Instalacja elektryczna w altanie ogrodowej - jak ją zrobić? Podpowiadamy!

09.08.2023

Pięknie oświetlona altana ogrodowa w wyjątkowy sposób zdobi przestrzeń i pozwala spędzać miło czas w ogrodzie także po zmroku. Jeśli nie chcemy, by jedynym źródłem światła była powieszona na belce latarka, musimy pamiętać o elektryce już na etapie planowania małej architektury ogrodowej. Dzięki temu oszczędzimy czas i zyskamy dokładnie takie oświetlenie, jakie sobie wymarzyliśmy!

Altana jest też świetnym miejscem na doprowadzenie instalacji wtyczkowej, do której podłączymy np. kosiarkę lub inne urządzenia wykorzystywane w ogrodzie. Instalacja w altanie będzie zatem nie tylko możliwością estetycznego wyeksponowania obiektu, ale również zapewni nam funkcjonalne źródło prądu do ogrodowych prac.

 

jak zrobić instalację elektryczną w altanie?

 


W tym artykule:

1. Instalacja elektryczna w altanie — jak ją wykonać?

2. Projektowanie instalacji elektrycznej w ogrodzie

3. Przygotowanie altanki — elektryczna instalacja altany

4. Jak rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie i jak doprowadzić instalację elektryczną do altany?

5. Prąd w altance — dlaczego warto zdecydować się na instalację elektryczną w ogrodowej altanie?



 

Instalacja elektryczna w altanie — jak ją wykonać?

Wykonanie instalacji elektrycznej w altanie wymaga uwzględnienia już na etapie projektowania ogrodu. Należy przy tym pamiętać, iż drewniane altany do ogrodu wymagają większych środków bezpieczeństwa niż inne obecne na zewnątrz domu elementy czy konstrukcje. Drewno, jak wiadomo, jest materiałem łatwopalnym, dlatego wymaga zastosowania szczególnych środków ochrony.

Altany mogą wykorzystywać energię elektryczną nie tylko do oświetlenia ich wnętrza, ale też do zamontowania dodatkowego gniazdka elektrycznego. To rozwiązanie szczególnie korzystne dla posiadaczy dużych ogrodów. Posiadanie takiego zewnętrznego źródła zasilania ułatwi podłączenie różnych urządzeń — kosiarki do trawy, odkurzaczy elektrycznych, rozdrabniaczy ogrodowych. Nie trzeba wtedy używać kilku przedłużaczy, by dotrzeć do najdalej położonych części ogrodu. Pamiętajmy, nadmiar przedłużaczy jest nie tylko niewygodny, ale też niepraktyczny — spadek napięcia może znacząco osłabić działanie sprzętów, a zbyt dużo podłączonych do siebie przedłużaczy może być też niebezpieczna!

Instalację elektryczną można zaplanować samodzielnie, jednak w zakresie samych prac będziemy potrzebować elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia. Pomoc fachowca jest nieodzowna — pamiętajmy, iż w ogrodzie łatwiej o przedostanie się wody do instalacji elektrycznej, a stąd już tylko krok do poważnego zagrożenia. Fachowiec nie tylko odpowiednio poprowadzi instalację elektryczną w ogrodzie, ale pomoże również w prawidłowym jej zabezpieczeniu przed wilgocią i niepogodą.

 

Projektowanie instalacji elektrycznej w ogrodzie

Najlepiej, gdy cała mała architektura ogrodowa zostanie zaplanowana jeszcze przed etapem wyrównywania powierzchni. Odkładanie prac instalacyjnych nie jest dobrym pomysłem. Poprowadzenie przewodów, gdy mamy już trawnik, rabaty czy ścieżki wiązałoby się ze zniszczeniem zagospodarowanego terenu i niepotrzebnym zwiększeniem kosztów.

Instalacja elektryczna w ogrodzie musi uwzględniać dwie rzeczy: oświetlenie zewnętrzne oraz możliwość podłączenia sprzętu elektrycznego.

Lampy ogrodowe spełniają funkcję nie tylko użytkową, ale też dekoracyjną. Dlatego zawczasu pomyślmy np. o udekorowaniu oczka wodnego czy innych reprezentacyjnych miejsc w ogrodzie przy pomocy ozdobnych lamp. Ciekawym i modnym rozwiązaniem jest podświetlenie od dołu dekoracyjnych krzewów.
W głębi działki powinno znajdować się przynajmniej jedno gniazdo elektryczne. Pamiętajmy też o doprowadzeniu prądu do bramy automatycznej, systemu nawadniania czy fontann, jeśli planujemy mieć je w swoim ogrodzie.

Na początku koniecznie zróbmy dokładny plan instalacji elektrycznej. Zdecydujmy, gdzie będą umieszczone gniazdka, wyłączniki, oświetlenie i inne urządzenia elektryczne. Upewnijmy się, że plan uwzględnia nasze wszystkie potrzeby i jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Plan dobrze skonsultować z fachowcem, który doradzi nam w przypadku konkretnych rozwiązań i skoryguje nasze ewentualne błędy.

 

instalacja elektryczna w ogrodzie

 

Przygotowanie altanki — elektryczna instalacja altany

Instalacja elektryczna w drewnianej konstrukcji wymaga powzięcia szczególnych środków bezpieczeństwa. W warunkach zewnętrznych nawet najmniejsza iskra może spowodować pożar, a łatwopalny materiał, jakim jest drewno naturalne, sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

Podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie drewna. W tym celu sięgnijmy po specjalny impregnat chroniący nie tylko przed grzybem, wpływem wilgoci czy insektami, ale też przed ogniem. Altana musi być zawsze dobrze zabezpieczona i regularnie pielęgnowana. W dachu nie powinno być szczelin czy pęknięć, przez które może przedostawać się woda. Wprawdzie przewody i gniazda przeznaczone do stosowania w warunkach zewnętrznych są przed tymi czynnikami chronione, jednak należy w tym wypadku zachować szczególną ostrożność.

