Jak i ile skakać na trampolinie, żeby schudnąć?
Wielu zwolenników aktywności fizycznych na powietrzu, obok biegania, jazdy na rowerze lub nording walking, wybiera również ćwiczenia na trampolinie fitness lub trampolinie ogrodowej. Trampoliny stały się dość popularne już kilka lat temu, a z roku na rok zaczęto doceniać ich zbawienny wpływ na sylwetkę oraz samopoczucie. Ćwiczenia na świeżym powietrzu to doskonała regeneracja nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu. Wykonywanie wyskoków i innych ćwiczeń na trampolinie może poprawić naszą wydolność, wzmocnić nogi oraz ręce. Trzeba jednak wiedzieć jak poprawnie wykonywać ćwiczenia oraz gdzie postawić sobie granicę - wbrew pozorom, ćwiczenia na trampolinie mogą być dla niektórych dość obciążające.
Trampoliny ogrodowe nie są rozrywką zarezerwowaną tylko dla dzieci. Sprawdź, jak je wykorzystać, by schudnąć.
W tym artykule:
1. Co daje skakanie na trampolinie?
2. Która trampolina jest lepsza do ćwiczenia — ogrodowa, czy może fitness?
- Trampolina - zabawa i ćwiczenia na trampolinie
3. Jak skakać na trampolinie oraz jakie ćwiczenia wykonywać?
4. Przykładowy trening dla całej rodziny — jak ćwiczyć na trampolinie, żeby schudnąć?
5. Inne formy relaksu w ogrodzie
Istotną kwestią jest także sama trampolina. Trzeba wiedzieć, który sprzęt będzie najlepszy dla Twoich potrzeb i zdefiniować przed zakupem cele, jakie chciałbyś osiągnąć podczas ćwiczeń. Na rynku dostępnych jest wiele modeli trampolin, spośród których każda ma inne parametry. Jeżeli jesteś ciekawy, która trampolina pozwoli zrzucić Ci zbędne kilogramy, ile trzeba dziennie ćwiczyć oraz jak poprawnie zabezpieczyć trampoliny — zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Co daje skakanie na trampolinie?
Wbrew pierwszemu skojarzeniu, jakie przychodzi na myśl — trampolina to nie tylko rozrywka dla dzieci. Trampoliny ogrodowe są doskonałe do ćwiczeń i treningu cardio także dla dorosłych. intensywny trening modeluje mięśnie brzucha i mięśnie nóg. Jumping fitness to doskonały sposób na szybką utratę zbędnych kilogramów i powrót do wymarzonej formy.
Jeśli trampolina fitness zostanie dobrana do konkretnych potrzeb, a wykonywane na niej ćwiczenia będą regularne, możesz liczyć na niesamowite efekty. Skakanie na trampolinie doskonale wpływa na:
- Wzmocnienie wydolności organizmu, a także poprawę ogólnej kondycji fizycznej.
- Układ krążenia - podczas podskoków, układ serce pracuje sprawniej.
- Poprawę koordynacji ruchowej - podskoki wymagają odpowiedniej koordynacji oraz utrzymania równowagi.
- Sylwetkę - ćwiczenia na trampolinie świetnie wpływają na ciało, budując mięśnie oraz spalając tkankę tłuszczową.
- Zmniejsza ryzyko kontuzji i daje świetny sposób spędzania wolnego czasu.
Oczywiście, trampolinę możesz traktować bardziej w kategoriach rozrywki. Jej zakup nie musi obligować Cię do codziennych ciężkich ćwiczeń. Planując popołudniowy relaks w ogrodzie, możesz wykonać serię lekkich podskoków lub ćwiczeń koordynacyjnych na swoim sprzęcie.
Która trampolina jest lepsza do ćwiczenia — ogrodowa, czy może fitness?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzai trampolin, najpopularniejsze to: ogrodowa, fitness bądź mniejsze trampoliny dla dzieci. Każda z nich posiada nieco inne akcesoria i części do trampolin. Różnią się także samym sposobem wykonywania na nich ćwiczeń. Kupując trampolinę do domu lub ogrodu, powinieneś zastanowić się, jak wiele miejsca możesz na nią przeznaczyć, w jakiej pozycji chciałbyś wykonywać ćwiczenia np. wyłącznie w pozycji stojącej lub jaka jest Twoja wydolność organizmu.
Trampolina fitness
Trampoliny fitness różnią się od standardowych trampolin głównie wielkością oraz rodzajem sprężyn. Są to niewielkie trampoliny, które zwykle mieszczą się wewnątrz pomieszczeń. Poprawiają koordynację ruchową i budowę mięśni, jednak przeznaczone są dla osób bardzo aktywnych fizycznie. Aby wprowadzać podczas ćwiczeń odpowiednie skoki, należy pracować z instruktorem bądź mieć odpowiednią wiedzę na temat rozciągania oraz wyskoków na takiej trampolinie. Ten rodzaj trampolin nie nadaje się dla dzieci. Jest odpowiedni dla dorosłych, którzy chcą podjąć ćwiczenia w domu. Aktywności na takiej trampolinie pozwolą Ci na zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby rozpocząć ćwiczenia na trampolinie fitness, musisz być do tego odpowiednio przygotowany. Trampolinę fitness możesz postawić nie tylko w ogrodzie, ale również na większy balkon i taras.
