Jak ćwiczyć wykorzystując trampolinę?

17.06.2021

 

Według niektórych opinii skoki na trampolinie zarezerwowane są jedynie dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Jest to świetna zabawa, a zarazem ciekawa forma aktywności również dla dorosłych. Trening na trampolinach to szybki, łatwy i przyjemny sposób na zrzucenie kilku, a nawet kilkunastu kilogramów. Ćwiczenia na trampolinach pobudzają krążenie i przyspieszają metabolizm, a co za tym idzie, pomagają nam poprawić ogólną kondycję organizmu i pozbyć się zbędnych kilogramów.


W tym artykule:

1. Zalety ćwiczeń na trampolinie

2. Trampoliny podczas rehabilitacji

3. Jak ćwiczyć, jak skakać na trampolinie żeby schudnąć?

4. Zestaw ćwiczeń na trampolinę


Skakanie na trampolinie zyskało sobie ogromną popularność. Ćwiczenia takie nazywane są też jumping fitness i jak się okazuje, to skuteczny i przyjemny sposób na zachowanie szczupłej sylwetki. Jest to rodzaj aktywności, którego popularność stale rośnie, tym bardziej że trampoliny ogrodowe tak jak architektura ogrodowa czy meble ogrodowe stały się w wielu domach nieodłącznym elementem wyposażenia działki. Istnieją również kluby sportowe specjalizujące się lub oferujące trening na trampolinie.

Przed rozpoczęciem korzystania z naszej przydomowej trampoliny warto zawsze sprawdzić i ocenić jej stan techniczny. Bardzo ważnym jest, aby stale kontrolować stan membrany oraz siatki ochronnej, szczególnie jeśli ze sprzętu korzystają małe dzieci. Po kilku sezonach użytkowania powinniśmy zadbać o nowe akcesoria i części do trampolin, tak aby skakanie na trampolinie było przede wszystkim bezpieczne.

 

Zalety ćwiczeń na batucie

Trampolina to asortyment, którym zainteresować powinny się osoby chcące schudnąć - 10 minut sesji na trampolinie równa się 30 minutom biegu, a w czasie godzinnego treningu można spalić nawet 1000 kcal! Dodatkowo skoki na trampolinie rzeźbią sylwetkę (w szczególności nogi), ujędrniają pośladki, wzmacniają mięśnie brzucha, podnoszą wydolność organizmu, a przy tym poprawiają koordynację ruchową. Ćwiczenia na trampolinie są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny, a same trampoliny to idealne zabawki ogrodowe dla dzieci i dorosłych.

Trampoliny podczas rehabilitacji

Skakanie na trampolinach, w niektórych przypadkach, znajduje się na liście wskazań podczas rehabilitacji mięśni dna miednicy. Zajęcia tego typu wykorzystywane są również w rehabilitacji pediatrycznej, neurologicznej, sportowej oraz geriatrycznej. Ćwiczenie warto zacząć od minuty skoków o stałej i średniej intensywności, zachowując odpowiednie tempo oddychania oraz fazy "napnij-rozluźnij" mięśni dna miednicy. Trenując w odpowiedni sposób, można wprowadzić całe ciało w wibracje, co korzystnie działa na mięśnie gładkie w całym ciele. Jeśli chcemy osiągnąć taki efekt, należy trenować na trampolinie nie więcej niż 10 minut.

Trening na trampolinie pomimo całej listy zalet może być również niebezpieczny dla zdrowia. Zajęcia czy treningi trwające przez godzinę, ze zmienną intensywnością skoków — uniemożliwiające wyrównanie oddechu oraz napinanie mięśni, mogą być niebezpieczne dla osób z problemami mięśni dna miednicy. Przeciwskazaniami może być też ciąża, dyskopatia, choroby stawów, przewlekłe choroby układu krążenia i układu oddechowego, urazy, nadwaga oraz inne. Przed rozpoczęciem ćwiczeń w razie wątpliwości można zawsze zasięgnąć porady lekarskiej.

Trampolina pomaga schudnąć!

