Jak działa fontanna ogrodowa?
Piękny ogród to nie tylko zadbane rośliny, wypielęgnowane rabaty i regularnie przycinany trawnik, ale również wystrój oczka wodnego, ozdoby ogrodowe oraz fontanny. Spośród tych elementów fontanny do ogrodu stanowią najciekawszy element, wprowadzając dynamikę i ożywienie do aranżacji. W przestrzeni ogrodu fontanna może być wstawiana jako główny element dekoracyjny lub niewielki akcent.
Może zastanowiłeś się kiedyś, jak działa fontanna ogrodowa, która tak przyjemnie uspokaja szumem przepływającej przez nią wody? Mamy dla Ciebie artykuł, który pomoże Ci zrozumieć działanie fontanny ogrodowej i wybrać najlepszy model tego produktu do Twojego ogrodu.
W tym artykule:
1. Jak działa fontanna do ogrodowej aranżacji?
2. Dwa rodzaje pompy — aranżacja fontanny a odpowiednio zbudowana fontanna
3. Rodzaje fontann do ogrodu — jak zaaranżować ogród z odpowiednim rodzajem fontanny?
4. Jak wybrać fontannę ogrodową koło domu?
Jak działa fontanna do ogrodowej aranżacji?
Większość dostępnych na rynku modeli działa w bardzo podobny sposób: woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym, od zbiornika przez podajnik, kaskadę i ozdobne elementy znów do zbiornika. Pompy elektryczne lub solarne zasysają wodę znajdującą się w pojemniku albo np. w oczku wodnym i specjalną rurką tłoczą ją do ujścia. Tam, w zależności od siły ciśnienia, woda albo wytryskuje w górę jak gejzer, albo spływa łagodnie po dekoracyjnych elementach fontanny.
Cały ten nieskomplikowany mechanizm napędzany jest przez pompę, która odgrywa najważniejszą rolę w budowie każdej fontanny zdobiącej ogród.
Zalety posiadania fontanny
Instalacja fontanny wodnej ma wiele zalet, dlatego warto zdać sobie sprawę jak w przestrzeni ogrodu fontanna może stać się najciekawszym elementem dekoracyjnym. Fontanna ogrodowa solarna lub elektryczna wprowadza dynamikę do aranżacji — przepływająca woda jest przecież w ciągłym ruchu i przyjemnie szumi. To niezwykły sposób na ożywienie aranżacji. Budowa fontanny powinna być dopasowana do aranżacji ogrodu, dzięki czemu zielony teren stanie się wyjątkowy i estetyczny.
W niektórych aranżacjach woda jest niezwykle ważnym elementem (np. w ogrodach w stylu japońskim), a instalacja fontanny ogrodowej pozwoli szybko wprowadzić ten żywioł do przestrzeni ogrodu.
Dwa rodzaje pompy — aranżacja fontanny a odpowiednio zbudowana fontanna
Pompy fontannowe występują w dwóch wersjach. Każda z nich opiera się o inny mechanizm działania. Popularne są zarówno fontanny ogrodowe zasilane elektryczne, jak i fontanny ogrodowe solarne.
Pompa elektryczna w fontannie na zasilanie elektryczne
Pompa fontannowa elektryczna wymaga do pracy bezpośredniego i stałego podłączenia do źródła prądu. Mówiąc najprościej — fontanna wodna działa tylko wtedy gdy jest włączona do kontaktu. Niestety usytuowanie ozdoby w odległym kącie działki bywa kłopotliwe i wymaga pociągnięcia kabli po całym ogrodzie. Ten model fontanny polecany jest zatem wtedy, gdy chce się zaaranżować fontannę bliżej budynku lub ma się rozbudowaną sieć elektryczną w ogrodzie.
Pompa solarna, czyli fontanna solarna do ogrodu
Pompa fontannowa solarna działania na podstawie energii wytwarzanej dzięki solarom. Popularne fontanny solarne mają w zestawie małe panele, wyłapujące promienie słoneczne i przetwarzające je w energię, która z kolei zasila pompę fontanny. Jest to działanie analogiczne do klasycznej fotowoltaiki. Zasilana promieniami słonecznymi działa nawet wtedy, kiedy niebo jest zachmurzone. Solary są na tyle wydajne, że bez problemu wytworzą energię niezbędną do pracy pompy.
Komponenty do fontanny
W zależności od konkretnych potrzeb stosuje się przeróżne rozwiązania, podstawowymi elementami są jednak pojemnik na wodę, pompa, elementy dekoracyjne oraz podłoże przechwytujące. Zbiornik wody może być umieszczony pod ziemią lub pełnić funkcję dekoracyjną i przybrać formę np. oczka wodnego. Pompy elektryczne lub solarne powinny być dobrane do wielkości zbiornika oraz ilości przepływającej przez fontannę wody.
