Jak czyścić i dbać o szybę w kominku
Ciepły kominek to niezaprzeczalnie jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w czasie długich, mroźnych, zimowych wieczorów. Gorąco płomieni ociepla pomieszczenie i sprawia, że jest w nim wyjątkowo przytulnie. Salon lub sypialnia z kominkiem zyskują niepowtarzalną atmosferę. Aby jednak w pełni cieszyć się pięknem płomieni i ciepłem kominka warto zadbać o estetykę.
W czasie użytkowania kominków często powstają na szybach kominkowych nieestetyczne zabrudzenia. Warto się ich pozbyć, aby nie tylko zwiększyć piękno aranżacji, ale również, aby podnieść efektywność działania kominkowej instalacji. Zobacz, jak wygląda czyszczenie szyby kominka zarówno domowymi sposobami, jak i przy użyciu profesjonalnych środków.
W tym artykule:
1. Dlaczego czyszczenie szyby kominka jest tak ważne?
2. Jakie domowe sposoby będą dobre na brudną szybę kominkową?
3. Kiedy lepiej sięgnąć po specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych?
4. W jaki sposób szyby kominka się brudzą?
5. Jak zapobiegać zabrudzeniom szyb kominkowych?
Dlaczego czyszczenie szyby kominka jest tak ważne?
Czysta szyba kominkowa to estetyka aranżacji oraz wysoka efektywność samego kominka. Porządnie umyta szyba wygląda estetycznie, a tańczące za nią płomienie cieszą oko. Czysta szyba lepiej też przewodzi ciepło, zatem wyczyszczenie szybko kominkowej to zadbanie o lepszą efektywność kominka.
Warto zadbać o szybę kominkową tak samo, jak o komin oraz całą instalację kominka. Dobra konserwacja sprzętu i dbanie o dobry stan techniczny kominka zapewni długą żywotność i bezawaryjne działanie.
Atrakcyjny i praktyczny kominek to czysty i dobrze działający kominek. Czyszczenie szyby kominkowej jest zatem wyjątkowo ważne.
Jakie domowe sposoby będą dobre na brudną szybę kominkową?
Do czyszczenia szyb kominkowych można użyć zarówno profesjonalnych środków, jak i domowych sposobów. Ważne, by szybę kominkową czyścić ostrożnie tak, aby przypadkowo nie zarysować ani nie zmatowić czyszczonej powierzchni. Staraj się zatem nie używać drucianych szczoteczek czy metalowych myjek. Mycie najlepiej przeprowadzać miękką ściereczką lub gąbką.
Popularne, domowe triki wcale nie muszą być nieefektywne lub złe. Zobacz, jakie domowe preparaty lub sposoby sprawdzą się najlepiej w przypadku czyszczenia szyby kominkowej.
Domowy środek do czyszczenia szyby kominkowej
Do wyczyszczenia szyby kominka domowym sposobem dobrze jest przyrządzić odpowiedni preparat. Najlepiej przygotować go od razu w butelce z dyfuzorem (świetnie sprawdzi się umyte i wysuszone opakowanie po płonie do mycia okien lub do mycia szyb).
Do pojemnika wlej około pół litra wody. Dodaj łyżkę amoniaku oraz dodatkowo łyżeczkę octu. Następnie wymieszaj całość. Tak przygotowanym płynem możesz teraz umyć szybę kominkową.
Czyszczenie szyby kominka — domowe sposoby na czystą szybę kominka
Spryskaj całą powierzchnię szyby przygotowanym przez siebie preparatem. Odczekaj kilka minut — w tym czasie zawarte w przygotowanym płynie związki będą wchodziły w reakcję z sadzą, co umożliwi jej szybsze usunięcie. Po chwili szybę przetrzyj ledwie wilgotną ściereczką.
Czynności powtarzaj do momentu, aż szyba będzie czysta. Zwykle proces czyszczenia szyby kominkowej należy powtórzyć trzy lub cztery razy, jednak pamiętaj, że im brudniejsza szyba, tym dłużej trzeba będzie ją czyścić — wszystko zależy zatem od stopnia zabrudzenia.
Jeśli po kilkukrotnym wyczyszczeniu szyby kominka, na jej powierzchni nadal pozostają widoczne niewielkie zabrudzenia, wilgotną szmatkę zanurz w popiele i przetrzyj ślady. Po chwili uporczywe zabrudzenia powinny zniknąć.
Wyczyszczoną szybę przetrzyj jeszcze raz wilgotną szmatką i wysusz papierowym ręcznikiem. Jeśli chcesz, możesz umyć szybę ze smug z pomocą płynu do mycia naczyń lub szyb.
Kiedy lepiej sięgnąć po specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych?
