Jak obliczyć kubik drewna? Wyjaśniamy, jak wykonać obliczenia
Zastanawiasz się nad zakupem drewna opałowego, ale obliczenia potrzebnej ilości sprawiają Ci problemy? Nie martw się!
Dzięki naszej pomocy będziesz w stanie obliczyć, ile drewna Ci pozostało, czy już czas na domówienie nowego opału, czy jednak to, co posiadasz, wystarczy Ci do końca sezonu grzewczego.
Ilość — a raczej objętość — drewna podaje się z pomocą kubików. Czym właściwie jest kubik i jak obliczyć kubik drewna? Zobacz razem z nami!
W tym artykule:
1. Czym jest kubik drewna opałowego?
2. Jak obliczyć kubik drewna opałowego?
3. Czym jest metr sześcienny a czym metr przestrzenny?
4. Czym różni się metr przestrzenny nasypowy od metra przestrzennego drewna ułożonego?
Czym jest kubik drewna opałowego?
Kubik to nic innego jak popularnie używana nazwa metra sześciennego. W leśnictwie określenie to stosuje się wyłącznie do określania ilości drewna, ale popularnie kubikami można mierzyć też np. objętość wody.
Kubikami określa się ilość, czyli objętość drewna — zarówno drewna opałowego, jak i drewna kominkowego, a także desek przeznaczonych do obróbki stolarskiej lub drewna konstrukcyjnego.
Jeśli zatem posiadasz piec lub kominek, znajomość obliczania kubików drewna bardzo Ci się przyda.
Jak obliczyć kubik drewna opałowego?
Jak zatem w prosty sposób obliczyć kubik drewna? Na początek należy obliczyć, ile metrów sześciennych drewna się posiada. To bardzo proste! Pomnóż po prostu długość, szerokość i głębokość ze sobą. Pamiętaj, aby w czasie wykonywania obliczeń użyć tej samej jednostki długości, czyli metra.
Wzór przedstawić można tak:
Ob = a * b * c
gdzie Ob to objętość, a to długość, b to szerokość, a c — głębokość.
Po obliczeniu metrów sześciennych należy przeliczyć je na kubiki. Zwyczajowo przyjmuje się, że jeden metr sześcienny drewna z pustymi przestrzeniami pomiędzy klockami (1 m3) to 0,65 kubika.
Czym jest metr sześcienny a czym metr przestrzenny?
Podczas obliczania kubików, a także w czasie zakupów drewna możesz spotkać się z określeniami: metr sześcienny oraz metr przestrzenny drewna. Te dwa określenia wydają się podobne, jednak znaczą coś innego. Warto wiedzieć, jaka jest różnica, gdyż w czasie zakupów może Cię to uchronić przed nieprzyjemnościami i pozwoli Ci zaoszczędzić nieco pieniędzy.
Metr sześcienny drewna to nic innego jak faktyczna objętość drewna. W przypadku naturalnego drewna nie jest możliwe do końca ułożenie poszczególnych kawałków tak, by do siebie idealnie przylegały — puste przestrzenie między klockami lub deskami wypełnione są powietrzem, a ta wartość — desek oraz powietrza — określana jest właśnie mianem metra przestrzennego.
Ilość metrów przestrzennych drewna nie będzie zatem taka sama jak ilość metrów sześciennych drewna nawet wtedy, gdy waga drewna lub objętość będą takie same.
Porównać można to do wartości brutto i netto, gdzie metr sześcienny to wartość netto, a przestrzenny metr drewna — brutto.
Czym różni się metr przestrzenny nasypowy od metra przestrzennego drewna ułożonego?
Podobne różnice pojawić mogą się w przypadku metra przestrzennego nasypowego i ułożonego. To ważne zwłaszcza podczas zakupów, gdyż metr przestrzenny drewna nasypowego zawiera zwykle więcej powietrza niż metr przestrzenny drewna ułożonego — z założenia zatem pierwsza opcja powinna być tańsza.
Dokładne ułożenie klocków sprawia, że pomiędzy kawałkami drewna znajduje się mniej powietrza, co z kolei przekłada się na to, że w jednym metrze przestrzennym objętościowo będzie więcej drewna. Na to zwracaj szczególną uwagę przy zakupie, bo często nasypowy metr sześcienny sprzedawany jest w pozornie niższej cenie drewna ułożonego, a koniec końców okazuje się, że otrzymujesz mniejszą ilość produktów.
Metr przestrzenny ułożony będzie zawierał najwięcej drewna, gdyż przestrzenie wolne z powietrzem w przypadku drewna ułożonego są zdecydowanie mniejsze. Jeśli zatem możesz, zawsze zdecyduj się na metr przestrzenny ułożony drewna.
Podczas zakupów zadbaj też o to, by sprawdzić, z jakich gatunków drewna pozyskiwane są klocki. W przypadku drewna kominkowego i opałowego zastosowane mogą być różne gatunki. Ważna będzie kaloryczność drewna opałowego lub kominkowego.
Wiesz już, na co zwrócić uwagę, kupując drewno oraz jak obliczyć potrzebną ilość drewna kominkowego lub opałowego. Przygotowania do kolejnego sezonu grzewczego będą dzięki temu o wiele łatwiejsze!
ZAINSPIRUJ SIĘ !!!
Jak czyścić i dbać o szybę w kominku
Jak urządzić salon z kominkiem?