Fugowanie płytek ściennych

18.04.2021

 

Płytka ceramiczna to najczęściej spotykany element dekoracyjny we wnętrzach łazienek, który często jest także wykorzystywany jako praktyczne wykończenie kuchni. Układanie płytek ściennych jest czynnością na tyle prostą, że nie potrzebujemy do tego pomocy specjalisty - możemy się zająć tym osobiście. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, że zarówno w łazience, jak i w kuchni płytek na ścianie i na podłodze nie układa się nigdy bezpośrednio przy sobie - należy pozostawić miejsca między płytkami, które wypełnia się specjalną zaprawą. Fuga, czyli właśnie ten rodzaj spoin to forma dekoracji, jednak podczas spoinowania nie tylko kolor się liczy, ale też rola, jaką będzie pełnić. Dowiedz się, jak fugować i na co zwrócić uwagę podczas spoinowania w różnych pomieszczeniach.

Jak fugować płytki na ścianie?

Fugowanie płytek wewnątrz pomieszczeń jest proste - układając płytki (takie jak glazura i terakota) można sobie pozwolić w zasadzie na dowolną grubość spoin, w zależności od naszych upodobań. Jedynym wyjątkiem są płytki (na przykład gres), na które mogą oddziaływać warunki atmosferyczne jak deszcze czy promienie słońca oraz zmienna temperatura, na przykład w okolicy kominka lub gdy korzystamy z ogrzewania podłogowego - w takich wypadkach, podobnie jak na zewnątrz - musimy liczyć się z tym, że kafle trzeba położyć tak, by ułożyć dość szerokie fugi.

Szerokość fugi

Ogólna zasada układania spoiny jest taka, że powinna zajmować do 5% powierzchni płytek - wiele zależy od wielkości płytek, ale na ogół fugi nie powinny być węższe niż 2 mm. Grubsze fugowania powinniśmy mieć za każdym razem, gdy układamy nieregularne, zaokrąglone czy fazowane płytki - przy takich płytkach możemy spotkać nawet centymetrowe spoiny.

 

Wybór zaprawy

Przygotowanie fug jest dość proste - suchą zaprawę wystarczy wymieszać z wodą. Ważne jest, żeby zapamiętać proporcje, by każda partia materiału odznaczała się takimi samymi właściwościami. Fugę trzeba dokładnie rozmieszać, ponieważ po zaschnięciu jej nierozmieszane grudki dadzą mało estetyczny efekt. Na rynku mamy dostęp do wielu kolorów spoin, niektóre mają dodane elementy dekoracyjne, jak na przykład mieniący się w świetle brokat lub ze specjalnymi właściwościami, jakimi są zaprawy o zwiększonej odkształcalności. Jak zatem wybrać odpowiednie fugi do płytek ceramicznych? Wiele zależy od powierzchni i umiejscowienia płytek, które będziemy fugować - najczęściej dobiera się je do koloru, jaki mają okładziny ścienne, farba nad kaflami lub jeśli zależy nam na zmniejszeniu ich widoczności - tonacją zbliżoną do płytek.

Rodzaje fug

Podstawowy rodzaj zaprawy to fugi cementowe - idealnie sprawdzą się do fugowania płytek na ścianach i podłogach, szczególnie jeśli chcemy nią wypełnić szczeliny do 15 mm. Cementową fugę układa się łatwo i zazwyczaj nie sprawia problemów podczas pracy. Dostępne są również zaprawy cementowe elastyczne, czyli cementowo-epoksydowe, które polecane są szczególnie do płytek podłogowych, takich jak gres, terakota czy granit. Wypełniają szczeliny do 2 cm, a ich dodatkową zaletą jest to, że chronią przed wodą i wilgocią, więc sprawdzą się na przykład jako wykończenie łazienki. Fugi epoksydowe są zarazem wodoodporne i mrozoodporne, więc świetnie się sprawdzą na tarasach i balkonach, przy basenach oraz w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Te rodzaj fugowania jest wyjątkowo twardy - trudno je uszkodzić, a dodatkowo są niewrażliwe na chemię. Fugowania silikonowe są idealne do szczelin między różnymi powierzchniami, na przykład wanna i ściana z płytek ceramicznych, co sprawia, że świetnie sprawdzą się przy pracach wykończeniowych. Silikon jest trwały, nie pęka i jest odporny na działanie wody. Podobne rozwiązanie to fugowanie akrylowe, które idealnie się sprawdzi przy łączeniach gresu, mozaiki oraz elementów szklanych. Silikon i akryl w sklepach znajdziesz jako gotowy produkt, którego nie trzeba mieszać, oba produkty nadają się do fugowania szczelin o grubości do 1 cm - pod względem właściwości można je porównać do fugi epoksydowej, jednak o nieco słabszej trwałości. Wyjątek przy fugowaniu stanowi klinkier. Płytki klinkierowe wymagają innej zaprawy niż w przypadku płytek standardowych - jest to specjalna zaprawa do tego typu płytek, która chroni powierzchnię przed powstawaniem białych wykwitów, które pojawią się na klinkierze po zastosowaniu zwykłej zaprawy opartej na wapnie.

