Ikony polskiego designu meble z PRL, które dziś podbijają serca!

25.08.2022

Meble z PRL-u to prawdziwy hit naszych czasów! Trudno uwierzyć, że te niegdyś znienawidzone elementy wyposażenia, z dumą powracają na salony. Po wielu latach, spędzonych gdzieś na strychu w piwnicy lub garażu, otrzymują drugie życie i stają się perełką niejednego polskiego domu. Dumne komody i witryny na wysoki połysk, fotel lisek, finka i zajączek, stolik jamnik, krzesło muszelka, skoczek i grzybek, to jedynie niektóre ikony polskiego wzornictwa z czasów PRL - u.

Meble z PRL - u gorący trend tego sezonu

Które meble są dziś szczególnie cenione i poszukiwane do aranżacji wnętrz? Oto krótki przewodnik po meblach z PRL-u. Znajdziesz w nim najciekawsze modele, które idealnie wpisują się we wnętrza w stylu vintage.

 

Meble z PRL - polski design

 


W tym artykule:

1. Krótka historia mebli z PRL-u

2. Meble z PRL w nowej odsłonie

3. Najciekawsze fotele z czasów PRL

4. Fotel Chierowskiego - kwintesencja stylu PRL

5. Fotel Lisek - idealny do małych mieszkań

6. Fotel muszelka - eleganckie siedzisko na wysokich nóżkach

7. Krzesła okresu PRL

8. Krzesło skoczek

9. Krzesło grzybek

10. Meblościanki - klasyczne meble z PRL-u

 



 

Krótka historia mebli z PRL-u

Historia polskich mebli czasów PRL nierozerwalnie łączy się z IWP. Instytut Wzornictwa Przemysłowego był jedną z pierwszych w powojennej Europie placówek promujących wzornictwo. Powstał w 1950 roku, wcześniej niż słynny paryski Instytut Estetyki Przemysłowej Jacques’a Vienota. Instytut zrywał z trendami, jakie narzucał jedynie słuszny realizm socjalistyczny na rzecz odkrywania cech nowoczesnego designu. To właśnie tu miały swój początek najciekawsze kolekcje PRL-owskich mebli. Były wśród nich wyjątkowe fotele do pokoju dziennego, stylowe krzesła i ponadczasowe meblościanki.

Brak dostępu do dobrych materiałów i nowoczesnych technologii zmuszał projektantów i producentów do ogromnej kreatywności. Do produkcji mebli skrzyniowych wykorzystywano sklejkę. Fronty i korpusy większości elementów wykańczane były na wysoki połysk. Tapicerowane fotele i kanapy montowane były na charakterystycznych zwężających się ku dołowi, drewnianych nóżkach. Natomiast blaty tworzono najczęściej ze szkła lub sztucznych laminatów.

 

Ikony Polksiego PRL-u

 

Meble z PRL w nowej odsłonie

Projekty mebli, które w latach 50. i 60. często kończyły żywot jako prototypy lub jedynie krótkie serie dziś są ikonami polskiego wzornictwa. Pojawiają się we wnętrzach jako prawdziwe perełki stylizacji i co ważne, doskonale się w nich odnajdują.

W dobie mody na vintage doceniamy design z czasów PRL-u, z nostalgią rozpoznajemy znane nam z dzieciństwa stoliki, krzesła, fotele, komody i witryny. Proponowane w nowej odsłonie znów zachwycają i inspirują.

 

Stare meble  - meble prl

 

Najciekawsze fotele z czasów PRL

Za projektami foteli z PRL-u stali znakomici designerzy, którzy stworzyli wiele ciekawych i absolutnie niebanalnych modeli, które niestety nie zawsze trafiały do masowej produkcji. Nazwy foteli z PRL-u czasem zawierają nazwisko projektanta, czasem odnoszą się do skojarzeń z wyglądem zwierząt, niekiedy bazują na numerze seryjnym. Wśród wielu modeli na szczególną uwagę zasługują fotel 366 Chierowskiego, fotel lisek i fotel muszelka.

 

Fotel Chierowskiego - kwintesencja stylu PRL

Fotel 366, jak go powszechnie nazywano zaprojektowany został przez Józefa Chierowskiego pracującego dla Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach. Do dziś stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej popularnych przykładów polskiego modernizmu czasów PRL.

Fotel miał bardzo charakterystyczne tapicerowane siedzisko i oparcie, które wykonywane było z tkaniny tapicerskiej w wielu różnych kolorach. Cechą charakterystyczną fotela były drewniane nogi, które zwężały się ku dołowi. Przez cały niemal okres PRL-u fotel 366 królował nie tylko w polskich mieszkaniach, ale również w biurach, urzędach i innych instytucjach publicznych. Spotkać go można było naprawdę wszędzie, dlatego dziś uznawany jest za ikonę czasów PRL.

