Jak kłaść panele - wzdłuż czy w poprzek
Samodzielne ułożenie paneli podłogowych to dobry sposób na oszczędzanie przy pracach remontowych. Nowoczesne podłogi są bardzo proste w montażu - szczególnie modele łączone na Click. Zastosowanie specjalnego wgłębienia sprawia, że poszczególne elementy "wpinają się" do siebie. Przy układaniu paneli podłogowych łatwo jednak popełnić błędy, które wprawdzie nie obniżą jakości powierzchni, ale mogą zepsuć ostateczny efekt. Poznaj nasze praktyczne porady: Sprawdź, jak prawidłowo kłaść panele podłogowe i jak przygotować się do takiej pracy.
W tym artykule:
1. Jak kłaść panele - wzdłuż czy w poprzek?
2. Montaż paneli a kształt pomieszczenia
3. Kierunek układania paneli w korytarzu
4. Jak układać panele podłogowe względem drzwi
5. Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli
6. Układ paneli względem innych elementów przestrzeni
7. Montaż paneli w specyficznych pomieszczeniach
Jak kłaść panele - wzdłuż czy w poprzek?
Podstawową kwestią, jaką musimy ustalić przed rozpoczęciem prac, jest kierunek układania paneli podłogowych. Od tego, w jaki sposób to zrobimy, zależeć będzie nie tylko optyczny odbiór pomieszczenia, ale też wygląd samej podłogi.
Ogólna zasada wskazuje, iż panele należy układać prostopadle względem okna. Kąt padania promieni słonecznych podkreśli estetykę i jednolitość podłogi. Promienie słoneczne zmniejszą widoczność łączeń pomiędzy panelami, co bardzo korzystnie wpływa na jej wizualny odbiór. Oczywiście pod uwagę bierzemy każde źródło padania promieni słonecznych - nie tylko okna, ale też np. przeszklone drzwi balkonowe. Jeśli źródła światła są na dwóch ścianach, montaż paneli najlepiej zaplanować prostopadle do ściany z oknem, które daje największą ekspozycję wnętrza na światło słoneczne.
Kąt padania światła nie ma znaczenia w przypadku paneli z V-fugą. Tego typu panele laminowane zostały tak zaprojektowane, by łączenia stanowiły ozdobę, a podłoga swoim designem przypominała prawdziwe drewno, jakie jak np. deska Barlinecka. To, jak ułożymy tego typu panele względem okna, nie wpływa na ostateczny odbiór podłogi.
Nie zawsze jednak kierunek paneli względem źródła światła odgrywa najważniejszą rolę podczas ich układania. Zobaczmy, jakie inne czynniki warto wziąć pod uwagę.
Montaż paneli a kształt pomieszczenia
Zanim zaczniemy układać panele podłogowe laminowane ustalmy, jak na odbiór wizualny podłogi wpływają jej wymiary. W pomieszczeniu kwadratowym możemy układać panele podłogowe w dowolnym kierunku. Jednak już w przypadku podłóg prostokątnych odpowiednie układanie paneli może optycznie powiększyć pomieszczenie lub je pomniejszyć.
Układanie paneli prostopadle do krótszej ściany wizualnie wydłuży wnętrze. Jeśli zrobimy to równolegle, uzyskamy efekt poszerzenia. Nie ma to jednak znaczenia, jeśli nasze panele winylowe lub panele laminowane tworzą jednolitą powierzchnię bez widocznych fug.
Kierunek układania ma znaczenie jeszcze z jednego ważnego względu - właściwie dobrany, pozwala zminimalizować konieczność docinania poszczególnych paneli. Jeśli znajdziemy nietypowe pomieszczenie, najpierw dokładnie zmierzmy jego długość, szerokość i ewentualne nietypowe ściany, np. wnęki. Aby uniknąć cięcia materiału, ustalmy, w jakiej konfiguracji ułożymy najwięcej paneli podłogowych w całości.
Pamiętajmy, że w celu ustalenia konkretnej konfiguracji układania paneli, należy wziąć pod uwagę nie tylko wymiary pomieszczenia, ale też długość i szerokość deski. Jeśli układanie paneli podłogowych wzdłuż miało by zostawić na przeciwległej ścianie kilkunastocentymetrowy fragment przestrzeni do wstawienia dociętego fragmentu, zastanówmy się nad położeniem ich w poprzek.
