Jak dbać o róże w ogrodzie?

15.07.2022

Róże są jednymi z najczęściej spotykanych kwiatów w ogrodach. Przy niewielkim nakładzie pracy i odpowiedniej pielęgnacji przez długi czas będą zdobić twoje otoczenie, stąd pewnie tak duża ich popularność. Ponadprzeciętną urodą uwagę zwracają zarówno odmiany pnące jak i klasyczne, którymi po ścięciu i włożeniu do wazonu będą pięknie zdobiły wnętrze domu. Są one uważane, za królewskie kwiaty. Ogromne zróżnicowanie kolorystyczne oraz mnogość rodzajów sprawiają, że róże w ogrodzie stają się oczkiem w głowie właściciela posesji i jego prawdziwą dumą, zwłaszcza w czasie kwitnienia. W odpowiedni sposób pielęgnowane róże kwitną obficie już od wczesnego lata do jesieni. Jak dbać o róże w ogrodzie? Podpowiadamy!

 

Jak dbać o róże w ogrodzie?

 


W tym artykule:

1. Róża, jako królowa wszystkich kwiatów

2. Stanowisko do uprawy róż w ogrodzie

3. Jak i kiedy sadzić róże?

4. Zasady podlewania róż

5. Nawożenie róż w ogrodzie

6. Nie zapominaj dbać o róże zimą!

7. Jak przycinać róże? — pielęgnacja po zimie

8. Przycinanie po kwitnieniu — róże pnące wielokwiatowe i na pniu


 

Róża, jako królowa wszystkich kwiatów

Badania przeprowadzone przez naukowców w USA udowadniają, że róża pojawiła się na naszej planecie około 40 mln lat temu. Według mitologii natomiast róża pojawiła się na świecie z chwilą narodzin bogini miłości Afrodyty i zdobiła ołtarze oraz posągi Dionizosa. W świecie Rzymian oraz Greków róża była atrybutem płodności, wdzięku, poranka, wiosny i radości. W okresie średniowiecza symbolizowała ona miłość dworską, a w okresie renesansu miłość całkowicie wolną. Biała róża w chrześcijaństwie jest atrybutem Maryi Panny, miłości duchowej oraz cnotliwego piękna. Symbolizuje ona również życie oraz odradzanie się. W dzisiejszych czasach róża jako królowa kwiatów kojarzona jest nadal z miłością, wdzięcznością oraz uwielbieniem. Bukiety róż wręczane są z okazji najważniejszych okoliczności.

 

Róże wymagają corocznego cięcia

 

Stanowisko do uprawy róż w ogrodzie

Wbrew pozorom uprawa róż wcale nie jest trudna. Rośliny te charakteryzuje bardzo długi okres kwitnienia, nawet do samych przymrozków, oraz niezwykła odporność. Najważniejsze jest poznanie ich upodobań uprawowych. Bardzo ważną rolę w uprawie i pielęgnacji róż odgrywa wybranie odpowiedniego stanowiska do jej posadzenia. Krzewy róż lubią miejsca słoneczne, dobrze napowietrzone i ciepłe. Odpowiednio dobrana odmiana roślin sprawi, że będą rosły wszędzie, choć nie lubią przeciągów, miejsc podmokłych i bardzo cienistych. Tylko niektóre gatunki tych roślin dobrze znoszą półcień. Ważne jest również podłoże. Róże uwielbiają gleby żyzne i piaszczyste, a najlepiej rosną na piaszczysto-gliniastych ziemiach o umiarkowanej wilgotności.

 

Warto pielęgnować róże - dzięki temu będą pięknie kwitły

 

Jak i kiedy sadzić róże?

Dobrze jest przygotować glebę do sadzenia nawet dwa tygodnie przed posadzeniem sadzonki. Ziemia powinna być spulchniona, a chwasty starannie usunięte. Po wykopaniu dołka w ziemi, miejsce, w którym będzie sadzona roślina, warto wzbogacić w próchnicę. Pamiętaj, że róże nie lubią świeżego obornika. Po posadzeniu rośliny należy udeptać ziemię wokół niej i podlać obficie. Najlepiej sadzić róże jesienią. Roślinki posadzone w okresie od połowy października do późnej jesieni, nawet tuż przed pierwszymi przymrozkami przyjmują się najszybciej i najłatwiej. Jeśli nie zostały rośliny posadzone jesienią, to można to zrobić wczesną wiosną. Najlepiej nadają się do tego sadzonki z tzw. gołym korzeniem. Przed posadzeniem warto dobrze nawodnić różę z gołym korzeniem, trzymając w wodzie nawet przez kilkanaście godzin.

