. Koagulanty stosuj, gdy w basenie jest żółta, brązowa, czerwona lub biała woda.

domowe sposoby na zachowanie czystości w basenie

Domowe sposoby na zachowanie czystości wody basenowej – przede wszystkim zapobieganie zabrudzeniom

Podczas użytkowania basenu trzeba przede wszystkim unikać nadmiernego zanieczyszczenia zbiornika. Przyczyną brudnej wody mogą być liście, ziemia, śmieci i inne zanieczyszczenia oraz bakterie, które samoistnie się w niej rozwijają. Warto jest zatem ochronić basen przed największymi zanieczyszczeniami przez nakrywanie go plandeką lub specjalną osłoną. Pozwoli to zachować czystość basenu na dłuższy czas. Pilnuj, aby wchodząc do wody nie wnosić na stopach zanieczyszczeń oraz związuj włosy, by czysta woda w basenie ogrodowym zachowała się jak najdłużej.

Idealne na czystą wodę w basenie domowe sposoby

Wśród domowych sposobów na oczyszczenie wody basenowej znajdują się rozwiązania, które możesz zastosować dzięki znalezionym w kuchni rzeczom. Nie, to nie żart! Odpowiednie domowe substancje mogą zmienić się w skuteczne środki do czyszczenia.

  1. Witamina C, czyli kwas askorbinowy, świetnie radzi sobie z utrzymaniem w czystości wody w basenie. Użycie witaminy C zazwyczaj pomaga wyczyścić basen rozporowy, czy dmuchany nawet bez użycia środków chemicznych. Niestety zdarza się, że witamina C wchodzi w reakcje ze składnikami, które znalazły się w wodzie i potrafi czasem odbarwić zbiornik. Witamina C, sprawia, że brudna woda w kolorze brązowym, czy żółtym znów staje się krystalicznie czysta. Najczęściej brązowy kolor pochodzi od dużej zawartości żelaza, zwłaszcza gdy wodę basenową czerpiesz ze studni. Jak przeprowadzić czyszczenie wody? Na 1 m³ cieczy stosuje się około 60 g witaminy C w proszku, by wyczyścić basen.

    Pamiętaj jednak, że witamina C tak naprawdę nie usuwa zanieczyszczeń — związki, które powodują mętnienie wody w basenie, dzięki witaminie C są rozbijane na drobne kawałeczki, przez co są niewidoczne, nie oznacza to jednak, że znikną z basenu.

  2. Po dodaniu soli do wody jej przydatność do użycia wydłuży się o kilka dni. Nie sprawi, że nie powstaną glony, ale w słonym środowisku proces ten będzie utrudniony. Przebywanie w osolonej wodzie niestety może mieć niekorzystny wpływ na skórę.

  3. Do czyszczenia w niewielkim stopniu zabrudzonej wody może w naturalny sposób sprawdzić się też soda oczyszczona. Do większego basenu konieczne będzie około 5 kg sody. Nie jest to metoda idealna, gdyż po czyszczeniu nią na dnie zbiornika pozostaje osad, który można usunąć tylko specjalnym odkurzaczem basenowym.

Domowe sposoby na czyszczenie, jak widać, to raczej doraźne środki, które zastosujesz, zanim przyjedzie zamówiona przez Ciebie chemia basenowa lub pompa. Nie są to sposoby na stałe oczyszczanie basenu, gdyż na dłuższą metę mogą więcej szkodzić, niż przynosić pożytku.

Co na oczyszczenie wody basenowej? Skuteczne metody, czyli chlor i aktywny tlen

Domowe sposoby, jak już ustaliliśmy, nie podziałają na dłuższą metę. Co zatem należy używać, aby oczyścić wodę w basenie? Bezpieczna i higieniczna woda basenowa to woda klarowna i czysta, a najlepsze na to są chlor i aktywny tlen, czyli odpowiednia chemia do basenów.

  1. Aby zachować czystą wodę w basenie, trzeba pamiętać o chlorze basenowym. Nie można przesadzać z jego ilością, gdyż nadmierne zużycie chloru podrażni skórę. Chlor to bardzo dobry środek na glony. Czyszczenie chlorem trwa około 4 godzin. Stosuj takie dawki chloru do uzdatniania wody, jakie wpisane są na etykiecie informacyjnej produktu — w przypadku różnych produktów wartości mogą również być różne.

  2. Jeśli czyszczenie chlorem nie przynosi efektu, możesz skorzystać z czyszczenia aktywnym tlenem do uzdatniania wody basenowej. Występuje w formie tabletek lub płynu, a jego działanie jest podobne, jak w przypadku chloru. Metoda tlenowa jest szybsza i skuteczna oraz można ją stosować bez obaw o bezpieczeństwo małych dzieci korzystających z basenów. Aktywny tlen i metoda tlenowa nie niweluje jednak problemu glonów — na zieloną wodę basenową trzeba stosować osobno odpowiednie antyglony, aby zachować przejrzystość wody w basenie. Jeśli marzy Ci się basen bez chloru, aktywny tlen jest doskonałą alternatywą na oczyszczanie niecki.

