Jak działa pompa piaskowa do basenu
Zadbany basen ogrodowy, a w nim krystalicznie czysta woda to marzenie niejednego działkowicza. W upalne letnie dni, baseny stelażowe, baseny rozporowe i kolorowe dziecięce baseny dmuchane, stają się miejscem relaksu i ochłody. Aby wakacyjna kąpiel mogła być przyjemna i zdrowa basen i znajdująca się w nim woda musi być regularnie czyszczona. Sprzętem, który najlepiej radzi sobie z problemem zabrudzonej wody jest pompa piaskowa. Trudno wyobrazić sobie krystaliczną wodę w zbiorniku bez tego profesjonalnego sprzętu.
W tym artykule:
1. Pompa piaskowa - działanie filtru piaskowego
2. Filtry piaskowe czy filtry papierowe?
3. Żywotność filtra - jak dbać o urządzenie
4. Jak dobrać pompę do wielkości basenu
5. Pompa piaskowa - do jakich basenów ogrodowych
6. Pompy piaskowe czy kartuszowe w basenie - które lepsze?
Jesteś ciekaw, czym jest pompa piaskowa? Jak działa i jakie korzyści płyną z jej posiadania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. Koniec z częstą wymianą wody w basenie! Bez względu na to czy posiadasz basen dmuchany, basen stelażowy czy basen rozporowy, filtr piaskowy do pompy basenowej to pewny sposób na oczyszczanie każdego basenu!
Pompa piaskowa - działanie filtru piaskowego
Krystaliczna woda w basenie to gwarancja przyjemnej kąpieli. Warto pamiętać, że relaks w ogrodzie powinien być nie tylko przyjemny, ale również bezpieczny, dlatego dbając o czystość wody, należy używać pompy do basenu. Dlaczego jest to aż, tak ważne? Czy nie wystarczy ręczne oczyszczanie zbiornika? Okazuje się, że nie. Choć faktycznie większe, widoczne zanieczyszczenia bez trudu można usunąć z basenu przy pomocy specjalnej siatki. Niestety problem pojawia się w przypadku mikro zabrudzeń tj.: piasek, owady, pyłki tras i krzewów, ich usunięcie z wody stanowi nie lada wyzwanie. I tu właśnie pojawia się pole dla działania specjalisty, jakim jest pompa filtracyjna. Tego typu sprzęty posiadają mechanizm ssąco-tłoczący, który pobiera wodę z basenu, następnie przepuszcza ją przez specjalny filtr piaskowy, który wodę tę oczyszcza i ponownie wtłacza do niecki.
Wybierając pompę piaskową dbasz o jakość wody w basenie
Najbardziej popularne filtry do basenu, zawierają wkłady wypełnione drobnym piaskiem kwarcowym ewentualnie szklanym granulatem. Służą one do wychwytywania bardzo drobnych zanieczyszczeń z basenu, często niewidocznych gołym okiem, takich jak: owady, pyłki, włosy lub naskórek. Pompa i filtr zapewniają bardzo efektywne oczyszczanie, wody z zanieczyszczeń, które powodują jej zmętnienie i rozwijanie się glonów. Pompy piaskowe do basenu są niezwykle wydajne, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Jedyne zabiegi, jakich potrzebują to regularne płukanie pod bieżącą wodą i okresowa wymiana filtra.
Wydajność pompy, to jakość wody basenowej i odpowiedni system filtracji.
Filtry piaskowe czy filtry papierowe?
Pompy z filtrem piaskowym są rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej żywotnym i wydajnym, bez względu na wielkość basenu. Filtrowanie w tym rodzaju urządzeniu odbywa się dzięki piaskowi kwarcowemu, przez który pod ciśnieniem przedostaje się woda. Piasek kwarcowy znajdujący się we wnętrzu filtra, dzięki swoim właściwościom skutecznie powstrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, łącznie z tymi najmniejszymi, z którymi nie radzi sobie filtr papierowy. Dodatkową przewagą nad pompą z filtrem papierowym jest to, że filtr nie zapycha się, a wymieniać go trzeba co około 2-3 sezony. Pamiętaj, że prawidłowe działanie wymaga systematycznej konserwacji sprzętu, dlatego regularnie należy oczyszczać filtr z zanieczyszczeń. Najlepiej robić to mniej więcej raz na 1-2 tygodnie. Jak? To bardzo łatwe – wystarczy po prostu przepłukać filtr. Konieczne jest także wykonanie tej czynności przed schowaniem basenu po sezonie letnim.
Żywotność filtra - jak dbać o urządzenie
Kiedy filtr piaskowy nadaje się do wymiany lub wymaga oczyszczenia, należy:
- odłączyć go od zasilania,
- zdjąć pierścień obudowy i pokrywę,
- wyciągnąć filtr,
- spłukać wkład pod bieżącą wodą,
- jeśli filtr jest zniszczony, wymieniamy go.
