Jak korzystać z obornika w ogrodzie?

08.08.2024

Obornik to nic innego jak naturalny nawóz pochodzenia zwierzęcego. Stosowany jest w ogrodach i uprawach już od wieków, a ceniony jest za swoje liczne zalety. Jego stosowania w ogrodzie lub w naszym warzywniku zdecydowanie nie powinniśmy się bać, ale warto wiedzieć, jak zrobić to z głową. Znając podstawowe zasady, nawożenie obornikiem upraw i ogrodu może przynieść odpowiednie skutki, ale nieprawidłowe stosowanie może przynieść prawdziwą katastrofę dla naszych roślin.

Zobaczmy zatem, jakie zalety ma prawidłowe stosowanie obornika, jakie dawki należy stosować i jakie rodzaje oborników możemy używać w ogrodzie.

jak korzystać z obornika?


W tym artykule:

1. Nawożenie obornikiem — dlaczego w ogóle warto nawozić ogród obornikiem?

2. Jakie rośliny nawozić obornikiem? Naturalne nawożenie roślin

3. Jakie są rodzaje obornika? Obornik granulowany bydlęcy, obornik suchy oraz gnojówka

4. Stosowanie obornika jesienią — kiedy dokładnie korzystać z nawożenia obornikiem? Jesienne nawożenie warzyw, drzewek i krzewów

5. Jak stosować ten nawóz? Jak dawkować obornik granulowany a jak stosować obornik suchy? Nawożenie ekologiczne — zasady stosowania



Nawożenie obornikiem — dlaczego w ogóle warto nawozić ogród obornikiem?

Nawożenie obornikiem należy do jednej z najstarszych taktyk na poprawę jakości gleby. Nawet jeśli w nowoczesnym ogrodnictwie obornik często zastępowany jest przez nawozy sztuczne, wciąż ma swoje wyjątkowe miejsce dla wielu ogrodników. Nawożenie organiczne obornikiem dostarcza naszym roślinom składników pokarmowych, ale też znacząco poprawia strukturę gleby. Nawożenie obornikiem sprawia, że ziemia staje się lepiej przepuszczalna dla wody i powietrza, a to ogromna korzyść dla naszych roślin — dzięki temu korzenie są w stanie łatwiej pobierać potrzebne roślinom składniki.

Warto nawozić obornikiem bydlęcym, granulowanym lub suchym — skład obornika jest wyjątkowy i zdecydowanie pomaga roślinom.

Wyjątkowa ilość składników odżywczych — jakie korzyści przynosi nawożenie obornikiem?

Obornik to przede wszystkim bogate źródło azotu, fosforu, potasu oraz innych mikroelementów, które są tak naprawdę niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Dlaczego dokładnie nawóz obornik jest tak ceniony? Azor to kluczowy składnik zielonej masy, fosfor wspomaga kwitnienie i owocowanie, a potas pomaga roślinom przeciwstawić się chorobom i niekorzystnym warunkom środowiska. Jak zatem widać, te składniki pokarmowe pozwalają roślinom na zdrowy rozwój i szybsze oraz większe wydawanie plonów — niezależnie od tego, czy zależy nam na smacznych owocach, czy na kolorowych kwiatach.

Czy można nawozić świeżym obornikiem? Nawożenie naturalne ogrodu i warzywniaka

Pamiętajmy jednak, że obornik musi być odpowiednio przygotowany, aby był prawidłowo przyswojony przez rośliny. Świeży obornik, zwłaszcza obornik kurzo-bydlęco-koński, może być zbyt silny, gdy jest świeży — zamiast wspomóc nasze rośliny, spali ich system korzeniowy. Z tego powodu lepiej jest stosować obornik przekompostowany, który jest mniej niebezpieczny dla roślin.

Na świeży obornik szczególnie źle reaguje cebula, czosnek i groszek.

Proces kompostowania może trwać od kilku miesięcy do nawet roku. W trakcie kompostowania obornik traci nieprzyjemny zapach, usuwa się też niebezpieczne dla roślin patogeny oraz niweluje się ryzyko rozrostu chwastów z nasion zawartych w świeżym oborniku. Na szczęście, nie musimy robić tego sami — możemy skorzystać z gotowych przekompostowanych oborników, również takich w formie granulatu.

jak nawozić obornikiem?