Ćwiczenia na trampolinie, czyli jumping fitness, to skuteczny i przyjemny sposób aby poprawić rzeźbę całego ciała, być fit i spalić trochę nadprogramowych kilogramów. Efekty ćwiczeń na trampolinach przewyższają w znacznym stopniu te uzyskane podczas tradycyjnych ćwiczeń na macie w domu. Poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia dla całego ciała. Do ich wykonania wystarczy standardowa trampolina dla dzieci lub duża trampolina ogrodowa. Warto wybrać kilka ćwiczeń, wskoczyć na trampolinę i wprowadzić urozmaicenie do rutynowego treningu fitness.

Zanim przystąpisz do treningu, koniecznie zrób rozgrzewkę, która zmniejszy ryzyko kontuzji. Taką rozgrzewką może to być już kilkuminutowy bieg w miejscu, skłony, przysiady, podskoki, krążenia ramion i głowy. Dobrze jest uzupełnić rozgrzewkę o ćwiczenia rozciągające, skupiając się głównie na rozciąganiu mięśni nóg: ud i łydek, następnie brzucha, klatki piersiowej, pleców i ramion. Nie zapominajmy o rozgrzewce stawów — kostek i nadgarstków.

Zestaw ćwiczeń na trampolinę

  1. Najpierw wyciągnij wprost przed siebie ramiona, a potem stań złączając nogi razem i podskakuj w miejscu przez około 3 minuty.

  2. Biegnij w miejscu unosząc kolana jak najwyżej.

  3. Biegnij w miejscu przez kilka minut, uderzając piętami o pośladki.

  4. Pajacyki – tradycyjne ćwiczenie pajacyków na trampolinie to doskonały trening cardio. Ćwicz przez 2-3 minuty.

  5. Wykonuj teraz skręty tułowiem z wyciągniętymi przed siebie rękami. Odbijaj się lekko od trampoliny i skręcaj tułów- poczujesz pracę mięśni brzucha. Twoje ciało od pasa w górę powinno być nieruchome, a Ty skręcaj tylko same biodra. Ćwicz tak 3 minuty.

  6. Kolejnym ćwiczeniem jest przysiad wykonany z podskoku. Tutaj zaraz po odbiciu się w górę od trampoliny robisz przysiad. Ręce trzymaj wyciągnięte na wprost przed siebie. Powtarzaj to przez 2 minuty.

  7. Podskoki polegające na lądowaniu na obu pośladkach i ponownym odbiciem się do góry. Nie odbijasz się teraz nogami. Zamiast nich, od trampoliny odbijaj się samymi pośladkami, aż do pozycji stojącej, a następnie znów opadaj na pośladki. Wykonuj to ćwiczenie 3-4 minuty.

  8. Skoki wykonywane w pozycji na czworaka. Uklęknij. Dłonie ułóż tuż przed sobą płasko na trampolinie. W tym momencie odbij się od trampoliny, wyprostuj nogi i ręce. Po takim odbiciu staraj się wrócić do poprzedniej pozycji. Ćwiczenie to możesz utrudnić sobie dodatkowo, klaszcząc w ręce wykonując skok. Ćwicz tak 3-4 minuty.

  9. Podciąganie kolan. Gdy już wybijesz się w powietrze, podkurcz nogi i podciągnij kolana do góry, jak najbliżej brody. Ćwicz tak 3 minuty.

  10. Łokieć do kolana – przy każdym wyskoku staraj się dotknąć przeciwległym kolanem łokcia;

  11. Swobodne wyskoki. Jest to najprostsze ćwiczenie polecane również dla początkujących. Co 2 - 3 minuty należy zwiększyć tempo skoków na krótki czas na około 1 minutę.

 

Jumping fitness ma swoje niewątpliwe zalety oraz wady, wynikające głównie z niewiedzy lub niedopasowania rodzaju ćwiczeń do konkretnej osoby. Jak przed każdą wzmożoną aktywnością fizyczną warto skonsultować nasz aktualny stan zdrowia z lekarzem. Następnie tylko od nas zależy czy urozmaicimy nasz relaks w ogrodzie poprzez wprowadzenie ćwiczeń na trampolinie czy skorzystamy z profesjonalnego treningu w popularnych i wyspecjalizowanych parkach trampolin.


Zainspiruj się!!!

Meble ogrodowe Architektura ogrodowa Relaks w ogrodzie Sauny ogrodowe
Powrót