Impregnowanie gresu - jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku

27.03.2021

 

Na początek ważna informacja - nie każdy rodzaj gresu trzeba impregnować. Nie wymaga takiego zabezpieczenia gres szkliwiony i techniczny. Natomiast, gdy planujemy położenie gresu polerowanego, impregnacja może okazać się konieczna. Wyjaśniamy, z czego to wynika i jak właściwie przeprowadzić tego typu prace.

 

Rodzaje gresu

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju gresu, zarówno producentów krajowych, jak i zagranicznych. Swoją popularność materiał ten zawdzięcza doskonałym parametrom technicznym - jest twardy, wytrzymały, odporny na ścieranie i czynniki zewnętrzne, np. mróz.

Gres szkliwiony

W czasie produkcji tego typu płytek pokrywa się ich powierzchnię warstwą barwinków i szkliwa. Po jej utwardzeniu powstaje dekoracyjna powłoka ochronna, która może imitować naturalne drewno, marmur, beton lub piaskowiec. Dzięki temu płytki gresowe wyglądają bardzo efektownie, a jednocześnie są odporne plamy i zarysowania. Planując zatem wykończenie wnętrz, a zwłaszcza wykończenie łazienki i wykończenie kuchni warto wziąć pod uwagę tego rodzaju płytki. Ponadto ze względu na ich niską nasiąkliwość (nie wchłaniają wody) są mrozoodporne. Gres szkliwiony można zatem układać na zewnątrz domu, na przykład: na tarasie lub balkonie. Należy jednak pamiętać o tym, że przy silnym uderzeniu szkliwo, znajdujące się na powierzchni płytki, może zostać uszkodzone i konieczna będzie jej wymiana.

Gres techniczny

Najważniejszym atutem tego typu płytek gresowych jest ich jednolita struktura, są więc odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ewentualne rysy i odpryski są mniej widoczne. Nawet jeśli na powierzchnię podłogi pokrytej gresem technicznym upadnie ciężki przedmiot, nie będzie widać różnicy w kolorze między powierzchnią płytki a jej rdzeniem. Poza tym gres techniczny wyróżnia się dużą wytrzymałością na ścieranie i odpornością na zaplamienie. Nie jest on jednak tak atrakcyjnie wizualnie, jak pozostałe rodzaje gresu, ale ma za to niższą cenę. Jeśli zatem nam zależy na trwałym pokryciu podłogi w takich miejscach jak garaż, pralnia, pomieszczenie techniczne, balkon gres techniczny sprawdzi się świetnie.

 

Gres polerowany

Tego typu gresy powstają przez wypolerowanie powierzchni płytek po ich wypaleniu. Dzięki temu płytki są gładkie i błyszczące, a wykończone nimi podłogi wyglądają bardzo atrakcyjnie. Niestety polerowany gres jest dość śliski, zwłaszcza po polanu go wodą. Z tego względu nie należy układać go w łazience i kuchni, gdzie o zachlapanie powierzchni podłogi dość łatwo. Będzie się on za to efektownie prezentował w salonie. Pamiętajmy jednak o tym, że podczas polerowania powierzchnia płytki zostaje naruszona - jej pory zostają otwarte, a to zwiększa jej nasiąkliwość. W wyniku tego płytka staje się bardziej narażona na powstawanie na niej różnych plam i przebarwień, zwłaszcza gdy rozleje się kawa, wino czy olej. Równie trudno pozbyć się zabrudzeń po kleju do płytek i masie do fugowania. Dlatego podłogę pokrytą gresem polerowanym należy zazwyczaj zaimpregnować.

Które płytki gresowe wymagają impregnowania, a kiedy nie jest to konieczne?

Warto wiedzieć o tym, że płytki podłogowe mogą zostać poddane impregnacji już na etapie ich produkcji. I proces ten jest stosowany przez wielu producentów płytek ceramicznych. Dzięki temu powierzchnia płytek gresowych zostaje zabezpieczona przed wnikaniem w nie brudu i plam. Nie ma zatem obawy, że podczas układania zabrudzimy gres polerowany trwale klejem lub fugą. Pamiętajmy jednak o tym, że warstwa impregnatu po pewnym czasie się wytrze i podłoga będzie wymagała ponownego impregnowania.

Aby cieszyć się długo nieskazitelnym wyglądem podłogi, najlepiej przed zakupem płytek sprawdzić, czy na opakowaniu znajduje się informacja na temat impregnacji. Jeśli jej nie znajdziemy, należy zasięgnąć porady u sprzedawcy. Zatem, gdy planujemy zakup gresu polerowanego, a producent nie poddał go impregnacji, trzeba o to zadbać samemu.

Natomiast, jeśli bierzemy pod uwagę zastosowanie gresu szkliwionego, to ze względu na małą nasiąkliwość tego typu płytek, nie trzeba ich impregnować. Nie jest też potrzebna impregnacja gresu technicznego.

Jak impregnować gres polerowany?

Impregnacja gresu polerowanego ma na celu przedłużyć trwałość tego materiału i ułatwić utrzymanie go w czystości. Jak poprawnie impregnować gres? Jak to zrobić krok po kroku? Poniżej prezentujemy porady zebrane wśród fachowców.

Krok 1

Płytki należy odkurzyć i oczyścić z ewentualnych zabrudzeń.

Krok 2

Niektórzy producenci używają tymczasowego zabezpieczenia gresu w postaci wosku. Należy go więc usunąć za pomocą specjalnego zmywacza.

Krok 3

Nakładamy na powierzchnię płytki odpowiedni impregnat. Jeśli producent nie określił konkretnych preparatów do impregnacji gresu, należy sprawdzić na fragmencie jednej płytki, czy kupiony przez nas impregnat nie zmieni jej zabarwienia lub czy nie dojdzie zmatowienia błyszczącej powierzchni. Gdy próba przebiegnie pomyślnie, pokrywamy równomiernie tym środkiem powierzchnię wszystkich płytek. Najlepiej zrobić to za pomocą ściereczki, gąbki lub pędzelka.

Krok 4

Pozostawiamy preparat do wyschnięcia. Czas schnięcia zależy od rodzaju zastosowanego przez nas preparatu.

Krok 5

Po wyschnięciu impregnatu i wypełnieniu spoin między płytkami (fug) możemy użytkować podłogę.

 

Pielęgnacja podłogi pokrytej płytkami gresowymi

Jak już wspomnieliśmy wyżej, impregnacji nie wymaga gres szkliwiony i techniczny. Gres polerowany trzeba natomiast pokryć odpowiednim preparatem. Naniesiona prawidłowo warstwa impregnatu zabezpiecza go przed trwałym zaplamieniem. Naturalnie nie zapominajmy jednak o tym, że niezależnie od rodzaju płytek gresowych, trzeba je systematycznie pielęgnować i czyścić. Do codziennej konserwacji gresu stosuje się ogólnie dostępne środki do mycia podłóg ceramicznych, które rozcieńcza się wodą. Natomiast, gdy trzeba będzie usunąć plamy z gresu polerowanego na przykład po rozlanym winie czy oleju, musimy poszukać specjalnych produktów. Nanosi się je zazwyczaj bez rozcieńczenia na plamę i pozostawia do całkowitego wyschnięcia. Potem mokrą gąbką usuwa się pozostałości, które wchłonęły brud. Pamiętajmy także o podstawowej zasadzie, aby działać jak najszybciej. Znacznie łatwej usuwa się świeże plamy.

 

 

 

Powrót