Hamak na balkon - podpowiadamy, jaki wybrać
Hamaki pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej, nic więc dziwnego, że kojarzą nam się z egzotyką, karaibskim słońcem oraz sjestą na świeżym powietrzu. Korzystanie z nich z pewnością nie zastąpi wakacyjnego wyjazdu, ale w sezonie letnim i zimowym zapewni nam sporo przyjemności i pozwoli na wygodny wypoczynek, nawet bez wychodzenia z domu. Jeśli mamy wystarczająco duży balkon, możemy powiesić na nim hamak, który posłuży do huśtania, czytania książki bądź popołudniowej drzemki.
Hamaki, niegdyś utożsamiane z rozpiętą między drzewami siatką, obecnie zaskakują swoją różnorodnością i mnogością sposobów na relaks w ogrodzie. Obok tradycyjnych modeli sznurkowych dostępne są również leżanki i siedziska materiałowe, eleganckie i stonowane kolorystycznie lub zaskakujące feerią barw i nietuzinkowym wykończeniem.
Hamaki, w przeciwieństwie do leżaków, nie mają styczności z podłogą, więc łatwiej wygospodarować na nie miejsce. Problemu nie sprawi także ich montaż — wystarczy zawiesić je za pomocą liny między dwoma punktami. Są lekkie (ważą zwykle do 2 kg) i łatwo się składają, więc w każdej chwili możemy je zdjąć i schować lub zabrać ze sobą na wycieczkę. Co więcej, w porównaniu ze stojącymi huśtawkami kosztują niewiele. Kupując hamak na balkon, taras lub do ogrodu, warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednią jakość jego wykonania. Praktyczny i trwały model to taki, który jest komfortowy w użytkowaniu, ma materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie warunków atmosferycznych – niestraszny mu deszcz oraz wilgoć ani nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych.
Jakie są rodzaje hamaków? Podział ze względu na sposób wykonania
Wyboru hamaka na balkon dokonujemy zwykle, biorąc pod uwagę wymiary dostępnej przestrzeni oraz nasze oczekiwania. Zastanówmy się nad preferowanym wyglądem, rozmiarem, tworzywem i sposobem wykonania, wytrzymałością, minimalnym obciążeniem, a także rodzajem montażu.
Ze względu na rodzaj siedziska, dostępne na rynku hamaki dzieli się na dwie podstawowe kategorie:
Hamaki siatkowe
Plecie się je ze sznurka, co zapewnia stały przepływ powietrza. Jest to szczególnie ważne w upalne dni, ponieważ zapobiega poceniu się. Solidne liny dopasowują się do kształtu ciała i sprawiają, że nasz ciężar rozkłada się równomiernie, tym samym przedłużając żywotność siedziska. Hamak wiszący na odkrytym balkonie lub tarasie powinien być wytworzony z odpowiedniego materiału. Bawełna, choć naturalna i często niebarwiona (a więc w pełni ekologiczna), nie jednak najlepszym wyborem, ponieważ zamoczona na skutek deszczu długo schnie. Doskonałą alternatywę stanowi odporny na zmienną pogodę nylon (jest mocny, wodoodporny i nagrzewa się powoli) oraz droższy, ale za to niezwykle wytrzymały w użytkowaniu durasol, którego nie będziemy musieli chować przez całe lato. Warto wspomnieć, że nie wszystkie hamaki z siatki są równie wygodne. Te z rzadkim splotem pod względem wygody zdecydowanie ustępują miejsca ręcznie tkanym modelom z cienkich, gęsto splecionych sznurków. Do tego typu leżanek zalicza się tak zwane hamaki Majów, zdecydowanie bardziej miękkie i elastyczne od tradycyjnych, pozwalające na pełną swobodę ruchów i dające gwarancję doskonałej jakości.
Hamaki materiałowe
Również mogą być wykonane z bawełny lub nylonu, jednak wówczas tworzy on ścisłą tkaninę. Na balkon i taras oraz do ogrodu często wykorzystywany jest też szybko schnący polipropylen, kojarzący się z elegancją i przewiewny jedwab oraz materiał Sunbrella – dość drogi, ale za to odporny na zabrudzenia i skrajne warunki pogodowe. Wbrew pozorom hamaki materiałowe wcale nie są mniej podatne na zniszczenia niż sznurkowe. Wynika to z punktowego obciążenia siedziska, które z czasem wyciera się i tym samym zużywa. Co istotne, konstrukcja ażurowa zapewnia także lepszą przepuszczalność powietrza niż materiał, zapewniając większy komfort leżenia w upalne popołudnia. Z drugiej strony, zaletą hamaków materiałowych jest trzymanie ciepła, dlatego przyjemniej się z nich korzysta w chłodniejsze wieczory.
Hamak balkonowy z poprzeczkami
Ten rodzaj hamaka wyglądem przypomina płaską leżankę posiadającą z dwóch stron drążki (zwykle drewniane). Jego konstrukcja sprawia, że zachowuje swój kształt i nie zwija się nawet pod wpływem dużego obciążenia, dlatego świetnie nadaje się na przykład do opalania. Trzeba jednak ostrożnie z niego korzystać, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnego hamaka nie ma osłoniętych boków, więc nie zabezpiecza nas przed upadkiem.