Ekspert radzi! Każde wnętrze ma swój własny kształt podłogi i rządzi się swoimi prawami. Jeśli planujemy kłaść panele podłogowe tego samego rodzaju w dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach, nie muszą one tworzyć jednolitej powierzchni. Kierunek układania paneli może być różny, a miejsce ich styku estetycznie zasłonią listwy podłogowe, akcesoria wykończeniowe i inne przydatne elementy. |
Kierunek układania paneli w korytarzu
Ułożenie paneli prostopadle do dłuższej ściany optycznie poszerza przestrzeń. Teoretycznie więc taki zabieg powinien się świetnie sprawdzić w wyjątkowo wąskich korytarzach. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok ustalmy, czy nie wygeneruje on konieczności znacznego docinania materiału i pozostawienia wielu niewykorzystanych fragmentów. W zależności od długości paneli, lepszym rozwiązaniem może się okazać położenie ich wzdłuż. Nawet jeśli miałoby to wywołać efekt jeszcze większego "rozciągnięcia" w danym pomieszczeniu.
Jak układać panele podłogowe względem drzwi
Aby uzyskać efekt estetycznej podłogi, najlepiej ułożyć panele podłogowe w takim samym kierunku po obu stronach drzwi. Jak jednak wcześniej wspomnieliśmy - nie jest to regułą i warunkiem uzyskania atrakcyjnego efektu. W przypadku drzwi zdecydowanie częściej zdarza się nam brać pod uwagę specyfikę każdego wnętrza osobno niż przykładać nadmierną wagę do jednolitości. Najważniejsze, by prawidłowo układać panele podłogowe względem kąta padania światła z okna.
Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli
Zanim zaczniemy układać panele podłogowe, warto sprawdzić, jak prezentują się ich połączenia. Większość modeli nie ma określonego rysunku - spokojnie można je układać w przypadkowej kolejności. Jednak niektóre podłogi drewniane i panele podłogowe mają konkretny wzór, który najlepiej prezentuje się w określonej konfiguracji.
Skąd będziemy wiedzieć, że właśnie z takimi panelami mamy do czynienia? W większości przypadków zorientujemy się już na etapie zakupu materiałów. Jeśli wciąż mamy wątpliwości, jak położone panele podłogowe będą prezentować się najlepiej, wyjmijmy kilka elementów i rozłóżmy je na podłodze. Czasem warto zaplanować układanie paneli podłogowych w określonej konfiguracji, ponieważ w ten sposób zyskamy bardzo atrakcyjny efekt końcowy.
Układ paneli względem innych elementów przestrzeni
Oprócz umiejscowienia okna, kształtu pomieszczenia oraz m.in. tego, jak kłaść panele podłogowe względem drzwi, warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik. To sprzęt, dekoracje i inne elementy wyposażenia, których położenie może nam pomóc w układaniu paneli. Ważne mogą okazać się np. obrazy - szczególnie te duże, w szerokich ramach. Ich kształt pomoże nam zdecydować, jak układać panele podłogowe - wzdłuż czy w poprzek.
Warto też układać panele wzdłuż np. linii dużego telewizora lub szerokich mebli, takich jak np. szafy przesuwne. Pamiętajmy jednak, iż znacznie większe znaczenie ma kwestia tego, jak układać panele względem okna.
Montaż paneli w specyficznych pomieszczeniach
Niektóre panele podłogowe trzeba ułożyć w specyficzny sposób. Dotyczy to m.in. kuchni i łazienek, gdzie ze względu na nieregularność podłogi układanie paneli wymaga dostosowania ich np. do obecności wyspy kuchennej. Podobnie kwestie trzeba brać pod uwagę w przypadku występowania różnego rodzaju wnęk i skosów. W takich wnętrzach tym bardziej pamiętajmy, aby przed układaniem pomierzyć podłogi i ustalić, jak montować poszczególne sztuki paneli.
Pomiar długości i ocena kształtu pomieszczenia pozwoli nam nie tylko ustalić, jak układać będziemy panele - wzdłuż czy w poprzek, ale też ile innych materiałów potrzebujemy. Pamiętajmy bowiem, iż oprócz samych paneli musimy też zakupić listwy przypodłogowe, a nieraz też listwy wykończeniowe drewniane. Rozmiary pomieszczenia mają kluczowe znaczenie przy wyznaczaniu ilości materiału. Wprawdzie nie stanowią one dużego wydatku, a w większości przypadków zdadzą test listwy ze średniej półki cenowej, jednak należy koniecznie uwzględnić je w kosztorysie.
Dobrze ułożone panele to estetyczna i atrakcyjna podłoga. Wykorzystaj nasze praktyczne porady przy układaniu paneli wszerz lub w poprzek, a z pewnością uzyskasz oczekiwany efekt!