Drzwi bezprzylgowe
Nie wszystkie terminy związane z branżą budowlaną, czy samym wyposażeniem domu są jasne i zrozumiałe dla właścicieli mieszkań. Ciężko jest decydować o kupnie mebli lub akcesoriów domowych, kiedy wybieramy pomiędzy czymś, co doskonale znamy, a rzeczą o której słyszymy po raz pierwszy. A co jeśli właśnie ta nietypowa nazwa, z którą nigdy dotąd się nie spotkaliśmy, kryje za sobą prawdziwą wartość i trwałość?
Doskonałym przykładem jest wybór drzwi i decyzja - jakie będą najodpowiedniejsze? Drzwi przylgowe czy drzwi bezprzylgowe? I co tak naprawdę oznaczają te dwa terminy? Jeśli wykończeniem Twojego wnętrza zajmuje się specjalista, nie musisz martwić się o znajomość technicznego nazewnictwa. W przypadku, gdy jednak decyzje odnoście rodzaju drzwi spoczywają na Twojej głowie - dobrze, abyś mógł zadecydować mądrze. Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - jeśli chcesz poznać różnice oraz konstrukcję w montażu tych dwóch rodzai drzwi, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe, które wybrać? Jakie są różnice?
Drzwi przylgowe są bardziej klasyczne, choć w ostatnich latach coraz więcej architektów decyduje się na drzwi bezprzylgowe, zatem ciężko jest już pisać o "nowościach" bądź "klasyce". Skrzydła w drzwiach bezprzylgowych mają ciekawy profil krawędzi i to właśnie dlatego zaczęły cieszyć się ogromnym zainteresowaniem oraz uznaniem na polskim rynku. Poniżej wyjaśniamy czym dokładnie różnią się krawędzie w tych drzwiach. Choć różnice są dość widoczne, to wskazanie faworyta jest naprawdę ciężkie. Obydwa rodzaje drzwi bowiem są bardzo funkcjonalne i stylowe.
Drzwi bezprzylgowe
Najważniejsza różnica w przypadku drzwi bezprzylgowych to układ zawiasów. Zawiasy w takich drzwiach są schowane - oznacza to, że po ich zamknięciu nie widać tego elementu. Dzięki tej technice, krawędź drzwi jest całkowicie gładka. Taki sposób montażu pozwala na połączenie drzwi bezprzylgowych z ościeżnicą. Sprawia to wrażenie mocniejszej i masywniejszej krawędzi, co jest zdecydowanie największym plusem tej techniki montażowej drzwi. W ten sposób zamontować można drzwi wewnętrze do pokoi oraz drzwi zewnętrzne. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj montażu drzwi, warto jest wybrać odpowiednie ościeżnice do drzwi wewnętrznych bądź zarezerwować wymierzone pod własne wymiary ościeżnice na zamówienie.
Można także wspomnieć, że płaski, jednopłaszczyznowy układ drzwi bezprzylgowych sprawia, że wolna przestrzeń podłogi jest optycznie powiększona. Co więcej, to rodzaj drzwi pasujący do niemalże każdego wykończenia - minimalistycznego, eleganckiego, industrialnego. Właśnie dlatego właściciele mieszkań oraz architekci coraz częściej decydują się na tę technikę montażową.
Drzwi przylgowe
Różnicą w drzwiach przylgowych jest przylga, wyróżniająca się charakterystycznym wykończeniem krawędzi skrzydła z wcięciem, zachodzącym na ościeżnicę. Ten klasyczny model jest dość popularny ze względu na to, że przylga doskonale kryje zamek. Jeszcze do niedawna rodzaje drzwi przylgowych były znaczną większością wszystkich drzwi dostępnych na rynku. Ich wyraźnie zaznaczona krawędź nadaje drzwiom nieco lżejszej formy. Takie drzwi można zakupić już gotowe w sklepie meblowym bądź przemyśleć możliwość wykonania drzwi na zamówienie.
W naszym sklepie Merkury Market dostępne mamy także: drzwi wewnętrzne nowoczesne, drzwi wewnętrzne przesuwne, drzwi harmonijkowe, drzwi wewnętrzne białe oraz drzwi przesuwne na zamówienie. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego rodzaju drzwi, w miejscach takich jak przedsionek, łazienka czy kuchnia możesz skorzystać z innego rodzaju wejścia.
Prosta krawędź, czy widoczne cięcie?
Zrozumiałe jest, że wykańczając własne mieszkanie chcesz aby wszystko dopięte było na ostatni guzik. Małe detale czasami decydują o powodzeniu całości aranżacji, zatem takie wybory jak drzwi z przylgą bądź bez są zdecydowanie bardzo ważną decyzją. Wybierając drzwi bezprzylgowe decydujesz się na płaską technikę montażu, w której to płaszczyzna skrzydła oraz ościeżnica spajają się we wspólną powierzchnię. Właśnie dlatego drzwi bezprzylgowe mogą nadać nie tylko funkcjonalności, ale także niezwykłej estetyki Twojemu wnętrzu. Efekt chowania drzwi od strony pokoju w futrynę jest niesamowicie pomysłowym i efektownym rozwiązaniem. Ten rodzaj montażu wymaga jednak specjalnej ościeżnicy, która będzie poprawnie regulowana oraz zaopatrzona w stosowne zawiasy 3d. Dzięki wzmocnionym kieszeniom na zawiasy, takie bezprzylgowe skrzydła są niezwykle trwałe i stabilne. Ten rodzaj drzwi jest nieoceniony we wnętrzach minimalistycznych, a szczególnie interesujące są modele, w których to ościeżnica jest zamaskowana. Jeśli zatem lubisz minimalistyczne i proste rozwiązania, gładkie powierzchnie oraz wnętrza zaaranżowane w stylu minimalistycznym - skrzydła bezprzylgowe z pewnością przypadną Ci do gustu!
Pamiętaj jedynie o wyposażeniu się w specjalną ościeżnicę. Jeżeli chcesz, aby Twoje drzwi nabrały elegancji, zainwestuj w gustowne akcesoria do drzwi, jakimi są szerokie listwy oraz futryny, a także eleganckie klamki do drzwi. Doskonałą zaletą jest możliwość wyboru skrzydła z gotowym już dekorem lub zamówienia skrzydła z powierzchnią przygotowaną pod malowanie - wówczas możesz użyć tej samej farby, co kolor Twojej ściany i uzyskać efekt tak zwanych "drzwi ukrytych".
Jeśli chodzi o zalety drzwi przylgowych, największe z nich to prosta konstrukcja oraz łatwa technika samego montażu drzwi i regulacji zawiasów. Drzwi z przylgą wyposażone są w charakterystyczne załamania oraz kanty, eksponujące ich gustowne wykończenie. Drzwi przylgowe najbardziej pasują do pomieszczeń klasycznych i prostych w swoich aranżacjach. Są wykorzystywane także w łazienkach oraz wejściach do kuchni. W przypadku drzwi z przylgą, nie musisz martwić się ościeżnicą, gdyż nie jest potrzebna podczas montażu.
To, który system drzwiowy będzie pasował do Twojego wnętrza najbardziej, zależy od stylu wykończeniowego Twojego mieszkania. Decyzję odnoście zakupu musisz podjąć samodzielnie, jednak mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Ci kwestię podobieństw oraz różnic pomiędzy tymi dwoma technikami montażu. Podstawowymi różnicami są: technika w samej instalacji skrzydeł oraz wygląd krawędzi i załamań skrzydeł. Życzymy Ci powodzenia w wyborze idealnych drzwi mieszkaniowych oraz łatwości w montażu skrzydeł.