Ile kosztuje basen przydomowy? Podpowiadamy, jakie koszty wziąć pod uwagę

24.02.2021

Baseny przydomowe zapewniają ochłodę w upalne dni oraz zachęcają do aktywnego wypoczynku w gronie rodziny lub przyjaciół. Jeszcze niedawno uznawane za synonim luksusu, obecnie coraz częściej stanowią element aranżacji przydomowych ogrodów. Wbrew pozorom basen wcale nie musi dużo kosztować – wszystko zależy od jego wielkości, konstrukcji i materiału wykonania, zadaszenia, sposobu wykończenia oraz liczby atrakcji dodatkowych.

Żeby kupić basen ogrodowy dostosowany do swoich potrzeb, przede wszystkim trzeba zastanowić się nad ilością dostępnej przestrzeni oraz sposobem, w jaki będziemy korzystać ze zbiornika wodnego. Dopiero w następnej kolejności wybieramy rozmiar basenu. Jeśli na przykład planujemy skakać do wody z trampoliny, głębokość niecki nie może być mniejsza niż 2,5 metra, z kolei do kąpieli i pływania wystarczy nam 1,5 metra.

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że basen to nie tylko niecka wypełniona wodą, ale także cała infrastruktura umożliwiająca jego komfortowe użytkowanie. Sama konstrukcja zbiornika stanowi niewiele ponad połowę wszystkich kosztów, które pociąga za sobą budowa basenu. Pozostała część to osprzęt oraz akcesoria. Do tego należy pamiętać o stałych wydatkach na utrzymanie basenu.

 

Basen przenośny czy basen stacjonarny?

Koszt basenów ogrodowych waha się w granicach od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kluczowy wpływ na cenę inwestycji ma rodzaj basenu:

Basen stacjonarny jest stałym elementem aranżacji ogrodowej. Nadaje jej ekskluzywny charakter i wygląda zwykle bardzo efektownie. W przeciwieństwie do gotowych basenów możemy mu nadać niemal dowolny kształt. Tego typu zbiornik umożliwia nie tylko ochłodę w upalne dni, ale również pływanie. Duży rozmiar i głębokość basenu stacjonarnego pozwala także na montaż akcesoriów dodatkowych, które urozmaicą nam relaks w ogrodzie, na przykład trampolin, zjeżdżalni czy biczy wodnych. Niewątpliwą zaletą basenów wpuszczonych w ziemię jest ich odporność na działanie środków chemicznych oraz skrajnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz lub promieniowanie UV.

A jakie są wady basenu stacjonarnego w ogrodzie? Przede wszystkim zajmuje sporo miejsca, więc w przypadku niewielkiej przestrzeni zewnętrznej raczej nie wchodzi w grę. Najlepiej sprawdzi się w przestronnych ogrodach, z wydzieloną strefą rekreacyjną. Przed rozpoczęciem budowy takiego basenu,  należy sprawdzić, czy poziom wód gruntowych nie jest zbyt wysoki, co mogłoby uniemożliwić wkopanie go w ziemię. Istotne znaczenie ma też lokalizacja basenu. Teren powinien być wyrównany i utwardzony (grunt nie może osiadać), nasłoneczniony (dzięki temu zaoszczędzimy na ogrzewaniu wody) oraz oddalony od drzew i krzewów, których liście wpadałyby do niecki basenowej, a korzenie mogły uszkodzić dno basenu lub infrastrukturę. Co więcej, potrzebne nam będzie podłączenie do instalacji wodnej i elektrycznej, dlatego warto wybrać miejsce znajdujące się w bezpośredniej bliskości domu. Jeśli mamy już projekt i upatrzony fragment działki, musimy zgłosić zamiar budowy (w przypadku odkrytego basenu o powierzchni mniejszej niż 50 m2) lub uzyskać pozwolenie na budowę (wszystkie baseny do ogrodu kryte i odkryte większe niż 50 m2).

Baseny przenośne są znacznie tańsze od stacjonarnych, nie wymagają dopełnienia żadnych formalności, łatwo i szybko się je rozkłada oraz idealnie nadają się do niewielkich ogrodów. Omija nas koszt budowy basenu, znacznie tańsze i mniej czasochłonne jest także ich czyszczenie. Baseny przenośne dzieli się na stelażowe, rozporowe oraz dmuchane.

