Instrukcja montażu kamienia dekoracyjnego betonowego (Film!)
Kamień dekoracyjny to materiał chętnie wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Zdobi ściany salonów, kuchni, korytarzy, sypialni, a także biur i różnego rodzaju pomieszczeń użytkowych. Jednym z wielu rodzajów kamienia dekoracyjnego jest kamień betonowy. Szlachetny, stylowy i ponadczasowy jest jednym z najgorętszych trendów ostatnich lat. Wybierany do stylizacji równie często co klasyczne płytki ceramiczne.
Nasi klienci często pytają, czy samodzielny montaż kamienia dekoracyjnego na ścianie jest trudne? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich, którzy chcieliby samodzielnie zamontować betonowy kamień na ścianie, przygotowaliśmy krótki film instruktażowy. Pokażemy i podpowiemy, jak krok po kroku przebiega układanie kamienia dekoracyjnego.
W poradniku znajdziesz listę niezbędnych akcesoriów, materiałów i narzędzi, a także kilka praktycznych porad, które sprawią, że montaż kamienia dekoracyjnego będzie błahostką. Jesteś gotowy na podjęcie tego wyzwania? Z nami Ci się uda!!!
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda układanie kamienia krok po kroku, obejrzyj krótki film.
W tym artykule:
Krok 1 Zabezpiecz miejsce pracy
Krok 2 Przygotuj materiały i narzędzia
Krok 5 Oczyść i wyrównaj kamień
Krok 6 Nałóż klej na powierzchnię kamienia naturalnego
Krok 7 Zamontuj kamień dekoracyjny
Krok 8 Jeśli to konieczne wykonaj fugowanie
Krok 1 Zabezpiecz miejsce pracy
Uprzątnij i zabezpiecz podłogę. Rozłóż na całej powierzchni, folię ochronną i przymocuj ją stabilnie do podłoża. Dzięki temu unikniesz niechcianych zabrudzeń. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza jeśli na posadzce masz ułożone nowe panele, deski lub płytki ceramiczne.
Jeśli remontujesz mieszkanie, a ułożenie kamienia jest jednym z jego etapów, uprzątnij meble i elementy dekoracyjne tak, by nie przeszkadzały Ci w pracy. Idealnym rozwiązaniem będzie przeniesienie ich na czas układania kamienia ozdobnego, do innego pomieszczenia.
Naprawdę warto dobrze przygotować swoje stanowisko pracy, pozwoli to na wykonanie wszystkich czynności szybciej i precyzyjniej.
Krok 2 Przygotuj materiały i narzędzia
Zanim rozpoczniesz pracę, sprawdź, czy wszystko masz! Do ułożenia kamienia dekoracyjnego będziesz potrzebował:
-
wybrany kamień dekoracyjny betonowy w ilości odpowiadającej wymiarom ściany,
-
klej do montażu kamienia dekoracyjnego,
-
pojemnik do mieszania kleju,
-
szczotka druciana,
-
szlifierka do płytek ceramicznych i kamienia,
-
paca zębata,
-
szlifierka kątowa z tarczą diamentową do cięcia kamienia,
-
środek do gruntowania ścian,
-
impregnat.
Krok 3 Zagruntuj ściany
Powierzchnia, na której montowany będzie kamień dekoracyjny, musi być sucha, czysta i odpowiednio przygotowana. Jeśli ściana jest zniszczona lub obsypuje się, przed montażem kamienia ozdobnego należy ją dodatkowo zabezpieczyć.
Czystą, suchą i równą powierzchnię pokryj środkiem gruntującym, który sprawi, że klej będzie lepiej wiązał i mocniej trzymał.
Krok 4 Wymieszaj klej
Klej należy przygotować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Najczęściej proszek miesza się z wodą w takiej ilości, żeby uzyskać jednolitą i dość gęstą masę.
Gęstość powstałej macy powinna być taka, by po nałożeniu na kleju na kamień i przymocowaniu go do ściany, płytka trzymała się stabilnie w jednym miejscu.
Jeśli klej będzie zbyt rzadki, płytki z kamienia naturalnego będą się osuwały i odczepiały. Montaż kamienia dekoracyjnego wymaga przestrzegania wszystkich zaleceń dotyczących poszczególnych produktów.
Krok 5 Oczyść i wyrównaj kamień
Nim przystąpisz do nakładania kleju na poszczególne betonowe kafelki, oczyść każdy element od spodu, za pomocą szczotki drucianej pozbywając się widocznych wad.