 

Fugowanie płytek krok po krokuSpoinowanie płytek - co przygotować?

Zanim zaczniemy fugować, musimy przygotować odpowiedni sprzęt, narzędzia i produkty. Co dokładnie będzie potrzebne? Oto lista:

  • fuga,
  • krzyżyki do oddzielania płytek,
  • gumowa packa do nakładania masy,
  • gąbka lub miękka ściereczka do zdejmowania nadmiaru fug,
  • skrobak,
  • wiadro lub inny pojemnik do mieszania zaprawy.

 

Praktyczna porada: kupując fugi, zawsze wybieraj paczki z tej samej partii, by uniknąć przygotowania zaprawy w różnych kolorach.

 

Przygotuj podłoże i zaprawę

Wykończenie wnętrz w etapie uzupełniania przestrzeni między płytkami można przeprowadzić, dopiero kiedy klej użyty do przytwierdzania kafli dokładnie wyschnie. Następnie pozbądź się pyłu i brudu z powierzchni płytek. Teraz przygotuj fugi. Wymieszaj w wiadrze masę z wodą - stosuj się wytycznych producenta, ale staraj się zapamiętać wykorzystane proporcje, by każdorazowo przygotować dokładnie taki sam produkt. Zajmując się fugowaniem pamiętaj: jednorazowo nakładaj gotowy produkt na powierzchnię około 1 m2.

 

Aplikowanie fugi w spoiny

Fugę po przygotowaniu od razu nakładaj na ścianę lub podłogę - nie czekaj zbyt długo, bo zaprawa zawiąże i fugowanie płytek będzie niemożliwe. Za pomocą pacy niewielkimi porcjami wcieraj w szczeliny na krawędzi płytek - staraj się nie marnować produktu, ale rób to dokładnie, na całej powierzchni ściany. Możesz korzystać ze specjalnych narzędzi, jak pistolet fugowy, ale jeśli remontujesz na przykład tylko łazienkę i nie robisz tego zawodowo, może się to okazać zbędnym wydatkiem.


Czyszczenie płytek

Podczas fugowania mogą powstać zabrudzenia na płytkach przytwierdzonych do ściany, więc teraz czas na zebranie nadmiaru produktu. Wykorzystując gąbkę lub packę z zębami, zdejmuj produkt ze spoin. Podczas pracy staraj się korzystać z rękawic, bo spoiny ciężko zmyć ze skóry. Jeśli fugowanie płytek wykonujesz po raz pierwszy i boisz się, że fuga może zabrudzić czy spowodować odbarwienia na płytkach kamiennych, zrób test na małej powierzchni - jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, zaimpregnuj płytki specjalistycznym preparatem i dopiero wtedy nałóż fugi. Takie testowe fugowanie płytek jest szczególne przy płytkach porowatych, z fakturą lub jeśli kamienne podłogi mają płynnie przejść w panele i deski na podłożu. Aby ułatwić sobie fugowanie, możesz delikatne zwilżyć rant płytek - dzięki temu spoiny lepiej zostaną przytwierdzone do krawędzi. Pamiętaj, zwilż ranty, ale nie przesadź - jeśli pozalewasz płytki, niestety będziesz musiał poczekać, bo spoiny nie przyczepią się do mokrej powierzchni zbyt dobrze. Jeśli widzisz jakieś nierówności podczas pracy - poczekaj, aż fuga wstępnie zawiąże się, a po ok. 30 minutach zdejmij jej nadmiar i nałóż nową porcję spoin.

Po więcej produktów przeznaczonych do fugowania płytek na ścianach zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót