Jak kłaść gont bitumiczny na altanie?

15.06.2021

Gonty bitumiczne to nic innego jak dachówki bitumiczne, czyli nowoczesne pokrycia dachowe, które charakteryzują się wysokiej jakości bitumem. Jest on kładziony na maty z włókna szklanego. Ten rodzaj płytek potrafi wytrzymać największe mrozy, ponieważ są one odporne na pęknięcia pod wpływem niskich temperatur. Co więcej, bardzo ważną cechą gontów bitumicznych jest fakt, iż bitum nie wydziela z siebie szkodliwych oparów oraz nie topi się pod wpływem mocnych promieni słońca. Produkty taki jak gont bitumiczny doskonale nadają się na konstrukcję dachowe, ponieważ są niebywale lekkim materiałem. Nawet pochyły sposób układania tj. spadek dachowy sięgający kilkadziesiąt stopni dobrze sprawdza się w przypadku wyboru materiału jakim jest gont bitumiczny.

Gonty bitumiczne nie obciążają całości konstrukcji, dlatego też może być ona wykonana z drobniejszych elementów / belek o mniejszym przekroju - czego nie można powiedzieć o elementach stosowanych pod pokrycia z dachówek cementowych i ceramicznych. Gonty bitumiczne posiadają grubość maksymalną do 5 milimetrów. Potrafią utrzymać się w doskonałym stanie na dachach przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat!


W tym artykule:

1. Jak zbudowane są gonty bitumiczne?

2. Układanie gontu bitumicznego na dachu - zasady

3. Układanie gontów bitumicznych - instrukcja montażu

4. Prace w ogrodzie


Jak zbudowane są gonty bitumiczne?

Układ gontu bitumicznego zwykle składa się z pięciu warstw, z czego każda odpowiedzialna jest za coś innego oraz na równi ważna z pozostałymi. Pierwszą warstwą gontów jest rdzeń z włókna szklanego. Nadaje on dachówce odpowiedniej trwałości, zapobiega jej rozciąganiu oraz chroni powierzchnię na całej szerokości przed powstawaniem pęcherzy, zarysowań oraz tworzeniem się fałd. Rdzeń jest odporny na działanie ognia oraz nadmierną wilgoć - nie gnije. Kolejnymi dwiema warstwami są te z przeznaczeniem izolacyjnym. Wykonane są z wysokiej jakości masy bitumicznej i cechują się niezwykłą twardością i wytrzymałością. Posiadają wypełniacze mineralne, które zapewniają warstwie odpowiednią sztywność. Ich największą rolą jest zabezpieczenie gontu przed wilgocią. Kolejna warstwa to podkład wykonany z posypki piaskowej bądź specjalistycznej folii. Ta warstwa ma na celu zapobieganie sklejaniu się bitumicznej dachówki podczas transportu oraz przechowywania części dachowych. W przypadku ostatniej już warstwy ta wykonana jest z posypki mineralnej i znaleźć można ją w dowolnym kolorze. Dzięki niej pokrycie dachowe z gontów bitumicznych osiągają ciekawy wygląd, ale zarazem są chronione przed promieniami słonecznymi. Niektórzy producenci do wierzchniej warstwy dodają tlenek miedzi, który posiada zastosowanie ochronne przed pleśnią, mchem i glonami.

Architektura ogrodowa przy wykorzystaniu elementów z gontu bitumicznego nie zawsze należy do najprostszych, ponieważ stanowią one materiał dość złożony. A co za tym idzie - należy mieć stosowną wiedzę na temat odpowiedniego montażu gontów bitumicznych, by odpowiednio zainstalować dachowe podłoża. Gonty można położyć na: domki ogrodowe, domki narzędziowe, altany ogrodowe, a nawet większe w swojej strukturze domki dla dzieci.

Układanie gontu bitumicznego na dachu - zasady

Zanim zaczniesz układanie gontu na dachu, dobrze jest sprawdzić jakie są wymagania lokalnych przepisów budowlanych w zakresie wykonywania różnego rodzaju pokryć dachowych. Gonty można wykorzystać w przypadku nowego pokrycia, jak i odświeżenia starych dachówek. Upewnij się, że Twoje pokrycie jest przystosowane do wbijania w nie gwoździ oraz ma odpowiednią wielkość. Poszycia tego typu muszą także być wystarczająco gładkie.

