Jak montować markizy?
Markizy są najprostszym, nowoczesnym i wyjątkowo estetycznym sposobem na zadaszenie tarasu. Osłaniają również okna balkonowe, wnętrza i ogród przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i chronią przestrzeń przed nagrzewaniem się od słońca. Materiał użyty do produkcji markiz powinien być wodoodporny i odpowiednio impregnowany, co sprawi, że staną się bardzo wytrzymałe. Stelaże utrzymujące markizę i odpowiadające za jej rozciąganie nad tarasem powinny być odporne nawet na podmuchy silnego wiatru. Zsunięta markiza może być chowana w specjalnej kasecie, półkasecie lub w sposób podobny do tradycyjnej rolety, przez co jej stelaż nie zajmuje dużo miejsca. Weranda, balkon i taras lub wnęka okienna może zostać wyposażona w markizę niezależnie od etapu budowy budynku. W poniższym artykule przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak poprawnie przeprowadzić montaż markizy. Który sposób montażu markizy jest najlepszy? Czy mechanizm automatycznego sterowania markizą jest ważny?
Do czego montować markizy?
Dlaczego warto zamontować markizę? Materiał markizy powinien zacieniać około 70% powierzchni, aby rozpostarty nad balkon lub taras ochronił kwiaty oraz dekoracje i ozdoby przed zniszczeniem przez promieniowanie UV i zbyt silną ekspozycję słoneczną. Meble ogrodowe osłaniane przez markizy nie nagrzeją się zbytnio od słońca, będą przyjemne w kontakcie ze skórą i nie zmoczy ich również deszcz, co zagwarantuje błogi relaks w ogrodzie. Montowanie markiz pozwala także na zapewnienie prywatności i osłonięcie przestrzeni na balkonie lub tarasie przed spojrzeniami sąsiadów. W prosty sposób miejsce do opalania lub kąt z basenem może stać się niedostępny dla wzroku postronnych osób. Dzięki markizom rozgrzane powietrze nie wpada bezpośrednio do wnętrza domu.
Najlepsze mocowanie i uchwyty do markiz na balkon i taras
Montaż markizy tarasowej nie jest skomplikowany (choć jej wymiar może powodować takie odczucia), najczęściej wykonywany jest do ściany lub sufitu domu - inaczej mówiąc, do spodu balkonu zlokalizowanego nad tarasem. Im szersza lub dłuższa markiza, tym więcej mocowań trzeba wykonać. Zamontowanie markizy nie powinno odbywać się przez ocieplenie muru, ponieważ spowoduje to spękanie warstwy ocieplenia oraz wykończenia elewacji.
Montaż do krokwi
Montaż markizy do krokwi dachowej wykonywany jest, kiedy markiza ma osłaniać werandę domu lub witryny i wejścia do lokalów. Każdy rodzaj montażu markizy wymaga użycia innych uchwytów i wsporników. Samodzielny montaż markizy często oznacza gwarancję producenta jedynie na produkt.
Jak zamontować markizę krok po kroku
Pomiar pozwoli na dobranie odpowiedniej wielkości markizy i wyznaczeniu jej dokładnego osadzenia. Przeprowadzenie pomiaru to także ostatni moment na sprawdzenie, jak układa się cień oraz czy oświetlenie i lampy zewnętrze umiejscowione w elewacji nie zostaną zasłonięte przez markizy. Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować przestrzeń, do której montowana będzie osłona tarasowa i usunąć z niej wszystko, co mogłoby wpłynąć na zmontowanie i późniejszą pracę markizy. Balkon lub taras należy oczyścić z kwietników, mebli ogrodowych i przedmiotów dekoracyjnych. Wszelkie wyszczerbienia lub pęknięcia w elewacji należy naprawić przed rozpoczęciem prac montażowych konstrukcji markizy.
Montaż markizy do ściany lub sufitu
Aby markiza tarasowa została zamocowana do ściany, lub sufitu w sposób trwały i bezpieczny w użytkowaniu, należy wykorzystać do montażu kotwy, które po wkręceniu w mur trzeba ustabilizować dwuskładnikowym klejem, dającym dodatkową wytrzymałość. Sprawi to, że każda z kotew będzie stabilnie i trwale zamontowana, co nie pozwoli na wysuwanie się ich z krokwi.
Drewniane czy metalowe profile dystansowe?
W ścianach dwuwarstwowych w otworach wyciętych w ociepleniu należy użyć metalowych profili dystansowych. Drewniane klocki dystansowe charakteryzują się za niską trwałością dla mocowania markizy. Otwory w ociepleniu należy wypełnić siatką z włókna szklanego, a następnie zaszpachlować. Markizy tarasowe i na balkon nie powinny być montowane ani za pomocą wkrętów, ani przez kołki rozporowe czy śruby.
Kiedy i jak zamontować uchwyty?
Wsporniki i uchwyty konstrukcji markizy powinny być zamontowane na precyzyjnie wyznaczonej wysokości i po dokładnym wypoziomowaniu. Wysokość uchwytu mocującego jest różna i zależy od rozwiązania użytego w projekcie osłony. Aby uniknąć problemu z wyznaczaniem odpowiednich miejsc dla uchwytów, można wyznaczyć linię ze sznurka. Montaż markizy można wykonać po osiągnięciu przez klej stabilizujący kotwy pełnej wytrzymałości (informacja będzie podana na opakowaniu produktu).
Jak wyregulować markizę?
Markiza tarasowa zamontowania w ścianie lub suficie powinna zostać wyregulowana. Sposób nastawiania zawsze zawiera się w instrukcji przygotowanej przez producenta - w zależności od rodzaju przebiega w inny sposób. Przy regulacji markizy należy sprawdzić także ułożenie tkaniny w czasie rozwijania i zwijania.
Słów kilka o sterowaniu elektrycznym markizą
Markiza na balkon lub taras może być sterowana elektrycznym, lub ręcznym systemem sterowania. Ręczny system polega na obracaniu drążkiem do żądanej długości, automatyczny pozwala na zaprogramowanie rozwijania i zwijania markizy o konkretnych godzinach.
O czym należy pamiętać, decydując się na sterowanie automatyczne markizą?
Aby markiza była sterowana elektrycznie w ścianie, na której będą zamontowane uchwyty, musi znajdować się zasilanie. Elektryczne sterowanie otwieraniem i zamykaniem osłony jest wygodne, ponieważ można je obsługiwać włącznikiem lub pilotem. Dobrą praktyką montowania elektrycznie sterowanej osłony jest alternatywny system, przydatny w czasie awarii w dostawie prądu - ręczne rozwijanie i zwijanie okazuje się wtedy niezastąpione.
Wybierając markizy, należy wybrać takie rozwiązanie, które zapewni nie tylko bezpieczne, ale i wygodne użytkowanie.
Po więcej produktów przeznaczonych do montażu markiz tarasowych i na balkon zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.