Gdzie w kuchni ustawić zamrażarkę?
Gdzie postawić zamrażarkę w kuchni? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie przy planowaniu przestrzeni. W końcu kuchnia to serce domu, a każdy element powinien mieć w niej swoje miejsce. Zastanówmy się razem, jak zrobić to najlepiej – wygodnie, funkcjonalnie i tak, żeby całość wyglądała świetnie.
W czasie ustawiania ważna jest nie tylko estetyka, ale przede wszystkim wygodny dostęp do zamrażarki. Nie zapominajmy też, że miejsce zamrażarki musi mieć łatwy dostęp do energii elektrycznej — w końcu nikomu nie uśmiecha się przeprowadzanie kabli przez całą kuchnię, czyż nie? Opcji, wbrew pozorom, wcale nie jest tak mało. Zobaczmy, na co możemy się zdecydować, jeśli chodzi o zamrażarkę i przechowywanie żywności w niskiej temperaturze.
W tym artykule:
1. Obok lodówki – klasyczne miejsce na zamrażarkę, która zawsze działa
3. Z daleka od ciepła – dla zdrowia zamrażarki
4. W zabudowie – sprytnie i estetycznie
5. Klucz do sukcesu, czyli zakup zamrażarki a jej praktyczne ustawienie
Obok lodówki – klasyczne miejsce na zamrażarkę, która zawsze działa
Najbardziej oczywiste rozwiązanie? Postawmy zamrażarkę obok lodówki. To praktyczne, bo mamy pod ręką wszystkie produkty – te mrożone i te chłodzone. Poza tym taki układ sprawia, że łatwiej utrzymać porządek w kuchni. To też pomaga znacząco w rozplanowaniu trójkąta roboczego w kuchni.
Jeśli chcemy, żeby wyglądało to schludnie, dobrze jest dopasować zamrażarkę wizualnie do lodówki. Podobny kolor, styl – albo najlepiej obie te rzeczy. A jeśli planujemy zabudowę kuchenną, ukryjmy zamrażarkę za frontem szafel gotowego zestawu kuchennych mebli. Efekt? Spójna i harmonijna przestrzeń.
Pamiętajmy, że zamrażarka mrozi żywność, wykorzystując energię elektryczną i generując przy tym ciepło na zewnątrz urządzenia. Ważny będzie zatem zarówno dostęp do prądu, jak i odpowiednia wentylacja tylnej części zamrażarki.
Blisko zapasów – wygodniej się nie da
Mamy w zamrażarce jagody na koktajle, mąki czy orzechy? W takim razie warto postawić ją blisko szafek z suchymi zapasami. Dzięki temu wszystko mamy w jednym miejscu – łatwo sięgać po składniki i organizować pracę w kuchni.
Może uda się stworzyć mały „kącik zapasowy”? Lodówka, zamrażarka, a obok szafki na produkty suche – taki zestaw ułatwia życie i wygląda naprawdę praktycznie.
A może poza kuchnią?
Czasem kuchnia jest tak mała, że po prostu nie ma miejsca na zamrażarkę. Wtedy przenosimy ją do przedpokoju, spiżarki, pralni czy nawet garażu. Ważne, żeby była łatwo dostępna i stała w odpowiednich warunkach – suchych, przewiewnych, i z dala od mrozu, jeśli tego wymaga model.
Idealnie będzie wydzielić osobne pomieszczenie na spiżarnię, gdzie znajdzie się odpowiednie miejsce nie tylko na funkcjonalną zamrażarkę, ale również na regały z zapasami.
Z daleka od ciepła – dla zdrowia zamrażarki
Nie zapominajmy, że zamrażarka nie lubi gorąca. Nie stawiajmy jej obok piekarnika, kuchenki czy kaloryfera. Dlaczego? Bo wtedy musi pracować ciężej, co zwiększa zużycie prądu i może skrócić jej żywotność. Znajdźmy jej miejsce w strefie roboczej, ale trochę na uboczu od źródeł ciepła. To wyjdzie na dobre i jej, i naszemu rachunkowi za prąd.
Duża zamrażarka generuje ciepło przez swoją pracę. Zamrażarka mrozi żywność dzięki energii elektrycznej, ciepło zatem wydziela się z urządzenia tak samo, jak w przypadku lodówki. Zamrażarka domowa powinna mieć zatem odpowiednią wentylację, zwłaszcza z tyłu, aby jej praca nie była zakłócana. W nowoczesnych kuchniach wentylacja zamrażarek, nawet w przypadku zabudowy urządzeń, nie jest problemem — wystarczy zastosować odpowiednie rozwiązania i produkty.
W zabudowie – sprytnie i estetycznie
Jeśli chcemy oszczędzić miejsce, zamrażarka w zabudowie to strzał w dziesiątkę. W dolnych szafkach kuchennych idealnie sprawdzą się modele z szufladami. Łatwo wtedy sięgnąć po mrożonki, a przy okazji zyskujemy dodatkową przestrzeń na blacie.
Szuflady mają jeszcze jedną zaletę – pomagają w utrzymaniu porządku. Każdy produkt ma swoje miejsce, a my nie musimy przekopywać całej zamrażarki, żeby znaleźć paczkę pierogów. Zamrażarki szufladowe są dzięki temu jednym z najpopularniejszych ostatnio modeli.
W kącie albo we wnęce – gdy tylko pozwala na to układ mebli w kuchni
Jeśli nasza kuchnia ma trochę więcej przestrzeni, warto pomyśleć o osobnym kąciku na zamrażarkę. Może to być wnęka obok spiżarki albo miejsce przy ścianie przy meblach kuchennych. Takie rozwiązanie pozwala oddzielić strefę gotowania od przechowywania, co bywa bardzo wygodne.
Dodatkowo możemy do takiego kącika dorzucić półki czy wieszaki na zapasy – i już mamy praktyczne miejsce na wszystko, czego potrzebujemy w kuchni.
Klucz do sukcesu, czyli zakup zamrażarki a jej praktyczne ustawienie
Najważniejsze? Dopasujmy miejsce zamrażarki do naszych potrzeb. Myślmy o wygodzie, organizacji i tym, jak kuchnia ma wyglądać. Czy będzie obok lodówki, w zabudowie, czy gdzieś w kącie – ważne, żeby wszystko działało, jak należy i sprawiało, że gotowanie staje się przyjemnością.
Zainspiruj się!
Czym czyścić meble w kuchni z płyty MDF?
Wiele osób popełnia ten aranżacyjny błąd — gdzie powinna stać lodówka?