Ergonomia pracy przy komputerze

04.09.2021

W czasach kiedy coraz częściej pracujemy i uczymy się zdalnie, potrzebujemy takiej organizacji przestrzeni, która ułatwi nam te zadania. Wygodne biurko, krzesło do komputera, podnóżek oraz meble organizujące przestrzeń, to elementy, bez których trudno sobie dziś wyobrazić organizację przestrzeni biurowej i wykończenie wnętrz. Z myślą o najmłodszych i tych nieco starszych, przygotowaliśmy poradnik, który pomoże odpowiednio przygotować stanowisko pracy przy komputerze. Podpowiemy, jak prawidłowo wybrać meble, ustawić elementy takie jak ekran, klawiaturę i myszkę, by zapewnić sobie ergonomiczne miejsce do pracy, nauki i zabawy, z korzyścią dla postawy ciała i wzroku.


W tym artykule:
1. Ergonomiczne stanowisko pracy — czyli jakie?
2. Specjalista radzi!!!
3. Zasady ergonomii przy komputerze – meble i sprzęty oraz ich ustawienie
4. Biurko
5. Krzesło
6. Podnóżek
7. Monitor
8. Klawiatura
9. Myszka
10. Dlaczego ergonomia pracy przy komputerze jest tak ważna?



Ergonomiczne stanowisko pracy — czyli jakie?

Ergonomia jest jedną z dziedzin nauki zajmującą się dostosowaniem stanowiska pracy, używanych sprzętów oraz samych warunków pracy do możliwości psychofizycznych i anatomicznych człowieka. Jest zbiorem zasad i wskazówek, które ułatwiają prawidłową organizację miejsca pracy i pomagają w dopasowaniu poszczególnych mebli i akcesoriów do potrzeb konkretnego człowieka.

Obecnie wielu z nas pracuje za biurkiem. Dobrze zorganizowane i wygodne miejsce pracy będzie zatem ważne. Na szczęście dostosowanie stanowiska pracy przy biurku nie jest takie trudne.

Ergonomia jest powszechnie i bardzo szeroko stosowana, wiele jej zasad i założeń jest dla nas oczywistych — choć może nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Poniżej spróbujemy omówić najważniejsze z nich, pokazując równocześnie najczęściej popełniane błędy podczas organizacji pracy przy komputerze.

 

Specjalista radzi!!!

Dobra organizacja miejsca pracy może zapobiec problemom zdrowotnym takim jak skrzywienie kręgosłupa i związane z nim wady postawy.

 

Zasady ergonomii przy komputerze – meble i sprzęty oraz ich ustawienie

Ergonomia pracy przy komputerze to nic innego, jak przemyślane ustawienie mebli oraz samego sprzętu komputerowego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zależności i wytyczne, według których należy organizować miejsce pracy, by stało się ergonomiczne i funkcjonalne.

 

Biurko

Biurko to jeden z najważniejszych mebli, którego odpowiedni wybór, a następnie ustawienie, stanowi gwarancję ergonomii pracy. Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, tworząc ergonomiczne miejsce pracy, jest wysokość blatu biurka. Powinna ona być regulowana w zakresie od 60 cm do 82 cm, a w przypadku biurek typu sit-stand (do pracy siedząco-stojącej) w przedziale od 60 cm do 125 cm. Najlepiej, jeśli linia blatu w biurku będzie umieszczona na wysokości łokci. W ten sposób zapewni największą wygodę pracy. Dlaczego biurka z regulowaną wysokością blatu cieszą się tak dużym powodzeniem? Ponieważ dają możliwość dopasowania do wzrostu i potrzeb konkretnego użytkownika. A przez to stają się meblem niejako uszytym na miarę, wygodnym i praktycznym.

Pamiętaj, że biurko to miejsce do pracy, nauki i zabawy, Powinno być zorganizowane w taki sposób by podczas każdej z tych czynności, osoba korzystająca czuła się wygodnie i komfortowo. W tym zakresie warto pomyśleć nie tylko o wysokości blatu, ale również o jego organizacji i elementach wyposażenia. Wybierając kontenerki, nadstawki, regały biurowe, tablice korkowe, półki czy komody biurowe, można znacznie lepiej wykorzystać mebel, tworząc spójne i praktyczne miejsce do pracy w pozycji siedzącej.

 

Krzesło

Bardzo często spotykamy się z określeniem, że fotel biurowy jest ergonomiczny. Co to określenie w praktyce oznacza? Jak można je odnieść do wyboru krzesła lub fotela biurowego? Ergonomiczne krzesło biurowe spełnia konkretne założenia, które pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy i nauki. Wybierając fotele biurowe i krzesła biurowe warto zwrócić uwagę na to, by siedzisko dawało możliwość regulacji wysokości — w celu jak najlepszego dopasowania do wzrostu użytkownika. Regulowane powinno być również samo oparcie. Odpowiedni stopień odchylenia to gwarancja zachowania prawidłowej postawy ciała, a przez to wyeliminowanie zagrożenia, jakim jest skrzywienie kręgosłupa. Dobre krzesło powinno posiadać zarówno odpowiednio wyprofilowane podłokietniki, jak i zagłówek. Niektóre modele, z tak zwanej górnej półki zostały wyposażone w dodatkowy podnóżek. Odpowiednia organizacja stanowiska pracy przy komputerze to bez wątpienia wybór odpowiedniego fotela i dopasowanie go do biurka.

