Drewniany domek dla dzieci - projekt i jego wykonanie. Ile to kosztuje?

17.04.2021
 

Każde dziecko marzy o swoim własnym miejscu zabaw, do którego nie mają wstępu dorośli. Taką rolę doskonale spełnia drewniany domek usytuowany w przydomowym ogrodzie lub na działce. Korzystające z niego maluchy nie tylko spędzają czas na świeżym powietrzu zamiast zabijać nudę przed telewizorem, ale także rozwijają kreatywność, dając dorosłym chwilę wytchnienia.

Domki ogrodowe dla dzieci można kupić w każdym markecie budowlanym, jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem, a wybór dostępnych modeli jest ograniczony. Jeśli więc lubisz majsterkować i dysponujesz odrobiną czasu wolnego, możesz wykonać taki domek samodzielnie. W ten sposób sporo zaoszczędzisz, a przy okazji zyskasz powód do dumy i unikalną ozdobę ogrodową. Warto zaangażować do pomocy dzieci, ucząc je w ten sposób współpracy. A kiedy Twoje pociechy podrosną i przestaną spędzać czas w domku, możesz zamienić go w miejsce do przechowywania narzędzi i akcesoriów ogrodowych.

 

Domek dla dzieci Mikołaj 2

 

Budowa domku dla dzieci - od czego zacząć?

Punktem wyjścia do dalszych działań jest projekt domku. Można go wykonać za pomocą bezpłatnych programów dostępnych w internecie lub po prostu naszkicować domek na kartce papieru. Najważniejsze, aby całość dobrze przemyśleć i opisać wymiary wszystkich elementów.  Zastanów się, jak duży powinien być domek i czy na pewno nie przytłoczy zewnętrznej przestrzeni. Największą popularnością cieszą się piętrowe domki ogrodowe dla dzieci, z zamkniętym pomieszczeniem osadzonym na słupach, pod którym można postawić na przykład piaskownicę. Musisz też znaleźć odpowiednie miejsce na domek, najlepiej jeśli będzie wyrównane i utwardzone. Sama konstrukcja również musi być stabilna i solidna, żeby nie zagrażała bezpieczeństwu dzieci.

Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby samodzielnie stworzyć projekt i zaplanować kolejne etapy budowy domku, wykorzystaj gotowe projekty i zamiast skomplikowanej budowli wykonaj prostą bryłę. Nie musisz także samodzielnie docinać drewna – zrobi to za Ciebie stolarz. Do Ciebie natomiast należy decyzja, jaki materiał wybierzesz na domek (musi być ono odpowiednio twarde i odporne na działanie czynników atmosferycznych). Łatwo dostępne i stosunkowo tanie jest drewno sosnowe, ale równie dobrze na domki dla dzieci nadają się deski kompozytowe lub świerkowe.

Wiesz już, jak powinien wyglądać wymarzony domek dla Twojego dziecka? Podpowiemy Ci, jak go zrobić!

Jakie narzędzia i materiały przydadzą się do wykonania domku dla dzieci?

Zanim zaczniesz montaż domku dla dzieci, przygotuj następujące narzędzia:

  • Wiertarko-wkrętarka
  • Piła, najlepiej tarczowa
  • Wyrzynarka
  • Frezarka lub szlifierka
  • Młotek, śrubokręt, metrówka i poziomica
  • Zaciski stolarskie
  • Wkręty i śruby

 

Ilość i rodzaj materiałów determinuje projekt domku, ale prawdopodobnie będą Ci potrzebne:

  • Drewniane słupki lub belki służące do zrobienia konstrukcji
  • Deski tarasowe lub ryflowane, z których powstanie podłoga
  • Drewniane krokwie do wykonania więźby dachowej
  • Stalowe kotwy do zamocowania belek
  • Metalowe kątowniki do drewna
  • Ewentualnie dachówki, zawiasy i zasuwki

 

