Jak dbać o drewniany domek narzędziowy

06.10.2021

Drewniane domki narzędziowe mogą pełnić wiele funkcji, jednak ich głównym celem - jak sama nazwa wskazuje, jest przechowywanie wszelkich narzędzi związanych zarówno z ogrodnictwem jak i z majsterkowaniem. Domki narzędziowe drewniane są doskonałym miejscem, aby móc uporządkować w jednym miejscu wszelkie przedmioty, z których korzystamy w czasie napraw oraz pielęgnacji ogrodowej zieleni. Wiele osób rozlokowuje takie narzędzia po przypadkowych miejscach, trzymając część rzeczy w piwnicy, część na ganku, a jeszcze inne w garażu. W momencie, kiedy jednak trzeba czegoś użyć, nikt nigdy nie wie, w której części domu szukać tego jednego, niezbędnego narzędzia.

 

piękny domek ogrodowy

 

Domek ogrodowy poza swoimi walorami gospodarczymi, jest także niezwykle przyjemną dla oka konstrukcją. Domki te stawiane są bowiem najczęściej z drewna, a nic nie wkomponowuje się lepiej w ogrodową zieleń, aniżeli naturalne, drewniane konstrukcje. Jeżeli odnalazłeś ten artykuł, ponieważ zastanawiasz się jaki domek narzędziowy wybrać bądź jak odpowiednio dbać o domek narzędziowy, który już posiadasz - koniecznie zostań z nami do końca!


W tym artykule:

1. Domek drewniany - odpowiednie przygotowanie do konserwacji

2. Konserwacja drewna - od czego zacząć?

3. Pozostałe elementy, które wymagają wymiany i odświeżenia



 

Domek drewniany - odpowiednie przygotowanie do konserwacji

Wszelka architektura ogrodowa, wymaga od nas raz na jakiś czas odpowiedniej ochrony oraz wykonania konserwacji, niezależenie od tego jaki typ domku / altanki posiadamy. Jeżeli chcesz utrzymać swój drewniany domek w dobrym stanie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do architektury ogrodowej oraz zakupić odpowiednie preparaty. Twój domek ogrodowy może być drewniany w całości bądź częściowo. Niezależnie jednak od tego czy wykonany jest z drewna sosnowego, dębowego, czy z świerku, niezbędny do zabezpieczenia tego surowca będzie specjalistyczny impregnat. Najlepiej sprawdzić się może impregnat do drewna bezbarwny, który zarówno zabezpieczy surowiec, ale przy okazji w sposób bardzo naturalny nada powierzchni połysku lub w innym przypadku matową powłokę. Naturalny, bezbarwny środek nie wpłynie na kolor drewna, a jedynie wydobędzie z niego to, co najatrakcyjniejsze np. podkreśli usłojenie. Innym środkiem do konserwacji drewna, w szczególności dla tych osób, które chciałby odmienić nieco wierzchnią estetykę domku jest impregnat do drewna w kolorze. Impregnaty w kolorze mogą pokryć całą drewnianą konstrukcję bądź jedynie drzwiczki czy okna - to w jaki sposób wykorzystasz produkt, zależy wyłącznie od Ciebie. Najczęściej spotykanymi środkami zabezpieczającymi ten surowiec w kolorze są impregnaty o zabarwieniu: brązowym, białym, zielonym, miętowym oraz bordowym. Niezwykle popularny jest kolor zielony, ponieważ domek taki zgrywa się z ogrodową zielenią, nie przykuwając zbytnio uwagi gości. Chętnie wybierany jest również kolor biały, gdyż niewielkie, drewniane, a do tego białe konstrukcje, kojarzą się z czymś niezwykle urokliwym i porządnym.

Wymienione impregnaty dedykowane są do zabezpieczenia przede wszystkim takich konstrukcji, jak:

 

Impregnacja ma na celu ochronę konstrukcji przed; trudnymi warunkami atmosferycznymi, pleśnią, grzybami oraz promieniami uv. Odpowiedni impregnat nakłada się na powierzchnię domku odpowiednim pędzlem, po uprzednim wyczyszczeniu oraz wyszlifowaniu drewna. Preparaty te głęboko wnikają w drewno, tworząc powłokę ochronną i zabezpieczając domek narzędziowy na wiele sezonów.

Konserwacja drewna - od czego zacząć?

Aby wykonać pełną konserwację domku, po wcześniejszym wyborze odpowiedniego impregnatu, należy zaopatrzyć się w następujące narzędzia:

  • pędzel
  • taśma malarska
  • rękawice gumowe
  • folia

Zanim rozpoczniesz nakładanie produktu, zadbaj aby wszystkie okna w Twoim domku zostały zabezpieczone taśmą malarską. Jeżeli wybrałeś impregnat o zabarwieniu, możesz przypadkowo zabrudzić szybkę, a lepiej jest tego uniknąć. Zabezpiecz także wszelkie ozdoby do ogrodu, które są nieopodal Twojej drewnianej konstrukcji np. zdobiąc okna bądź opierając się o sam domek. Podczas malowania warto jest skorzystać z gumowych rękawic, aby produkt nie zafarbował skóry. Należy pamiętać o tym, że impregnat barwi w sposób bardzo intensywny. Kolejnym krokiem jest dokładne obejrzenie drewna z każdej strony domku. Twój domek narzędziowy pod wpływem czynników atmosferycznych lub za sprawą szkodników mógł miejscami popękać, a drewno zostać naruszone. Jeśli na ścianach domku narzędziowego odnajdziesz podobne pęknięcia, przed nałożeniem preparatu koniecznie wyszlifuj drewno, które chcesz zaimpregnować. Deski przyszlifować można papierem ściernym, dobierając na początek grubą ziarnistość papieru, a wraz z postępem prac przechodząc na papier o drobniejszym ziarnie. Kolejno - odpyl dobrze pył, jaki pozostał po szlifowaniu i odtłuść porządnie deski np. benzyną ekstrakcyjną, aby impregnat miał lepszą przyczepność. Po tak przygotowanej nawierzchni należy wykonać najważniejszy proces konserwacji, tj. nałożyć preparat impregnujący. Optymalne rozwiązanie osiągniesz nakładając na drewno dwie warstwy, jednak szczególnie istotne jest odczekanie po nałożeniu pierwszej warstwy produktu do czasu, w którym będzie ona całkowicie sucha. Sam sposób malowania impregnatem, powinien odbywać się ruchami z góry na dół, nigdy w poziomie! Ta metoda impregnacji jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą odświeżyć swój ogrodowy budynek i uchronić konstrukcję od pleśni, wilgoci oraz przed szkodnikami żerującymi w drewnie.

Pozostałe elementy, które wymagają wymiany i odświeżenia

Niezależnie od tego, czy są to domki ogrodowe metalowe, domki ogrodowe plastikowe, czy wspomniane już wcześniej - drewniane konstrukcje, każda z tych budowli posiada wspólne elementy, wymagające od nas corocznego przeglądu. Poza impregnowaniem drzewa, należy ocenić elementy wewnątrz domków drewnianych. Wymianie podlegać mogą: nieszczelne okna, skrzypiące drzwi, przeciekające pokrycie dachowe bądź metalowe elementy takie jak zawiasy, które nie są już w tak dobrym stanie, aniżeli na początku.

Warto również zajrzeć do domku narzędziowego, aby uporządkować w nim wszelkie przedmioty gospodarcze oraz narzędzia do prac w ogrodzie. Zabierając się za generalną konserwację, możesz przy okazji pomyśleć o przyozdobieniu konstrukcji ścian pnącymi się w górę roślinami, zainwestować w dekoracje do wewnątrz takie jak: kolorowe zasłonki lub ciekawe rolety. Niezwykle ważne jest, aby co najmniej raz w roku wynieść wszelkie przedmioty z domku i dokładnie wyczyścić podłogę. Pozamiatać liście, umyć zabrudzenia, a nawet przetrzeć lekko zapajęczone ściany.

Domki drewniane mogą posłużyć w świetnym stanie przez wiele, wiele lat, jednak niekonserwowane nie poradzą sobie z wilgocią, szkodnikami oraz urazami mechanicznymi. Impregnując drewniane domki przedłużamy ich żywotność, a wybierając produkty o ciekawym zabarwieniu, odświeżamy przy okazji drewno i wydobywamy z konstrukcji całe jej piękno!

Powrót