Jak dbać o meble wiklinowe?

24.05.2023

Każdy chce, żeby zakupione przez niego wyposażenie było estetyczne i funkcjonalne przez długi czas. Meble, o które się dba, odpowiednio się czyści i konserwuje, na dłużej zachowują swój estetyczny wygląd, dlatego warto poświęcić chwilę i zadbać o ich czystość i stan. Szczególnie kłopotliwe mogą okazać się meble z wikliny — materiał ten sprawia wielu osobom kłopot, jeśli chodzi o sprzątanie. A niepotrzebnie! O wiklinowe meble dba się nie trudniej, niż o zwykłe, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

W poniższym artykule będziesz mógł zapoznać się z tym, jak czyścić wiklinę, jak wygląda konserwacja wiklinowych mebli i jak dbać najlepiej o takie wyposażenie. Dzięki temu pielęgnacja mebli wiklinowych będzie łatwiejsza, a Twoje wyposażenie na dłużej pozostanie estetyczne i funkcjonalne.

 

jak czyścić meble z wikliny?

 


W tym artykule:

1. Jak dbać o meble wiklinowe ustawiane we wnętrzach?

2. Co z meblami wiklinowymi na zewnątrz?

3. Jak czyścić meble wiklinowe?

4. Czego unikać w czasie czyszczenia wikliny?

5. Dlaczego warto zdecydować się na wiklinę?

6. Gdzie najlepiej sprawdzą się meble wiklinowe?



 

Jak dbać o meble wiklinowe ustawiane we wnętrzach?

Meble z wikliny, które stoją wewnątrz, są mniej narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Nie grozi im deszcz lub mróz, jednak należy uważać, by meble nie były narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, zwłaszcza intensywne — pod wpływem mocnego słońca wiklina lubi przebarwiać się i tracić swoją wytrzymałość.

O dokładnym czyszczeniu mebli wiklinowych opowiemy poniżej. Pamiętaj jednak, by meble we wnętrzach regularnie czyścić i przede wszystkim odkurzać, gdyż we wnętrzach kurz może gromadzić się w zagłębieniach mebli szybciej i częściej.

 

jak dbać o meble wiklinowe?

 

Co z meblami wiklinowymi na zewnątrz?

Prawdziwym problemem może okazać się dbanie o wiklinowe meble ogrodowe. Meble do ogrodu narażone są na deszcz, śnieg, zmienną temperaturę oraz silne nasłonecznienie. Okazuje się, że meble ogrodowe wiklinowe wrażliwe są właśnie na wilgoć i słońce, zatem na zewnątrz mogą przejść prawdziwą próbę swojej wytrzymałości.

Pamiętaj, żeby w czasie niepogody meble schować pod dach, do domku ogrodowego lub pod altanę. Wiklina jest lekka, zatem przeniesienie mebli nie powinno sprawić Ci większego kłopotu. Jeśli zapomniałeś o meblach, wysusz je dokładnie, jednak unikaj suszenia na mocnym słońcu.

Promieniowanie słoneczne to druga rzecz, jaka może uszkodzić meble z wikliny. Meble ogrodowe wiklinowe lubią się odbarwiać pod wpływem słońca, silne nasłonecznienie może powodować też znaczną utratę wytrzymałości — meble będą się wyginać i odkształcać.

Czy zatem lepiej zrezygnować z mebli wiklinowych na zewnątrz? Niekoniecznie. To wyposażenie będzie pięknie się prezentowało pod altanką, na balkonie lub tarasie. Jeśli zapewnisz meblom odpowiednią ochronę przed wilgocią i słońcem, będziesz mógł się nimi cieszyć przez długi czas.

Meble ogrodowe z wikliny zwykle są zabezpieczane lakierem, co dodatkowo pomaga im przeciwstawić się niekorzystnym warunkom pogodowym.

 

Jak czyścić meble wiklinowe?

