Drewutnia ogrodowa — wiata na drewno, narzędzia i akcesoria ogrodowe

23.04.2022

Mała architektura ogrodowa upiększa ogród i sprawia, że staje się on bardziej funkcjonalny. Wśród małej architektury znajdują się elementy takie jak ławki i altany, które służą wypoczynkowi, ale również należą do tej grupy przytulne domki ogrodowe, domki na narzędzia oraz drewutnie. Te ostatnie służą głównie do składowania drewna opałowego, ale zdarza się również, że projekt drewutni przewiduje również inne funkcje. Warto wiedzieć, jak wyglądają drewutnie ogrodowe, do czego mogą posłużyć i jak ładnie zaaranżować je w ogrodowej przestrzeni.

drewutnia - oferta Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Drewutnie drewniane w ogrodowej przestrzeni

2. Drewutnia w formie domku ogrodowego

3. Drewutnia w formie altany lub wiaty

4. Drewutnia w formie przybudówki

5. Drewutnie ogrodowe a składowanie drewna

6. Drewutnie na narzędzia i akcesoria ogrodowe

7. Najlepsze miejsce na drewutnię ogrodową

8. Zasłonięcie drewutni w ogrodzie



Drewutnie drewniane w ogrodowej przestrzeni

Drewutnia drewniana to niewielka konstrukcja z drewna naturalnego, która swoim wyglądem przypomina niewielki domek. Może być wyposażona w drzwi i okna, ale równie dobrze może przyjmować formę niewielkiej wiaty, która osłonięta jest z jednej, dwóch lub trzech stron.

Ważne w budowie drewutni jest zadaszenie, które chroni drewno opałowe przed opadami atmosferycznymi. Suche drewno powinno mieć też dostęp do świeżego powietrze, dobrze, aby mogło być przewiewane przez wiatr — dzięki temu wysuszy się szybciej i nie będą rozwijać się w nim pleśni ani grzyby. Z tego względu drewutnie ogrodowe często mają ażurową budowę.

Przy konstruowaniu drewutni warto zwrócić uwagę na zadaszenie oraz podłogę. Zadaszenie można wykonać z drewna, dachówek, metalu lub pokryć je papą. Dzięki odpowiedniemu dachowi opał nie zamoknie i całość będzie mogła dobrze się wysuszyć. Ważna jest również podłoga. Izoluje ona drewno od spodu od ziemi, projekty mogą zakładać wykonanie podłogi z drewna, kostki brukowej lub betonu.


Wykonując drewutnię drewnianą, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu materiału. Impregnacja zapewnia odporność i wytrzymałość.


 

drewniane szczapy do kominka - drewutnie ogrodowe

 

Drewutnia w formie domku ogrodowego

W każdym ogrodzie drewutnia może być postawiona w nieco innej formie. Popularnym modelem są drewutnie ogrodowe w formie domku. Zaletą takiej drewutni jest doskonała ochrona drewna opałowego przed opadami atmosferycznymi. Przy takiej konstrukcji często jednak brak prześwitów i drewno musi być układane luźno, aby nie spleśniało.

Do wykonania takiej drewutni użyć można dostępnej w naszym sklepie małej architektury. Wykorzystać warto metalowe domki narzędziowe oraz domki z drewna. Lepiej jednak zrezygnować z modeli z metalu i plastiku, w których cyrkulacja powietrza może nie być wystarczająca.

 

drewutnie na narzędzia - oferta Merkury market

 

Drewutnia w formie altany lub wiaty

Popularne kategorie drewutni to również atrakcyjne, małe konstrukcje w formie ażurowej altanki lub wiaty. Ich zaletą jest dobra ochrona przed opadami przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Drewno jest ochronione przed wilgocią i może być naturalnie suszone przez wiatr.

Altana lub wiata może mieć dodatkowe ścianki. Wykonuje się je najczęściej z drewnianych kratownic, które zapewniają przepływ powietrza i jednocześnie zapewniają dobre oparcie dla nawet bardzo wysokich stosów drewna.

 

niewielkie drewutnie ogrodowe - składowanie drewna

 

Drewutnia w formie przybudówki

Nie zawsze w ogrodowej przestrzeni jest miejsce na wybudowanie osobnej konstrukcji na drewno. W takiej sytuacji najlepiej pasuje wybudować dodatkową przybudówkę do istniejącego już budynku: domu, garażu lub szopy. Taka drewutnia nie zajmuje wiele miejsca i może wyglądać naprawdę estetycznie. Zadbaj jednak o to, by nie więcej jak dwie ściany przylegały do budynku, to zapewni dobrą cyrkulację powietrza.

