Grill do ogrodu - jaki wybrać?
Przyjemny relaks w ogrodzie od zawsze kojarzy się drzemką na kocu, popijaniem chłodnych napojów w upalne dni, opalaniem się w pierwszym wiosennym słońcu, czy spotkaniami towarzyskimi. Aby przeobrazić Twój ogród w strefę relaksu, możesz wyposażyć się w kolorowe hamaki, funkcjonalne meble do ogrodu, dekoracje i ozdoby oraz praktyczne baseny. Najważniejszym jednak punktem programu dzisiejszego poradnika są grille do ogrodu, w które wyposażyć możesz swój ogród, balkon i taras.
Grille elektryczne, grille gazowe, grille węglowe... modele i rodzaje grilli przyprawiają Cię o zawrót głowy, ponieważ zupełnie nie orientujesz się jakie urządzenia sprawdzają się najlepiej? Przeczytaj nasz poradnik do końca, aby dokonać zakupu najodpowiedniejszego dla Ciebie grilla ogrodowego.
W tym artykule:
2. Grill na węgiel, drewno lub brykiet
4. Grill na energię elektryczną
5. Grille zewnętrzne stacjonarne
7. Ile kosztuje eksploatacja grilli?
8. Akcesoria i wyposażenie grilla
Rodzaje grilli
Grill grillowi nierówny — wiele modeli może różnić się nie tylko wielkością i wyglądem, ale również sposobem rozpalania i paliwem, jakie jest używane. Dobry grill to urządzenie, które posłuży Ci przez wiele sezonów, zatem warto zdecydować się na trwałe rozwiązania i urządzenia, które wykonane są z materiałów wysokiej jakości. Ogrodowe grille elektryczne oraz gazowe zyskują sobie coraz większą popularność, chociaż wciąż najpopularniejszym modelem są grille węglowe.
Zobacz, jakie są rodzaje grilli ogrodowych ze względu na to, jakie paliwo w nich zastosowano.
Grill na węgiel, drewno lub brykiet
Grille na węgiel są najpopularniejszymi urządzeniami, po które sięgają nasi klienci. Wyposażone są w ogniotrwałą misę, do której wsypać można węgiel drzewny lub brykiet. Grille węglowe rozpala się za pomocą podpałki. Są dostępne w wielu wariantach zarówno cenowych, jak i rozmiarowych. Mają różne kształty i wysokości. Jeśli chodzi o cenę sprzętu, grill taki można zakupić już od kilkudziesięciu złotych, najtańszą propozycją jest grill turystyczny.
Dania, które usmażysz na takim grillu, cechują się charakterystycznym smakiem jedzenia, bo przyrządzane są bezpośrednio na wysokim ogniu. Przed wysmażeniem jedzenia należy jednak zadbać o to, aby podpałka całkowicie się wypaliła, gdyż surowiec, z którego jest zrobiona, może posiadać szkodliwe substancje. Jest to pewna wada grilli węglowych.
Aby wybrać najlepszy rodzaj grilla węglowego, należy ocenić poniższe parametry produktu:
-
Wykonanie, tj. grill ogrodowy odporny na korozję. Warto rozważać grille ze stali nierdzewnej lub grille żeliwne.
-
Wbudowane kółka, ułatwiające mobilność sprzętów. To szczególnie ważne wtedy, gdy wiesz, że grill ma być przestawiany.
-
Konstrukcja / kształt grilla — na tę cechę zwróć uwagę wtedy, gdy chcesz dopasować grill do pozostałych elementów wyposażenia lub gdy grill ma mieć odpowiednie dla swojego stanowiska rozmiary.
-
Grill ogrodowy wyposażony w pokrywę pomaga w utrzymaniu stałej, wysokiej temperatury.
-
Wmontowany popielnik, ułatwiający usuwanie popiołu.
-
Wbudowane dodatki, takie jak: termometr, uchwyty na ruszt, półki.