Nie zawsze czyszczenie szyby kominkowej domowymi sposobami da odpowiedni efekt. Jeśli zabrudzenia są uporczywe, konserwacja kominka może sprawić więcej trudności. Czym wyczyścić szybę kominka w takim przypadku?najlepiej sięgnąć po profesjonalne środki chemiczne.
Profesjonalne środki chemiczne do czyszczenia szyby kominkowej
Dobrze sprawdzą się płyny do czyszczenia płyt ceramicznych oraz płyny do czyszczenia piekarników. Dobrze działa także rozpuszczający tłuszcze płyn. Warto jednak sięgnąć po środki przeznaczone właśnie do czyszczenia szyb i czyszczenia kominków — wtedy będziesz pewny, że szyba kominka będzie idealnie czysta.
Idealna czystość szyby kominka
Szybę w kominku wyczyść dokładnie tak, jak wskazuje instrukcja, zawarta na etykiecie informacyjnej produktu. Wtedy będziesz pewien, że czyszczenie jest wykonane dobrze i nic nie uszkodzi szyby kominkowej.
Czysty kominek z przejrzystą szybą kominkową
Aby na szybie kominka nie pozostały zarysowania ani aby szyba nie zmatowiała, używaj jedynie miękkich ściereczek lub gąbek do mycia. Specjalistyczne preparaty zwykle podają tę informację także na swojej etykiecie, nie zapomnij zatem zastosować właśnie tych środków czyszczących.
W jaki sposób szyby kominka się brudzą?
Problemy z brudną szybą kominka zdarzają się częściej wtedy, gdy nieodpowiednio rozpala się w kominku i używa się złego opału. Brudna szyba kominka to zwykle efekt osadzającej się tam sadzy, czyli produktu spalania się drewna. Więcej sadzy wytwarza się, gdy spalane jest mokre, źle wysuszone lub wilgotne drewno.
Wytwarzająca się w tej sposób sadza nie tylko brudzi szybę kominka, ale również cały kominek, powierzchnię wlotu powietrza, komin oraz elementy ruchome (np. zamki i blokady drzwiczek).
Bezpieczeństwo czystego kominka
Czyszczenie szyby kominka i całego kominka jest niezwykle ważne. Osadzającą się na brzegach sadzę i kreozot, czyli palne składniki smoły drzewnej, cechuje to, że mogą się zapalić. Zapalenie się tych składników może spowodować poważne uszkodzenia kominka i komina, a nawet pożar budynku. Ponadto narastająca warstwa smoły prowadzi do korozji części metalowych w kominku, piecyku lub wkładzie kominkowym, może też pogorszyć stan uszczelek.
Ważne będzie zatem nie tylko regularne czyszczenie szyby kominka, samego kominka i komina, ale również odpowiednie użytkowanie paleniska i używanie suchego drewna.
Zanim w sezonie grzewczym rozpalisz w kominku, zadbaj o to, by był on dokładnie wyczyszczony i sprawdzony pod kątem stanu technicznego. Po zakończonym sezonie czyszczenie należy powtórzyć i zabezpieczyć kominek do kolejnego sezonu grzewczego.
Jak zapobiegać zabrudzeniom szyb kominkowych?
Szybciej sprawisz sobie brudną szybę w kominku, jeśli nie będziesz odpowiednio użytkował paleniska i spalał w nim złej jakości opał. Przy złym użytkowaniu częściej będziesz potrzebował czyścić szybę, warto zatem zadbać o to, by użytkować sprzęt zgodnie z przeznaczeniem i tak, by zadbać o jego długą żywotność, bezawaryjność, estetyczny wygląd i bezpieczeństwo.
Pamiętaj, by używać dobrze wysuszonego drewna. Wilgotny opał tworzy więcej sadzy, dlatego nigdy nie pal mokrym drewnem w kominku — w innym wypadku szybko stworzy się na szybie tłusty osad. Zadbaj również o wysoką temperaturę spalania i odpowiednią wentylację. Popiół wybieraj codziennie, a jeśli jest go naprawdę dużo, to nawet kilka razy dziennie.
Dzięki dobrym nawykom kominek, wkład kominkowy lub piecyk będą służyły Ci dłużej i nie będą wymagały tak częstego czyszczenia. Pamiętaj też o tym, by co jakiś czas dokładnie wyczyścić kominek, a także, by dbać o drożność przewodów kominowych. To zapewni bezpieczeństwo i przyjemność z korzystania z paleniska w zimowe wieczory.
Zainspiruj się!
Jak urządzić salon z kominkiem?
Jak dogrzać mieszkanie - sprawdzone sposoby na chłodne zimowe wieczory