Jak ciąć płytki ceramiczne ręcznie
Planujesz remont łazienki, kuchni czy przedpokoju, ale chcesz zaoszczędzić na usłudze fachowca? Płytki ceramiczne możesz położyć samodzielnie! Jednak samo układanie glazury - choć wymaga precyzji i cierpliwości - nie jest tak trudne jak cięcie płytek ceramicznych. A z koniecznością dopasowywania ich wielkości do powierzchni musimy się liczyć - trudno tego uniknąć, nawet w dużych wnętrzach! Podpowiadamy, jak ciąć płytki ceramiczne ręcznie i jakie narzędzia są do tego niezbędne.
W tym artykule:
1. Cięcie płytek - samodzielnie czy z pomocą fachowca?
2. Narzędzia potrzebne do cięcia glazury
3. Precyzyjne cięcie płytek za pomocą przecinarki
4. Jak ciąć płytki szlifierką kątową?
5. Kiedy zainwestować w przecinarkę elektryczną
6. Jakie płytki tknie się najlepiej
7. Jak ciąć płytki za pomocą piły?
Cięcie płytek - samodzielnie czy z pomocą fachowca?
Zanim zdecydujemy się na własnoręczne wykonywanie prac remontowych rozważmy, czy rzeczywiście przyniesie to oszczędności. Cięcie płytek ceramicznych i ich układanie wymaga czasu i cierpliwości. Do tego musimy mieć narzędzia - niekoniecznie profesjonalny sprzęt za kilka tysięcy złotych, ale przynajmniej kilka najprostszych.
Musimy też mieć świadomość, że np. wykonane w technologii monoporozy płytki ścienne są znacznie łatwiejsze w obróbce niż twardy i wytrzymały klinkier bądź gres. Z tego względu nie wystarczy zakupić jednego prostego narzędzia, by wykonać precyzyjne cięcie płytek każdego rodzaju. Jeśli wciąż jesteśmy zdecydowani ciąć płytki podłogowe i ścienne samodzielnie, przyjrzyjmy się nieco bliżej technice docinania każdego z tych materiałów.
Narzędzia potrzebne do cięcia glazury
Do cięcia płytek ceramicznych wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęt, taki jak:
- piła kabłąkowa
- ręczna przecinarka do płytek (tzw. gilotyna)
- elektryczne przecinarki do płytek
- piła z tarczą diamentową do cięcia na mokro
- nóż szklarski
- szczypce glazurnicze
- pilnik wolframowy
- szlifierka kątowa z tarczą diamentową
- duże maszyny stołowe do profesjonalnego cięcia płyt wielkoformatowych
Oczywiście cięcie glazury w domowych warunkach nie wymaga posiadania wszystkich tych narzędzi. Jednak część z nich na pewno będzie potrzebna. Zanim wybierzemy się do marketu budowlanego, poznajmy przeznaczenie każdego z nich.
Należy też pamiętać, iż wybór narzędzi, jakimi ciąć będziemy płytkę ceramiczną, to jeszcze nie wszystko. Musimy na przykład wiedzieć, jaka tarcza tnąca okaże się odpowiednia do parametrów materiału. Złe dopasowanie pod tym względem może obniżyć jakość pracy i wydłużyć czas jej trwania.
Precyzyjne cięcie płytek za pomocą przecinarki
Najtańszym i najprostszym narzędziem do cięcia płytek jest przecinarka ręczna. Najpierw na powierzchni płytki wyznaczamy linię cięcia - za pomocą noża szklarskiego lub rysika. Następnie za pomocą ręcznej przecinarki dokonujemy cięcia ceramiki. Do przełamywania płytki mogą nam się przydać szczypce glazurnicze.
Wyróżniamy kilka rodzajów cięć:
- cięcia zwykłe: cięcie proste lub cięcie prostopadłe
- cięcie ukośne pod kątem 45 stopni
- cięcie pod kątem nachylenia od 0 do 90 stopni
W ostatnim przypadku może nam się przydać również kątomierz. Pozwoli on precyzyjnie wyznaczyć kąt nachylenia.
Glazura po przycięciu może mieć postrzępione i nierówne brzegi. Aby krawędzie zyskały estetyczny wygląd, należy je wygładzić szlifierką kątową.
Innym narzędziem, które z powodzeniem tknie płytkę ceramiczną, jest gilotyna. Cięcie odbywa się bardzo podobnie, jak w przypadku przecinarki. Na płytkach wyznaczamy linie, a następnie dociskamy stopkę gilotyny i uzyskujemy pożądany kształt i format kafelka. Gilotyną można ciąć nie tylko zwykłą ceramikę, ale też płytki gresowe. W tym wypadku krawędzie również można wygładzić za pomocą szlifierki kątowej.