Obecnie fotel 366 stanowi gratkę dla entuzjastów PRL-owskiego designu. Po renowacji z powodzeniem może zdobić wnętrza salonów w nowoczesnym stylu. Warto podkreślić, że pro Co ciekawe, produkcja tego modnego mebla została wznowiona.

 

klasyczne krzesła okresu PRL

 

Fotel Lisek - idealny do małych mieszkań

Kultowy fotel Lisek wziął swoją nazwę od nazwiska projektanta - Henryka Lisa, związanego podobnie jak Józef Chierowski, z Dolnośląską Fabryką Mebli w Świebodzicach. Fotel lisek był sztandarowym produktem tych zakładów i kwintesencją mebli okresu PRL-u. Toczone, drewniane nogi, charakterystyczne, zwężane podłokietniki, ergonomiczne siedzisko i oparcie sprawiały, że fotel Lisek był chętnie wybierany do aranżacji różnych wnętrz.

Dziś Lisek, podobnie jak inne meble z prl-u jest idealną alternatywą dla ciężkich i masywnych foteli uszaków. Wpisuje się w małe wnętrza mieszkań w bloku i przestronne salony domów jednorodzinnych.

 


Fotel lisek - ciekawostka

O świetnej jakości projektu Henryka Lisa niech świadczy fakt, że fotel produkowano aż do końca lat 70. Obecnie produkcja fotela została wznowiona za sprawą marki 366 Concept.


 

Fotel muszelka - eleganckie siedzisko na wysokich nóżkach

Są takie meble z czasów PRL-u, które zyskały wyjątkowe uznanie współczesnych dekoratorów i projektantów. Jednym z nich jest "muszelka". Siedzisko, które w ostnicach latach cieszy się ogromną popularnością i jest jednym z chętniej wybieranych siedzisk do wnętrz w stylu glamou i art deco.

Fotele muszelki mają okrągłe siedzisko i charakterystyczne oparcie przypominające kształtem muszelkę. Opierają się na wysokich, eleganckich metalowych nóżkach. Muszelki w nowoczesnej odsłonie królują w sklepach meblowych i stanowią jeden z najbardziej pożądanych mebli ostatnich lat.

 

Fotel lisek i klasyczna witryna  z okresu PRL

 

Krzesła okresu PRL

Drugim obok foteli sztampowym meblem z czasów PRL są krzesła. Te zdobiły w minionej epoce zarówno duże jak i małe mieszkania, znajdowały zastosowanie w biurach i urzędach i podobnie jak fotele, zachowały się z naszej pamięci jako ikony PRL-u. Do najbardziej charakterystycznych krzeseł należą:

 

Krzesło skoczek

Krzesło nazywane "Skoczkiem" zaprojektował Juliusz Kędziorek. Forma krzesła wyglądem przypominała skocznię narciarską. Inspiracją dla takiego kształtu siedziska była ogromna popularność, jaką w latach 60. cieszyły się skoki narciarskie.

 


Ciekawostka o "skoczku"

Mało kto wie, że pierwowzorem krzesła była Wielka Krokiew. Skoczek szybko zdobył uznanie i stał się częstym bywalcem polskich domów.

Dziś jest szczególnie pożądanym symbolem minionej epoki. Po renowacji z powodzeniem zdobi wnętrza domów i mieszkań.


 

Krzesło grzybek

Krzesło Grzybek zaprojektował Rajmund Teofil Hałas. Przez długi czas znane było pod oficjalną nazwą „krzesło 200-190” i znajdowało się niemal w każdym polskim domu. Można stwierdzić, że grzybek to najsłynniejszy model krzesła z czasu PRL-u.

Opływowe kształty, wąskie oparcie i zwężane nóżki to cechy grzybka, który doczekał się wielu odpowiedników i wciąż gości w naszych domach.

 

Regał modułowy prof i stolik rtv

 

Meblościanki - klasyczne meble z PRL-u

Trudno w tym miejscu nie wspomnie o jeszcze jednym charakterystycznym przedstawicielu PRL-u - o meblościance, która meblem segmentowy, składającym się z wielu dowolnie ustawianych części. PRL-owska meblościanka podobnie jak fotele i krzesła z minionej epoki — doczekała się swojej nowoczesnej wersji i do dziś z powodzeniem zdobi wnętrza domów.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Wybieramy wygodny fotel do czytania książek - sprawdź na które modele warto zwrócić uwagę


Minimalistyczne wnętrza, dlaczego są takie popularne?


Kanapa z pufą jak narożnik - sposób na stylowy salon


 

 

Powrót