 

Niektóre odmiany róż mają różnokolorowe kwiaty

 

Zasady podlewania róż

Aby odpowiednio pielęgnować róże, pamiętaj, że częste ich podlewanie jest niewskazane. Zastoje wody mogą powodować gnicie korzeni. Najlepiej kwiaty podlewać obficie, ale rzadko. Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie wilgotności gleby przed podlaniem. Ważna jest też temperatura wody, którą używ się do podlewania. Nie może ona być za zimna. Dobrze jest pozostawić ją na chwilę, aż nabierze temperatury otoczenia. Kwiaty róży, tak jak i jej liście źle znoszą zraszanie wodą. Na listkach, które są narażone na kontakt z wodą, częściej rozwijają się różne choroby. Najlepiej podlewaj róże od dołu, pomijając liście.

 

Róże są ozdobą ogrodu

 

Nawożenie róż w ogrodzie

Róże są kwiatami, które wymagają ciągłego nawożenia. Nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik, rozkłada się pod krzewem i miesza z górną warstwą podłoża. Tak samo postępuje się w przypadku zasilania mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi. Aby róże dobrze się rozwijały i miały w okresie kwitnienia duże kwiaty, najlepiej robić to dwa lub trzy razy w roku. Dwa terminy nawożenia, których trzeba pilnować to wczesna wiosna oraz okres kwitnienia. Przy stosowaniu nawozów o przedłużonym działaniu, które składniki odżywcze uwalniają nawet przez sześć miesięcy w niewielkich dawkach, nie trzeba się martwić o przedawkowanie nawozu.

 

Grupa róż na pniu

 

Nie zapominaj dbać o róże zimą!

Aby pięknie zdobiły Twój ogród, róże wymagają odpowiedniej pielęgnacji również zimą. Polega ona jednak tylko na ochronie przed działaniem niskiej temperatury. Należy zatem róże okryć na zimę, aby nie przemarzły. Najlepszym materiałem do okrycia pędów od ziemi, będą gałązki świerku lub liście. Świetna może okazać się też biała agrowłóknina lub kaptur ochronny z agrowłókniny. Aby rośliny się nie przegrzały, okrywa się je dopiero po wystąpieniu pierwszych przymrozków. Zdejmuje się okrycia w marcu lub początkiem kwietnia, już po zakończeniu wiosennych przymrozków.

 

Róże w ogrodzie

 

Jak przycinać róże? — pielęgnacja po zimie

Pielęgnacją róż po zimie należy się zająć w połowie kwietnia, około 2 tygodnie po zdjęciu okryć zimowych z róż. Wtedy przeprowadza się pierwsze cięcie róż i usuwa pędy najstarsze, pędy chore, suche oraz pędy słabe.

Krzewy różane trzeba też co parę lat pozbawić dwóch lub trzech najstarszych pędów. Resztę łodyg skraca się w zależności od funkcji róży w ogrodzie, tzn. czy są to odmiany prowadzone jako krzew, czy pnącze.

Kwiaty niektórych odmian nie zasychają i nie odpadają same. Trzeba je usuwać, zanim zaczną się tworzyć owoce. Cięcie wykonuje się tak, aby jego powierzchnia była skośna. Konieczne jest usuwanie pędów dzikich, które regularnie się pojawiają. Cięcie wykonujemy, jak najniżej się da.

 

Odpowiednie cięcie róż jest bardzo ważne

 

Przycinanie po kwitnieniu — róże pnące wielokwiatowe i na pniu

Róże to rośliny, które przez cały okres wegetacyjny będą zdobiły Twój ogród, wypuszczając młode pędy, które będą kwitły. Najwięcej kwiatów będzie wiosną, a później już zdecydowanie mniej, przez rozwijające się owoce róży. Nie jest to korzystne. Po przekwitnięciu pierwszych kwiatów powinno się w przypadku róż wielokwiatowych usunąć nie tylko kwiat, ale nawet trzy czwarte pędu, na którym się on znajdował. Dzięki temu róża wypuści nowe silne gałęzie, które zakwitną jeszcze w tym samym roku. Błędem zatem przy pierwszym kwitnieniu jest przycinanie róż pod samym kwiatem.

Róże pnące kwitną najlepiej na pędach zeszłorocznych. Starsze jej pędy powinno się ciąć krótko, często nawet u samej podstawy, gdyż będą kwitły słabiej i zabierały energię roślinie. Krzew przez cięcie będzie pobudzony do wypuszczenia świeżych długich pędów, kwitnących w przyszłym roku. Po zakończonym kwitnieniu pędy przecina się, usuwając sam kwiat.

Róże na pniu traktuje się w podobny sposób. Róże pienne przycina się, zwracając uwagę na uformowanie pięknej korony.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Co w trawie piszczy? Czyli najpiękniejsze trawy do ogrodu.


Najpiękniejsze kwiaty ogrodowe. Hortensja - kiedy zmienia kolor?


Ile kosztuje projektowanie ogrodu? Zobacz naszą kompleksową wycenę!


 

Powrót