Jak ciąć płytki szlifierką kątową?
Szlifierka kątowa to narzędzie uniwersalne, którym można nie tylko wyrównywać krawędzie, ale też ciąć płytki. Cały proces przebiega podobnie jak w przypadku przecinarki, jednak wymaga znacznie więcej precyzji i cierpliwości. Musimy pamiętać, by nie wykonywać cięcia płytek pod prąd obrotów i nie wywierać zbyt dużego nacisku. Błędy mogą przyczynić się do powstania uszkodzeń na płytkach ceramicznych, ale też do zniszczenia samej szlifierki.
Kiedy zainwestować w przecinarkę elektryczną
Alternatywnym rozwiązaniem przeznaczonym do cięcia gresu i grubej ceramiki są przecinarki elektryczne. Taka inwestycja opłaca się przy konieczności docinania dużej ilości płytek. Zapewniając wyższą jakość wykończenia, narzędzia elektryczne nie wymagają aż tak dużo pracy przy cięciu płytek. Brzegi okazują się na tyle równe, że nie musimy ich już wygładzać szlifierką kątową. Tak przygotowana terakota jest w zasadzie gotowa do położenia.
Tego typu narzędzia wymagają gniazdka elektrycznego i są zdecydowanie droższe od zwykłych, ręcznych. Te z kolei wytwarzają mniej hałasu, są lekkie, proste w obsłudze i wszechstronne. Narzędzia elektryczne dają za to znacznie szersze pole do działania.
Jakie płytki tknie się najlepiej
Jeszcze na etapie wyboru modeli naszej płytki do łazienki lub kuchni, warto dobrze przemyśleć ich kształt i rozmiar. Zdecydowanie najłatwiejsze do cięcia są kwadratowe lub prostokątne płytki o niewielkich wymiarach. Najtrudniej natomiast przycinać modne w ostatnich latach płytki wielkoformatowe. Zależnie od tego, jaki rodzaj cięcia wybierzemy, najpierw sprawdźmy, czy wybrane przez nas płytki w ogóle zmieszczą się w przecinarce lub gilotynie!
Na początku więc zmierzmy ich maksymalną długość wyrażoną w centymetrach. Czasem lepiej zmienić płytki wielkoformatowe na inny model, za to zyskać mniej odpadów i zaoszczędzić czas. Pamiętajmy też, że od precyzji wykończenia zależy ostateczny efekt, jaki uzyskamy w naszej kuchni czy łazience.
Niektóre płytki podłogowe i ścienne z łatwością poddają się cięciu, nawet w wąskie paski lub inne nietypowe kształty. Daje nam to szerokie możliwości aranżacji wnętrza. Produkty równią się jednak twardością ciętego materiału. Płytki gresowe znacznie trudniej przyciąć niż te wykonane ze zwykłej ceramiki.
Uwaga! Niektórych materiałów lepiej nie ciąć. O ile zwykła płytka ceramiczna dobrze prezentuje się po cięciu, o tyle dekory czy chociażby niektóre płytki drewnopodobne po prostu się do tego nie nadają. Jeśli nie korzystamy z pomocy naprawdę dobrego fachowca dysponującego profesjonalnym sprzętem, zostawmy tego typu materiały w takim kształcie, w jakim wyszły ze sklepu. Ewentualne puste przestrzenie wypełnijmy zwykłymi płytkami.
Jak ciąć płytki za pomocą piły?
Do cięcia płytek gresowych, a także materiałów takich jak terakota czy twarde płytki na schody, najlepiej wykorzystać profesjonalne narzędzia. Obróbka płytek przy użyciu piły z tarczą diamentową praktycznie eliminuje ryzyko uszkodzenia materiału. Do wyboru mamy piły ruchome, w których sterujemy tarczą, a także nieruchome - kółko tnące jest statyczne, a my przesuwamy płytkę.
Piła tnąca za pomocą tarczy diamentowej umożliwia też fazowanie płytek pod kątem 45 stopni. Dzięki temu przy układaniu płytek będą się one stykać w narożnikach.
Dobór odpowiednich materiałów i profesjonalny sprzęt niekoniecznie jest gwarancją najwyższej jakości wykonania prac. Pamiętajmy, że w płytkach kwadratowych i innych czasem trzeba też wykonać otwory okrągłe i inne. W przypadku gresu i innych twardych materiałów może to być naprawdę niełatwe zadanie. Lepiej wtedy skorzystać z pomocy fachowca.