Instrukcja wydawana z materiałami przez producentów, w większości przypadków zaleca stosowanie gontów na dachach o nachyleniu co najmniej 12 stopni. Wymaga to jednak specjalnego przygotowania poszycia przed montażem i wbijaniem gwoździ. Sam sposób, w jaki należy układać gont polega na dokładnym dobieraniu i mocowaniu poszczególnych elementów ściśle obok siebie (krawędź, przy krawędzi), w taki sposób aby nie pozostawiać pomiędzy elementami żadnej szczeliny. Układanie gontów wykonywać powinno się na płasko, ponieważ zabronione jest wyginanie gontu na kalenicach. W przypadku poszycia dachu producenci zalecają wykonywanie tego elementu z płyty OSB. Płyty należy wówczas odpowiednio dopasować do rozstawu krokwi. Dopuszczalne jest także wykorzystanie na poszyciu dachu pełnego deskowania. Co więcej, możliwe jest nawet zastosowanie zarówno deskowania, jak i płyty OSB jednocześnie.

W przypadku wymiany starego pokrycia dachowego możliwe jest pozostawienie poszycia zrobionego z desek, jednak jego stan musi być bardzo dobry, a sam wykonawca pracy nie może zauważyć na nich żadnych nierówności. Jeżeli takowe się pojawią, należy zastosować cienką płytę osb, aby wyrównać nawierzchnię na dachu.

Podczas wykonywania prac zaleca się stosowanie wentylacji kalenicowej. Należy także pamiętać, że same gwoździe powinny być ocynkowane. Ich długość powinna osiągać minimalny rozmiar 2,4 cm, natomiast średnica główki powinna mieć co najmniej 9 mm. Warto zwrócić również uwagę na same zszywki, ponieważ minimalna szerokość ich koronki musi wynosić 22 mm. Wszystkie używane elementy muszą być odporne na korozję.

Układanie gontów bitumicznych - instrukcja montażu

Gonty układać można z przesunięciami pomiędzy pasami. Materiał układa się zaczynając od dołu i kolejno posuwa się wzdłuż krawędzi - rzędami ku górze. Przed rozpoczęciem mocowania nie zapomnij wyposażyć się w specjalistyczny do mocowania gontów klej.

  • Układanie rozpoczyna się od pasa startowego z gontów przyciętych od 1 cm do 2 cm poniżej warstwy kleju. Kolejno, odcina się 16,5 cm z pierwszego pasa gontu, aby uzyskać odpowiednie przesunięcie. Każdy gont należy mocować używając 5 łączników.
  • Pas 2 - Układa się go rozpoczynając od przycięcia gontu z lewej strony - na długości około 16,5 cm. Pozostałą część nakłada się na pas pierwszy i wyrównuje do jego krawędzi.
  • Pas 3, 4 oraz 5 charakteryzuje się tym samym sposobem mocowania, jednak kawałki gontu z lewej strony obcina się na większych od wcześniejszych pasów długościach.

Odświeżanie dachówek lub mocowanie ich na połaci na domu od zera przeprowadzone musi zostać w sposób bardzo precyzyjny. Szczelne krycie papy podkładowej pozwoli uzyskać trwały efekt na wiele lat, a dobór trwałego kleju nie spowoduje wytworzenia się szczelin i przesunięć elementów.

Prace w ogrodzie

Czas wiosenno - wakacyjny motywuje wiele osób do wykonania renowacji w domu i ogrodzie. Jeżeli poza odświeżaniem dachu czekają Cię dodatkowe prace naprawcze, zapraszamy do zapoznania się z produktami naszego sklepu Merkury Market, w którym odnaleźć możesz inspiracje i pomocne w aranżacji ogrodu produkty, takie jak:

Zainspiruj się!!!

Gonty bitumiczne Altany ogrodowe Domki narzędziowe Domki ogrodowe
Powrót