Jak nadać połysk matowym płytkom?

04.08.2021

Płytki z matowym wykończeniem mają wiele zalet. Utrzymanie ich w czystości jest znacznie prostsze niż płytek błyszczących. Poza tym są mniej śliskie, co jest istotne, gdy chcemy zastosować tego typu płytki podłogowe w łazience lub kuchni czy korytarzu. Jeśli jednak po ułożeniu matowe płytki, nie wyglądają tak atrakcyjne, jakbyśmy tego oczekiwali, możemy im nadać nieco połysku, stosując proste tricki. Do wyboru mamy specjalnie przeznaczone do tego produkty lub sposoby domowe.

płytki 2024


W tym artykule:

1. Rodzaje płytek i ich właściwości

2. Matowe płytki podłogowe — właściwa pielęgnacja za pomocą gotowych środków

3. Czym myć i czyścić matowe płytki, stosując domowe sposoby?



Rodzaje płytek i ich właściwości

Nowoczesne ​płytki ceramiczne to materiał, który nadal bardzo często brany jest pod uwagę, gdy urządzamy łazienkę i kuchnię. Chętnie wykorzystuje się również odpowiednie rodzaje płytek do pokrycia podłóg w korytarzu, a także w salonie. Najpopularniejsze rodzaje płytek to:

- terakota - ma zwykle szkliwioną powierzchnię, nadającą jej wykończenie błyszczące, matowe lub półmatowe. Jest twardsza, bardziej odporna na uszkodzenia i obciążenie oraz nie tak śliska, jak jej ścienny odpowiednik, czyli glazura. W zależności od potrzeb można kupić terakotę imitującą np. drewno lub kamień;

- gres - wyróżnia się doskonałymi parametrami technicznymi — jest twardy, wytrzymały, odporny na ścieranie i czynniki zewnętrzne, takie jak np. mróz. Do wyboru mamy gres szkliwiony, techniczny i polerowany. Pierwszy z nich ma powierzchnię pokrytą warstwą barwinków i szkliwa. Po jej utwardzeniu powstaje dekoracyjna powłoka ochronna (może imitować naturalne drewno, marmur, beton lub piaskowiec), która jest odporna na zarysowania i palmy. Z kolei gres techniczny ma jednolitą strukturę, więc płytki podłogowe tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ewentualne rysy i odpryski są mniej widoczne. Natomiast podłogi pokryte gresem polerowanym są gładkie i błyszczące, więc świetnie się sprawdzą w salonie, ale niekoniecznie w kuchni czy łazience, ponieważ gdy są wilgotne łatwo się na nich poślizgnąć;

- klinkier - to produkt twardy i wytrzymały, polecany m.in. do wykończenia powierzchni tarasów i schodów. Wytwarza się go z mocno spieczonej, naturalnej gliny z dodatkiem różnych barwników. Klinkier może mieć kształt kwadratu, ale kupimy go też w postaci rombu czy heksagonu;

- spieki kwarcowe — mogą przypominać różne rodzaje kamienia naturalnego lub tworzyć jednolitą masę, przypominającą wyroby ceramiczne. Ich atutem jest wysoka odporność na ścieranie i różnego rodzaju plamy.

Jeśli szukasz ciekawych produktów, zajrzyj do sklepu Merkury Market lub na stronę merkurymarket.pl do kategorii płytki. Znajdziesz tam płytki polskie oraz płytki hiszpańskie w atrakcyjnych cenach.

jak myć matowe płytki?

Matowe płytki podłogowe — właściwa pielęgnacja za pomocą gotowych środków

Zdarzają się sytuacje, że ciekawie wyglądające w sklepie lub na stronie internetowej matowe płytki, w naszym domu już nie prezentują się tak dobrze, jak sobie to wymarzyliśmy. Bardziej się nam podobają na przykład, gdy są mokre, a przez to lekko błyszczące. Co zatem zrobić, aby utrzymać ten efekt? Czym myć matowe płytki?

W sklepach znajdziemy wiele gotowych środków pielęgnujących do mycia i nabłyszczania zarówno glazury, jak i terakoty, gresu i kamienia. Mają one najczęściej postać płynu. Zgodnie z tym, co deklaruje jeden z producentów, preparat nabłyszcza i odświeża wygląd podłogi bez konieczności polerowania oraz utrudnia osadzanie się zabrudzeń, dzięki czemu łatwiej płytki utrzymać w czystości. Ale zanim zastosujemy gotowy preparat, należy dokładnie odkurzyć posadzkę. Następnie skoncentrowany płyn nanosi się na płytki za pomocą szmatki. W efekcie na powierzchni podłogi tworzy się specjalna warstwa, która nadaje jej połysk.

Stosując gotowe środki, powinniśmy — zwłaszcza w przypadku glazury i terakoty — unikać tych, które zawierają dodatki ścierne, gdyż mogą one uszkodzić płytki, trwale pozbawiając je blasku oraz pozostawiając zarysowania.

płytki w Merkury Market

Czym myć i czyścić matowe płytki, stosując domowe sposoby?

Aby nadać połysk matowym płytkom, warto sięgnąć po sprawdzone domowe rozwiązania, które — co istotne — są bardzo tanie. Do czyszczenia i nabłyszczania matowych powierzchni ścian i podłóg pokrytych płytkami najlepiej użyć octu, sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego.

Ocet zmieszany z ciepłą wodą w proporcji 3 do 1 pomoże nam skutecznie wyczyścić powierzchnię płytek, usuwając zabrudzenia z mydła oraz kamień, tłuszcz i pleśń. Poza tym woda z octem skutecznie zdezynfekuje kafelki, a matowym zapewni efektowny połysk bez smug. A jeśli drażni nas zapach octu, możemy go łatwo zneutralizować, dodając do wody nieco soku z cytryny lub kilka kropel olejku eterycznego.

Abyśmy skorzystali z innej domowej metody, potrzeba będzie soda zmieszana z niewielką ilością ciepłej wody (i ewentualnie octu). Tego typu pasta — nałożona miejscowo — nadaje się do usuwania uporczywych plam i osadów z płytek oraz fug. Potem płytki ułożone na podłodze i ścianach należy dokładnie przetrzeć wilgotną miękką szmatką (a większe powierzchnie mopem i wodą) i wytrzeć je do sucha. Dzięki czemu nie pojawią się na nich smugi.

Kolejnym prostym sposobem na czyszczenie kafelków i dodanie im połysku jest przygotowanie roztworu wody i kwasku cytrynowego. Doświadczone gospodynie radzą też, aby do czyszczenia płytek użyć jedną  lub dwie nakrętki płynu do mycia szyb, rozcieńczonego w wodzie. Podpowiadają również, że woda powinna być bardzo gorąca, zwłaszcza gdy mycie przeprowadzamy za pomocą tradycyjnego mopa. Umożliwi to bowiem szybkie wyschnięcie podłogi, a w efekcie nie będzie widać na niej smug. Inne panie domu polecają mop parowy, gdyż znacznie przyśpieszy to czyszczenie płytek. Poza tym wysoka temperatura zabije wszelkie bakterie i zarazki.

Jeśli wiemy już, czym myć i czyścić matowe płytki, pamiętajmy, aby robić to systematycznie. Zapobiega to powstaniu grubych warstw osadu i zabrudzeń, więc pielęgnacja ceramicznych okładzin (np. terakoty i gresu), będzie trwała krócej i będzie mniej uciążliwa.

Powrót