Odpowiedni wybór grilla na węgiel może wydawać się trudny, jednak szeroka oferta produktów pozwoli Ci łatwiej wybrać model pasujący do Twoich wymagań. W przypadku klasycznego grilla węglowego ogromnymi zaletami jest łatwość użytkowania oraz niska cena produktów.
Grill na gaz
Grille z butlą gazową są jednymi z najprostszych w obsłudze, ponieważ płomień ognia reguluje się pokrętłami. Butle wypełniane jest propanem lub gazem ziemnym. Konstrukcja grilla przypomina tradycyjną kuchenkę gazową.
Grill gazowy posiada blaszaną płytę, na którą skapuje tłuszcz z potraw. Pod wpływem ciepła soki parują, unosząc się na wysmażane potrawy. Dzięki temu, dania smażone na grillu gazowym mają niepowtarzalny smak i aromat.
Ten grill ogrodowy ma wielką zaletę — jest gotowy do użycia niemalże natychmiastowo. Ponieważ nie używamy węgla, nie musimy czekać na rozgrzanie surowca. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę i oczekiwać, aż mięsa osiągną odpowiedni stopień wysmażenia.
W czasie zakupu grilla na gaz zwracaj uwagę na ilość palników i łatwość obsługi kuchenki. Ogrodowe grille gazowe często posiadają pokrywy, które zapobiegają wychładzaniu się grilla. Zadbaj, żeby taka pokrywa miała nienagrzewającą się rączkę i była szczelna.
Grill na energię elektryczną
Grill elektryczny jest jednym z najprostszych w obsłudze. Ten typ grilla poleca się do użytku ogrodowego lub balkonowego, o ile w pobliżu jest źródło prądu. Bardzo szybko osiągają preferowaną temperaturę i nie wytwarzają dymu jak na przykład grille na węgiel. Są świetnym wyborem dla osób grillujących w mieście przy niewielkiej zabudowie np. balkonowej.
W przeciwieństwie do grilla gazowego nie wymagają uzupełniania butli z gazem, ponieważ ich jedynym źródłem zasilania jest prąd. Te elektryczne urządzenia doskonale wysmażają potrawy.
Dużą zaletą grilla elektrycznego jest to, że użytkować można go też w domu. To dobra opcja dla tych, którzy w środku zimy tęsknią za smakiem grillowanych potraw.
Grille zewnętrzne stacjonarne
Tego typu grille zajmują zazwyczaj nieco więcej miejsca. Stawiane są na stałe w ogrodzie, gdzie pełnią funkcję dekoracyjną. Grille ogrodowe zewnętrzne rozpala się węglem drzewnym lub drewnem. Dzielimy je na:
Grille murowane — do samodzielnego skonstruowania. Można go postawić na płycie tarasu, a sam rozmiar i kształt dopasować do własnych potrzeb. Jeśli chodzi o materiał rusztu, wskazane jest żeliwo. Na nim najłatwiej przygotować jedzenie.
Grille z betonu — dostępne w zabudowie, solidne i wytrzymałe. Grill konstrukcją przypomina kominek. Należy go postawić na stabilnym, twardym gruncie. Potrafi osiągać wysokie temperatury. To grill bardzo dobrej jakości. Grillowanie na nim potraw jest bardzo wygodne, ponieważ można założyć na nim kilka rusztów i zwiększyć powierzchnię grillowania.
Jaki grill wybrać?
Jeśli nie wiesz który grill wybrać, zastanów się nad kilkoma warunkami:
-
Jak często chciałbyś grillować na ruszcie?
Częste grillowanie to wyzwanie dla urządzeń grillowych, dlatego od razu lepiej zdecydować się na trwałe modele wysokiej jakości. Solidne wykonanie i użycie materiałów wysokiej jakości to gwarancja długoletniego działania i niezawodności. -
Jak dużo wolnego miejsca posiadasz w ogródku?
Jeśli posiadasz niewielki ogródek, lepiej od razu zrezygnuj z dużego urządzenia. Zbyt duży grill będzie niepotrzebnie zabierał miejsce, zagraci przestrzeń i sprawi, że będzie ona niefunkcjonalna. Lepiej zdecydować się na coś mniejszego, ale bardziej praktycznego. -
Czy urządzenie ma być stacjonarne, czy mobilne?