Jak zrobić drewniany domek dla dzieci? Instrukcja krok po kroku

  1. Dotnij drewniane belki na wysokość, a deski do odpowiednich wymiarów. Sfrezuj te krawędzie, które finalnie będą odkryte, a następnie zabezpiecz wszystko impregnatem.
  2. Wbij kotwy w ziemię w zaznaczonych miejscach (możesz wcześniej wykonać obrys sznurkiem, używając do tego metrówki). Kotwy stanowią podstawę i nadają kształt całej konstrukcji, dlatego ważne jest zachowanie precyzji i trzymanie się wymiarów z projektu.
  3. W kotwach umieść belki, a następnie dobij je od góry młotkiem  i przywierć wkrętami. Pamiętaj o wcześniejszym wykonywaniu otworu pod każdy wkręt, dzięki czemu deska nie jest rozpychana przez śrubę i nie pęka.
  4. Pionowe belki połącz bez sobą przy pomocy belek poziomych długimi wkrętami ciesielskim (na przykład 16cm lub 24cm). Użyj metalowych kątowników, aby wzmocnić konstrukcję. W ten sposób szkielet parteru masz już gotowy.
  5. Podczas budowy podłogi domu możesz wykorzystać gotowe akcesoria do architektury ogrodowej (podesty), deski drewniane tarasowe lub ryflowane. Powierzchnia tych ostatnich ma żłobienia, dzięki czemu jest antypoślizgowa. Podłogę zamocuj wkrętami do stelaża.
  6. Do zbicia ścian nadają się zarówno zwykłe deski heblowane, jak i te boazeryjne. Przykręć je do kolejnego poziomu belek pionowych, nie zapominając o wykonaniu w nich otworów na okna i drzwi (na tyle wysoko, żeby dziecko niechcący nie wypadło na zewnątrz).
  7. Więźbę dachową wykonaj z krokwi. Połącz je ze sobą w kształt trójkąta za pomocą płaskich stalowych narożników z otworami, a następnie zamocuj śrubami do pionowych belek, robiąc wycięcia w miejscu podparcia.
  8. Do stelaża dachu przykręcaj takie same deski jak te, które posłużyły do zrobienia ścian. Dach można wykonać z dwóch warstw, kładąc między nimi wodoodporny materiał, dzięki czemu drewno nie będzie butwiało i nie pojawi się pleśń. Zdecyduj, czy chcesz położyć dachówki.
  9. Zamocuj schody lub drabinkę sznurkową, po której dziecko będzie mogło wygodnie i bezpiecznie wejść i wyjść z domku.

 

Konstrukcja domku dla dzieci jest już gotowa!  Teraz możesz pomyśleć nad jego estetycznym wykończeniem, dodaniem kilku elementów i akcesoriów, dzięki czemu Twój ogród zyska efektowną drewnianą ozdobę.

 

Domek drewniany dla dzieci Nevada

 

Jak urządzić domek drewniany dla dzieci?

Drewno można zabezpieczyć nie tylko przy pomocy impregnatu, ale również farby, nadając domkowi dowolny kolor. Najlepiej wybrać taki, który będzie ładnie komponował się z zielenią ogrodu oraz do którego będzie pasowała nasza architektura ogrodowa (na przykład domek narzędziowy, altana ogrodowa drewniana, palisada ogrodowa, pergole drewniane, płot). Malowanie połączone z impregnowaniem należy powtarzać co kilka lat.

Jeśli chcemy urozmaicić domek drewniany na działkę lub do ogrodu, dobrym pomysłem będzie zamocowanie do niego zjeżdżalni, huśtawki, hamaka, lin do bujania lub ścianki wspinaczkowej.  Wnętrze również możemy urządzić na wiele sposobów, w zależności od wieku i preferencji naszego dziecka.  Chłopców ucieszy na przykład baza wojskowa, z kolei dziewczynki na pewno docenią przytulny pokoik dla pluszaków, do którego wstawimy meble ogrodowe dla dzieci. Domek daje również możliwość przechowywania przeróżnych zabawek ogrodowych, takich jak piłki do gry czy zestawy do piaskownicy.

 

 

Budowa i wykończenie tego typu domku we własnym zakresie to koszt od około tysiąca złotych. Oczywiście wydasz znacznie więcej, jeśli postanowisz zrealizować bardziej skomplikowany projekt i zainwestować w eleganckie dekoracje oraz dodatkowe akcesoria. Masz jednak pewność, że efekt finalny wywoła szerokie uśmiechy na twarzach Twoich dzieci - domek da im dużo radości, a to zrekompensuje Ci poniesiony wydatek oraz czas poświęcony na jego wykonanie.

Alternatywą dla domków drewnianych dla dzieci są domki ogrodowe metalowe i domki ogrodowe plastikowe, jednak wyglądają one znacznie mniej przytulnie i gorzej wpisują się w sielski krajobraz ogrodu lub działki.

Domek dla dzieci Crazy

 

Powrót