Baseny stelażowe najbardziej przypominają profesjonalne baseny ogrodowe. Są zwykle przestronne i głębokie, dlatego kosztują więcej niż baseny rozporowe i dmuchane. Pomimo cienkich ścianek, mają wytrzymałą konstrukcję wzmocnioną metalową ramą, dzięki czemu nie zmieniają swojego kształtu pod wpływem naporu wody. Spokojnie pomieszczą całą rodzinę i umożliwią pływanie, a nawet nurkowanie, ale są dość skomplikowane w montażu i wymagają odpowiedniego przygotowania terenu.Niewielki basen ze stelażem

 

Rozporowe baseny zamiast stelaża mają nadmuchiwany kołnierz, a ich boczna powierzchnia utrzymywana jest w pionie przez napierającą pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego wodę. Dzięki prostej konstrukcji można je łatwo i szybko rozłożyć. Są natomiast mniej stabilne i odporne na uszkodzenia niż baseny stelażowe, a ich ściany uginają się podczas wchodzenia i wychodzenia, co może być niezbyt komfortowe przy większej głębokości basenu.

 

Najtańsze i najbardziej popularne baseny nadmuchiwane zwykle kupowane są z myślą o dzieciach. Ich niewielki rozmiar sprawia, że rozkłada się je w ciągu zaledwie kilku minut – wystarczy napompować ścianki przez specjalny otwór. Nadmuchany basen jest lekki, dlatego przed nalaniem wody można go przesunąć w dowolne miejsce, a po sezonie bez problemu złożyć i schować. Wadą tego typu basenów jest niewielka trwałość i ograniczone możliwości użytkowania (nie nadają się do skakania oraz nurkowania).

 

Nieco inny rodzaj basenów dmuchanych stanowią baseny z hydromasażem SPA. Są one wyposażone w specjalne dysze powietrzne, których funkcjami steruje się za pomocą cyfrowego panelu lub przez aplikację mobilną.

Dmuchany basen z hydromasażem

 

Koszt budowy basenu stacjonarnego w ogrodzie

Basen stacjonarny to wydatek rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W zależności od materiału, z jakiego wykonana jest niecka, wyróżnia się baseny betonowe, ze stali szlachetnej, drewna oraz tworzyw sztucznych.

Ile kosztuje budowa różnego rodzaju basenów ogrodowych? Poniżej prezentujemy przybliżone ceny.

Najdroższa jest budowa basenu z niecką wykonaną z betonu lub żelbetonu i ozdobioną płytkami ceramicznymi bądź wyklejana folią zbrojną. Wymaga ona zatrudnienia profesjonalnej ekipy, która wykona wykop zgodny z projektem, wybetonuje go oraz prawidłowo zaizoluje. Do tego dochodzi montaż instalacji wodnej oraz filtrów. Przykładowo, murowany basen ogrodowy o wymiarach 4x8x2 m będzie nas kosztować około 50 000 złotych. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na nietypowy kształt lub oryginalne wykończenie, poniesiemy większy wydatek.

Znacznie popularniejszym i tańszym rozwiązaniem jest plastikowy lub poliestrowy basen z gotową niecką na wodę, którą wystarczy wkopać w ziemię. Jej zaletą jest duża wytrzymałość oraz łatwość utrzymania w czystości. Dobry jakościowo basen z tworzywa sztucznego mający wymiary 4x8x1,5 m można kupić już za 15 000 złotych (z montażem i transportem wliczonym w cenę).

 

Dmuchany plac zabaw ze zjeżdżalnią dla dzieci

Najrzadziej spotykane w ogrodach są fabrycznie wykonane baseny drewniane oraz stalowe. O ile baseny ze stali nierdzewnej wkopuje się z podłoże, o tyle nieco droższe baseny z litego drewna (zwykle sosnowego) często stoją na ziemi i same w sobie stanowią ozdobę ogrodową. Ich naturalny wygląd doskonale współgra z otoczeniem pełnym zieleni. Taki ekologiczny basen wymaga jednak regularnej impregnacji – deski muszą być pomalowane specjalnym preparatem, który zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i wilgoci. Za basen stalowy lub drewniany w standardowych wymiarach (4x8x2 metry) zapłacimy około 25 000 złotych.