Jeśli wiesz, że grill będzie przestawiany, lepiej od razu zdecydować się na model, który ma kółka — to znacząco ułatwi jego przemieszczanie. Wybierając w ogrodzie specjalne miejsce na grilla, możesz zdecydować się na stacjonarny model, którego się nie przestawia. -
Które wyżej przedstawione zalety grilli najbardziej pokrywają się z Twoimi oczekiwaniami?
Jeśli jakiś grill odpowiada Ci od razu, dobrze jest zastanowić się właśnie nad jego zakupem. -
Czy interesuje Cię konkretny sposób grillowania i przygotowywania potraw?
Każdy grill ma nieco inny system grillowania. Szybko grilluje się na grillach elektrycznych i gazowych z kolei duży grill ogrodowy na węgiel to opcja dla prawdziwych miłośników grillowania.
Odpowiedź na te pytania zdecydowanie pomoże Ci w wybraniu dobrego dla siebie urządzenia.
Ile kosztuje eksploatacja grilli?
Cena posiadania domowego paleniska to nie tylko koszt urządzenia, ale także późniejsze koszty eksploatacji. Można przyjąć, że im częściej będziesz grillować, tym koszty użytkowe będą wyższe.
Najwyżej w rankingu znajduje się grill elektryczny. Ceny prądu wciąż rosną, a grill elektryczny pobiera go niemało. Jednakże sam proces grillowania na tym urządzeniu jest najłatwiejszy. Na drugim miejscu jest grill węglowy. Węgiel oraz podpałka to materiały, które zużywają się bardzo szybko, a ich koszt nie należy do najniższych. Najtańszy w utrzymaniu będzie grill gazowy. To urządzenie wyposażone jest w butle z gazem, który po wyczerpaniu należy uzupełnić. Trzeba mieć na względzie, że cena gazu jest niższa, aniżeli koszt prądu, czy węgla i podpałki.
Koszty eksploatacji to również cena środków do czyszczenia. Czyszczenie wykonywać należy regularnie, aby zapewnić grillom trwałość.
Akcesoria i wyposażenie grilla
Aby móc grillować, musisz zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria do grillowania. Ważne, by pomoce, które wybierzesz, nie były drewniane i plastikowe, ponieważ grillowanie to praca przy wysokich temperaturach. Przybory muszą być odporne na ciepło, najlepiej z tym zadaniem poradzi sobie stal nierdzewna.
Najważniejszymi przyborami, jakie powinieneś zakupić, są: szczypce, łopatka oraz widelec. Możesz kompletować akcesoria pojedynczo lub zakupić je w zestawie, co na pewno będzie wygodniejsze. Warto także wspomnieć o pędzelku z podstawką na spływający tłuszcz, którym w wygodny sposób nasmarujesz mięso olejem.
Dodatkowymi akcesoriami są:
-
nakłuwacz do mięsa,
-
termometr,
-
stalowe lub aluminiowe tacki do grilla,
-
patyki lub szpile do grillowania szaszłyków,
-
rękawice klasyczne lub sylikonowe.
Mamy nadzieję, że wybór odpowiedniego grilla do ogrodu masz już za sobą! Teraz ważne, abyś dowiedział się jak poprawnie go czyścić. Najważniejsze jest to, by ruszt po każdym grillowaniu został dokładnie umyty i odtłuszczony. Jeżeli płyta posiada wyschnięte zabrudzenia, użyj szczotki z twardym włosiem. Proces czyszczenia grilla stanie się o wiele łatwiejszy, gdy sięgniesz po płyn do mycia piekarnika. Ten produkt pozbywa się zatłuszczeń, bakterii oraz osadu. Aby zabezpieczyć swój sprzęt na okres zimowy, możesz także dokupić specjalny pokrowiec. Armatura pod przykryciem jest mniej narażona na zakurzenia oraz inne zabrudzenia.