Jak estetycznie zabudować grzejnik?

28.09.2024

Wszyscy chcemy, aby nasze mieszkania i domy wyglądały estetycznie, a jednocześnie były w pełni funkcjonalne. Z tego względu zwracamy uwagę nie tylko na wykończenie ścian i podłóg, nowoczesny wygląd mebli lub funkcjonalność wyposażenia, ale również na drobne szczegóły — w tym także na to, jak wyglądają grzejniki. Estetyczne modele można zakupić w naszym sklepie, designerskie modele będą nie tylko ogrzewały pokoje, ale również zaprezentują się świetnie. Co jednak w sytuacji, gdy grzejnik jest stary, a instalacja nie pozwala na wymianę na inny model? Nie oznacza to, że zostajemy z problemem brzydkiego grzejnika w mieszkaniu!

Estetyczna zabudowa grzejnika pozwoli ukryć kaloryfer. Musi być jednak wykonana tak, by ciepło wciąż mogło się swobodnie rozchodzić. Jak zatem połączyć elegancką zabudowę grzejnika z potrzebą jego zamaskowania? Na szczęście istnieje kilka sprytnych rozwiązań — zobaczmy, na co możemy się zdecydować.

jak zabudować grzejnik


W tym artykule:

1. Zabudowa grzejnika — jak wygląda estetyczna zabudowa kaloryferów?

2. Osłona na kaloryfer a pozostałe wyposażenie mieszkania — jak wyglądają nowoczesne zabudowy grzejników?

3. Jak ukryć kaloryfer? Jakie kolory wybrać, by zasłonić kaloryfer?

4. Jak ukryć grzejnik? Estetyczna, funkcjonalna i skuteczna zabudowa grzejnika



Zabudowa grzejnika — jak wygląda estetyczna zabudowa kaloryferów?

Osłony grzejnika mogą mieć różne formy, możemy je także wykonać z różnych materiałów. Odpowiednią opcję wybierzemy, zwracając uwagę na styl wnętrza, ale przede wszystkim na to, by maskownica grzejnika była funkcjonalna. Koniecznie pamiętajmy o tym, że zabudowany grzejnik musi rozprowadzać ciepło tak samo dobrze, jak ten niezabudowany, nie możemy zatem byle jak obudować kaloryfera.

Maskowanie grzejnika na ścianie — z jakich materiałów może być wykonana obudowa grzejnika?

Elegancką zabudowę grzejnika zapewnią nam profesjonalne maskownice grzejnika. To stworzone specjalnie do maskowania grzejników produkty. Wśród nich znajdziemy modele wykonane z drewna, MDF, metalu lub nawet szkła. Zabudowa posiada otwory, kratkę lub ażurowe, dekoracyjne wzory, które umożliwiają swobodny przepływ ciepła. Jeśli posiadamy pokój urządzony w stylu minimalistycznym, zabudowa grzejnika w salonie powinna również być oszczędna w swojej formie. Do klasycznych salonów wybierzmy z kolei maskownice grzejnika o bardziej dekoracyjnej formie.

Osłona na grzejnik domowej roboty z drewna

Osłona na kaloryfer z drewna to jednak z opcji, na jaką możemy się zdecydować. Zabudowa z drewnianymi żeberkami lub zabudowa z dekoracyjną ramą drewnianą to opcje, które dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności. Jeśli w pomieszczeniu ustawiliśmy drewniane meble, drewniana zabudowa grzejnika ładnie wpisze się w całość aranżacji.

Podobną opcją jest MDF, którego okleina może mieć wzór i kolor drewna naturalnego. Opcji jest na tyle dużo, że możemy wybrać bez problemu takie modele, które dopasują się do naszej aranżacji. Modele drewniane lub z MDF możemy samodzielnie skonstruować w domu, jeśli mamy wystarczająco dużo umiejętności majsterkowania.

