Gdzie wieszać i jak suszyć ręczniki w łazience?
Łazienka to miejsce, w którym każdy może zadbać o własną higienę osobistą. Ważne jest zatem to, by wnętrze łazienki było higieniczne, czyste i bezpieczne. Ta zasada tyczy się także ręczników, którymi wyciera się po kąpieli lub prysznicu. Odpowiednio wysuszone ręczniki pozwolą na higieniczne wytarcie się po umyciu. Aby ręczniki nie były siedliskiem bakterii, warto zadbać o dobre suszenie materiałów.
Jak zatem najlepiej zadbać o suszenie ręczników? Gdzie odkładać mokre ręczniki po kąpieli? Przy ważne jest przechowywanie ręczników? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule. Zobacz sam!
W tym artykule:
1. Jak powinno wyglądać suszenie ręczników?
2. Gdzie wieszać ręczniki po kąpieli?
3. Jak zawiesić mały ręcznik do suszenia rąk w łazience?
4. Co jeszcze jest ważne w czasie suszenia?
5. Jak przechowywać ręczniki w małej łazience?
Jak powinno wyglądać suszenie ręczników?
Nieco inaczej suszy się ręczniki po praniu, a nieco inaczej po codziennym myciu się. Po praniu ręczniku można wysuszyć w suszarce lub rozwieszając je na sznurkach na pranie. W czasie takiego suszenia pamiętaj, by ręczniki nie było ściśnięte ze sobą i by było rozłożone tak, aby mieć jak największą powierzchnię suszenia. Dzięki temu wyschną szybciej i nie będą brzydko pachniały.
Nieco inaczej sprawa ma się z suszeniem ręczników po kąpieli. Taki mokry ręcznik należy wysuszyć, zanim użyje się go kolejny raz. To ważne, gdyż zapewnia higienę i bezpieczeństwo.
Gdzie wieszać ręczniki po kąpieli?
Mokry ręcznik, który został źle lub niedokładnie wysuszony, to prawdziwe siedlisko bakterii. Wilgotna powierzchnia sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, które mogą zagrażać zdrowiu osób korzystających z łazienki. Dlatego właśnie po każdym użyciu ręczniki należy dokładnie wysuszyć. W każdej łazience, małej lub dużej, powinno się znaleźć miejsce na odpowiednie suszenie wszystkich ręczników po kąpieli.
Na rynku istnieje kilka produktów, które pomogą powiesić ręcznik w łazience tak, by był on dobrze wysuszony. Warto im się przyjrzeć i wprowadzić je do aranżacji łazienki — ładne i estetyczne produkty będą nie tylko praktyczne, ale też świetnie zaprezentują się w pomieszczeniu.
Stojaki na ręczniki kąpielowe
Zakup stojaka na ręczniki to idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o suszenie. Ręcznik, powieszony na stojaku, wysuszy się szybko. Warto dobrze ręcznik rozwiesić na takim stojaku tak, by miał on jak największą powierzchnię suszenia. Nie powinno się też zaginać materiału — w zgięciach mogą namnażać się bakterie, przez co ponowne użycie ręcznika nie będzie tak higieniczne, jak powinno być.
Stojaki mają różne rozmiary, ale zwykle zajmują dość dużo miejsca, zatem nie zawsze znajdzie się dla nich odpowiednia przestrzeń w przypadku małych łazienek. W dużej łazience zdecydowanie jednak warto postawić na taki produkt. Kształt wieszaka i ilość prętów może być różna, im więcej jest domowników, tym więcej powinno być miejsca na ręczniki.
Drabinki oraz grzejniki łazienkowe
W przestrzeni małych łazienek nie raz trudno o wygospodarowanie miejsca na duże stojaki na ręczniki dlatego ręczniki powinny być suszone w inny sposób. Nasza witryna internetowa pomoże Ci w wybraniu odpowiedniego sposobu na suszenie wszystkich ręczników niezależnie od tego, czy posiadasz małą, czy dużą łazienkę.
