Jak myć płytę indukcyjną?

06.11.2024

Nowoczesna kuchnia powinna być piękna i funkcjonalna, a nic tak nie psuje widoku kuchni, jak przypalone resztki jedzenia na indukcyjnej płycie. Nie dość, że to nieestetyczne, to jeszcze niehigieniczne, a na dodatek może pachnieć niezachęcająco. Pamiętajmy zatem, by płytę indukcyjną czyścić regularnie tak, by gotowanie stało się znów przyjemnością. Jak jednak czyścić płytę indukcyjną? Jakich środków używać, a czego się wystrzegać? A może warto znać jakieś wyjątkowe metody czyszczenia płyty indukcyjnej? Na pewno taka wiedza będzie przydatna, niezależnie czy kuchnię czyścimy regularnie, czy może mamy do wyczyszczenia zaschniętą, starą plamę. Zobaczmy zatem, czego nowego możemy się nauczyć w kwestii pielęgnacji płyty indukcyjnej.

jak wyczyścić płytę indukcyjną?


W tym artykule:

1. Codzienne czyszczenie płyty indukcyjnej — jakie są skuteczne metody czyszczenia płyty indukcyjnej?

2. Jak wyczyścić przypaloną płytę? Skuteczne czyszczenie płyty indukcyjnej z uporczywych zabrudzeń

3. Jak należy czyścić płytę indukcyjną ze smug?

4. Jak najlepiej chronić płyty indukcyjne? Czego unikać przy czyszczeniu?

5. Regularne czyszczenie płyty indukcyjnej — jak dbać o płytę?



Codzienne czyszczenie płyty indukcyjnej — jakie są skuteczne metody czyszczenia płyty indukcyjnej?

Najlepsza praktyka na uporczywe zabrudzenia? Przeciwdziałać, a nie ratować, a jeśli ratować — to jak najszybciej. Co to właściwie oznacza? Warto podczas gotowania po prostu uważać, aby niczego niepotrzebnie nie rozsypać lub nie rozlać. Oczywiście, wiemy, że to czasami nie jest takie proste, gdy gotujemy szybko, rodzina jest głodna, dzieci znów nabroiły, a pies potrzebuje wyjść na zewnątrz. Warto jednak po prostu uważać i stosować dobre nawyki w czasie gotowania. Łyżką, którą mieszaliśmy w potrawach, odkładajmy nie na płytę, ale na talerzyk lub miseczkę, dzięki czemu potrawa nie będzie skapywać na płytę. Sypiąc przyprawy, nie rozsypujmy ich niepotrzebnie dookoła, a zsypując pokrojone składniki z tacki, róbmy to ostrożnie tak, by nic się nie wysypało.

Co, gdy zdarzy nam się wypadek i mimo wszystko coś rozlejemy? Działajmy szybko, gdyż świeże plamy o wiele łatwiej usunąć, niż te zaschnięte. Z kuchenek indukcyjnych rozlane lub rozsypane składniki zbierzemy od razu bez obawy o oparzenia — indukcja nagrzewa bowiem garnki, a nie reaguje z niemetalowymi rzeczami, w tym również z naszą skórą. Szybko wytarty składnik nie stanie się za chwilę trudnym zabrudzeniem. Użyjmy do wytarcia ręcznika papierowego lub miękkiej szmatki. Uważajmy wciąż — nawet jeśli kuchenka nas nie oparzy, sama rozchlapana potrawa wciąż może być gorąca!

Uważajmy, jeśli mamy kuchenkę ceramiczną! W ceramicznej płycie nagrzewa się płyta, zatem zanim zaczniemy ją czyścić, musimy odczekać, aż ostygnie!

Zwróćmy też uwagę na wspominane wcześniej codzienne, dobre nawyki. Te również tyczą się dbania o kuchenkę. Jeśli codziennie płytę kuchenną będziemy przecierać wilgotną szmatką lub gąbką, łatwiej będzie nam uniknąć sytuacji uporczywych zabrudzeń. Przetartą powierzchnię osuszmy, np. przecierając ją ręcznikiem papierowym.

Domowe sposoby również mogą przyjść na pomoc. Zabrudzenia łatwiej usuniemy, jeśli zastosujemy roztwór octu lub sody oczyszczonej i wody.

jak wyczyścić płytę indukcyjną bez smug?

Jak wyczyścić przypaloną płytę? Skuteczne czyszczenie płyty indukcyjnej z uporczywych zabrudzeń

Nie zawsze jednak możliwe będzie szybkie reagowanie. Wypadki zdarzają się, a pośpiech, praca, dzieci, obowiązki i masa codziennych spraw nie sprzyjają regularnemu czyszczeniu płyty indukcyjnej. Wiemy o tym doskonale, właśnie dlatego wychodzimy na pomoc tym, którzy mają problem uporczywego, zaschniętego zabrudzenia na kuchence indukcyjnej. Jak usunąć przypalenia z kuchenki? Jak poradzić sobie z zaschniętą plamą? Zdecydowanie potrzebne będą odpowiednie metody czyszczenia płyty indukcyjnej.