Dbanie o meble wiklinowe to też regularne ich czyszczenie. Najważniejszym punktem w czyszczeniu mebli wiklinowych będzie zdecydowanie to, by je regularnie odkurzać. Meble regularnie odkurzane będą estetyczne i mniej kłopotów będzie z utrzymaniem ich w czystości.

Do odkurzania używaj wąskiej końcówki do odkurzacza (szczelinówki) oraz miękkich szczotek ryżowych. Unikaj mocnego szorowania i tarcia, gdyż może to uszkodzić i zmatowić powierzchnię wikliny lub lakieru, którym mebel jest pokryty.

Odkurzanie nie zawsze wystarczy i czasami konieczne będzie umycie mebli. Zastosować możesz profesjonalne środki lub odpowiedni roztwór zrobić samodzielne. Stosowane są różne mieszanki, najpopularniejsze są trzy z nich:

  • roztwór wody z wodą utlenioną albo octem — na litr wody dodaj 1 - 2 łyżek wody utlenionej albo octu;

  • roztwór wody z kwaskiem cytrynowym — na litr wody dosyp łyżeczkę kwasku cytrynowego;

  • roztwór wody z amoniakiem i solą — na litr ciepłej wody dodaj jedną łyżeczkę soli i cztery łyżki amoniaku.

Roztworem należy przetrzeć meble miękką ściereczką. Wilgotną ściereczką możesz umyć wszystkie elementy mebli, postaraj się jednak nie trzeć wikliny zbyt mocno. Wyczyszczone meble wystaw w ciepłe miejsce do całkowitego wysuszenia, unikaj jednak bezpośredniego słońca.

Warto zadać też o regularną konserwację mebli. W przypadku wiklinowych mebli dwa razy do roku nacieraj je olejem lnianym lub oliwką z oliwek. Taka pielęgnacja mebli wiklinowych pozwoli na dłużej zachować im blask i dobry stan.

 

Czego unikać w czasie czyszczenia wikliny?

Czyszczenie wiklinowych mebli nie jest trudne, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Możesz przetrzeć meble wilgotną ściereczką lub szmatką, jednak unikaj mocnego wycierania. Nie stosuj też szorstkich szmatek, szczoteczek lub gąbek, które mogą zarysować wiklinę, zmatowić ją albo usunąć lakier.

Jeśli na meble wylał się sos lub sok, najlepiej zadziałać od razu, zbierając zabrudzenia chłonną, miękką ściereczką. Zabrudzone meble wiklinowe należy od razu wyczyścić.

 

meble z wikliny do ogrodu

 

Dlaczego warto zdecydować się na wiklinę?

Wiklina to naturalny materiał, jeśli zatem stawiasz na naturalne rozwiązania, takie meble powinny znaleźć się w Twoim domu. Są estetyczne, lekkie i funkcjonalne. Wygodę siedzenia w nich możesz zwiększyć, kładąc na siedziskach poduszki lub specjalne podkładki.

 

Gdzie najlepiej sprawdzą się meble wiklinowe?

Piękno wiklinowych przedmiotów i mebli jest niezaprzeczalne. Wiklina może mieć swój naturalny, ciemnobrązowy kolor, równie dobrze jednak można ją też pomalować na dowolny odcień. Dbanie o te produkty nie jest trudne, a po przeczytaniu naszego artykuły wiesz już, czego należy unikać i jak najlepiej dbać o takie wyposażenie.

Meble z wikliny zachwycają swoją formą. Ażurowa budowa sprawia, że wydają się lekkie. Takie meble świetnie odnajdą się we wnętrzach w stylu boho, wiejskim i rustykalnym, a także w założeniach w stylu vintage i retro.

 


 

Zainspiruj się!

 

Stoły ogrodowe na każdą okazję


Jak zaaranżować tajemniczy ogród romantyczny?


Farba do mebli ogrodowych - jaką wybrać? 5 polecanych produktów

Powrót