Folia grzewcza pod panele koszty

07.04.2021

 

Zastanawiałeś się kiedyś jak skutecznie i w miarę tanio ogrzać dom? Marzy Ci się ciepłe wnętrze nawet w najmroźniejsze zimowe dni? Panele podłogowe, które przyjemnie ogrzewają stopy? Przedstawiamy bardzo proste i zarazem skuteczne rozwiązanie - folia grzewcza pod panele na podczerwień. Znalezienie optymalnego i skutecznego sposobu na ogrzewanie domu to niełatwe zadanie, szczególnie w sytuacjach kiedy chce się dodatkowo zadbać o środowisko. Na szczęście wśród nowoczesnych rozwiązań pojawił się prawdziwy hit - ogrzewanie na podczerwień. Mata grzewcza i folia grzewcza doskonale nadają się jako ogrzewanie podłogowe do domów, mieszkań i biur. Montowane są również na ścianach i sufitach pokoi i korytarzy.

Jeżeli jesteś ciekaw, czym jest folia grzejna i jakie są jej właściwości, a także gdzie można ją zamontować, zapraszamy do artykułu. Nasi specjaliści zebrali najważniejsze informacje związane z zastosowaniem, cechami i montażem folii grzewczych, sprawdź koniecznie, czy warto uwzględnić je jako element wykończenia domu lub mieszkania.


Folia grzewcza na podczerwień - co to takiego?

 

Folia grzewcza na podczerwień  - zwana inaczej folią grzejną - to wysokiej klasy produkt stosowany, jako ogrzewanie podłogowe, sufitowe oraz ścienne. To nic innego jak bardzo cienki promiennik podczerwieni występujący w różnych szerokościach i mocach grzewczych. Jego podstawą jest folia PET, wzbogacona taśmami miedzianymi przewodzącymi prąd. Na folię - w formie poziomych pasów naniesiony jest grafit. Płaskie przewody miedziane, które umieszczone są pionowo przy obu krawędziach folii, łączą się z pasami grafitu poprzez listwy ze związkami srebra. Dodatkowo całość zabezpieczona jest folią, zapewniającą szczelność i odporność na działanie wilgoci. Ciepło generowane jest równomiernie za pomocą oporu elektrycznego na grafitowych pasach grzewczych. 

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu elementów grzejnych - grafitowych pasków- folia szybko nagrzewa się na całej powierzchni i równomiernie ogrzewa pomieszczenie. W sprzedażny dostępne są folie o mocy od 60W do nawet 400W. Folia grzewcza zaczyna działać po podłączeniu do źródła prądu. Taki system grzewczy wykorzystuje promieniowanie podczerwone, które ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Folie grzewcze na podczerwień ogrzewają jedynie organizmy żywe i przedmioty, nie tracąc przy tym energii na ogrzewanie powietrza.

Promieniowanie podczerwone - o które oparte jest działanie folii -  to stu procentowo naturalne zjawisko, które od wieków można zaobserwować w przyrodzie. Fale podczerwieni wysyłane są np. przez Słońce i choć nie możemy ich zobaczyć, odczuwamy je w postaci przyjemnego ciepła. Podobny rodzaj promieniowanie wytwarza niemalże każdy organizm żywy. I właśnie to zjawisko zostało wykorzystane w promiennikach podczerwieni nazywanych również panelami na podczerwień. Ogrzewanie podczerwienią to dobry wybór, jeśli jeden z domowników walczy z alergiami lub astmą. 

Warto podkreślić, że folie grzewcze sterowanie są za pomocą termoregulatora elektronicznego z zegarem, w opcji z wi-fi ze sterowaniem z aplikacji telefonu.


Folia grzewcza pod panele podłogowe i płytki

Folie grzewcze wykorzystywane są najczęściej jako ogrzewanie podłogowe. Można zamontować je pod panele i deski oraz płytki podłogowe. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Równie dobrze sprawdzą się jako ogrzewanie ścienne i sufitowe.

Jaka folie wybrać pod konkretny rodzaj wykładziny? Podpowiadamy!

Należy koniecznie zwrócić uwagę na moc folii i dobrać ją do rodzaju podłogi. Pod deski drewniane wykorzystywane są folie o mocy 60W, Pod panele podłogowe laminowane folie o mocy do 80W.

Taki system grzewczy daje możliwość użycia różnego rodzaju okładzin podłogowych np. płytek ceramicznych, płytek gresowych, okładziny kamiennej, podłogi warstwowej, paneli laminowanych, paneli winylowych, wykładziny dywanowej, wykładziny PVC czy posadzki żywicznej. Takie rozwiązanie daje znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, co jest niezwykle ważne w przypadku wykańczania domu czy mieszkania.