Trampolina - zabawa i ćwiczenia na trampolinie
Na trampolinie ogrodowej może skakać więcej osób, nawet cała rodzina!. Trampoliny te są zdecydowanie większe i masywniejsze od modeli fitness. Właśnie dlatego, jak sama nazwa wskazuje — najlepiej sprawdzają się rozłożone przed domem np. w ogrodzie. Jeśli chodzi o sam trening na tej trampolinie — może to być zwykle skakanie lub zaostrzony jumping pozwalający spalić kilogramy. Trampoliny ogrodowe są dość uniwersalne, rodzaj treningu j możesz dopasować do własnych predyspozycji. Te modele doskonale nadają się także dla najmłodszych. Dzieci uwielbiają podskoki i zabawę na ogrodowych trampolinach! Bardzo ważne jest, abyś podczas zakupu takiej trampoliny zwrócił uwagę na jakoś wykonania materiału / maty oraz na to, czy sprzęt posiada specjalną siatkę ochronną. Zamocowana do stelaża siatka niweluje ryzyko upadku i obtarć na metalowych elementach. Trampoliny ogrodowe, baseny ogrodowe, grille ogrodowe czy nawet niektóre huśtawki ogrodowe łączy jeden mankament — pogoda. W deszczowe dni ciężko jest korzystać z tego sprzętu, dlatego warto pomyśleć nad specjalnym zadaszeniem lub postawieniem trampoliny pod drzewami, które ochronią sprzęt przed zmoknięciem.
Jak skakać na trampolinie oraz jakie ćwiczenia wykonywać?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak poprawnie ćwiczyć na trampolinie ogrodowej, aby schudnąć / wzmocnić mięśnie, ale jednocześnie dopasować do siebie odpowiednie tempo treningu, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Niezależnie od tego, które ćwiczenia wybierzesz, nie zapomnij, aby przed treningiem wykonać podstawowe rozciąganie! Rozgrzewka jest niesamowicie ważna, aby uniknąć późniejszych kontuzji. Przykładowe ćwiczenia, od jakich możesz zacząć swój trening to:
- Skoki do góry na wprost.
- Skoki z ugięciem kolana i uderzaniem nogi o pośladki.
- Podskoki z podciągnięciem nóg do brzucha.
- Naprzemienne dotykanie łokciem do kolana.
- Przysiady z przejściem do wyskoku.
- Szybki bieg w miejscu na trampolinowej macie.
- Bieg z mocnym unoszeniem nóg do góry — ten rodzaj ćwiczenia wpłynie nie tylko na Twoje nogi, ale także na pracę mięśni brzucha oraz na Twoje pośladki.
- Standardowe pajacyki bądź pajacyki z formą dynamicznego skakania wybijając się od partii stóp do wysokiego wyskoku.
Żeby zauważyć pierwsze efekty treningu, należy ćwiczyć systematycznie i co najmniej 30 minut dziennie. Ten czas pozwoli Ci na dynamiczne spalenie kalorii, wzmocnienie partii mięśni oraz stawów, a także poprawienie wydolności.
Przykładowy trening dla całej rodziny — jak ćwiczyć na trampolinie, żeby schudnąć?
Rozgrzewka
Przed przystąpieniem do treningu, należy koniecznie wykonać rozgrzewkę. Zmniejszy to ryzyko kontuzji i urazów. Może to być kilkuminutowy bieg w miejscu, kilka przysiadów, skłonów, krążenia ramion i głowy. Warto uzupełnić rozgrzewkę ćwiczeniami rozciągającymi.
Skup się na rozciąganiu przede wszystkim mięśni nóg: ud i łydek, następnie brzucha, klatki piersiowej, pleców i ramion.
Ćwiczenie nr 1
Złącz obydwie nogi, wyprostowane ramiona wyciągnij przed siebie. W tej pozycji podskakuj w miejscu przez 3 minuty. Proste skoki to dobre ćwiczenie na oswojenie się z trampoliną. Przejdź do marszu. Nie rob przerw między poszczególnymi seriami ćwiczeń.
Ćwiczenie nr 2
Biegnij w miejscu na trampolinie przez kilka minut, uderzając piętami o pośladki. Następnie biegnij w miejscu na trampolinie przez kilka minut, unosząc kolana jak najwyżej. W kolejnej serii podczas podskoku złącz łokieć i przeciwległe kolano. Przy każdym wyskoku staramy się złączyć przeciwległe kolano z łokciem, wykonując delikatny skręt tułowia. Przyciągnij łokieć do kolana jak najbliżej. Całą serię możesz powtórzyć.
Ćwiczenie nr 3
Skłon w wyskoku — ćwiczenie dla bardziej wprawionych i gibkich — podskakując, próbujemy dłońmi chwycić się za palce stóp. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy. Przy każdym wyskoku staramy się dotknąć, palców stóp.
Inne formy relaksu w ogrodzie
Aby zadbać o doskonały relaks w ogrodzie, można pomyśleć o innych aktywnościach. Zabawki ogrodowe dla dzieci mogą być doskonałym pomysłem, który połączysz wraz z użytkowaniem trampolin ogrodowych! Świetna zabawa ulubionym sprzętem wewnątrz trampoliny może przynieść najmłodszym wiele radości. Starszym domownikom proponujemy wygodne meble ogrodowe, w szczególności fotele ogrodowe, leżaki ogrodowe oraz hamaki, na których będą mogli relaksując się — obserwować skaczące na trampolinie dzieci.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jakie są rozmiary trampolin? Sprawdź! | |
Przygotuj ogród na lato 2022! Trampolina w ogrodzie - jaką wybrać? | |
Montaż trampoliny - instrukcja obsługi krok po kroku |