Drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe
Podłoga drewniana wygląda bardzo stylowo, wprowadza do wnętrza naturę i przytulny charakter, a przy tym pięknie pachnie i jest ciepła w dotyku. Ma jednak pewne właściwości, które sprawiają, że wiele osób rezygnuje z położenia jej na ogrzewaniu podłogowym i decyduje się na płytki drewnopodobne. Czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.
To prawda, że większość gatunków drewna znosi wahania temperatury znacznie gorzej niż gres czy terakota i w przeciwieństwie do nich pod wpływem przegrzania może ulec deformacji. W dodatku parkiet jest dobrym izolatorem, co powoduje obniżenie wydajności zamontowanego pod nim systemu grzewczego. Nie oznacza to jednak, że żadna podłoga drewniana nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Wystarczy wybrać deski o odpowiednich parametrach, zastosować zalecany przez producenta rodzaj ogrzewania podłogowego i właściwie użytkować drewnianą posadzkę.
W tym artykule:
1. Jaki system grzewczy można zastosować w przypadku podłogi drewnianej?
2. Odpowiedni gatunek drewna — deski ogrzewania podłogowego
3. Parkiet czy deski dwuwarstwowe i trzywarstwowe? Deski warstwowe i podłoga klejona
4. Prawidłowy montaż podłogi drewnianej — drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe
5. Jak użytkować drewnianą podłogę ogrzewaną podłogowo?
Jaki system grzewczy można zastosować w przypadku podłogi drewnianej?
Podobnie jak drewno, systemy ogrzewania podłogowego mają sporo zalet. Przede wszystkim po ich uruchomieniu nagrzewa się cała powierzchnia podłogi, co powoduje równomierne rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu, pozwalając na osiągnięcie optymalnej temperatury w każdym jego zakamarku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku grzejników, które działają punktowo, więc wytwarzają niekorzystne dla zdrowia strefy przegrzania. Co więcej, w przeciwieństwie do kaloryferów, ogrzewanie podłogowe ogranicza cyrkulację kurzu, więc świetnie sprawdzi się, jeśli wśród domowników znajdują się osoby uczulone na roztocza. I wreszcie, ten rodzaj ogrzewania nieobniżenia estetyki powierzchni, umożliwiając w pełni funkcjonalne wykończenie wnętrza domu, czemu nie można powiedzieć o wiszących na ścianie grzejnikach.
Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne. W przypadku drewnianej posadzki sprawdzi się wyłącznie to pierwsze. Dlaczego? Montaż systemu elektrycznego polega na zainstalowaniu mat grzejnych bezpośrednio w warstwie kleju cementowego, a więc tuż pod powierzchnią, do której mocuje się deski na podłogówkę. Umiejscowienie przewodów grzejnych i ich szybkie nagrzewanie w ogrzewaniu podłogowym elektrycznym może prowadzić do zniszczenia posadzki wykonanej z drewna. Zupełnie inaczej działa wodne ogrzewanie podłogowe, osadzone głęboko w powierzchni podkładu podłogowego. Przewody grzejne, którymi płynie gorąca woda, nagrzewają się znacznie wolniej, stopniowo podnosząc temperaturę posadzki. Dzięki temu na drewnianej podłodze nie dojdzie do powstania wybrzuszeń ani pęknięć.
Ogrzewanie podłogowe wodne jest zatem bezpieczniejsze, jeśli chodzi o panele drewniane na ogrzewanie podłogowe. Ogromne zalety ogrzewania podłogowego zachęcają też do tego sposobu ogrzewania, zwłaszcza że wybór desek na podłogę ogrzewaną ogrzewaniem podłogowym nie jest taki mały. Drewno na ogrzewanie podłogowe ma wiele kolorów i wzorów, dopasuje się zatem do różnych aranżacji.
Odpowiedni gatunek drewna — deski ogrzewania podłogowego
Jakie deski podłogowe na ogrzewanie podłogowe będą najlepsze? Deska na ogrzewanie podłogowe musi spełniać pewne parametry, aby była estetycznym i trwałym wykończeniem i by jednocześnie ogrzewanie podłogowe było efektywne.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić uwagę na wilgotność drewna i nie wybierać desek wykonanych z takich gatunków jak brzoza, buk, grab oraz klon. Charakteryzują się one niską stabilnością wymiarową i dużym współczynnikiem skurczu, co oznacza, że pod wpływem podgrzewania podłoże oddaje wilgoć do otoczenia, w wyniku czego poszczególne deski kurczą się i pękają.
Ogrzewana podłoga narażona jest na trudne warunki eksploatacyjne, dlatego przy systemach ogrzewania podłogowego zdecydowanie lepiej jest postawić na drewno egzotyczne o dużej higroskopijności, które jest przystosowane zarówno do kontaktu z wodą, jak i szybko rosnącą temperaturą. Sporą popularnością cieszą się podłogi bambusowe mające bardzo dużą wytrzymałość w porównaniu z innymi podłogami drewnianymi.
Parkiet czy deski dwuwarstwowe i trzywarstwowe? Deski warstwowe i podłoga klejona
Tańszą i często wybieraną alternatywą dla litego drewna są drewniane deski wielowarstwowe oraz panele podłogowe fornirowane. Który rodzaj drewnianej podłogi można położyć na ogrzewaniu podłogowym i jakie powinien posiadać parametry?
