Jak dbać o ogród jesienią
Lato powoli zbliża się ku końcowi. Jarzębina czerwieni się wśród lekko pożółkłych liści, w ogrodzie unosi się zapach jesiennych kwiatów, ziół i roślin, wśród drzew mienią się nitki babiego lata. Choć cieszymy się jeszcze z przyjemnych letnich wieczorów i chwytamy ostatnie ciepłe promienie słońca, w głowach coraz częściej gości myśl, że jesień tuż, tuż. Ogród, który służył nam przez całe wakacje jako miejsce relaksu, zabawy, wypoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, teraz potrzebuje naszej troski. To ostatni moment, by przygotować go na nadchodzące chłodniejsze dni, deszcze i pierwsze przymrozki. Spadające z drzew liście przypominają, że czas zacząć jesienne porządki! Pora zabezpieczyć drzewa, krzewy i kwiaty. Zadbać o meble ogrodowe, baseny kąpielowe, trampoliny ogrodowe, grille ogrodowe oraz wszystkie te sprzęty, które służyły nam przez lato i nie powinny zimować w ogrodzie.
Martwisz się, że czeka Cię sporo pracy? Nie wiesz, jak dbać o ogród jesienią i kompostować liście? Głowa do góry! Mamy dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci szybko i sprawnie posprzątać ogród, przygotować go na zimę i wyeksponować jego jesienne piękno.
W tym artykule:
1. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed jesiennym deszczem?
2. Zabezpiecz sprzęt ogrodniczy i akcesoria ogrodowe
3. Jesień w ogrodzie bywa mroźna – zabezpiecz rośliny
4. Sadzenie roślin jesienią — Czy to dobry pomysł?
5. Wielkie sprzątanie — czyli kilka słów o tym co jeszcze należy zrobić w ogrodzie.
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed jesiennym deszczem?
Jesień to wyjątkowa pora roku. Z jednej strony piękna i malownicza z drugiej, deszczowa i chłodna. Warto u jej progu zabezpieczyć meble, które służyły Ci przez całe lato. To doskonały moment na to, by je oczyścić, odświeżyć i ochronić przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, które przyniesie nadchodząca jesień.
Jakie prace warto wykonać? Przede wszystkim zaimpregnować te meble, które zostały wykonane z drewna tj. ławki ogrodowe, huśtawki ogrodowe, stoły i krzesła ogrodowe oraz fotele ogrodowe. Malowanie, lakierowani lub woskowanie zabezpieczy drewnianą powierzchnię przed wilgocią. Jest to szczególnie ważne w przypadku wszystkich tych mebli ogrodowych, które na stałe zostały wkomponowane w przestrzeń ogrodu i muszą w nim spędzić nie tylko jesień, ale i zimę. Warto w tym miejscu pomyśleć również o elementach architektury ogrodowej tj.: altany, domki ogrodowe i domki narzędziowe, pergole, one również wymagają zabezpieczenia i impregnacji, zwłaszcza jeśli w całości wykonane zostały z drewna.
Drugą alternatywą i naprawdę doskonałym rozwiązaniem dla mebli ogrodowych są pokrowce, stworzone właśnie z myślą o ochronie przed wilgocią i chłodem. Jeśli nie masz możliwości, by w czasie jesiennego deszczu schować meble do wnętrza domu, altany lub garażu, możesz dla ich ochrony wykorzystać pokrowce.
Zabezpiecz sprzęt ogrodniczy i akcesoria ogrodowe
Zabezpieczanie narzędzi ogrodowych oraz sprzętów takich jak grille, trampoliny, zabawki ogrodowe, mobilne place zabaw należy rozpocząć od bardzo dokładnego ich oczyszczenia zwłaszcza z ziemi, piasku, liści i ewentualnej rdzy. Tę ostatnią najlepiej usunąć szczotką drucianą, a następnie uszkodzone miejsca posmarować odrdzewiaczem lub specjalnym preparatem antykorozyjnym. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych śladów rdzy, ponieważ z czasem mogą, doprowadzić do całkowitego zniszczenia sprzętów. Łatwiej naprawić niewielką szkodę niż martwić się rozległymi uszkodzeniami. To dobra zasada, której warto przestrzegać.
Jesienią należy uporządkować wszystkie narzędzia ogrodnicze. Grabie, motyki, sekatory, kosiarki, piły itp. Jeśli chcesz, by służyły Ci bez szwanku przez kolejny sezon. Oczyść je i zabezpiecz przed zimą. Najwięcej pracy wymagają drewniane trzonki i uchwyty narzędzi ogrodowych, które podczas prac sezonowych ulegają zabrudzeniu. Możesz je usunąć przy pomocy papieru ściernego lub drucianej szczotki. Nie zapomnij, by po zakończonym oczyszczaniu zabezpieczyć całą powierzchnię pokostem lub bejcą ochronną do drewna.