W mniejszych łazienkach, zamiast stojaków, można zdecydować się na zamontowanie specjalnej drabinki do suszenia ręczników. Nie zajmuje ona wiele miejsca i pozwoli na rozwieszenie materiałów tak, by wyschły one jak najszybciej. Alternatywą dla drabinek będzie grzejnik w łazience, a zwłaszcza popularny drabinkowy model grzejnika łazienkowego. Na poszczególnych żebrach można powiesić ręcznik, dzięki temu ręczniki w łazience wyschną naprawdę szybko.
Opcją do mniejszych łazienek będą na pewno praktyczne suszarki teleskopowe, które pozwalają na wyciągnięcie tylu prętów, ile akurat potrzebne jest do suszenia. Złożona suszarka nie zajmuje wiele miejsca, zatem sprawdzi się tam, gdzie przestrzeń łazienki jest nieduża.
Wieszaki podłużne na ręczniki
Ostatnią opcją są wieszaki podłużne, czyli takie wieszaki, które mają długie ramię (lub kilka ramion), na którym można zawiesić ręcznik w łazience. To opcja idealna do małych łazienek — wieszak zwykle jest ruchomy, dzięki czemu można przesunąć go na bok, gdy nie jest używany.
Wieszak może mieć kilka ramion. W czasie suszenia pamiętaj, by ręczniki się nie stykały, w przeciwnym wypadku będą się suszyć o wiele dłużej.
Jak zawiesić mały ręcznik do suszenia rąk w łazience?
Nieco inaczej sprawa ma się z mniejszymi ręcznikami do wycierania rąk. Te są używane bardzo często, zatem zawsze powinny być pod ręką. Najlepiej w przypadku tych produktów zainwestować w nieduże wieszaki podłużne lub niewielkie drabinki tak, by ręcznik zawsze był rozłożony do suszenia.
Na rynku dostępne są też specjalne wieszaki na ręczniki do rąk. Warto z nich skorzystać, gdyż wyglądają estetycznie i są bardzo praktyczne. Takie wieszaki można kupić w funkcjonalnych zestawach wraz ze stojakami lub drabinkami, dzięki temu akcesoria w łazience będą idealnie do siebie dopasowane, a całość aranżacji będzie spójna, estetyczna i ciekawa.
Co jeszcze jest ważne w czasie suszenia?
Suszenie ma za zadanie pozbyć się wilgoci z ręczników, dlatego tak ważne jest, by robić to odpowiednio. Dobrze zaprojektowana i wykończona łazienka pomoże w suszeniu i sprawi, że komfort domowników zostanie zachowany. Przede wszystkim zatem zadbaj o otwory wentylacyjne, które umożliwią dobrą wymianę powietrza i pomogą pozbyć się wilgoci.
Dobrze jest też wiedzieć, gdzie wieszać ręczniki. Nie rozkładaj ich tam, gdzie w czasie używania łazienki wciąż będziesz chlapać wodą, czyli np. w kabinie prysznicowej lub tuż ponad wanną. Dobrze jest wygospodarować na suszenie odpowiedni kąt poza strefą mokrą lub przeznaczyć na to ścianę z dala od wanny, kabiny prysznicowej lub umywalki.
Jak przechowywać ręczniki w małej łazience?
Odpowiednie zagospodarowanie łazienki pozwoli Ci umieścić w pomieszczeniu odpowiednie akcesoria i dodatki, które umilą czas kąpieli lub codziennej toalety. Praktyczne meble łazienkowe, funkcjonalna ceramika i armatura, a nawet dekoracje stworzą przestrzeń, w której miło będzie się dbało o własną higienę.
Łazienka może też stać się miejscem, w którym będą przechowywane czyste, suche ręczniki. Dobrze jest umieścić je w zamykanych szafkach lub na wiszących półkach na ścianie. Warto suche ręczniki trzymać poza strefą mokrą, by przypadkiem nie zachlapały się woda i by nie trzeba było ich niepotrzebnie suszyć. Jeśli pomieszczenie jest duże, można przeznaczyć na ręczniki osobną szafkę.
Zainspiruj się!
Generalny remont łazienki w bloku - na czym polega i jak go zrobić?