Ze względu na swoją niejednolitą budowę z instalacją ogrzewania podłogowego lepiej niż drewno lite będą współpracować wielowarstwowe podłogi drewniane (mogą to być deski dwuwarstwowe na ogrzewanie podłogowe lub trzywarstwowe). Mają one zdecydowanie niższy współczynnik skurczu niż deska lita, a także cechują się stosunkowo niską wartością oporu cieplnego (dobrze przewodzą ciepło), co przyda się na ogrzewaną podłogowo posadzkę drewnianą. Stosując warstwowe deski, można sobie pozwolić na położenie na ogrzewaniu podłogowym drewnianej posadzki złożonej z nieco większych elementów niż w przypadku parkietu. Przykładowo, deska barlinecka grubości 15 mm może mieć nawet 15 cm szerokości. Wówczas wskaźnik oporu przenikalności cieplnej zbliża się do maksymalnego dopuszczalnego poziomu 0,15 m2 K/W. Podłogi drewniane warstwowe są przy tym bardzo estetyczne.
Jeszcze innym często stosowanym przez producentów podłóg drewnianych warstwowych parametrem jest tak zwana przenikalność cieplna podłogi, której współczynnik stanowi odwrotność współczynnika oporu cieplnego posadzki (jeśli w pomieszczeniu jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe, nie powinna być ona niższa niż 0,10 m² K/W).
Montaż desek warstwowych jest równie prosty, co desek litych.
Lite podłogi drewniane mają gorsze parametry przenikalności niż podłogi wielowarstwowe, dlatego pod wpływem wysokich temperatur mogą ulec rozsychaniu i deformacji. Ogólnie przyjmuje się, że w przypadku mieszkań z ogrzewaniem podłogowym szerokość pojedynczej drewnianej deski tworzącej posadzkę może być maksymalnie 4-krotnie większa niż jej grubość. Dla przykładu, jeśli grubość podłogi drewnianej wynosi 2 cm, to deski lite nie powinny być szersze niż 8 cm. Co więcej, na wszelki wypadek warto wybrać fazowaną podłogę drewnianą — taki parkiet będzie dobrze wyglądał, nawet jeśli po włączeniu ogrzewania względna wilgotność powietrza spadnie i deski ulegną niewielkiemu wypaczeniu.
Ogólna zasada jest jedna – na ogrzewaniu podłogowym należy kłaść wyłącznie takie panele i deski, które są do tego dostosowane. W przeciwnym razie, jeśli zdeformują się w czasie trwania gwarancji, producent nie uzna jej, argumentując, że były używane niezgodnie z przeznaczeniem. Układanie podłogi drewnianej powinno być zatem przemyślane.
Prawidłowy montaż podłogi drewnianej — drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe
Instalację drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym należy zacząć od przygotowania podłoża. Montaż podłogi drewnianej należy wykonywać z dokładnością i starannością. Niezależnie od pory roku, betonowa posadzka musi być wygrzewana co najmniej przez miesiąc (polega to na stopniowym podgrzewaniu podłoża aż do osiągnięcia maksymalnej temperatury, którą utrzymuje się przez kilka dni, po tym okresie należy redukować temperaturę aż do całkowitego wyłączenia ogrzewania).
Ważna jest aklimatyzacja drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym. Temperatura układanej podłogi nie powinna być znacząco różna od temperatury w pomieszczeniu.
Przy tego typu systemie grzewczym zaleca się klejenie podłogi, co zapewni jej lepsze parametry przenikalności ciepła, a jednocześnie zwiększy stabilność drewnianego parkietu (użyta zaprawa klejowa powinna charakteryzować się małą zawartością rozpuszczalników). Podłoga klejona jest trwalsza. Co więcej, ogrzewanie należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni podłogi, co nie tylko zagwarantuje korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu, ale także sprawi, że drewniana posadzka będzie „pracować” równomiernie, przez co dłużej zachowa estetyczny wygląd.
Jak użytkować drewnianą podłogę ogrzewaną podłogowo?
Bardzo ważne jest prawidłowe wykończenie podłogi z drewna. Jej warstwa wierzchnia wymaga zastosowania właściwego impregnatu. Najczęściej stosowane do tego celu są lakiery do drewna oraz oleje do drewna. W przypadku mieszkań z ogrzewaniem podłogowym najlepszym wyborem jest zabezpieczenie drewna litego olejem, który pozwala posadzce „oddychać”. Jeśli natomiast przy wodnym systemie ogrzewania podłogowego zdecydujesz się na podłogę lakierowaną, wybierz impregnat o wysokim poziomie elastyczności, który dobrze zniesie wysoką temperaturę ogrzewania i długotrwałe wygrzewanie podłogi.
Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się także, jeśli będziesz odpowiednio dbać o deski podłogowe. Przede wszystkim zrezygnuj z powodujących wzrost oporu cieplnego dywanów i postaw na meble na nóżkach. Bezpośrednio po zamontowaniu podłogi nagrzewaj ją bardzo powoli. Nigdy nie ustawiaj wyższej temperatury grzania niż 27 stopni Celsjusza, a w czasie sezonu grzewczego nie dopuszczaj do spadku wilgotności względnej powietrza poniżej 30%.
Prawidłowe użytkowanie parkietu, rodzaj parkietu, deski firmy z dobrymi opiniami oraz dobre pielęgnowani podłogi to gwarancja komfortu termicznego i estetycznego wyglądu posadzki.