Zdecydować można się na prostą konstrukcję przybudówki z drewnianych elementów lub stworzyć coś bardziej skomplikowanego z murowanych słupów — taka budowa będzie wtedy przedłużeniem istniejącego już budynku. Dobrze jest zadbać o to, by materiały, które użyte są do konstruowania drewutni, pasowały do pozostałych elementów budynku.

 

Drewutnie ogrodowe a składowanie drewna

Drewutnia to konstrukcja, która służy przede wszystkim do składowania opału. Piękne i praktyczne drewutnie ogrodowe posłużą zatem do magazynowania opału, który wykorzystuje się do palenia w kominku lub piecu. W zależności od własnych potrzeb drewutnia może być przystosowana do składowania dużych kawałków drewna lub do przechowywania mniejszych. Warto w czasie przygotowywania drewutni podzielić przestrzeń tak, by zmieściło się w nim większe drzewo oraz niewielkie szczapy, a nawet sieczka drzewna.

Funkcjonalne podzielenie przestrzeni możliwe jest na kilka sposobów. Można układać różnej wielkości kawałki drewna w osobnych miejscach lub wydzielić odpowiednie przestrzenie — przydadzą się do tego deski lub kratownica drewniana.

Przy konstruowaniu drewutni nie można zapominać o podłodze. Składowane drewno powinno być odizolowane od gruntu, podłoga może być wykonana z drewna, betonu lub kostki. Dobrze wykonana i zabezpieczona podłoga to najważniejszy element konstrukcji, gdyż jest ona najbardziej narażona na wilgoć i niesprzyjające warunki.

 

Drewutnie na narzędzia i akcesoria ogrodowe

Drewutnia może też posłużyć do przechowywania narzędzi i ogrodowych akcesoriów. W takich przypadkach część domku przeznacza się na drewno, a część na narzędzia. W takiej sytuacji dobrze jest dodatkowo wyposażyć przestrzeń i ustawić w drewutni dodatkowe regały lub półki.

Należy jednak pamiętać, że w drewutni ważna jest cyrkulacja powietrza, dlatego przechowywać należy tam tylko takie narzędzia i akcesoria, które nie wymagają suchego i osłoniętego przed wiatrem miejsca.

 

drewutnia w formie przybudówki w ofercie Merkury Market

 

Najlepsze miejsce na drewutnię ogrodową

Oferty sklepu Merkury Market to zarówno altany i wiaty, jak i domki ogrodowe plastikowe oraz domki ogrodowe metalowe. Są to dość duże konstrukcje, które w ogrodowej przestrzeni mogą stanowić dominanty. Aby drewutnie nie przysłaniały ważniejszych punktów, należy ustawiać je w odpowiednich miejscach. Dobrze będą wyglądały na obrzeżach ogrodu lub przy innych budynkach, gdzie ich forma nie będzie taka widoczna.

Drewutnie drewniane łatwiej jest ustawić na miejscu tak, aby nie były zbytnio widoczne — drewno jest naturalnym materiałem i szybciej dopasuje się do otoczenia. Jeśli słupy i ścianki wykonano z innego materiału, stali lub betonu, należy odpowiednio je pomalować lub osłonić.

Znaczący jest również dach. Jeśli dach wykonany jest z drewna lub dachówki, będzie estetyczniej wyglądał w przestrzeni, metalowy dach należy pomalować podobnie jak słupy. Odpowiednie zaaranżowanie danego produktu sprawi, że ogrodowa przestrzeń będzie przyjemniejsza dla oka i dobrze będzie się w niej odpoczywało.

 

Zasłonięcie drewutni w ogrodzie

Drewutnia może być osłonięta tak, aby ładnie wkomponowywała się w przestrzeń. Warto obsadzić ją krzewami ozdobnymi lub niedużymi drzewkami. Sprawdzą się róże oraz bez lilak. Należy jednak pamiętać o tym, że osłonięcie roślinami nie może być zbyt ciasne, powietrze musi swobodnie przepływać. Nasadzeń nie wykonuje się również z każdej strony.

Dobrze jest też zastanowić się nad zaaranżowaniem dachu. Wykonanie ogrodu na dachu nie jest trudne, a może być naprawdę efektowne. Ciekawym rozwiązaniem będzie też posadzenie pnączy — do takich nasadzeń nadaje się róża pnąca lub winobluszcz.


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Altana ogrodowa duża czy mała? Sprawdź najlepsze rozwiązanie


Gdzie postawić pergolę w ogrodzie?


Letni azyl w czasie upałów - Altany pawilony czy parasole ogrodowe co wybrać? Podpowiadamy!


 

Powrót