Jak naprawić parasol ogrodowy?
Ogród to miejsce, w którym doskonale się odpoczywa, zwłaszcza jeśli mamy wygodne meble ogrodowe i ochronę przed słońcem w postaci parasoli ogrodowych. Wypoczynek w cieniu, przy filiżance kawy czy przy zimnym soku, nie ma sobie równych. Każdy jednak, kto posiada nawet niewielki ogród czy choćby małą działkę wie, że zanim będzie można zrelaksować się w taki sposób, trzeba najpierw zadbać o wiele spraw, takich jak konserwacja mebli i parasoli, a także ich czyszczenie i ewentualna naprawa. Chociaż czynności te wymagają nieco wysiłku, warto go podjąć, by cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas relaksu w swoim ogrodzie.
Parasol ogrodowy, podobnie jak meble ogrodowe, narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą go szybko uszkodzić lub nawet zniszczyć. Na szczęście istnieje całe mnóstwo sposobów na to, by zapobiec takiej sytuacji, a jednym z nich jest naprawianie wszelkich usterek na bieżąco. Dzięki temu unikniemy większych uszkodzeń, które po dłuższym czasie niekiedy mogą być już niemożliwe do usunięcia. Jak dokonać naprawy parasola? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne? Oto pełen zestaw gotowych odpowiedzi, które wskażą, jak dbać o parasol ogrodowy.
Parasole ogrodowe
W sklepach znajdziemy kilka rodzajów parasoli ogrodowych i choć różnią się one zarówno wielkością, jak i kształtem i konstrukcją, to ich konserwacja, czyszczenie i naprawianie zwykle wyglądają bardzo podobnie. Do wyboru mamy:
- parasole ogrodowe z boczną nogą i czaszą na wysięgniku,
- parasole ogrodowe z pionową nogą i czaszą ustawioną pośrodku,
- parasole ogrodowe z czaszą kwadratową,
- parasole ogrodowe z czaszą okrągłą.
Naprawa parasola ogrodowego w kilku krokach
Parasole ogrodowe mogą ulegać różnym uszkodzeniom i warto przede wszystkim im zapobiegać. W tym celu należy za każdym razem, gdy kończymy relaks w ogrodzie, złożyć parasol. W przeciwnym razie będzie on narażony na działanie wilgoci, opadów atmosferycznych i podmuchy wiatru. Tkaninie, z której wykonana jest czasza parasola, szkodzą też promienie słoneczne. Osłabiają one strukturę materiału i powodują blaknięcie kolorów. Jeśli chcemy, by nasz parasol posłużył nam jak najdłużej, powinniśmy również wykonywać następujące kroki:
- kontrola stanu technicznego przed sezonem,
- czyszczenie i impregnacja parasola ogrodowego,
- ewentualna wymiana elementów parasola,
- ewentualna naprawa elementów parasola.
Dodajmy w tym miejscu, że meble ogrodowe (zwłaszcza meble ogrodowe drewniane) wymagają podobnego postępowania, jeśli chcemy utrzymać je w dobrej kondycji przez lata. Stoły ogrodowe, fotele ogrodowe, krzesła ogrodowe czy ławki ogrodowe pozostaną dzięki temu na długo w nienaruszonym stanie.
Parasol ogrodowy po zimie. Kontrola i szybkie działanie w przypadku usterek i zabrudzeń
W jaki sposób sprawdzić stan parasola po zimie? Po wyjęciu go z komórki czy garażu dokonujemy szczegółowego przeglądu, zwracając szczególną uwagę na stan mocowania czaszy, mechanizmu otwierania parasola i poszycia parasola. Podstawy do parasoli ogrodowych zwykle nie ulegają uszkodzeniom, jednak na nie również warto rzucić okiem. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, zabrudzenia czy ślady pleśni, przechodzimy od razu do ich usunięcia.
