Jak naprawić cieknący kran?

16.01.2023

Kapiący kran to częsta usterka w kuchni, łazience lub garażu. Spadające krople są irytujące, a świadomość marnowania wody na pewno skłania do szybkiego zajęcia się problemem. Z uwagi na rosnące rachunki warto od razu zająć się usterką.

Czy jednak wymagane będzie wzywanie do tego hydraulika? Niekoniecznie! Nieskomplikowana awaria może być naprawiona samodzielnie, a my podpowiemy Ci, jak się za to zabrać.

 

jak naprawić cieknący kran?

 


W tym artykule:

1. Jak szybko i sprawnie naprawić cieknący kran?

2. Co przygotować do naprawy?

3. Jak naprawić cieknący kran?

4. Co, jeśli naprawa nie przyniosła efektu?

5. Dlaczego warto naprawić cieknący kran?



 

Jak szybko i sprawnie naprawić cieknący kran?

Kapiący kran to usterka, której nie warto bagatelizować, zwłaszcza że zwykle naprawa jest nieskomplikowana i może być wykonana samodzielnie przy pomocy podstawowych narzędzi.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie czujesz się na siłach, nie musisz koniecznie naprawiać cieknącego kranu samodzielnie. W przypadku skomplikowanych usterek lepiej też poradzić się specjalisty niż samodzielnie irytować się trudnym do rozwiązania problemem. Naprawa nie zawsze będzie też możliwa — większe awarie będą wymagały wymiany części lub nawet całej baterii.

Zanim rozpoczniesz naprawę, koniecznie dokładnie obejrzyj kran. To ważne, gdyż w ten sposób będziesz w stanie ocenić, gdzie znajduje się usterka, jak duża jest i czy będziesz w stanie naprawić ją samodzielnie. Sprawdź, czy kran cieknie od spodu, czy przez wylewkę, a może obok pokrętła. Miejsce wycieku wody wskaże Ci, gdzie szukać awarii. W nowoczesnych bateriach cieknąca woda to często wskazówka, że uszkodzona została głowica, którą trzeba wymienić.

Cieknąca może być bateria w łazience, bateria w kuchni lub bateria w garażu albo bateria zewnętrzna. Określenie tego, gdzie znajduje się źródło wycieku wody, jest ważne tak samo, jak odpowiednie przygotowanie się do naprawy.

 

jak naprawić cieknący kran? - naprawa kranu

 

Co przygotować do naprawy?

Po ocenie stanu baterii należy przygotować odpowiednie narzędzia. Przydatny będzie niewielki nóż lub scyzoryk, klucz szwedzki, klucz imbusowy, klucz płaski, szczypce do rur oraz zestaw uszczelek w różnych rozmiarach.

Klucz szwedzki, inaczej zwany kluczem nastawnym, ma możliwość regulacji rozstawu swoich szczęk, dzięki czemu łatwiej dopasować go do konkretnej śruby i nakrętki. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy ciężko Ci określić rozmiar odkręcanych elementów lub nie posiadasz kluczy płaskich w odpowiednim rozmiarze. W przypadku, gdy bez problemu odnajdziesz i dopasujesz dobry klucz płaski, lepiej jest skorzystać właśnie z niego w czasie napraw — pozwoli na swobodne przykręcenie elementów.

Klucz imbusowy przyda się z kolei wtedy, gdy problem będzie dotyczył głowicy kranu. Imbus pozwoli odkręcić odpowiednie elementy i umożliwi szybką naprawdę.

W czasie prac elementy mogą się ruszać, z tego względu szczypce przydadzą się do przytrzymania elementów ruchomych. Komplet uszczelek z kolei będzie konieczny wtedy, gdy uszczelki w baterii będą wymagały wymiany.

 

Jak naprawić cieknący kran?

Gdy określiłeś już miejsce awarii i przygotowałeś potrzebne narzędzia, czas na odcięcie dopływu wody. Dopływ wody ciepłej i zimnej należy odciąć tak, by naprawiany element nie był podłączony do sieci wodociągowej na czas napraw. W nowoczesnych budynkach sieć często podzielona jest na kilka części, zatem odcięcie dopływu wody we fragmencie instalacji nie powinno sprawić większych trudności. Przed naprawą spuść też wodę z tej części instalacji, by nie przeszkadzała ona w czasie naprawy.

Naprawa lub wymiana uszkodzonej głowicy kranu

Do naprawy głowicy konieczny będzie dostęp do śruby wewnętrznej. Podważ nożem lub scyzorykiem zaślepkę, która osłania śrubę. Samą śrubę odkręca się kluczem nastawnym, a następnie demontuje się klamkę kranu oraz pierścień.

