Drewniana podłoga - jak odnowić domowym sposobem?
Drewniana podłoga jest jednym z najchętniej wybieranych elementów wykończeniowych. Aby mogła przez długi czas zachwycać swoim wyjątkowym pięknem i niepowtarzalnym klimatem, musi być regularnie czyszczona i impregnowana. Renowacja drewnianej podłogi to niezbędny element jej pielęgnacji. Zastanawiasz się jaki jest najprostszy sposób na przywrócenie podłodze nieskazitelnego wyglądu? Czy można odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania? Jakich materiałów i narzędzi do tego użyć? Podpowiadamy! Poniższy poradnik pomoże Ci wybrać najlepszą metodę na odnowienie parkietu.
W tym artykule:
Cyklinowanie - sposób na idealną podłogę
Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem na odnowienie drewnianej podłogi jest jej cyklinowanie. Pozwala na usunięcie plam i przebarwień, powstałych podczas użytkowania. Dodatkowo wygładza ewentualne rysy oraz ślady uszkodzeń drewna. Niestety jest to i kosztowny i czasochłonny zabieg. Wart jednak swojej ceny, ponieważ spośród wszystkich dostępnych metod, przynosi najlepsze rezultaty.
SPECJALISTA RADZI! Warto podkreślić, że eksperci od drewnianych podłóg zalecają odnawianie ich powierzchni właśnie za pomocą cyklinowania – niezależnie od wielkości i rodzaju uszkodzeń. Nawet jeśli ryski na Twoim parkiecie są niewielkie, cyklinowanie pozwoli Ci prawidłowo przygotować podłogę do dalszej pracy i ewentualnego malowania. Co więcej, zabieg czyszczenia cykliniarką drewnianego parkietu jest zdecydowanie najbardziej pewnym sposobem na uzyskanie pełnej odporności nakładanych później powłok. |
Podczas renowacji podłogi usuwasz poprzednie powłoki lakiernicze wraz z cieniutką, wierzchnią warstwą drewna, wyrównując jego powierzchnię. Drewniane panele i deski zyskują nowy nieskazitelny wygląd.
Renowacja parkietu lub podłogi drewnianej zakłada także uzupełnianie ubytków takich jak rysy i uszkodzenia, których nie udało się wyrównać. Użyj do tego specjalnej szpachlówki do drewna – postępuj zgodnie z instrukcją jej producenta. Następnie jeszcze raz dokładnie odkurz i umyj podłogę.
Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?
Jeśli z różnych względów nie możesz zdecydować się na odnowienie drewnianej posadzki przy użyciu cykliniarki, do dyspozycji pozostaje Ci kilka tymczasowych sposobów.
Zabiegom renowacyjnym poddać możesz zarówno drewniane deski podłogowe, jak i parkiety. Sposoby na odnowienie posadzki z desek, różnią się w zależności od zastosowanej metody impregnacji. Inaczej restauruje się drewno olejowane, a inaczej lakierowane.
Matowienie podłogi
Matowienie, to najprościej rzecz ujmując, prostsza forma szlifowania. Do zmatowienia drewnianej podłogi możesz użyć papieru ściernego lub szlifierki. Oczywiście my polecamy tę drugą opcję. Praca będzie prostsza i pójdzie Ci dużo szybciej. Oczywiście możesz zmatowić parkiet przy pomocy papieru ściernego jednak będzie to długa i żmudna praca. Zwłaszcza jeśli masz do oczyszczenia dużą powierzchnię. Nie musisz ścierać całej warstwy starego lakieru, wystarczy, że delikatnie i równomiernie zmatowisz drewno. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia zyska lepsza przyczepność i będzie stanowić lepszą bazę pod nowy środek zabezpieczający. Po usunięciu wierzchniej warstwy lakieru z całej powierzchni desek musisz porządnie odkurzyć, oczyścić i umyć podłogę, tak by nie pozostały na niej drobinki lakieru i kurzu. Jeśli nie wykonasz tego zadania precyzyjnie. Możesz mieć kłopoty podczas późniejszego malowania. W tym miejscu możesz jeszcze uzupełnić ewentualne ubytki, których nie udało Ci się wyrównać podczas szlifowania. Użyj do tego szpachli do drewna. Po nałożeniu poczekaj aż wyschnie i wyrównaj powierzchnię papierem ściernym.