Gdzie przechowywać narzędzia i sprzęty ogrodowe? To pytanie, które spędza sen z powiek nie jednemu zapalonemu działkowiczowi. Jesienią warto pomyśleć o miejscu, w którym wszystkie elementy będą mogły spokojnie przezimować. Szczególnie godne polecenia są domki narzędziowe blaszane, domki narzędziowe drewniane lub domki narzędziowe plastikowe. Koniec wakacji jest doskonałym momentem na zakup takiego elementu architektury ogrodowej. Składziki do ogrodu ułatwią Ci porządki i przechowywanie wszystkich sprzętów, by te wiosną znów mogły Ci służyć.
Specjalista radzi! Jesienią z ogrodu należy usunąć meble, dekoracje i sprzęty. Nie warto tej czynności odkładać na ostatnią chwilę. |
Jesień w ogrodzie bywa mroźna – zabezpiecz rośliny
Jak przygotować ogród na jesień? Nie możesz zapomnieć o zabezpieczeniu drzew i krzewów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są wrażliwe na niskie temperatury i przygruntowe przymrozki. Wiele gatunków roślin, rosnących w naszych ogrodach, jest mrozoodporna. Są i takie, które wymagają szczególnej troski i odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Jak zadbać o te najdelikatniejsze kwiaty i krzewy? Oto kilka sprawdzonych rad na temat pielęgnacji roślin i ich ochrony zimą:
- usuń z rabat opadłe liście i pozostałości kwiatów i gałęzi;
- obwiąż sznurkiem rozłożyste krzewy, tak by nie połamał ich padający śnieg;
- po zakończonym sezonie delikatne rośliny okryj włókniną;
- korzenie roślin przykryj korą lub gałązkami jedliny;
- przed nadejściem pierwszych przymrozków podlej obficie wszystkie rośliny;
- usuń rośliny jednoroczne i przygotuj miejsce na nowe np. na rośliny cebulowe.
Sadzenie roślin jesienią — Czy to dobry pomysł?
Schyłek lata to doskonała pora roku na sadzenie nowych roślin i przesadzanie roślin iglastych oraz roślin zimozielonych. O tej porze roku w ogrodzie należy sadzić rośliny cebulowe i rośliny ozdobne, które zakwitną wiosną. Cebulki i bulwy tulipanów, krokusów, narcyzów, żonkili lub hiacyntów mogą spokojnie przezimować w gruncie. Możesz również posadzić kwiaty jesienne takie jak cyklameny lub amarylisy. Wrzesień to idealny moment na zasadzenie krzewów i drzew ozdobnych, iglastych, a także owocowych. Prace należy zaplanować i przeprowadzić przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, które mogą osłabić nowo zasadzone rośliny.
Pamiętaj, że rośliny sadzone jesienią lepiej się przyjmują, ze względu na znacznie lepsze warunki klimatyczne: więcej opadów, brak upałów, krótszy dzień i mniejszą ekspozycję na intensywne słońce.
Rośliny sadzone jesienią po zakończeniu zimy i nadejściu wiosny zazielenią się pięknie i ozdobią wnętrze ogrodu.
Wielkie sprzątanie — czyli kilka słów o tym, co jeszcze należy zrobić w ogrodzie
Zabezpieczenie sadzawek i oczek wodnych
Jeżeli obok pięknych roślin posiadasz w ogrodzie oczko wodne lub sadzawkę, nie zapomnij, że one również potrzebują przygotowania do okresu jesienno-zimowego. Rośliny i ryby wrażliwe na mróz przenieś do pomieszczenia o odpowiedniej temperaturze, gdzie będą mogły bezpiecznie przezimować, lustro wody zabezpiecz siatką. Tak przygotowane zbiorniki wodne, które latem zdobią ogród i dom, będą mogły bezpiecznie przetrwać do wiosny.
Koszenie trawnika
Pamiętaj! Trawnik należy kosić tak długo, jak długo trawa rośnie - często nawet do listopada. Przed przyjściem zimy trawa powinna być przycięta na wysokość około 5 cm. Zbyt krótkie wykoszenie może osłabić odporność trawy i spowodować jej uszkodzenie podczas gruntowych przymrozków. Pozostawienie zbyt wysokiej trawy może spowodować jej choroby. Do najczęstszych należy pleśń śniegowa. Do listy prac na terenie ogrodu warto także dodać napowietrzenie trawnika i regularne usuwanie jesiennych liści.
Ostatnie ciepłe chwile
Odpoczynek w promieniach jesiennego słońca może być naprawdę przyjemny. Gdy zadbasz o swój ogród i skończysz wszystkie zaplanowane prace, skorzystaj z tych ostatnich przyjemnych chwil w jesiennym ogrodzie. Pamiętaj, jesień to magiczna pora roku. Kolorowe liście, czerwona jarzębina, złote słoneczniki, babie lato — tworzą wyjątkowy klimat i sprawiają, że relaks w ogrodzie o tej porze roku może być wyjątkowo przyjemny.
Pamiętaj, o ogród warto dbać przez cały rok!
ZAINSPIRUJ SIĘ!!!
Rośliny, sadzonki | Huśtawki ogrodowe | Altany ogrodowe, altanki |