 

Podnóżek

Jak już wspominaliśmy wyżej, niektóre nowoczesne fotele biurowe posiadają dodatkowy podnóżek. Kiedy warto pomyśleć o używaniu podnóżka podczas pracy z komputerem? W przypadku, gdy wysokości blatu biurka nie da się regulować lub zakres regulacji jest niewystarczający. Gdy ustawienie fotela sprawia, że stopy nie sięgają do podłoża. Jest to zjawisko często spotykane u dzieci. I zawsze wymaga interwencji w postaci użycia podnóżka. Pamiętajmy, że prawidłowa postawa ciała podczas siedzenia przy biurku to taka, kiedy obie stopy oparte są stabilnie o podłoże, a same nogi zgięte są w kolanach pod kątem prostym. Pozycja ta ma szczególne znaczenie w sytuacji gdy przez dłuższy czas siedzimy w jednej pozycji przed komputerem. Prawidłowa postawa ciała i wykorzystanie krzesła w zakresie ergonomii to inwestycja we własne zdrowie. Prawdziwą plagą XXI wieku są wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. By ich uniknąć, warto przestrzegać zasad ergonomii pracy z komputerem.

 

PAMIĘTAJ !!!

Wygodne siedzisko to znacznie lepsza ergonomia pracy z komputerem, komfort pracy, nauki i zabawy.

 

Monitor

Czasy, w których przychodzi nam żyć, poziom rozwoju technicznego i naukowego wymusza na nas ciągłe dostosowywanie się do nowinek technicznych. Te są spójną częścią naszej pracy, nauki, a nawet zabawy. Ergonomiczne miejsce przy biurku musi uwzględniać elementy takie jak odpowiedni monitor komputera. Osoby pracujące jednocześnie z więcej niż jedną aplikacją mogą śmiało korzystać z dwóch monitorów naraz lub z jednego monitora szerokoekranowego.

Rozdzielczość ekranu, jaką posiada monitor, oznacza liczbę pikseli używanych na wyświetlaczu: im większa rozdzielczość, tym ostrzejszy obraz.

Najważniejsze cechy monitora, które mają niebagatelny wpływ na komfort pracy to:

• kontrast powyżej 1000:1,

• jasność min. 250 cd/m2,

• jasna, nieodbijająca światła obudowa.

Tworząc idealne miejsce do pracy i nauki, warto może zamiast jednego monitora wybrać dwa...? W przypadku, gdy nie da się stworzyć wielomonitorowego stanowiska pracy, należy korzystać z monitora szerokoekranowego.

 

Klawiatura

Obok monitora kolejnym niezwykle ważnym elementem jest klawiatura. Powinna być dopasowana do użytkownika. Na rynku dostępne są zarówno proste klawiatury, jak i specjalistyczne modele z dodatkowymi przyciskami. W przypadku klawiatur dobrze jest wyposażyć się w dodatkową nakładkę pod nadgarstki.

 

Myszka

I na koniec jeszcze myszka. Myszka powinna zawsze znajdować się jak najbliżej użytkownika. Nienaturalne pozycje w czasie trzymania myszki mogą spowodować bóle nadgarstka i przedramion, a najgorszym razie doprowadzić nawet do bolesnego schorzenia, jakim jest zespół cieśni nadgarstka.

 

Dlaczego ergonomia pracy przy komputerze jest tak ważna?

Głównym celem tworzenia ergonomicznych warunków pracy przy komputerze jest stworzenie, bezpiecznego i wygodnego miejsca pracy przed monitorem. Wspominane bezpieczeństwo dotyczy zarówno bezpośrednich zagrożeń, takich jak utrata równowagi i upadek, ale również innych zdarzeń losowych, takich jak wady postawy, skrzywienie kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka lub problemy z krążeniem. Dobrze zorganizowane stanowisko pracy uwzględniające zasady ergonomii pracy przy komputerze, pozwala wyeliminować lub w znaczny sposób ograniczyć wyżej wymienione zagrożenia.

Nie są to jednak jedyne zalety, jakie niesie za sobą odpowiednio dostosowane stanowisko komputerowe. Ergonomia zapewnia również komfort i porządek w miejscu pracy i nauki.


Zainspiruj się!

Meble do pokoju dziecięcego Apetito II Meble do biura Hud II Meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego Blanco II Meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego Drop V
Meble do pokoju dziecięcego Apetito II Meble do biura Hud II Meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego Blanco II Meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego Drop V

 

Powrót