Jak dobrać pompę do wielkości basenu. Przedstawiamy najskuteczniejsze akcesoria basenowe do oczyszczania wody
Woda w basenie krąży w układzie zamkniętym: jednym wężem wpływa się do pompy, w której podlega oczyszczeniu, natomiast drugi wąż umożliwia jej powrót do zbiornika.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra piaskowego? Jak działa filtr piaskowy?
Zanim wybierzesz się na zakupy, by wyposażyć swój basen w odpowiednią pompę i akcesoria do pomp basenowych, zastanów się jakie urządzenie jest Ci potrzebne. Jak się okazuje filtr, filtrowi nierówny. producenci dopasowali rodzaj urządzenia do rozmiarów niecki i ilości wody. Wybierając odpowiedni filtr piaskowy basenowy, pierwszym kryterium powinna być właśnie wielkość. Zbyt mała lub zbyt duża pompa nie spełni należycie swojej roli. Ta pierwsza nie zdoła oczyścić należycie całej wody w zbiorniku, druga - będzie nieekonomiczna.
Choć producenci zalecają by w niewielkich basenach, zwłaszcza dmuchanych lub rozporowych, użycie filtra kartuszowego, my sugerujemy, żeby mimo porozważawszy zakup filtra piaskowego. Jest on zdecydowanie wydajniejszy i bardziej funkcjonalny. Z dużą precyzją wyłapuje z wody wszystkie zanieczyszczenia, pozostawiając ją w doskonałej kondycji przez długi czas. Filtr piaskowy, to oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba byłoby przeznaczyć na częstszą wymianę wody w basenie. Wybierając filtr piaskowy, warto również, zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany dany model.
Pompa piaskowa - do jakich basenów ogrodowych
Gdzie najlepiej sprawdzi się pompa z filtrem piaskowym? Tego rodzaju urządzenie przeznaczone jest do małych i średnich zbiorników, nie jest natomiast polecane do zbiorników dużych i bardzo dużych.
Przy wyborze pompy i filtra piaskowego należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego urządzenie zostało wykonane. Na rynku dostępne są produkty ze stali nierdzewnej, polietylenu i poliestru. Duże znaczenie dla działania oczyszczaczy do zbiorników ma również rodzaj wkładów i funkcje dodatkowe urządzenia. Wśród wkładów coraz większą popularnością cieszą się filtry z wkładami wypełnionymi szklanym granulatem. Ten rodzaj znacznie efektywniej przechwytuje wszelkie nieczystości, jest również bardziej odporny na rozwój bakterii i glonów, a co za tym idzie może być znacznie dłużej użytkowany.
Pompy piaskowe czy kartuszowe w basenie - które lepsze?
Wielu użytkowników basenów zastanawia się jaki rodzaj filtru do basenu jest skuteczniejszy - piaskowy czy kartuszowy. Oto krótkie porównanie obydwu urządzeń.
Pompy piaskowe dla czystej wody w basenie
W pompie piaskowej do basenu złożem filtracyjnym jest piasek lub żwir. Ważna jest jego granulacja. Wielkość idealnego materiału plasuje się w przedziale między 0,4-0,8 mm. Złoże filtrujące w postaci pisku lub żwiru oczyszcza przepływającą przez nie wodę z drobnych zanieczyszczeń. Przefiltrowana w całym procesie woda trafia z powrotem do basenu.
Filtr piaskowy należy regularnie płukać, jest to czynność dość prosta i nie wymaga używania żadnych dodatkowych środków chemicznych. Warto podkreślić, że każda pompa posiada funkcję płukania, dzięki której usuwa drobinki, które zatrzymały się na piasku. Dodatkowo płukanie filtra zapobiega nagromadzeniu się na nim bakterii i grzybów.
Pompy kartuszowe w basenie - proces filtracji wody
W pompie kartuszowej rolę złoża filtracyjnego pełni filtr kartuszowy. To on odpowiada za przechwytywanie wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie basenowej. Filtr z powodzeniem wychwytuje piasek, owady, pyłki i włosy. Niestety filtry kartuszowe nie są zbyt dokładne. Największą ich wadą jest to, że się szybko zatykają. Zabrudzony filtr należy wymienić. Zgodnie z zaleceniami powinno się to robić co dwa tygodnie.
Aby mieć pewność, że woda w basenie będzie przez długi czas czysta, warto zadbać o nią w czasie gdy nikt już nie korzysta z basenu. Doskonałym rozwiązaniem są przykrycia basenowe, które zabezpieczają zbiornik przed gromadzeniem się w nim osadów, pyłków roślin, liści, owadów. W zestawie działkowicza powinny się znaleźć akcesoria do czyszczenia basenu tj.: skimmer, pływak na chlor, siatka i szczotka do czyszczenia niecki.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jak wyklarować wodę w basenie? | |
Jak sauna wpływa na zdrowie? | |
Relaks w ogrodzie 2022 cz. VII — Baseny ogrodowe |