Jeśli jest to konieczne, przeszlifuj również brzegi kamienia, by usunąć z ich powierzchni drobne nierówności i ewentualne zabrudzenia.
Krok 6 Nałóż klej na powierzchnię kamienia naturalnego
Montując kamień ozdobny, przestrzegaj jednej zasady. Zawsze nakładaj klej na płytkę, nie na powierzchnię ściany. Pamiętaj, by zawsze dobrać odpowiedni klej do typu kamienia.
Nałóż klej za pomocą pacy zębatej na płytkę w dwóch lub trzech miejscach, a następnie rozprowadź go równomiernie, używając zębów packi. Tak przygotowany kamień można przytwierdzić do ściany.
Krok 7 Zamontuj kamień dekoracyjny
Układanie kamienia rozpoczynamy od wypoziomowania ściany za pomocą poziomicy lub montując prostą listwę przy podłodze.
Po nałożeniu kleju na płytkę równomiernie dociśnij ją do podłoża i chwilę przytrzymaj. Kamień należy docisnąć na tyle mocno, by nadmiar kleju spod niego wypłynął.
Zamontowany element nie może ześlizgiwać się po ścianie – jeśli tak się dzieje, oznacza to, że klej jest zbyt rzadki i konieczne jest jego zagęszczenie.
Montaż kamienia dekoracyjnego zacznij od dolnego rodu ściany i kontynuuj na całej jej powierzchni. Równość ułożenia kolejnych poziomów kontroluj z pomocą poziomicy. Jeśli kamień elewacyjny zostanie zabrudzony klejem, należy szybko wyczyścić go wilgotną gąbką - będzie to niemożliwe po dokładnym wyschnięciu kleju.
Aby zachować pożądany wygląd, powierzchni zalecamy podczas montażu wymieszanie kamienia betonowego z różnych opakowań.
Ważna wskazówka!
Okładzinę betonową łatwo dotniesz szlifierką kątową z tarczą do cięcia kamienia, a gipsową – piłką do cięcia drewna.
Krok 8 Jeśli to konieczne wykonaj fugowanie
W zależności od typu kamienia dekoracyjnego układanie odbywa się z zachowaniem fug lub bez nich. W prezentowanym przez nas przykładzie fugi nie były stosowane. Gdyby jednak fugowanie było konieczne, rozpocznij je dopiero po całkowitym montażu i dokładnym wyschnięciu kleju, wykorzystując fugownicę do klinkieru.
Gdy fuga lekko się zwiąże, wygładź ją odpowiednio płaskim narzędziem. Resztki masy, które osadzają się na krawędziach kamienia, usuń szczotką ryżową, po całkowitym wyschnięciu fugi.
Po zakończeniu prac powierzchnię ułożonego kamienia dekoracyjnego betonowego zabezpiecz właściwym impregnatem do wyrobów betonowych. Dobry impregnat pomoże utrzymać kamień w czystości i zapobiegnie występowaniu ewentualnych wykwitów.
Ważna wskazówka!
Temperatura otoczenia podczas montowania powinna wynosić od 5 do 28°C – zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może spowodować, że klej źle zwiąże, a w rezultacie płytki mogą się luzować, a nawet odpadać.
Estetyczne ułożenie kamienia betonowego nie jest zbyt trudną pracą remontową. Z powodzeniem możesz wykonać ją samodzielnie. Wystarczy postępować zgodnie z zamieszczona tu instrukcją montażową, aby osiągnąć rewelacyjny rezultat.
Zakończenie prac
Wszelkie przypadkowe zabrudzenia pochodzące od kleju usuwaj na bieżąco. Po zakończeniu montażu kamienia odczekaj podany przez producenta okres, chroniąc w tym czasie ułożoną powierzchnię przed uszkodzeniami – najczęściej trwa to od 1 do 15 dni. Następnie ścianę impregnujemy, co możemy zrobić za pomocą specyfiku w aerozolu. Dzięki tej czynności nowa warstwa dekoracyjna ściany będzie bardziej odporna na uszkodzenia i zabrudzenia. Ściana ozdobiona tego typu dekoracją nabiera zupełnie nowego charakteru.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Rodzaje płytek - przewodnik po świecie kafelków
Kolejność układania płytek. Co najpierw ściany czy podłoga?
Czy można kłaść płytki na płytki