Folie grzewcze można zamontować także pod wylewką w każdym bez wyjątku pomieszczeniu od przedpokoju aż po salon. Połączenie folii i wylewki anhydrytowej lub cementowej tworzy system grzejnika akumulacyjnego. Wylewka nagrzewa się równomiernie i dzięki temu ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu równomiernie.

Największą zaletą takiego systemu jest szybkie nagrzewanie się podłogi i przyjemne uczucie ciepła. Jest to kompletny i bezobsługowy system ogrzewania, do którego nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia jak, chociażby piece czy kaloryfery.

Regulacja temperatury następuje przy pomocy wbudowanego termostatu.


Folia grzewcza i główne zalety ogrzewania podłogowego

Zastosowanie ogrzewania podłogowego z jednoczesnym wykorzystaniem folii grzewczej daje naprawdę wiele korzyści, które wart poznać. Najczęściej powtarzające się w opiniach użytkowników i fachowców to:

  • niskie koszty zakupu i montażu;

  • długa żywotność systemu - nawet na 100 lat;

  • prosty montaż;

  • minimalne straty ciepła;

  • pełna automatyzacja;

  • prosta regulacja temperatury;

  • brak grzejników i pieców grzewczych;

  • niski koszt eksploatacji;

  • niskie rachunki;

  • szybka instalacja;

  • bezpieczeństwo użytkowania w domu.

 

 


Folia do ogrzewania wnętrz – koszty eksploatacji i montażu

W zależności od producenta i jakości, ceny folii grzewczych zaczynają się od 100 złotych. W standardowym zestawie znajduje się rolka folii grzewczej oraz termoregulator. Cena rolki uzależniona jest od również od mocy folii ogrzewanej, jej szerokości i długości. A także innych dodatkowych elementów zestawu. Jak zapewniają specjaliści, koszty eksploatacji folii grzewczych są znacznie niższe niż w przypadku klasycznych metod ogrzewania podłogowego.

Aby folia grzewcza przyniosła oczekiwane oszczędności i obniżyła koszt eksploatacji, musi znaleźć się przynajmniej na 80% powierzchni pomieszczenia. Nie zaleca się jednak kładzenia jej pod meble, które ściśle przylegają do podłogi. Warto mieć to na uwadze podczas instalacji maty elektrycznej. Czy folia grzewcza to rozwiązanie godne uwagi i wykorzystania podczas prac wykończeniowych w Twoim domu? Z pewnością warto wziąć pod uwagę właśnie tę metodę instalacji jako sposób na ogrzewanie nie tylko podłogi, ale również, ścian czy sufitu. Folie grzewcze są nowością, ale wszystko wskazuje na to, że dzięki nowoczesnej technologii mogą podbić rynek.

 

Maty na podczerwień to nowoczesne spojrzenie na wykończenie wnętrz i ogrzewanie domów, mieszkań, biur i powierzchni użytkowych. Niski koszt eksploatacji i prosty montaż sprawia, że ta metoda ogrzewania budynku jest coraz częściej i chętniej wybierana przez klientów.

Warto podkreślić, że folie grzewcze można zamontować nie tylko na podłodze, ale również na ścianie i na suficie. Ogrzewanie na podczerwień daje zatem wiele możliwości aranżacyjnych. Można wybrać maty, które zupełnie nie będą rzucały się w oczy i takie maty, które staną się dekoracją pomieszczenia, na przykład przypominające panele ścienne lub w formie lustra.

Cena folii grzewczej

W zależności od producenta, marki, a przede wszystkim jakości ceny folii grzewczych zaczynają się nawet od około 100 zł. W zestawach, które są dostępne w marketach budowlanych, zwykle znajduje się rolka folii grzewczej i regulator temperatury. Cena jednej rolki zależy oczywiście od wybranej mocy, szerokości i długości, a także innych dodatkowych parametrów technicznych oraz dodatkowych elementów wchodzących w skład zestawu. Jak potwierdzają eksperci, koszty eksploatacji folii grzewczych są znacznie niższe niż w przypadku innych metod ogrzewania podłogowego. Porównując maty grzewcze i folie grzewcze, te ostatnie generują o 50% mniej kosztów. Warto pamiętać, że folia grzewcza musi pokrywać co najmniej 80% powierzchni pomieszczenia, aby efekt końcowy był jak najlepszy. Nie jest to jednak zalecane pod meble, które leżą blisko podłogi.

Zastanawiasz się, czy folia termiczna to idealne rozwiązanie dla Twojego domu? Tę metodę zdecydowanie należy uwzględnić jako alternatywę dla ogrzewania podłogowego, ściennego lub sufitowego.

Powrót