Wiszące huśtawki z poprzeczkami często są przeznaczone dla dwóch osób. Szczególny rodzaj stanowi hamak z Nikaragui, wykonany z nierozciągliwej siatki i charakteryzujący się podwójnym splotem, dzięki czemu jest stabilny i wyjątkowo wytrzymały. Nadaje się jednak raczej na taras lub duży balkon, ponieważ może mieć nawet 3-4 metry długości i 120 centymetrów szerokości.
Fotelowy hamak brazylijski na balkon lub taras
Tak zwane krzesło wiszące spełnia nieco inne funkcje niż tradycyjny hamak. Nie umożliwi nam całonocnego wypoczynku, za to świetnie nadaje się do czytania książki lub wypicia kawy. Hamak brazylijski zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż leżanka, więc zmieści się na każdym balkonie. Do jego powieszenia wystarczy jeden mocny uchwyt sufitowy. Zazwyczaj nie posiada żadnych usztywnień (z wyjątkiem drewnianego drążka utrzymującego siedzisko) - dzięki temu otula nas, tworząc rodzaj kokonu. Jeśli jednak wolimy bardziej stabilne huśtawki, możemy kupić fotel hamakowy z usztywnianym siedziskiem oraz oparciem, a nawet podstawką na nogi.
Popularne hamaki brazylijskie wyglądają efektownie, dlatego często stanowią niebanalną ozdobę nie tylko balkonu, ale również salonu lub pokoju dziecięcego. Są przy tym jest bardzo praktyczne - po wyjęciu drążka możemy prać je w pralce, więc jeśli spodoba nam się na przykład biały model z bawełny, nie ma powodu, żeby obawiać się ewentualnych zabrudzeń. Co więcej, fotele brazylijskie plecie się ręcznie w taki sposób, że nie posiadają szwów zmniejszających komfort ich użytkowania.
Hamak bocianie gniazdo
Fotel hamakowy nazywany bocianim gniazdem w odróżnieniu od foteli brazylijskich mocuje się na metalowym stelażu, zapobiegającym jego odkształcaniu się. Jest zwykle wykonany z ręcznie plecionych bawełnianych sznurków i wykończony frędzlami, które zachwycą amatorów stylu boho. Taki hamak na balkonie szczególnie pięknie prezentuje się, jeśli ułożymy na nim modne poduszki ogrodowe albo ozdobny koc.
Dostępne w każdym markecie ogrodowym bocianie gniazda wyglądają designersko i zwiewnie, ale niektóre modele wytrzymują obciążenie przekraczające 200 kilogramów. Mogą posiadać wyłącznie siedzisko lub dodatkowo oparcie i podłokietniki, dzięki czemu pełnią funkcję wygodnego fotela. Tego typu huśtawki są bardzo chętnie używane przez dzieci, jednak pamiętajmy, aby nie zostawiać ich na balkonie bez opieki.
Hamak na balkon z moskitierą
Hamak balkonowy z moskitierą to nie tylko skuteczne ochrona przed owadami, ale również przed słońcem i deszczem. Mocowany na usztywnianym stelażu, jest lekki i odporny nawet na trudne warunki atmosferyczne, dlatego może posłużyć jako hamak turystyczny do spania pod gołym niebem. Dostępne modele mają zwykle zamki błyskawiczne, dzięki którym całość konstrukcji tworzy rodzaj wiszącego nad ziemią namiotu. Hamaki z moskitierą przeznaczone do postawienia na obszernym balkonie lub w ogrodzie są często wyposażone w specjalny daszek w upalne dni dający upragniony cień.
Bezpieczny montaż hamaka na balkonie
W ogrodzie hamaki mocuje się zwykle do drzew, jednak na balkonie lub tarasie trzeba skorzystać z innego rozwiązania. Hamak na balkonie najłatwiej jest przytwierdzić bezpośrednio do ścian za pomocą haków (pamiętajmy, że akcesoria montażowe trzeba kupić osobno). Jeśli jednak mamy nieco więcej wolnej przestrzeni i nie chcemy wiercić otworów, możemy zdecydować się na specjalny stojak, z wytrzymałej stali lub nieco milszego dla oka, ale wymagającego regularnej impregnacji drewna.
Podczas montażu hamaka zwróćmy uwagę na jego maksymalne obciążenie. Jeśli postanowiliśmy wybrać model dla dwóch osób, zastanówmy się, jaka jest łączna waga użytkowników i dobierzmy odpowiednio wytrzymałe mocowania. Cięższe osoby powinny korzystać z hamaku naciągniętego bardziej na płasko, natomiast w przypadku hamaków dla dzieci lepiej jest zostawić trochę luzu.
Przede wszystkim, zanim kupimy hamak, upewnijmy się, że mamy na balkonie wystarczająco dużo miejsca, aby wstawić stół ogrodowy oraz inne potrzebne meble ogrodowe. Nawet jeśli szerokość wiszącej huśtawki nie przekracza metra, jej długość wraz z hakami lub stelażem to nawet 4 m. W przypadku dużej rodziny czasem lepiej sprawdzi się kilka znacznie mniejszych foteli brazylijskich lub stojąca huśtawka ogrodowa.