Nieco niżej znajduje się jeszcze jedna nakrętka, która dodatkowo dociska głowicę kranu. Odkręć ją i wymień starą głowicę na nową. Przed wymianą sprawdź jednak, czy wymiana głowicy jest konieczna, bo być może wystarczy niewielka regulacja — dokręć nakrętkę mocującą głowicę, gdyż poluzowanie tego elementu może być przyczyną przecieku.

Sklepy oferują różnorodne rodzaje głowic do baterii jednouchwytowej. Dostępne są między innymi głowice w rozmiarze 3/8 cala i 1/2 cala, głowice suwakowe i ceramiczne oraz głowice o typie montażu żeńskiego i męskiego. Jeśli masz problem z określeniem typu swojej głowicy, zabierz stary model do sklepu i poradź się sprzedawców, jaki nowy produkt powinieneś kupić.

Wymiana uszczelki w cieknącym kranie

Problem z nieszczelną uszczelką to częsty przypadek usterek w przypadku kranów dwuuchwytowych, czyli takich, gdzie dopływ wody ciepłej i zimnej wody jest osobny. Zużyte uszczelki nie blokują odpowiednio wody i cześć cieczy wypływa przez to poza kran. W przypadku takiej naprawy ważne jest określenie, która uszczelka uległa zużyciu.

Uszczelki w bateriach zlokalizowane są między innymi w wylewce, przy nakrętkach wylewki, między głowicą a dławicą oraz przy sworznia pokrętła.

Podczas wymiany uszczelki zwróć uwagę na to, by nowa uszczelka była tego samego rozmiaru, co zużyta uszczelka. Możesz zakupić uszczelki z różnych materiałów, najpopularniejsze są gumowe uszczelki, silikonowe uszczelki i uszczelki nylonowe.

Dokładne dokręcenie dławicy

W przypadku, gdy woda wycieka w okolicach sworznia pokrętła i dławicy, należy ze sworznia zdjąć pokrywę pokrętła, a następnie zdjąć pokrętło. W ten sposób uzyskasz dostęp do sworznia. Kluczem nastawnym dokręć dławicę, a jeśli woda nadal kapie, należy wymienić znajdującą się tam uszczelkę.

Częstym problemem jest też uszkodzenie sznura uszczelniającego, który znajduje się na skokach gwintu. Dobrze jest wtedy zastąpić stary sznur taśmą uszczelniającą.

Wymiana wylewki

Jeśli awaria spowodowana jest uszkodzeniem wylewki, należy odkręcić śrubę mocującą wylewkę i zdjąć stary element. Nie zapomnij wymienić uszczelkę, po czym umieść nową wylewkę i dokręć pierścienie. Nie zapomnij o tym, by dobrze wyregulować siłę dokręcenia. Wylewka powinna być dokręcona mocno, ale na tyle luźno, by mogła swobodnie poruszać się na boki.

 

jak naprawić cieknący kran

 

Co, jeśli naprawa nie przyniosła efektu?

Po każdej próbie naprawy należy odkręcić zawór główny i sprawdzić, czy kran nadal cieknie. Nadal cieknący kran można próbować naprawić ponownie, stosując poprzednie kroki. Nie zawsze jednak taka naprawa będzie możliwa.

Całkowita wymiana baterii jednouchwytowej lub dwuuchwytowej

Jeśli wcześniejsze naprawy nie dały żadnych efektów, najprawdopodobniej uszkodzenie jest zbyt duże i należy wymienić całą baterię. Do takiej naprawy kranu warto zatrudnić fachowca, a samą baterię wymienić na wysokiej jakości produkt, który będzie mniej awaryjny i nie będzie sprawiał problemów w przyszłości.

 

Dlaczego warto naprawić cieknący kran?

Rachunki za wodę to niemała kwota, a wzrosty cen powodują, że na opłaty idzie coraz więcej pieniędzy. Kapiący kran to zatem niewątpliwie problem, który warto szybko rozwiązać. Awaria powoduje straty wody, której nie wykorzystuje się właściwie do niczego. Ilość uciekającej wody może być różna, ale warto wyobrazić sobie, że kapiący przez kilka dni kran to równowartość relaksującej kąpieli lub kilku szybkich pryszniców. Z tego względu problemem warto szybko się zająć.

Naprawa kranu jest zatem logicznym rozwiązaniem. Jeśli będzie wymagana wymiana części lub nawet całej baterii, dobrze jest zdecydować się na wysokiej jakości produkty, które dłużej będą w stanie działać bezawaryjnie.

 


 

Zainspiruj się!

 

Najlepsze sposoby na usuwanie rdzy z metalowych elementów!


Jak tanio urządzić kuchnię?


Aranżacja małej kuchni w bloku - jak urządzić małą kuchnię

Powrót