Jak naprawić podnośnik w krześle biurowym? Instrukcja krok po kroku
Krzesło biurowe z zepsutym podnośnikiem przestaje spełniać swoją funkcję, jednak nie oznacza to, że od razu trzeba je wymieniać na nowe. Zamiast znacznie uszczuplać zawartość portfela, często wystarczy kupić nowy siłownik pneumatyczny i wstawić go w miejsce uszkodzonego. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i przy odrobinie wysiłku można to zrobić samodzielnie.
W tym artykule:
1. Podnośniki w krzesłach biurowych – do czego służą i czemu są tak ważne?
2. Skąd wiadomo, że siłownik do krzeseł nie działa prawidłowo?
3. Wymiana podnośnika – jak samodzielnie naprawić krzesło biurowe?
4. Demontaż zepsutego siłownika - kolejne etapy
5. Nowy podnośnik do krzesła – skąd wiadomo jaki kupić?
Podnośniki w krzesłach biurowych – do czego służą i czemu są tak ważne?
Podnośnik pneumatyczny (inaczej siłownik) zamontowany w krześle biurowym umożliwia regulację wysokości siedziska i tym samym przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas siedzenia przy biurku. Jest to o tyle istotne, że osoby pracujące przy komputerze spędzają przy nim średnio 40 godzin tygodniowo, co daje aż 160 godzin (czyli prawie tydzień!) w miesiącu. Brak odpowiedniego podparcia kręgosłupa oznacza nasilające się bóle z powodu jego przeciążenia. Z tego względu, warto zainwestować w ergonomiczny fotel biurowy z wygodnym, regulowanym za pomocą podnośnika siedziskiem.
Skąd wiadomo, że siłownik do krzeseł nie działa prawidłowo?
Pierwszym sygnałem, że podnośnik wymaga ingerencji jest skrzypienie krzesła biurowego podczas siadania. Należy wówczas zdjąć siedzisko oraz odkręcić wszystkie śruby i nakrętki, żeby naoliwić je smarem silikonowym. Po odczekaniu chwili mebel można skręcić z powrotem. Jeśli skrzypienie nadal występuje, oznacza to konieczność naprawy - zwykle wystarczy wymiana siłownika gazowego.
Zaniepokoić powinno także opadanie siedziska krzesła w trakcie jego użytkowania. Kiedy podnośnik przestaje trzymać ciśnienie, jedynym rozwiązaniem jest zastąpienie go nowym. Wyjątek stanowi sytuacja, w której odkształcony jest otwór na siłownik – wówczas pozostaje zakup nowego mechanizmu bądź całego mebla.
Wymiana podnośnika – jak samodzielnie naprawić krzesło biurowe?
Wymiana tego kluczowego elementu fotela biurowego nie powinna Ci sprawić większego problemu, ale jeśli robisz to po raz pierwszy, najlepiej poproś kogoś o pomoc. Przygotuj też następujące akcesoria:
- Klucz szwedzki lub inne narzędzie z regulowaną rozwartością szczęk i mocnym uchwytem (posłuży do poluzowania drążka siłownika)
- Gumowy młotek (jeśli nie masz go w domu, możesz użyć metalowego, ale wówczas zaopatrz się w przedmiot, który zamortyzuje uderzenie, na przykład książkę)
- Nieszkodliwy dla plastiku preparat penetrujący w sprayu (na przykład WD-40)
- Gumowe rękawiczki (dla ochrony rąk)
Przed przystąpieniem do wymiany zepsutej części pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi. Użyj do tego kawałka tektury, sterty starych gazet, ręcznika lub grubej ścierki.
Demontaż zepsutego siłownika - kolejne etapy
- Przy pomocy wajchy do regulacji podnieś siedzisko najwyżej jak to możliwe.
- Zdemontuj kółka oraz siedzisko wraz z oparciem, żeby zapewnić sobie łatwy postęp do zepsutego podnośnika.