Zdecyduj się na zakup materiałów elektrycznych odpowiednich do instalacji zewnętrznych. Należy używać specjalnych osłon i wtyczek przeznaczonych do stosowania na zewnątrz, które są odporne na wilgoć i warunki atmosferyczne. Jeśli masz problem z wybraniem takich modeli, skonsultuj się z elektrykiem lub poproś o pomoc sprzedawców w naszym sklepie.

 

Jak rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie i jak doprowadzić instalację elektryczną do altany?

Przejdźmy do kwestii czysto technicznych. Instalacja elektryczna w ogrodzie musi być poprowadzona specjalnymi kablami ziemnymi. Tylko tego rodzaju przewody nadają się do zastosowania w wilgotnej glebie. Dostępne są kable na napięcie 0,6/1,0 kV o symbolu YAKY — aluminiowe, oraz YKY — miedziane.

Układamy je na głębokości 70 cm. Podczas montażu kabel nie może mieć temperatury niższej niż -5°C, z kolei promień zagięć nie powinien być mniejszy niż 10 średnic kabla. Przewód układamy na podsypce, a 25 cm nad nim kładziemy taśmę ochronną. Kabel nie powinien być zbyt naprężony, przeciwnie — należy go ułożyć lekkim wężykiem, luźno.

Kolejna kwestia to trasy, jakimi przebiegają instalacje. Powinny być równoległe do ogrodzenia lub do ścian budynku. Należy o tym pamiętać już na etapie planowania. Gdy odpowiednio rozmieścimy poszczególne elementy w naszym ogrodzie, łatwiej będzie zamontować oświetlenie i gniazda bez zbędnego lawirowania przewodami.

Elektryka w ogrodzie musi być dodatkowo chroniona osobnym wyłącznikiem różnicowoprądowym oraz ochronnikiem przepięciowym. Wszystkie obwody ogrodu powinny posiadać wyłączniki w domu. Dzięki temu łatwiej nam będzie szybko zareagować w niebezpiecznych sytuacjach, np. w czasie burzy. Dotyczy to w szczególności gniazd, które mogą być zagrożeniem między innymi dla dzieci.

Wyłącznik jest potrzebny jeszcze z innego powodu — utrzymywanie odbiorników stale pod napięciem jest niewłaściwe ze względu na potencjalnych złodziei, którym ułatwia to włamanie.

Pamiętajmy też, by nigdy nie dotykać źródeł prądu wilgotnymi rękoma. Przewód każdego urządzenia należy zawsze sprawdzić pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Gdy się pojawią, należy go wymienić. Nie wolno naprawiać przewodu samodzielnie taśmą izolacyjną.

Kable elektryczne prowadzi się po ściankach altany i mocuje za pomocą specjalnych uchwytów. Nie wolno używać w tym celu gwoździ ani innych metalowych akcesoriów. Montując instalację, nie możemy zbyt mocno napinać przewodu. Drewno cały czas pracuje, porusza się nie tylko pod wpływem wiatru czy innych czynników. Musimy więc zostawić mu pewną "swobodę" by nie obciążać nadmiernie kabli.

Wyłączniki lamp, gniazda czy puszki powinny zostać zamontowane na metalowej podkładce. Działa ona jak bezpiecznik — chroni przed iskrami, które tworzą się przy korzystaniu z energii elektrycznej.

Układanie instalacji elektrycznej altany to niełatwe zadanie i zdecydowanie najlepiej powierzyć to profesjonaliście. Po instalacji wykonujmy regularne przeglądy instalacji elektrycznej, aby upewnić się, że wszystko jest w dobrym stanie i nie ma zagrożeń.

 

altana do ogrodu

 

Prąd w altance — dlaczego warto zdecydować się na instalację elektryczną w ogrodowej altanie?

Aby odpoczynek w ogrodzie przyniósł oczekiwane odprężenie także po zmroku, zastosujmy w naszej drewnianej konstrukcji ozdobne lampy. Przyjemne oświetlenie umożliwi nam korzystanie z altany również po zmroku, dzięki czemu wydłuży nam się możliwość odpoczywania pod altanką w zaciszu ogrodu. Światło lamp wprowadza też niezwykłą atmosferę.

W czasie projektowania instalacji elektrycznej altany warto wybrać różnego rodzaju oświetlenie, zarówno ogrodowe lampy wiszące, jak i kinkiety ogrodowe, które zamontujemy na słupach altanki. Kilka współdziałających ze sobą źródeł światła wprowadzi niezwykły nastrój, a nam łatwiej będzie operować potrzebną ilością sztucznego światła.

Lampy pięknie zdobią nie tylko altanę, ale też cały ogród. Wykonanie w tym miejscu instalacji nie musi być trudne — musimy jednak pamiętać o zwiększonych kryteriach bezpieczeństwa i nigdy nie iść na skróty, wykorzystując pozornie wygodniejsze rozwiązania. Dzięki temu nasz ogród będzie doskonale zaaranżowany i bezpieczny!

 


 

Zainspiruj się!

 

Domek ogrodowy - ile od granicy działki? O tym musisz wiedzieć, zanim postawisz domek w 2022 roku

Pawilony ogrodowe metalowe - czy to dobra inwestycja?

Ciekawe pomysły na altanki i domki ogrodowe. Sprawdź nasze propozycje na 2022 rok!

Powrót