Przede wszystkim odrzućmy pomysł z szorowaniem i ścieraniem plamy ostrymi narzędziami, szorstkimi gąbkami lub nożami. Nie tylko, że nie pozbędziemy się plamy, co na dodatek możemy trwale uszkodzić płytę indukcyjną. Skorzystajmy natomiast ze specjalnych skrobaków do płyt indukcyjnych i płyt ceramicznych. Mają one specjalne ostrze, które usuwa resztki zaschniętego i przypalonego tłuszczu na płycie indukcyjnej, jednocześnie nie powodując uszkodzenia urządzenia. To najskuteczniejszy sposób czyszczenia. Skrobak często dołączany jest do samej płyty, a jeśli nasza takiego nie miała — narzędzie bez problemu kupimy w sklepach gospodarskich lub przez Internet.

Zanim zaczniemy używać skrobaka, możemy plamę namoczyć. Dzięki temu zabrudzenie zejdzie łatwiej. Do tego celu użyjmy oczywiście wody. Możemy dodać do niej łagodnego detergentu (jak zwykle w tej kwestii pomocny będzie płyn do mycia naczyń), który pomoże rozpuścić drobiny tłuszczu. Plamę namoczymy, kładąc na niej zanurzoną w wodzie z detergentem szmatkę i gąbkę. Po kilku minutach możemy usunąć zabrudzenie skrobakiem. Czasami wystarczy samo namoczenie plamy, aby zabrudzenie zeszło po tym, jak przetrzemy je gąbką lub szmatką.

To nadal nie pomogło? Na naprawdę uporczywe plamy zastosujmy specjalistyczne środki czyszczące, dedykowane do czyszczenia płyt indukcyjnych. To odpowiednie preparaty, które usuwają zabrudzenia, jednocześnie nie niszcząc powierzchni płyty indukcyjnej. Pamiętajmy jednak, że to silna chemia, zatem po czyszczeniu dokładnie umyjmy kuchenkę i ją wysuszmy.

jak wyczyścić płytę indukcyjną z zaschniętego brudu?

Jak należy czyścić płytę indukcyjną ze smug?

Powierzchnia płyty indukcyjnej wykonana jest zwykle ze specjalnej ceramiki, na której łatwo o smugi i ślady po czyszczeniu. Nawet najpiękniejsze meble kuchenne nie będą do końca prezentować się zachęcająco, jeśli kuchenka będzie pełna smug, czyż nie? Wiele osób może tego nie zauważać, ale dla prawdziwych czyścioszków zajmiemy się również i tym problemem.

Jak przetrzeć płytę indukcyjną, aby nie pozostawić na niej smug? Ważne jest to, aby po umyciu płytę po prostu wytrzeć do sucha. Niewytarte, wilgotne ślady to najczęstsza przyczyna powstawania smug. Płytę do sucha najlepiej wytrzeć miękką, suchą szmatką (taką, która nie pozostawia włókien) lub ręcznikiem papierowym. Dobrze jest też raz na jakiś czas polerować płytę preparatem do płyt indukcyjnych. Nie tylko pomoże to w czyszczenia, ale nada połysk płycie i stworzy warstwę ochronną przeciw przyszłym zabrudzeniom.

kuchenka indukcyjna - jak czyścić?

Jak najlepiej chronić płyty indukcyjne? Czego unikać przy czyszczeniu?

Wspominaliśmy już, że noże, ostre narzędzia i szorstkie gąbki to nie najlepszy pomysł w trakcie czyszczenia. Takie czyszczenie przypalonej płyty indukcyjnej może trwale uszkodzić powierzchnię urządzenia, a tego naprawdę byśmy nie chcieli. Nawet delikatne rysy osłabiają płytę i mogą doprowadzić do pęknięcia.

Czego jeszcze lepiej nie stosować? Zdecydowanie środki, które zawierają chlor, amoniak lub inne agresywne substancje. Mogą one zniszczyć lub zetrzeć ochronną warstwę płyty, co spowoduje jej matowienie, odbarwienia lub nawet trwałe uszkodzenia. Wybierzmy zamiast tego delikatniejsze środki lub specjalne preparaty do czyszczenia płyty indukcyjnej.

Jeśli stosujemy nie płytę indukcyjną, ale ceramiczną (czyli taką, która się nagrzewa) nie wylewajmy też zimnej wody na gorącą płytę. Różnica temperatur może uszkodzić płytę.

czyszczenie płyty indukcyjnej

Regularne czyszczenie płyty indukcyjnej — jak dbać o płytę?

Wiemy już, czym wyczyścić przypaloną płytę, jak radzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami i jak pozbyć się smug. Warto jednak jeszcze raz przypomnieć najważniejsze — regularna pielęgnacja płyty indukcyjnej jest najważniejsza. Codziennie przetrzyjmy płytę, usuwajmy od razu rozchlapane potrawy, a dzięki temu będziemy długo cieszyć się widokiem pięknej kuchni i dłużej będziemy też mogli korzystać z samej płyty.

Co jeszcze warto wiedzieć? Regularnie sprawdzajmy stan techniczny płyty. Zwracajmy szczególnie uwagę na pęknięcia. Pękniętą płytę należy wymienić, gdyż uszkodzenie może powodować zwarcia i być niebezpieczne.


Zainspiruj się!

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Jak tanio urządzić kuchnię? Praktyczne rady jak wykończyć i umeblować kuchnię

Remont kuchni krok po kroku. Od czego zacząć, by poszło sprawnie?

Powrót