Podłoże fontanny ogrodowe najczęściej oparte jest na stalowej kracie (wykonanej ze stali nierdzewnej) lub bezpośrednio na zbiorniku.
Rodzaje fontann do ogrodu — jak zaaranżować ogród z odpowiednim rodzajem fontanny?
Wyróżniamy dwa rodzaje fontann ogrodowych: nadziemne oraz podziemne. Jaka jest między nimi różnica? Który model jest lepszy?
Fontanna ogrodowa nadziemna, fontanna wolnostojąca — montaż fontanny
Fontanna dekoracyjna nadziemna jest mała i mobilna. Jej pojemnik na wodę nie wymaga zakopywania, a jedynie ustawienia w wybranym miejscu w ogrodzie. Daje nieograniczone możliwości aranżacyjne, jeśli po pewnym czasie zechcesz zmienić wystrój i aranżację, fontannę nadziemną możesz przestawić w inne miejsce. Ten rodzaj konstrukcji wykorzystywany jest najczęściej w małych przydomowych aranżacjach.
Fontanny nadziemne można zamontować nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie lub na tarasie.
Fontanna do ogrodu ze źródłem podziemnym — fontanna ścienna i fontanna kaskadowa
Typ drugi ze źródłem podziemnym. Ich montaż wymaga umiejscowienia zbiornika na wodę pod ziemią lub w ziemi. Fontanny wyposażone w podziemne źródło dają dużo więcej możliwości aranżacyjnych. Dzięki nim możesz stworzyć piękne duże aranżacje, a jako zbiornik wodny wykorzystać oczko wodne lub kamienną sadzawkę z oświetleniem LED. Zbiornik fontanny ukryty pod powierzchnią ziemi pozwala na stworzenie nietypowych i ciekawych aranżacji z fontanną w centrum.
Z powodzeniem możesz udekorować swoją konstrukcję niskim żywopłotem lub klombem kwiatów, wykonać zachwycającą instalację kaskadową. Ciekawą formą fontanny jest także gejzer lub ścianka, po której spokojnie spływa jednolity strumień wody.
Jak wybrać fontannę ogrodową koło domu?
To, na jaki model się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od ilości miejsca, którym dysponujesz w ogrodzie oraz od charakteru i sposobu jego aranżacji. Pamiętaj, że źródełko musi pasować do całości wystroju i tworzyć z nim spójną całość, dlatego, zanim kupisz konkretny model, zapoznaj się z ofertą rynku.
Mini fontanna czy duża fontanna? Rozmiar fontanny do ogrodowej aranżacji
Jeśli Twój ogród nie jest duży, wybierz małą nadziemną fontannę. Zaplanuj nie tylko design źródełka, ale też technologię, której użyjesz. Urządzenie solarne do pompowania wody pozwoli Ci uniknąć poprowadzenia dodatkowej instalacji elektrycznej.
Jeśli Twój ogród jest duży, zaaranżowany roślinami, drzewami i kwiatami zebranymi w klomby, możesz w centralnym miejscu jako ozdobę główną zamontować fontannę podziemną, której podstawą będzie oczko wodne lub sadzawka.
Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym i fontanną
Oczka wodne są idealnym rozwiązaniem do montażu fontanny w postaci gejzera, wytryskującego wodą.
Zawsze możesz spróbować zrobić fontannę ogrodową samodzielnie np. z kamienia, ceramiki lub innych dostępnych w ogrodzie ozdób. Zajrzyj do innych naszych artykułów, w których podpowiadamy jak to zrobić.
Jak dbać o fontannę?
Kiedy wybierzesz już model, który idealnie pasujący do Twojego ogrodu, pamiętaj, że źródełko wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Niezależnie od rodzaju zastosowanych rozwiązań musisz co jakiś czas sprawdzać i uzupełniać poziom wody oraz usunąć zanieczyszczenia takie jak liście, nasiona, kwiaty czy pyłki. Na zimę usuńmy wodę całkowicie, zapobiegnie to uszkodzeniu naszej konstrukcji przez mróz.
Aby utrzymać nieskazitelny wygląd fontanny ogrodowej, pielęgnuj ją regularnie!
W jaki sposób prawidłowo pielęgnować fontannę? Przede wszystkim musisz zadbać o jakość wody oraz o utrzymanie jej stałego poziomu. Zwłaszcza w upalne dni, kiedy woda może parować, zmniejszając swoja objętość. Powinieneś regularnie dolewać wodę do zbiornika, inaczej pompa może się zatrzeć i uszkodzić.
Nie pozostawiaj wody w fontannie w okresie zimowym. Kiedy przy dużym mrozie zamarznie, może uszkodzić fontannę. Jeżeli to możliwe schowaj całą aranżację do domku ogrodowego lub do piwnicy, gdzie spokojnie będzie czekać na nadejście wiosny. Duży model możesz przykryć folią lub pozostawić nieosłonięty.
Zainspiruj się!
Jak osłonić działkę od wiatru?