Jak dbać o zlew granitowy?

29.04.2022

Zlewy granitowe pięknie wyglądają, ale wielu osobom ich czyszczenie sprawia problemy. Niepotrzebnie, gdyż to wyjątkowo prosta czynność. O zlewy z granitu dba się nie trudniej niż o inne zlewy kuchenne, zatem nie ma przeciwwskazań, by umieszczać go w kuchniach osób, które nie mają zbyt wiele czasu na dbanie o własne sprzęty. Podpowiadamy cztery proste sposoby na czysty zlewozmywak granitowy.

jak dbać o zlew granitowy?

 


W tym artykule:

1. Czyszczenie zlewu granitowego specjalistycznymi środkami

2. Płyn do mycia naczyń do czyszczenia zlewu granitowego

3. Ekologiczne czyszczenie zlewu granitowego — czyszczenie sodą oczyszczoną

4. Dbanie o zlew granitowy — regularne czyszczenie

5. Olej na zlew granitowy



Czyszczenie zlewu granitowego specjalistycznymi środkami

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie specjalistycznych środków, które są przeznaczone właśnie do czyszczenia zlewu granitowego. Środek nie tylko wyczyści powierzchnię zlewu granitowego, ale też odpowiednio zabezpieczy ją przed kolejnymi zabrudzeniami oraz odbarwieniami. W przypadku czyszczenia zlewów granitowych to prosty i szybki sposób na uzyskanie zadowalającego efektu.

Środek należy używać zgodnie z informacjami, które zostały umieszczone na etykiecie producenta. Niektóre produkty mogą wykazywać się znaczną inwazyjnością, dlatego nie należy nakładać środka na zlew dłużej, niż zaznacza to producent — inaczej agresywne detergenty mogą odbarwić lub uszkodzić zlew. Zawsze po użyciu środków chemicznych powierzchnię zlewu spłucz dokładnie ciepłą wodą i wysusz ją ręcznikiem papierowym.

Wykorzystanie specjalnych środków daje szybki efekt, należy jednak używać ich z ostrożnością, inaczej mogą uszkodzić zlew, instalację kanalizacyjną lub stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego.

 

szukasz sposobu na czyszczenie zlewu granitowego?

 

Płyn do mycia naczyń do czyszczenia zlewu granitowego

Nieco mniej inwazyjnym środkiem do czyszczenia będzie na pewno płyn do mycia naczyń. Poradzi on sobie zwłaszcza z tłustymi i zaschniętymi zabrudzeniami. Dobrze jest zlew wyczyścić roztworem ciepłej wody z płynem do naczyń. Do czyszczenia używa się miękkiej ściereczki lub gąbki. Wyjątkowo zaschnięte i uporczywe plamy zwilża się najpierw wodą z płynem, po chwili dopiero zabierając się za czyszczenie.

Po wyczyszczeniu zlewu należy spłukać go ciepłą wodą i wysuszyć ręcznikiem.

Woda z odrobiną delikatnego płynu jest w stanie poradzić sobie z większością zabrudzeń, chociaż przy tym sposobie czyszczenia zacieki oraz plamy z kamienia mogą okazać się bardzo uciążliwe. Przy czyszczeniu należy pamiętać, aby nie pocierać zbyt mocno zlewu — wytarte za mocno miejsca mogą się odbarwiać i w przyszłości będzie się tam też gromadził brud.

Ze względu na niską inwazyjność płynu do naczyń możliwe jest tzw. odmakanie zlewu, czyli pozostawienie plam w wodzie lub zwilżenie ich wodą z płynem do naczyń na kilka albo kilkanaście minut. Wilgotne, namoczone plamy zwykle łatwiej jest usunąć.

Tym sposobem wyczyścić można też skutecznie zlewy stalowe.

 

zlewozmywak granitowy - jak wyczyścić?

 

Ekologiczne czyszczenie zlewu granitowego — czyszczenie sodą oczyszczoną

Nie wszyscy chcą do czyszczenia granitowego zlewu używać środków chemicznych, nawet tak delikatnych, jak płyn do naczyń. Dla takich osób również przygotowaliśmy propozycje, które pomogą sprawić, że zlew granitowy będzie prezentował się idealnie.

Zlewozmywaki granitowe można również dobrze wyczyścić przy pomocy sody oczyszczonej. Do czyszczenia zlewozmywaka granitowego przygotowuje się pastę — do sody oczyszczonej dodaje się ciepłą wodę tak, aby stworzyć gęstą papkę. Taki środek nakłada się na miękką szmatkę albo gąbkę i przeciera się nim plamy i zacieki.