Czyszczenie i impregnacja parasola ogrodowego
Jednym z ważniejszych punktów konserwacji parasola ogrodowego jest jego regularne czyszczenie, które powinniśmy przeprowadzić tuż po wyjęciu sprzętu przed sezonem, a następnie kilkakrotnie w trakcie sezonu. Latem i wiosną, podczas intensywnego użytkowania parasola, na poszyciu osadzają się różne zabrudzenia, takie jak kurz, pyłki czy odchody owadów lub ptaków. Dlatego też czyszczenie należy przeprowadzać regularnie co kilka tygodni. Jeśli to możliwe, zdejmujemy poszycie i myjemy je wodą z mydłem lub ze specjalistycznym preparatem. Czyścimy tkaninę przy pomocy miękkiej szczotki, a następnie spłukujemy ją wężem ogrodowym i pozostawiamy do wyschnięcia.
Chcąc utrzymać nasz parasol ogrodowy w dobrym stanie, warto co jakiś czas zaimpregnować tkaninę, z której wykonana jest czasza. W ten sposób stanie się ona mniej chłonna, jej struktura ulegnie wzmocnieniu, a ponadto zachowa na dłużej intensywność kolorów. W preparat do ochrony tkanin można się zaopatrzyć w sklepach chemicznych. Może to być impregnat uniwersalny do materiałów chłonnych, którego formuła oparta jest na bazie żywic akrylowych. Wykazuje on doskonałe właściwości penetrujące, dzięki czemu chroni tkaninę przed nasiąkaniem i obkurczaniem, a jednocześnie pozostawia tkaninę miękką (można bez problemu składać i rozkładać parasol).
Uwaga! Zanim przystąpimy do impregnowania powierzchni tkaniny poszycia parasola, należy ją dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Ciepło wzmaga efekt impregnacji, dlatego warto ją wykonywać w słoneczne dni.
Naprawa lub wymiana poszycia parasola ogrodowego
Poszycie parasola ogrodowego to element, który jest najdelikatniejszy, a jednocześnie najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli silny wiatr ponadrywał brzegi tkaniny lub też, jeśli długie użytkowanie spowodowało powstanie dziur lub przetarć, warto od razu przystąpić do naprawy. Zwykłe przerwania można zszyć zwykłą, grubą igłą i mocną nicią. W przypadku dziur i przetarć konieczne będzie wykonanie łat. Jeśli okaże się, że przetarcia i naderwania są zbyt duże i nie opłaca się ich naprawiać, nie trzeba jeszcze wyrzucać uszkodzonego parasola! Znacznie taniej będzie zlecić krawcowi uszycie czaszy na wymiar tak, by pasowała do całego szkieletu.
Parasol ogrodowy a wymiana poszczególnych części
Chociaż jak wspomnieliśmy, poszycie jest najbardziej narażone na uszkodzenia, to inne elementy również wymagają szczegółowych oględzin i ewentualnych napraw. W przypadku, gdy korbka lub rotator okażą się zepsute, można je wymienić na nowe. Trzeba jednak przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, by zakupione elementy pasowały do rozmiaru i konstrukcji posiadanego przez nas parasola. W tym celu należy zapoznać się z informacjami zawartymi na naklejce znajdującej się na stelażu lub maszcie parasola ogrodowego.
Parasol ogrodowy na wysięgniku. Naprawa i wzmocnienie
Wysięgnik ulega najczęściej uszkodzeniu w wyniku podmuchów silnego wiatru lub podczas przenoszenia, gdy na przykład zahaczymy nim o drzwi. Jeśli nie jest on całkowicie zniszczony, istnieje szansa, że uda nam się go naprawić. Tuż poniżej miejsca uszkodzenia (około 2 cm) obwiązujemy ciasno wysięgnik cienkim drutem aż do miejsca tuż nad uszkodzeniem. Powtarzamy taką czynność dwa lub trzy razy, aż do momentu, gdy poczujemy, że wysięgnik jest stabilny. W przypadku, gdy element uległ złamaniu, należy złączyć oba fragmenty przy pomocy kleju typu super glue lub też kleju epoksydowego do metalu. Ściskamy elementy szczypcami i pozostawiamy klej do wyschnięcia.
Po sklejeniu złamanych części warto wzmocnić całą konstrukcję drutem. Jeśli mamy większy parasol, to zanim skleimy wspomniane części, dobrze będzie włożyć do wysięgnika pręt ustalający, który zapewni większą stabilność, a przy tym bezpieczeństwo użytkowania parasola.