Funkcjonalne komody do przedpokoju
Przedpokój to wizytówka domu, ponieważ to właśnie jego wnętrze jako pierwsze widzą goście po otworzeniu drzwi wejściowych. Przemyślana aranżacja holu jest jednak bardzo istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych. Jeśli w domu nie ma osobnej garderoby, najczęściej to właśnie przedpokój spełnia tę funkcję, a w roli praktycznego mebla do przechowywania występuje komoda. Masz wątpliwości, jaki rodzaj komody wybrać? Postaramy się je rozwiać!
Wybór komody do przedpokoju jest o tyle trudny, że mnogość dostępnych na rynku produktów przyprawia o zawrót głowy. Meble te już na pierwszy rzut oka różnią się od siebie kształtem, rozmiarem oraz sposobem wykończenia (fronty mogą być gładkie lub wzorzyste, z połyskiem lub matowe). Do tego należy uwzględnić materiał wykonania (sklejka, płyta wiórowa, fornir lub lite drewno) oraz organizację wnętrza (szuflady, półki, witryny). Podpowiadamy, jak wybrać, aby nie pogubić się w gąszczu ofert sklepów meblowych.
W tym artykule:
1. Komoda do przedpokoju - jaką pełni funkcję?
3. A co z wnętrzem komody do przedpokoju?
4. Komoda do przedpokoju - klasyczna czy nowoczesna?
5. Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Komoda do przedpokoju - jaką pełni funkcję?
Podstawowym zadaniem komody jest pomoc w utrzymaniu porządku. W małych mieszkaniach szafka z szufladami często stanowi alternatywę dla szafy, w dużych natomiast – jest jej uzupełnieniem. Jeśli pozwala na to przestrzeń, warto zaopatrzyć się w oba te meble do przedpokoju, przy czym najlepiej, aby produkty pochodziły z tej samej kolekcji, dzięki czemu nie wprowadzą do wnętrza optycznego bałaganu.
W przeciwieństwie do szafy czy garderoby do przedpokoju, komody nie służą do przechowywania odzieży wierzchniej. Można natomiast trzymać w nich mniejsze elementy garderoby, takie jak czapki, szaliki czy rękawiczki, a także torebki, parasole i wszystko to, co powinno być pod ręką podczas wychodzenia z domu. Dzięki komodzie zyskuje się także blat, na którym po powrocie wygodnie jest postawić zakupy lub położyć coś poza zasięgiem zwierząt oraz małych dzieci. Warto też ustawić na nim jakieś akcesoria dekoracyjne, na przykład roślinkę doniczkową lub lustro z ozdobną ramą.
Większe komody świetnie nadają się do pełnienia funkcji szafki na buty - pod warunkiem, że zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby uniemożliwiać ich odkształcanie się. Jeśli natomiast chodzi o zmianę obuwia, to zamiast typowej szafki lepszym rozwiązaniem będzie dwupoziomowa komoda na buty z siedziskiem, dzięki któremu osobna pufa do przedpokoju stanie się zbędna.
Rozmiar ma znaczenie
Zanim zdecydujesz się na zakup komody do przedpokoju, sprawdź, jaką ilością wolnego miejsca dysponujesz i zastanów się, co będziesz w niej przechowywać. Komody zazwyczaj są dość szerokie i niskie (standardowa szerokość wynosi 80 cm lub 100 cm), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać mebel wąski i wysoki, przypominający swoim wyglądem szafkę. Wszystko zależy od metrażu i kształtu pomieszczenia – na przykład wnęka w przedpokoju aż się prosi o wypełnienie jej praktycznym meblem.
Typowe komody do przedpokoju cechuje nie tylko niewielka wysokość, ale też głębokość, a to z tego względu, że mieszkania w blokach mają zwykle wąskie korytarze, więc przeznaczone do nich meble powinny zabierać jak najmniej cennej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że do przedpokoju nie należy wstawiać masywnych mebli. Przeciwnie — jeśli nie ogranicza Cię metraż, możesz wykorzystać komodę w celu nadania pomieszczeniu unikalnego charakteru i uczynić z niej jego główną ozdobę.
