Jak dobrać baterię kuchenną do zlewozmywaka?
Odpowiednio dobrana bateria kuchenna zapewni funkcjonalne korzystanie z kuchni. Na rynku jest bardzo duży wybór baterii o różnym kształcie i zasięgu wylewki, ale należy pamiętać, żeby była ona dostosowana do kształtu i wymiaru zlewozmywaka.
W tym artykule:
1. Ścienne czy sztorcowe — rodzaje baterii kuchennych
2. Jedno i dwuuchwytowe baterie do kuchni
4. Nowoczesne baterie z termostatem
Ścienne czy sztorcowe — rodzaje baterii kuchennych
Jednym z często spotykanych rodzajów jest bateria ścienna. Jest ona przymocowana bezpośrednio do instalacji wodnej za pomocą specjalnych złączek, w ściśle określonym miejscu. Montaż takiej baterii do kuchni należy wykonać przed wykończeniem ścian.
Obecnie baterie ścienne są rzadko spotykane. Zastępują je baterie sztorcowe, które są montowane na obrzeżu zlewozmywaka lub w otworze zrobionym w blacie kuchennym. Z instalacją wodną połączone są elastycznymi wężykami, co znacznie ułatwia montaż i pozwala łatwo skorygować ułożenie baterii względem instalacji wodnej.
Jedno i dwuuchwytowe baterie do kuchni
Każda bateria zlewozmywakowa może być jedno lub dwuuchwytowa. Baterie dwuuchwytowe mogą być sztorcowe oraz ścienne. Wymagają one jednak dość długiego regulowania strumienia wody. Zdecydowanie popularniejsze są baterie jednouchwytowe sztorcowe. Umożliwiają one dokładne i szybkie wyregulowanie strumienia wody jedną ręką. Jest to ważny argument przy wyborze baterii kuchennej, gdzie wodę odkręca się jedną ręką, często mając przy tym brudne lub zajęte ręce.
Wylewki baterii kuchennych
Przy wyborze baterii bardzo ważny jest także kształt i zasięg wylewki. Jej odpowiednie dopasowanie decyduje o komforcie użytkownika. Strumień wody powinien padać na środek zlewozmywaka. Do dwukomorowego zlewu dobrze jest wybrać baterię obrotową. Powinniśmy też zwrócić uwagę na wysokość wylewki. Im jest ona wyższa, tym wygodniej będzie nam z niej korzystać (łatwiej podstawić duży garnek). Należy jednak pamiętać, że strumień wody wypływający z takiej baterii będzie się bardziej rozchlapywał, uderzając o dno zlewozmywaka.
Dobrym rozwiązaniem jest wyciągana wylewka, połączona z korpusem za pomocą węża elastycznego o długości 100 - 150 cm. Aby można było łatwo wsunąć wąż do baterii, pod zlewozmywakiem umieszczany jest specjalny obciążnik. Baterie z wyciąganą wylewką pozwala też na korzystanie z wody poza obszarem zlewozmywaka.
Nowoczesne baterie z termostatem
Duży komfort i oszczędność wody zapewnia bateria z termostatem. Baterie te utrzymują stałą temperaturę, dzięki czemu można zaoszczędzić wodę, która wypłynęłaby z wylewki, zanim ustawilibyśmy wodę o odpowiedniej temperaturze. Baterie te posiadają blokadę uniemożliwiającą wypływ wody o temperaturze niższej niż ustawiona na termostacie.
Dbanie o baterie do kuchni
Aby przez długie lata baterie zachowały estetyczny wygląd, należy o nie zadbać, stosując odpowiednie środki czyszczące w postaci mleczek, które nie zarysują powierzchni. Usuwać należy z baterii zarówno zabrudzenia, jak i osady.