Ile kosztuje szafa na wymiar

09.09.2021

Szafa na wymiar to bardzo praktyczny sposób na zapewnienie wnętrzu stylowego miejsca do przechowywania. Pozwala zagospodarować nawet nietypowe wnęki i wypełnić pozornie zupełnie niefunkcjonalne kąty w mieszkaniu. Decydując się na zakup szafy na wymiar, musimy jednak liczyć się z kosztem wyższym niż w przypadku mebli gotowych, produkowanych seryjnie. Ile zatem zapłacimy za nią w 2021 roku?


W tym artykule:
1. Szafa na wymiar – kiedy warto się na nią zdecydować?
2. Szafa na wymiar – co wpływa na cenę?
3. Rodzaje drzwi w szafach na wymiar
4. Szafy na wymiar a wystrój wnętrza
5. Jak długo trzeba czekać na wykonanie szafy na wymiar?


 

 

Meble do sypialni LIVORNO - szafa pełni funkcję garderoby

 

Szafa na wymiar – kiedy warto się na nią zdecydować?

Praktyczne we wnętrzach takich jak sypialnia, garderoba, przedpokój, a nawet główny salon w niewielkim mieszkaniu, szafy na wymiar zawsze są dobrym rozwiązaniem. Jednak szczególnie korzystne okazują się w mieszkaniach małych oraz takich, w których znajdują się różne wnęki, skosy na poddaszu itp.
"Skrojone na miarę" meble do sypialni wprowadzają we wnętrzu ład i porządek - nie tylko pod względem organizacji ubrań i różnych drobiazgów, ale też wizualnego zaaranżowania przestrzeni. Pozwalają uniknąć niepraktycznych i nieestetycznych przerw pomiędzy meblem a sufitem, na których najczęściej stawiamy różne pudła, by wygospodarować dodatkowe miejsce, lub po prostu ścieramy z nich kurz.

 

Szafa na wymiar – co wpływa na cenę?

Ceny szaf na wymiar plasują się od około 1.800 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od wymiarów, parametrów, materiału, wnętrza, dodatkowych rozwiązań, ale też czynników takich jak województwo, wielkość miasta czy rodzaj usługodawcy. Renomowana firma projektująca szafy do sypialni na wymiar i realizująca te projekty z pewnością weźmie za mebel więcej niż początkujący stolarz, który samodzielnie wykonuje wszystkie prace i bazuje raczej na poszukiwaniu klientów wśród znajomych.

Zasadniczo cena szafy zależy od liczby jej metrów sześciennych. Jednak to bardzo uproszczone podejście. W grę wchodzą bowiem następujące czynniki:

Materiał - szafy najczęściej wykonuje się z płyty meblowej. Lite drewno jest o wiele droższe, a wykonaniem takiego mebla na wymiar zajmują się głównie małe, wyspecjalizowane stolarnie. Jednak również sama płyta może różnić się ceną - grubsza będzie droższa.

Konstrukcja - szafa wnękowa szkieletowa z oczywistych względów będzie tańsza od pełnej. W pierwszym przypadku bowiem półki i inne elementy nie wymagają mocowania do boków - można je z powodzeniem przykręcić do ściany.

Gabaryty - czym większe szafy ubraniowe, tym więcej materiałów, półek, szuflad, a przede wszystkim drzwi. Szczególnie te ostatnie znacząco wpływają na cenę szafy.

Miejsce montażu - najdroższe okazują się szafy narożne, ponieważ wymagają największej ilości reprezentacyjnego materiału. Zdecydowanie mniej kosztuje szafa umieszczona we wnęce, w której zarówno boki, jak i tył mogą być wykonane z materiałów tańszych.

Układ wewnętrzny - czym więcej dodatkowych elementów będzie miała nasza szafa pokojowa, tym więcej przyjdzie nam za nią zapłacić. Szuflady, kosze, drążki na wieszaki, wysuwane półki czy inne dodatkowe moduły podnoszą cenę tego typu mebli. W dużych szafach można zamontować nawet deskę do prasowania. Za każdy taki element zapłacimy dodatkowo od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.

Rodzaj drzwi - najwięcej kosztują szafy przesuwne. Najmniej zapłacimy za klasyczne szafy uchylne.