A co z wnętrzem komody do przedpokoju?
Kiedy decyzja co do rozmiaru komody jest już podjęta, pora zastanowić się nad organizacją jej wnętrza. Choć komoda automatycznie kojarzy się z kolumną szuflad, równie dobrze może częściowo składać się z różnej wielkości półek i takie hybrydowe połączenie sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż same szuflady. Dlaczego? O ile w szafce zmieszczą się na przykład wyższe buty, w szufladzie łatwiej znajdziesz drobne elementy garderoby oraz akcesoria. Z kolei odkryta półka może posłużyć jako stałe miejsce na pilota od bramy lub kluczyki od samochodu, które powinny być łatwo i szybko dostępne.
Komoda do przedpokoju – klasyczna czy nowoczesna?
Komoda, podobnie jak inne meble do przedpokoju, pełni przede wszystkim funkcję praktyczną, ale pozwala także na estetyczne zaaranżowanie przestrzeni, zgodnie z własnym gustem i upodobaniami. Przy jej pomocy można z łatwością nadać wnętrzu dowolnie wybrany styl, od eleganckiej klasyki aż po skandynawski minimalizm.
Najprostszym wyborem jest biała klasyczna komoda, która wygląda dyskretnie i pasuje niemal do każdej aranżacji. Ze względu na swoją ponadczasowość tego typu mebel nadaje się do umeblowania dowolnego pokoju, w tym przedpokoju, salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Jeśli wybierzesz model z polakierowanym korpusem oraz chromowanymi uchwytami, optycznie rozświetlisz niewielką przestrzeń, dodając jej elegancji i szyku.
Równie modne są drewniane lub imitujące drewno meble inspirowane Skandynawią. Mają one prostą formę i smukłe nóżki, które nadają im lekkości. Bardzo często taką komodę częściowo maluje się na biało lub szaro, przez co nabiera oryginalności. Drewno jest także nieodłącznym elementem mieszkania w stylu industrialnym, jednak wówczas zestawia się je najczęściej z pomalowanym na czarno metalem oraz szkłem, uzyskując w ten sposób wrażenie surowości.
Duży przedpokój bądź korytarz to nie lada gratka dla osób, które nie boją się eksperymentować ze stylami i kolorami. Pomieszczenie to coraz częściej zdobią nowoczesne meble, które przykuwają oko intensywnymi barwami lub oryginalnymi gałkami. Komody z szufladami dają projektantom duże pole do popisu – każda z szuflad może mieć inne wykończenie, co wygląda nieco ekstrawagancko, ale też bardzo efektownie.
W ofercie sklepów meblowych znajdziesz także meble stylizowane na stare, wpisujące się w styl retro, vintage lub shabby chic. Niezwykle stylowo wyglądają masywne komody z ciemnego litego drewna z metalowymi okuciami, grubymi nóżkami oraz frezowanymi frontami, które sprawiają, że przedpokój lub korytarz, i tym samym cały dom, nabiera niepowtarzalnego charakteru.
Bez względu na to, jaki styl preferujesz, zadbaj o to, żeby meble w przedpokoju pasowały nie tylko do siebie, ale także do umeblowania, które widać z holu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której salon nie posiada drzwi, więc pod względem stylistyki powinien stanowić naturalne przedłużenie korytarza.
Przede wszystkim upewnij się, że wybrana komoda jest dobrej jakości. Możesz zdecydować się na tańsze meble z płyty wiórowej, ale jeśli ma to być inwestycja na lata, zdecydowanie lepiej sprawdzą się szafy i szafki z litego drewna.
Zadbaj o oświetlenie. Nie bez powodu do pomieszczeń pozbawionych okien bardzo chętnie kupowane są meble podświetlane taśmą LED. Taki model komody delikatnie rozjaśni przedpokój, a jednocześnie nada mu przytulny charakter.
Pamiętaj o funkcjonalnym zaaranżowaniu przestrzeni wokół komody. Tuż nad nią świetnie sprawdzi się dekoracyjne lustro do przedpokoju, a obok kosz ma mokre parasole oraz wieszak do przedpokoju przeznaczony na okrycia wierzchnie i kapelusze.