Jak dbać o panele podłogowe?
Piękna podłoga to wizytówka domu. To element wykończenia wnętrz, który decyduje o ich charakterze i ostatecznym wyglądzie. Gdy wybieramy materiał na podłogę, rzadko myślimy o późniejszej pielęgnacji i utrzymaniu, a szkoda. Najczęściej jako główne kryterium stawiamy względy estetyczne i wizualne. Szukamy modnych kolorów, niepowtarzalnych wzorów, nietypowych materiałów. Zapominamy, że ładna podłoga, to taka, która jest zadbana. Często dopiero po jej zamontowaniu szukamy informacji na temat zasad czyszczenia, mycia i pielęgnacji.
Wszystkim zainteresowanym tematem czyszczenia podłóg w domu, chcemy opowiedzieć dziś słów kilka o tym jak prawidłowo pielęgnować panele podłogowe - jedną z najchętniej wybieranych wykładzin.
Jesteś ciekaw jak dbać o panele podłogowe? Jakich preparatów używać do ich pielęgnacji? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule!
W tym artykule:
1. Zasady pielęgnacji paneli podłogowych
2. Regularne czyszczenie paneli podłogowych
3. Jak usunąć rysy i ubytki z paneli?
4. Czym czyścić panele podłogowe? Jak usuwać plamy?
5. Konserwacja paneli podłogowych
6. Jak chronić panele podłogowe?
Zasady pielęgnacji paneli podłogowych
Już na wstępie należy podkreślić, że panele podłogowe to zupełnie inny rodzaj nawierzchni niż parkiet lub podłogi drewniane. Dlatego będą również wymagały zupełnie innej pielęgnacji niż klasyczna drewniana podłoga. Pamiętaj, panele podłogowe nie lubią nadmiaru wilgoci, ta może im zaszkodzić, zniszczyć ich powierzchnię lub sprawić, że wierzchnia warstwa zetrze się lub zniszczy. Jak więc prawidłowo myć panele podłogowe lub panele laminowane? Oto kilka najważniejszych wskazówek.
Regularne czyszczenie paneli podłogowych
Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie preparaty przeznaczone właśnie do tego rodzaju nawierzchni. Profesjonalne detergenty do paneli podłogowych zapewnią ochronę i piękny wygląd każdej podłogi. Po drugie należy z umiarem używać wody do mycia i czyszczenia paneli podłogowych. Woda może sprawić, że panele zaczną puchnąć na łączeniach, a to w konsekwencji może doprowadzić do całkowitego zniszczenia podłogi. Dlatego myjąc panele, zawsze należy porządnie odsączać ściereczkę lub mop, którego używasz do czyszczenia. I w końcu po trzecie zawsze należy usuwać powierzchni podłogi drobinki brudu piasku i kurzu, który mógłby zarysować panele i zniszczyć ich warstwę wierzchnią. Czyszczenie paneli to również ich regularne odkurzanie lub zamiatanie. Do codziennej pielęgnacji paneli podłogowych wystarczy odkurzacz z miękką końcówką, którą usuniemy kurz i inne zanieczyszczenia. Ostra szczotka może niestety pozostawić ślad na panelach, z niej więc lepiej zrezygnować.
Paneli podłogowych nie można odnawiać ani cyklinować dlatego warto zadbać o ich prawidłową pielęgnację. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż... naprawiać.
Jak usunąć rysy i ubytki z paneli?
Nawet jeśli wiesz, jak dbać o panele podłogowe i robisz to sumiennie, może zdarzyć się sytuacja, że któryś z paneli przypadkowo zostanie zarysowany. Warto wiedzieć, że nie musi to oznaczać nieodwracalnej usterki. Zarysowania można łatwo i skutecznie usuwać lub maskować. Uszkodzenia pojawiają się najczęściej na tańszych produktach, które mają niewielką ścieralność, ale nawet na wysokiej jakości produktach rysy mogą się pojawić.
Marker
W zależności od wielkości zarysowania skorzystać możesz z kilku metod naprawczych. Jeśli ubytki na panelach są niewielkie i obejmują jedynie ich wierzchnią warstwę, wystarczy zamaskować je z użyciem specjalnego markera do paneli. Markety dostępne są w większości sklepów z podłogami. Ich koszt nie jest wysoki, a skuteczność zadowalająca.
Masa naprawcza
Jeśli w panelach pojawią się nieco większe szczeliny lub ubytki spowodowane użytkowaniem, możesz je uzupełnić masą naprawczą, w kolorze odpowiadającym kolorowi twojej podłogi. Użycie masy naprawczej daje zdecydowanie trwalszy efekt niż marker. Warto podkreślić, że używanie masy nie jest trudne, dlatego warto z niego korzystać. Gotowy zestaw masy naprawczej można kupić w większości sklepów budowlanych.
Czym czyścić panele podłogowe? Jak usuwać plamy?
Jeśli na podłogę z laminowanych paneli – ułożonych na przykład w kuchni, salonie lub sypialni - przez nieuwagę wylejesz herbatę lub sok, to najlepiej szybko zetrzyj plamę papierowym ręcznikiem bądź miękką ściereczką. Do usunięcia czerwonego wina czy piwa przyda się wilgotna ściereczka nasączona płynem do mycia naczyń. Plamy z alkoholu są najczęściej bardziej wymagające. Natomiast do usunięcia plam z tłuszczu lub zarysowań powstałych na skutek szurania butów, warto użyć specjalnego płynu do czyszczenia podłóg laminowanych. Taki specjalistyczny, detergent do mycia paneli, z jednej strony skutecznie usunie palmę, a z drugiej zatroszczy się o podłogę, chroniąc ją przed kolejnymi usterkami.
Konserwacja paneli podłogowych
O panele laminowane nie wystarczy dbać, warto je również regularnie impregnować i zabezpieczać. Panele podłogowe nie wymagają takiej konserwacji jak lite drewno, ale trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ich przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Szczeliny między panelami, najlepiej zabezpieczyć wodoodpornym woskiem, który na powierzchni stworzy wodoodporną warstwę ochronną.
Raz w miesiącu panele podłogowe można wypastować specjalną pastą. Zabieg ten sprawi, że podłoże będzie odporniejsza na zabrudzenia, zaplamienia, a także na ewentualne urazy mechaniczne. Niestety paneli laminowanych nie można cyklinować, w przypadku ich trwałego uszkodzenia konieczna będzie ich wymiana.
Jak chronić panele podłogowe?
Aby maksymalnie przedłużyć żywotność paneli, warto przestrzegać następujących zaleceń:
1. Zabezpiecz nóżki mebli - szafy, komody, witryny, stoły i krzesła, mogą rysować nawierzchnię, jeśli nałożysz na nie podkładki filcowe, pozbędziesz się tego problemu.
2. Podłogę należy zabezpieczyć przed piaskiem, niestety ten jest ich wielkim wrogiem. Przed wejściem do domu koniecznie powinna się znaleźć dobra wycieraczka, o którą można skutecznie wytrzeć buty.
3. W miejscach, szczególnie mocno eksploatowanych, zaleca się położenie dywanu lub chodnika, a w okolicy biurek maty ochronnej pod krzesła i fotele na kółkach.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Płytki gresowe | Mozaika | Panele 3D | Płytki hiszpańskie |