 

Meble Galaxy - szafy dostosowane do rodzaju pomieszczenia

 

Rodzaje drzwi w szafach na wymiar

Drzwi pełnią bardzo ważną rolę w każdej szafie. Tradycyjne drzwi skrzydłowe to opcja najtańsza, jednak często najmniej praktyczna. Decydując się na to rozwiązanie, weźmy pod uwagę nie tylko cenę, ale też przestrzeń, jaką musimy przeznaczyć na otwieranie drzwi uchylnych. Czasem okazuje się to bardzo utrudnione, np. gdy tuż przed szafą znajduje się ościeżnica, drzwi nie otworzą nam się do końca.Drzwi przesuwne to rozwiązanie wygodniejsze i bardzo estetyczne. Wadą tej opcji jest wyższa cena. Decydując się na zakup szaf na wymiar z drzwiami przesuwnymi, zwróćmy uwagę na rodzaj zastosowanych materiałów i konstrukcji. Dotyczy to w szczególności systemu prowadnic. Do wyboru mamy:

  • Prowadnice aluminiowe
  • Prowadnice stalowe
  • Prowadnice bezramowe

Na systemie przesuwnym nie warto oszczędzać. Najtańsze wersje stalowe szybko się psują, co może nawet doprowadzić do niemożności otworzenia i korzystania z szafy. Najdroższe dostępne prowadnice bezramowe wyróżniają się bardzo efektownym wyglądem. Pośrednim wyborem - jednoczenie solidnym i przystępnym cenowo - są prowadnice aluminiowe.

 

Szafy na wymiar a wystrój wnętrza

 

System otwierania, elementy wyposażenia, obecność drążków, szuflad, ilość półek na ubrania - wszystkie te szczegóły mają bardzo duże znaczenie. Jednak oprócz zagospodarowania wnętrza szafy, wyboru materiału czy określenia wymiarów, liczy się też design. Szafy na wymiar muszą pasować do aranżacji wnętrza - w końcu są nie tylko elementem funkcjonalnym, ale też kształtują styl naszego mieszkania!

Szafa na wymiar jest meblem wdzięcznym pod względem dopasowania do wystroju wnętrza. Dostępne kolory płyty, ozdobniki itp. dają szerokie pole do popisu. Elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest lustro na drzwiach. Jeśli wzbogacimy naszą szafę o taki element, musimy liczyć się ze wzrostem ceny. Zyskamy za to optyczne powiększenie przestrzeni, odbicie światła i oczywiście miejsce, w którym możemy sprawdzić nasz wygląd.
Zanim jednak zdecydujemy się np. na czteroskrzydłową szafę całą w lustrach, zajrzyjmy w cennik naszego wykonawcy. Często całkowicie wystarczający okazuje się nawet pokaźny mebel z jednym lustrem.

 

Szafa z efektownym lustrem Colorado

 

Jak długo trzeba czekać na wykonanie szafy na wymiar?

Oczekiwanie na wykonanie szafy do zabudowy zwykle okazuje się dłuższe niż w przypadku mebli gotowych. Nie jest to jednak regułą. W przypadku zakupu mebla z marketu czas dostawy również może być dość długi - dotyczy to sytuacji, gdy wybranej przez nas szafy nie ma w sklepowym magazynie, ale trzeba ją zamówić u producenta.

Czas oczekiwania na wykonanie mebla zwykle wynosi kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, czy np. sami wykonywaliśmy pomiary i projektowaliśmy wnętrze szafy, czy skorzystaliśmy z pomocy fachowca. W grę wchodzi też kwestia materiałów oraz dodatkowych elementów, takich jak drążki, szuflady, kontenerki do szaf czy akcesoria, które nierzadko trzeba dodatkowo zamówić.

Do tego dochodzi również montaż. Samodzielne złożenie szaf będzie oczywiście tańsze, jednak musimy być pewni swoich umiejętności. Na fachowca zwykle trzeba trochę poczekać. Zanim zdecydujemy się skorzystać z jego pomocy, sprawdźmy cennik - być może usługa specjalisty z okolicy będzie tańsza niż tego, którego poleca wykonawca.

Meble na wymiar, w tym szafy wnękowe, to popularne i praktyczne rozwiązanie. Pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i znalezienie dodatkowego miejsca do przechowywania. Zdecydowanie warto zastosować je w naszym domu. Zanim jednak zamówimy szafę, dokładnie sprawdźmy ceny. Czasem mebel gotowy okazuje się równie funkcjonalny. Szczególnie, gdy mamy duży wybór dodatkowych elementów, takich jak np. nadstawki na szafy. Kupujmy więc z głową, a w naszym domu z pewnością znajdzie się miejsce na stylowe i funkcjonalne wyposażenie!


Zainspiruj się!

Meble do salonu Lumens Meble do sypialni Kashmir Meble do sypialni Togo Meble do przedpokoju Eliza
Meble do salonu Lumens Meble do sypialni Kashmir Meble do sypialni Togo Meble do przedpokoju Eliza

 

Powrót