Decydując się na zakup basenu stacjonarnego, należy wziąć pod uwagę nie tylko sam koszt budowy niecki lub zakupienia gotowej konstrukcji, ale także regularne wydatki związane z jego eksploatacją oraz pielęgnacją.

Ile kosztuje basen przenośny?

W zależności od rodzaju konstrukcji, wielkości, użytego materiału i dodatkowych akcesoriów koszt basenu przenośnego wynosi od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

Jeśli basen ma nam służyć wyłącznie do relaksu lub zabawy z pociechami, możemy zdecydować się na model dmuchany. Tego typu baseny dziecięce kupimy już za 20 złotych (na większy i z dodatkowymi akcesoriami wydamy około 100-300 złotych).

Poliestrowy basen rozporowy kosztuje nieco więcej – ceny zaczynają się od 100 złotych i sięgają kilkuset w przypadku większych i głębszych basenów z pompą filtracyjną.

Z kolei basen stelażowy, najdroższy i najtrwalszy spośród modeli przenośnych, to koszt od 250 złotych do nawet 5 000 złotych. Konstrukcja takiego zbiornika jest znacznie bardziej skomplikowana, a niecka basenowa pojemniejsza. Przykładowo, za wysokiej jakości basen ze stelażem o wymiarach 4x8x2 m wraz z montażem i koniecznymi akcesoriami zapłacimy średnio 3 000 złotych.

Jakie są dodatkowe koszty budowy basenu?

Aby oszacować koszt całej inwestycji, nie wystarczy dowiedzieć się, ile kosztuje basen spełniający nasze oczekiwania. Pod uwagę należy wziąć cenę całej realizacji, a ta w przypadku zbiornika stacjonarnego może być nawet dwukrotnie większa niż sama budowa basenu w ogrodzie. Konieczne wyposażenie takiego basenu stanowią:

  • pompa z filtrami (500-1000 złotych)
  • środki uzdatniające wodę (100-300 złotych na sezon)
  • akcesoria basenowe służące do czyszczenia wody
  • odkurzacz do czyszczenia dna niecki (200-500 złotych)
  • tester do badania pH wody (10-50 złotych)
  • drabinka basenowa

 

Do kosztu budowy basenu ogrodowego należy doliczyć też wydatki związane z koniecznością podgrzewania wody (montaż panelu solarnego to około 45 000 złotych) oraz zakupem atrakcji basenowych, takich jak trampoliny lub zjeżdżalnie. Co więcej, przy basenie warto pomyśleć o natrysku oraz zaaranżowaniu otoczenia basenu, jej udekorowaniu i oświetleniu.

Inną istotną kwestią jest zadaszenie basenu, które utrudni zanieczyszczeniom dostanie się do niecki basenowej. Stałe zadaszenie basenu ogrodowego jest bardzo kosztowne i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Z tego względu najprościej jest zastosować konstrukcje składane, wykonane na przykład ze specjalnej folii solarnej zamontowanej na elastycznym stelażu. Takie zadaszenie (wydatek rzędu około 2 000 złotych) pozwoli nam na rzadszą pielęgnację basenu, a jednocześnie podniesie temperaturę wody w ciepłe dni.

 

W dużym uproszczeniu — koszty budowy basenu ogrodowego mającego wymiary 4x8x2 m wraz z całym osprzętem i akcesoriami sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Znacznie mniejsze są ceny gotowych niecek oraz mniejszych basenów przenośnych, takich jak rozporowe oraz stelażowe (kilkaset do kilku tysięcy złotych). Bez względu na to, jakiego wyboru dokonamy, kąpiąc się we własnym basenie ogrodowym w upalne dni, z pewnością nie będziemy żałować poniesionych kosztów. Dobrej jakości basen to inwestycja na lata, która nie tylko pozwoli całej rodzinie cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, ale także zwiększy wartość naszej nieruchomości.

Powrót