Zmętnienie wody to najczęściej objaw glonów w basenie (wtedy woda jest zielona) lub nadmiernej ilości żelaza (wtedy woda jest brązowa). Jak dbać o basen? Klarowanie wody jest tutaj niesamowicie ważne. Na glony w basenie zastosuj odpowiednie antyglony, czyli środki hamujące rozwój alg. Zanieczyszczenia w brązowej wodzie należy z kolei skoagulować, czyli z pomocą koagulantów zbić w większe drobiny i ręcznie usunąć zanieczyszczenia z dna basenu.

basen rozporowy

Glony w basenie – czyszczenie mechaniczne gwarantuje czystą wodę

Chemia basenowa to nie wszystko, w końcu duże zanieczyszczenia nie będą usunięte przez chlor lub tlen aktywny. Trzeba tutaj odpowiednich działań, czyli czyszczenia mechanicznego. Polega ono na wyławianiu glonów przy użyciu sita lub zastosowanie odpowiedniego filtra. Odpowiednio przeprowadzony zabieg sprawi, że zielona woda zniknie.

Filtr czyszczący wodę w basenie — czyszczenie zielonej wody i brązowej wody w basenie

Najczęściej wykorzystywane są trzy rodzaje filtrów, aby cieszyć się czystą wodą. Najbardziej wytrzymały jest ze stali nierdzewnej. Kolejny filtr do oczyszczania wody z polietylenu jest w dobrej cenie i ma długotrwałe działanie. Ostatni jest filtr z poliestru, gdzie jakość jest adekwatna do jego ceny. Przy filtracji konieczne jest sprawdzanie stanu filtra. Jeśli zachodzi potrzeba, konieczne jest wypłukanie go lub wymiana wkładu do pomp. Następnie dobrze jest rozpocząć chlorowanie szokowe, przy wykorzystaniu do tego odpowiednich środków chemii basenowej. Pompy piaskowe do basenu i pompy kartuszowe do basenu usuwają zanieczyszczenia, i filtrują wodę, ale również sprawiają, że jest w ciągłym ruchu, zapobiegając namnażaniu się glonów.  Niejednokrotnie potrzebne będą akcesoria do pomp basenowych.

Odpowiedni filtr w basenie pomoże zapobiegać zielonej wodzie oraz innym, nawet większym zanieczyszczeniom. Brązowy kolor w basenie często jest efektem podwyższonego poziomu żelaza, trudno tutaj o naturalne oczyszczanie bez pomp i odpowiedniej chemii. Aby utrzymać basen w czystości, dbaj o odpowiednie parametry wody, czyszczenie mechaniczne, chemiczne i solidne pompy o odpowiedniej przepustowości.

Basenowy odkurzacz — szybkie czyszczenie mechaniczne basenów przydomowych

To bardzo skuteczna metoda, by oczyścić basen, zbierając nieczystości zwłaszcza z dna basenu. Zachowuje on ściany i dno basenu w wyjątkowej czystości. Ciśnienie, powstające dzięki pompie rusza szczotkami odkurzacza i umożliwia szybkie czyszczenie. Basenowe odkurzacze mogą być automatyczne lub ręczne. Z pomocą odkurzacza basenowego pozbędziesz się zarówno glonów basenowych, jak i innych zanieczyszczeń. Czyszczenie basenu odkurzaczem wykonuj co najmniej raz w tygodniu, a jeśli to potrzebne, nawet częściej.

Drobne zanieczyszczenia, które wywołują brązowy lub zielony kolor wody, również można wyczyścić z pomocą odkurzacza. Ważne będzie jednak wcześniej użycie odpowiedniego koagulantu, który zbije zanieczyszczenia w większe drobiny. Większe zanieczyszczenia opadną na dno i będzie je można odkurzyć odkurzaczem.

jak oczyścić wodę w basenie

Jak oczyścić wodę w basenie, jeśli domowe sposoby nie działają? Zastosuj chemię w wodzie basenowej

Czasami domowe sposoby nie działają, aby wyczyścić wodę lub wyklarować wodę, a pompy basenowe nie wystarczają. Zwłaszcza gdy Twój basen jest mocno zanieczyszczony. Jeśli mimo stosowania opisanych sposobów woda wciąż jest brudna, konieczne będą specjalne środki chemiczne w specjalnych pływakach dryfujących na powierzchni wody. Chemia basenowa i pompy basenowe, pracując razem, zapewnią klarowną wodę basenową.

Wymiana wody w basenie, zwłaszcza dużym, sporo kosztuje, dlatego lepiej wydać mniejszą ilość pieniędzy na odpowiednie urządzenia i środki, aby zabezpieczyć basen i zapewnić kąpiącym się higienicznie czystą wodę. Oczyszczenie niecki jest zatem ważne, aby zabawa w ogrodzie była bezpieczna i higieniczna.

Powrót