Ostatnim krokiem renowacji jest malowanie. Zwróć szczególną uwagę na dobór odpowiedniej farby do podłogi drewnianej. Najlepiej, aby był to preparat renowacyjny, który zapewnia pełne krycie. W rezultacie pozostawione na drewnie stare powłoki pozostaną niewidoczne. Co więcej, farby tego typu charakteryzują się świetną przyczepnością.
Ten sposób odnawiania podłogi przynosi niesamowite rezultaty. Jeśli szukasz sprawdzonej i efektownej metody - matowienie będzie strzałem w dziesiątkę i doskonałym sposobem odświeżenia parkietu. Renowacja podłogi domowym sposobem w dodatku zupełnie samodzielnie nie musi być trudne.
Opalanie podłogi opalarką
Bardzo ciekawym i zarazem nowoczesnym sposobem renowacji podłogi z drewna jest jej opalanie. Co prawda wymaga precyzji i pewnego doświadczenia, jednak daje tak niesamowite rezultaty, że coraz częściej i chętniej jest wybierane jako metoda zmiany wyglądu drewna. Do renowacji tą metodą nadaje się zarówno parkiet, jak i drewniana podłoga. Na czym polega opalanie? Na wystawieniu drewnianej powierzchni na działanie płomieni ognia. W wyniku takiej obróbki otrzymujemy typowy efekt zwęglenia drewna, który można osiągnąć tylko dzięki pracy ręcznej. Unikalne opalane podłogi idealnie pasują do wnętrz z kominkiem czy piecem kaflowym, a także do stylowych pomieszczeń w mieszkaniach w stylu retro, a także w hotelach czy restauracjach.
Warto podkreślić, że opalanie to metoda, którą możesz wykorzystać podczas zmiany designu mebli tj: komody do salonu, witryny, szafki nocne, szafy ubraniowe, a także stoły i krzesła do kuchni.
Użycie środka chemicznego
Jeżeli szukasz sposobu na odnawianie podłogi drewnianej, która wcześniej została pomalowana farbą olejną, możesz zdać się na specjalny chemiczny preparat renowacyjny. Jest to niestety dość żmudne zajęcie, dlatego sprawdzi się raczej na niewielkich powierzchniach.
Jak wygląda renowacja podłogi drewnianej przy użyciu środka chemicznego?
Należy nanieść niewielką ilość preparatu na powierzchnię drewna i pozostawić na czas wskazany przez producenta. Po jego upływie farba powinna się skruszyć i spuchnąć, co pozwoli na jej szybkie usunięcie. Renowację podłogi przy użyciu środka chemicznego trzeba przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i najlepiej stosować środki ochrony osobistej, czyli maskę oraz rękawice.
Renowacja drewnianej podłogi nie musi być wcale trudna i kosztowna. Możesz zdać się na usługi specjalistów lub wykonać całą pracę samodzielnie. Podczas renowacji podłogi nie zapomnij o dokładnym odtłuszczeniu. W tym zadaniu pomoże Ci benzyna ekstrakcyjna. Jeśli na drewnie występowały tłuste plamy, nie będą one widoczne po odświeżeniu. W efekcie metamorfoza i renowacja podłogi drewnianej z pewnością będą udane.
Czy renowacja parkietu bez cyklinowania to dobry pomysł?
Poznałeś już metody na to jak odnowić parkiet bez cyklinowania. Teraz rozważ wszystkie „za” i „przeciw”.
Za samodzielną renowacją drewnianej podłogi bez cyklinowania przemawia przede wszystkim niewielki koszt prac. Nie musisz płacić firmie ani majstrowi, wystarczy, że kupisz lub wypożyczysz szlifierkę. Prace przeprowadzisz szybko, nawet jeżeli twój dom lub mieszkanie jest stosunkowo duże.
Niestety minusem może być brak doświadczenia, który znajdzie odzwierciedlenie w jakości pracy i ostatecznym wyglądzie podłogi.
Dlatego sugerujemy, żeby samodzielne odnawianie parkietu zacząć od niewielkiej powierzchni np. jednego pokoju lub korytarza. Zdobyte doświadczenie będziesz mógł wykorzystać w przyszłości do pracy na szerszą skalę.
Zapraszamy na zakupy do sklepu Merkury Market w którym znajdziesz: panele winylowe, podłogi drewniane, listwy przypodłogowe, podkłady pod panele, listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe oraz wiele innych elementów, które mogą się przydać do wykończenia wnętrz.
Salon - płytki | Drzwi i klamki | Taras - płytki |