Jakie rośliny nawozić obornikiem? Naturalne nawożenie roślin

Zobaczmy, jakie rośliny ozdobne lub warzywa warto nawozić. Nawożenie roślin obornikiem nie dla wszystkich okazów będzie pożyteczne. Wszelkie nasze warzywa, rośliny owocowe lub rośliny ozdobne dobrze reagują na nawożenie obornikiem. Nie stosujmy jednak za dużo obornika lub za dużo innych nawozów przy oborniku, gdyż nadmiar składników może też być niekorzystny dla roślin. Zbyt dużo obornika może doprowadzić do nadmiernego zasolenia gleby i zanieczyszczeń wód gruntowych.

Zalecane dawki mogą różnić się od rodzaju obornika oraz indywidualnych potrzeb roślin, jednak ogólnie przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy gleby powinno przypadać od 3 do 5 kg przekompostowanego obornika. Dawki mogą być inne, jeśli stosujemy nawożenie obornikiem granulowanym — stosujmy się wtedy najlepiej do dawek, jakie zawarte są w etykiecie informacyjnej od producenta.

obornik granulowany

Jakie są rodzaje obornika? Obornik granulowany bydlęcy, obornik suchy oraz gnojówka

Do niedawna najpopularniejszy w stosowaniu był przekompostowany obornik bydlęcy lub mieszany. Aktualnie coraz częściej stosuje się nawożenie obornikiem granulowanym. Wygodny do aplikacji, przechowywania i dawkowania granulat można kupić w sklepach ogrodniczych — często stosowany jest jako nawóz uniwersalny. Obornik granulowany suchy może mieć różny rozmiar granulatu. Granulowany obornik jest pozbawiony przykrego zapachu, zachowuje jednak składniki odżywcze i można go stosować właściwie przez cały sezon.

Różne rodzaje oborników granulowanych mogą mieć też dodatkowe składniki pokarmowe i być przystosowane dla konkretnej grupy roślin.

Oprócz stosowania takiego obornika możemy też zdecydować się na stosowanie gnojówki, czyli płynnego nawozu.

stosowanie obornika

Stosowanie obornika jesienią — kiedy dokładnie korzystać z nawożenia obornikiem? Jesienne nawożenie warzyw, drzewek i krzewów

Obornik najczęściej stosuje się jesienią, po skończeniu sezonu wegetacyjnego. W takim przypadku obornik ma czas na rozłożenie się w glebie, zanim nadejdzie wiosna i rośliny na nowo zaczną pobierać składniki pokarmowe. Obornik można rozrzucić po powierzchni gleby, a następnie glebę przekopać, mieszając ją z wierzchnią warstwą gleby.

Dodawanie obornika granulowanego do gleby w czasie sadzenia to lepszy start dla roślin. Nie zapominajmy o tym. Stosować też w czasie sadzenia możemy kompost z obornikiem.

jak stosować nawozy naturalne?

Jak stosować ten nawóz? Jak dawkować obornik granulowany a jak stosować obornik suchy? Nawożenie ekologiczne — zasady stosowania

Jeśli chcemy nawozić drzewka owocowe lub krzewy, obornik rozsypmy wokół korzeni. Unikajmy bezpośredniego stykania się obornika z pędami i liśćmi. Rozbudowane korzenie rośliny pozwolą drzewom i krzewom pobrać składniki odżywcze nawet wtedy, gdy obornik rozrzucimy nieco dalej od pnia roślin.

Stosowanie granulowanej formy obornika jest łatwiejsze, granulat często wystarczy po prostu rozrzucić wokół roślin.

Stosowanie obornika w ogrodzie ma wiele zalet, ale wymaga także naszej odpowiedniej wiedzy i umiaru. Dzięki niemu możemy cieszyć się zdrowymi, bujnymi roślinami oraz bogatymi plonami, jednocześnie dbając o dobry stan naszej gleby. Pamiętajmy, że obornik to nie tylko nawóz, ale również cenny składnik poprawiający strukturę gleby i wspierający naturalne procesy zachodzące w ekosystemie ogrodu.


Zainspiruj się!

Uprawa pomidorów w doniczce bez szklarni

Czym jest mikoryza? Jak stosować ją samodzielnie w ogrodzie?

Ekologiczne odchwaszczanie — domowe sposoby na utrzymanie porządku w ogrodzie

Powrót