Ten sposób czyszczenia jest doskonały, jeśli chodzi o zacieki i plamy, powstające w czasie codziennego użytkowania kamienia. Działanie sody nie jest też bardzo inwazyjne, a sama soda nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego, jest to zatem bardzo bezpieczny sposób na codzienne czyszczenie.

Wykonanie pasty do czyszczenia jest proste, nie ma zatem problemu ze stosowaniem tego środka w czasie codziennego, szybkiego czyszczenia. Tak przygotowanym roztworem od czasu do czasu warto dokładniej wyczyścić zlew granitowy bez obaw o to, że można uszkodzić powierzchnię zlewu.

 

czyszczenie zlewu

 

Czyszczenie zlewu granitowego octem

Czym czyścić zlew granitowy? Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno zastosowanie octu. To kolejny, ekologiczny sposób na czyszczenie zlewu granitowego i powierzchni zlewozmywaka granitowego. Dobrze też sprawdzi się w przypadku, gdy zainstalowany zostanie zlewozmywak szklany.

Do czyszczenia zlewu przygotowuje się roztwór ciepłej wody z octem w proporcji 1:1. Tak przygotowanym roztworem dokładnie umyj zlew. Płynem przeciera się zlewozmywaki granitowe — stosuje się, jak i w poprzednich przypadkach, miękkie szmatki lub gąbki.

Zastosowanie octu to też dobry sposób, by zlew nabrał blasku. Nie szoruje się jednak powierzchni zbyt mocno — granit długo i mocno przecierany będzie narażony na odbarwienia i może stracić wiele ze swojej dobrej kondycji.

Ocet to ekologiczny i łatwo dostępny środek. Jeśli w czasie czyszczenia zlewozmywaków granitowych jakieś zabrudzenia sprawią ci problemy, namocz plamy roztworem i doczekaj chwilę. Delikatnie działające środki możesz zostawić na zlewie kilka lub kilkanaście minut bez obaw o swój zlew i jego stan. Po czyszczeniu spłucz wszystkie zakamarki powierzchni zlewu wodą i dokładnie przetrzyj powierzchnię suchą szmatką.

 

ekologiczne sposoby na wyczyszczenie granitowego zlewu

 

 

Dbanie o zlew granitowy — regularne czyszczenie

Zlewozmywaki granitowe to piękne elementy wyposażenia kuchennego. Ważne jest jednak to, aby dobrze zadbać o jego powierzchnię, dzięki temu zlewozmywak granitowy będzie zawsze prezentował się imponująco. Zadbaj zatem o czystość i jego kolor.

W dbaniu o zlewozmywak pomoże na pewno systematyczność. W zlewie granitowym codziennie gromadzą się zabrudzenia, a w przypadku gromadzącego się nadmiernie brudu czyszczenie zlewozmywaka granitowego będzie utrudnione. Dobrze jest zatem zlew wyczyścić raz dziennie, a przynajmniej raz w tygodniu wykonać bardziej gruntowne czyszczenie zlewu granitowego.

Dzięki systematyczności usuniesz kamień szybko, zlewy będą piękne, a ich codzienna pielęgnacja nie będzie taka trudna.

 

granitowy zlew - jak wyczyścić?

 

Olej na zlew granitowy

W dbaniu o zlew granitowy pomoże również olej. Stosuj niewielką ilość oleju jadalnego do nasmarowania zlewozmywaka. Taki zabieg wykonuj przynajmniej raz w tygodniu, wcierając olej w powierzchnię zlewu miękką szmatką. To pozwoli stworzyć na zlewozmywaku ochronną powłokę, która będzie skutecznym sposobem przeciw przebarwieniom i plamom. Zabezpieczy zlew na długie lata i pozwoli mu prezentować się idealnie przez długi czas.

Olejem nasmaruj cały zlew — dzięki temu przebarwienia nie będą pojawiały się tak łatwo. W przypadku stosowania oleju warto wybierać łagodne środki do czyszczenia (sodę oczyszczoną, roztwory na bazie amoniaku, płyn do naczyń), gdyż będą one wystarczające do czyszczenia, a jednocześnie nie sprawią problemów samemu zlewowi.

Czyszczenie z pomocą sody i octu może być też zastosowane na innych zlewozmywakach. Wymieszaj wodę z tymi środkami i namocz nimi powierzchnię, odczekaj chwilę i spłucz, po czym wysusz zlewy. W podobny sposób możesz wyczyścić też inne elementy kuchni — szafki kuchenne, blaty oraz stół.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Jak wybrać zlewozmywak do kuchni? Granitowy, stalowy, a może szklany? Podpowiadamy, który najlepszy!


Jak dobrać blat do szafek kuchennych


Jak zaplanować nowoczesną kuchnię z wyspą?


 

Powrót