Szkło, czyli ciekawy element aranżacyjny

Jeśli zabudowa z drewnianymi żeberkami nam nie odpowiada, może zdecydować się na osłony grzejnika wykonane ze szkła. Zwykle w takich osłonach stosuje się szkło hartowane. Jeśli zdecydujemy się zasłonić grzejnik w taki sposób, uzyskamy dodatek, który nada wnętrzom elegancji i lekkości. Szkło jednakże mniej skutecznie przewodzi ciepło, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej budowie maskownicy.

Dodatkowe maskownice nie będą potrzebne, jeśli zdecydujemy się na grzejniki dekoracyjne, które wyglądają estetycznie i nie musimy zastanawiać się, czym zabudować kaloryfer.

drewniana zabudowa grzejnika

Osłona na kaloryfer a pozostałe wyposażenie mieszkania — jak wyglądają nowoczesne zabudowy grzejników?

Jeśli chcemy zasłonić grzejnik aluminiowy, stalowy lub inny, a jednocześnie wymieniamy meble lub urządzamy pokój na nowo, warto zastanowić się nad tym, by osłonę grzejnika wkomponować w wyposażenie. Zabudowanie grzejnika pod parapetem będzie łatwiejsze, jeśli od razu będziemy urządzać na nim siedzisko z poduszkami. Zabudowa tego typu musi być jednak bardzo dokładnie zaplanowana, przede wszystkim z myślą o funkcjonalności i odpowiednim przepływie ciepła.

Obudowa może stać się spójną częścią zabudowy ścian, jeśli zaprojektujemy takie wyposażenie, grzejnik będzie mniej widoczny,

Jak ukryć kaloryfer? Jakie kolory wybrać, by zasłonić kaloryfer?

Zabudowa grzejnika w sypialni lub zabudowa grzejnika w salonie mogą mieć rożny wygląd, a wybierając maskownicę grzejnika lub osłony grzejnika, jak również samodzielnie tworząc elegancką zabudowę grzejnika, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na kolorystykę materiałów. We wnętrzach grzejniki mają zwykle stonowane kolory, osłony mogą mieć podobne barwy.

Dobrym sposobem na ukrycie grzejnika jest po prostu jego pomalowanie na odpowiedni kolor. Aby ukryć kaloryfer, pomalujmy go na kolor ściany. Dzięki temu grzejnik stalowy będzie wtapiał się w tło i dodatkowe maskowanie grzejnika na ścianie nie będzie potrzebne. Co ciekawe, grzejnik dekoracyjny może być tym elementem, który właściwie chcielibyśmy wyeksponować, dlatego możemy zastanowić się nad pomalowaniem go na bardziej wyrazisty kolor.

jak zabudować grzejnik?

Jak ukryć grzejnik? Estetyczna, funkcjonalna i skuteczna zabudowa grzejnika

Zabudowa grzejnika w sypialni, salonie, kuchni lub przedpokoju powinna być przez nas wykonana tak, by była zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna i bezpieczna. Nieodpowiednia drewniana zabudowa grzejnika będzie blokowała przepływ ciepła, dlatego, zanim założymy zabudowę, dobrze ją zaprojektujmy lub zakupmy odpowiedni model. Osłona na kaloryfer, która posiada kratki, otwory lub wycięcia będzie łatwiej oddawała ciepło.

Pamiętajmy, by zabudowę nie umieszczać blisko grzejnika, inaczej ciepło będzie nie tylko się źle rozchodziło, ale też będzie rozgrzewało osłonę, co może prowadzić do jej szybkiej deformacji. Zadbajmy też o to, by pod osłoną było wystarczająco miejsca nie tylko na grzejnik, ale też na akcesoria do grzejników. Do zaworów i termostatów powinniśmy też mieć stale dostęp, estetyczne obudowy kaloryferów powinny to przewidywać.


Zainspiruj się!

Folia grzewcza pod panele podłogowe. Czy folia grzewcza jest oszczędna?

Jaki grzejnik wybrać do mieszkania? - rodzaje kaloryferów

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki — co się bardziej opłaca?

Powrót