- Usuń z górnej części siłownika osłonę – jest to mała plastikowa nakładka, zazwyczaj w kolorze czerwonym lub pomarańczowym. Powinna zejść bez problemu, więc nie rób tego na siłę i uważaj, aby nie zdjąć znajdującego się tuż pod nią gumowego przycisku. Czasem tego typu zabezpieczenie w ogóle nie istnieje - wówczas możesz od razu zabrać się za demontaż podnośnika.
- Krzesło odwróć do góry nogami.
- Miejsca, w których mechanizm oraz podstawa łączą się z siłownikiem, spryskaj lub posmaruj preparatem wypierającym wodę o dużej zdolności do penetrowania szczelin (w ten sposób poluzujesz połączenia). Odczekaj kilka minut.
- Aby mechanizm krzesła zsunął się z siłownika, uderzaj w niego gumowym młotkiem delikatnie od spodu. Jeśli masz tylko zwykły młotek, blachę uderzaj jego płaską stroną, po podłożeniu książki lub na przykład złożonej ścierki. Pamiętaj, że lepiej jest wykonać mniej słabszych uderzeń niż kilka mocnych, dzięki czemu dość plastyczny mechanizm nie odkształci się i nie pęknie.
- Jeśli mimo Twoich starań podnośnik nadal tkwi w mechanizmie, spróbuj rozwiązać ten problem przy pomocy klucza szwedzkiego. Z całej siły ściśnij kluczem szyjkę siłownika jak najbliżej mechanizmu i poruszaj nią na zmianę w prawo i w lewo, dopóki się nie poluzuje. Możesz także ponownie użyć WD-40, a następnie ponownie sięgnąć po młotek. Im dłużej fotel biurowy był użytkowany, tym trudniejsze czeka Cię zadanie.
- W taki sam sposób co w mechanizmie siłownik zakleszczony jest w podstawie. Aby ułatwić sobie pracę, włóż krzesło obrotowe do wysokiego pojemnika (może to być na przykład kosz na śmieci), opierając tak zwaną gwiazdę jezdną na jego krawędziach. Uderzaj młotkiem w podnośnik aż do momentu, kiedy jego zwężana końcówka wypadnie z podstawy.
Nowy podnośnik do krzesła – skąd wiadomo jaki kupić?
Aby móc naprawić krzesło obrotowe, należy do niego dokupić odpowiedni siłownik, czyli taki, który uda się zainstalować do podstawy. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na grubość oraz wysokość tulei (gruby element klinowany w postawie) – zwykle mierzy ona 195 albo 235 cm, przy czym wartość ta nie obejmuje cienkiego trzpienia w kształcie stożka, który wciska się w blachę mechanizmu.
Zdarza się, że starsze krzesła biurowe mają siłowniki o wymiarach odbiegających od standardowych. W tej sytuacji należy dokupić zarówno nowy podnośnik, jak i podstawę wraz z elementami służącymi do ich zmontowania.
Wybierając siłownik, dopytaj także o jego maksymalne dopuszczalne obciążenie, długość gwarancji oraz wytrzymałość. Ten ostatni parametr opisuje się klasami, przy czym największą żywotność posiadają fotele biurowe mające klasę IV.
Podnośniki kosztują średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Pamiętaj, że najdroższy siłownik wcale nie musi być najlepszy – zwykle będzie po prostu najwyższy, a więc optymalny dla osób o dużym wzroście.
Wbrew pozorom wykonywanie pracy przy komputerze jest bardzo obciążające dla organizmu, więc jeśli pracujesz z domu, koniecznie zainwestuj w odpowiednie meble biurowe do gabinetu. Znaczenie na niemal każdy element wyposażenia – zarówno krzesło (najlepiej obrotowe), jak i ergonomiczne biurko, regał biurowy na dokumenty czy wiszące półki umożliwiające łatwy dostęp do akcesoriów biurowych.
Meble biurowe | Pokój dziecięcy - meble | Pokój gamingowy |